späť na zoznam článkov

31. týždeň tehotenstva: Čas keď dieťatko začína s vami komunikovať?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
31. týždeň tehotenstva: Čas keď dieťatko začína s vami komunikovať?
Zdroj foto: Getty images

Komunikáciou s vašim bruškom, dostáva bábätko základ reči. Hlasom, ktorý počúva a vníma ho, vám odpovedá svojimi pohybmi, mrvením a kopnutím. 


V 31. TT týždni tehotenstva začína mať vaše bábätko novorodenecký vzhľad, tvárička sa zaokrúhľuje vypĺňaním tukových buniek. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Hmotnosť dieťatka je približne 1500 g a dĺžka 41 cm.

Vaše bábätko už dosahuje novorodenecký vzhľad

Dokončilo väčšinu svojho veľkého vývoja a v tomto období rýchlo priberá na váhe. 

Mozog sa naďalej vyvíja a zdokonaľuje. 

Centrálny nervový systém už kontroluje teplotu tela bábätka. 

Pľúca sú jedným z orgánov, ktoré ešte nie sú úplne vyvinuté. Surfaktant sa naďalej pomaly tvorí a dopĺňa. V maternici u plodu prebiehajú dýchacie pohyby čím si nacvičuje dýchanie. Keby sa už teraz narodilo, z najväčšou pravdepodobnosťou by už vedelo samé dýchať. 

Kosti pevnejú ukladaním vápnika do kostí a v kostnej dreni už prebieha tvorba červených krviniek. 

Dieťatko si začína ukladať zásoby železa, preto ak by sa narodilo teraz malo by ešte pravdepodobne anémiu z jeho nedostatku. 

Rast vláskov na hlave stále pokračuje, vlásky mu pribúdajú a lanugo, jemné ochlpenie z pokožky, naďalej vypadáva. 

Oči má otvorené a zavrie ich len keď spí. Dúhovka očí už získava tmavomodrú farbu. Jeho zrenice reagujú na svetlo, prenikajúce cez brušnú stenu a maternicu. 

Vaše dieťa môže využívať už všetkých 5 zmyslov

Je zaneprázdnené rozhliadaním sa okolo seba, skúšaním dýchať, počúvaním okolia, chytaním si rúk, tváre, ochutnávaním plodovej vody. 

V priebehu posledných 2 mesiacov vnútromaternicového života si plod zapamätáva zvukové a dotykové podnety

Dieťa je schopné si ich pamätať. 

Spievajte mu, rozprávajte sa sním. Váš hlas si bude pamätať a dokáže ho po pôrode rozpoznať. Môže reagovať pohybmi na váš hlas a dotyk. 

Dieťatko začína mať nedostatok miesta a o niečo menej sa hýbe, ale jeho pohyby sú viac citeľné. Skôr ucítite, ako prechádza ručičkou, lakťom alebo jeho jemné presuny. Ak ste si všimli prílišnú lenivosť plodu je dobré, aby lekár skontroloval, či sa má bábätko dobre v maternici. 

Dieťatko silnejšie kope, hlavne keď by ste chceli spať. Ešteže má zatiaľ dostatok miesta v maternici, aby robilo svoje známe kopy a naťahovalo sa. Pohybom svoje dieťatko kolíšete i uspávate a keď ostanete v kľude, ľahnete si, ono sa zobudí, lebo je bez pohybu a začína sa mrviť aj kopať. 

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 31. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
41,1 cm 1500 g 286,6 mm 81,4 mm 263,9 mm 57,5 mm

Viac o veľkosti plodu sa dočítate v článku: 
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Vaše bábätko by sa malo už nachádzať hlavičkou smerom dole k pôrodným cestám. 

Ak čakáte dvojičky, tak obe bábätká majú oveľa menej miesta v maternici. Môžete ich pomaly očakávať. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 31. týždni 

Bedrové kĺby vám mäknú a pripravujú sa na pôrod, čím sa u vás môžu vyskytnúť nočné bolesti kĺbov, čo vás zobudia. Vaša chôdza začína byť kolísavá. 

Bolesti chrbta sú v treťom trimestri časté a zhoršujú sa aj priberaním na váhe. Vaša chrbtica je viac namáhaná nosením váhy, ktorá v posledných mesiacoch narástla. Chôdzou, státím a vzpriamením sedením si udržujete chrbticu a znižujete bolesť. Odporúča sa aj nosenie pohodlnej obuvi na zmiernenie bolesti chrbta a nôh. 

Maternica sa stále zväčšuje a to necháva málo priestoru pre ostatné orgány, tým sa môžu stať skutočnosťou vášho denného života zápcha, pálenie záhy i dýchavičnosť. Ďalej vás môžu potrápiť tráviace problémy a nadúvanie. Maternica sa nachádza pod bránicou, preto môžete pri sedení alebo pri iných aktívnejších činnostiach, ako aj rýchlej chôdzi pocítiť sťažené dýchanie. 

Bruško vám rastie a vy začínate mať pravdepodobne problém natiahnuť si ponožky na nohu, alebo sa obuť. Partner vám môže byť nápomocní pri týchto činnostiach. 

Opuch dolných končatín. Ak vám opuchajú dolné končatiny, vyložte sa nohy na vankúš a relaxujte, ak opuch bude pretrvávať, upozornite na to svojho lekára, lebo opuch dolných končatín a vysoký krvný tlak sú prejavmi gestózy.  

Vplyvom tlaku narastajúcej maternice a tehotenských hormónov, ktoré oslabujú cievne steny, vás môže potrápiť aj vznik hemoroidov kŕčových žíl.  

Niekedy sa môžu vyskytnúť závrate, návaly tepla, alebo aj bolesť hlavy

Syndróm karpálneho tunela, sa prejavuje necitlivou časťou dlane a jej  tŕpnutím. Pomôže vám, ak si ruku zdvihnete a začnete pohybovať prstami, čo podporí krvný obeh. 

Únava je už vašim každodenným spoločníkom. Všetka činnosť, ktorú vykonáte vás unaví, veď niet sa čo čudovať. Nosenie batôžka so svojou váhou, stále so sebou je dosť náročné. A aj váš spánok nie je dostatočne kvalitný, keď sa vaše bábätko rozhodne, že vás nenechá spať a chce aby ste ho hojdali. Taktiež častejšie budenie na malú potrebu vám znižuje kvalitu spánku. 

Prichádzajúci poslíčkovia, prejavujúci sa tvrdnutím a napnutím brucha, nazývané aj ako  kontrakcie Braxton Hicksa, sú normálne, pokiaľ trvajú krátko. Pozornosť zbystrite, ak pretrvávajú dlhšie a kontrakcie neprestávajú. Začínajú prichádzať pravidelne a skracuje sa čas medzi nimi, niekedy sa pridruží aj bolesť. V tom prípade, hneď choďte do nemocnice, nech vás prezrú a skontrolujú, či sa už náhodou nezačína predčasný pôrod. 

Predčasný pôrod sa nemusí vyvíjať ako pôrod v termíne a jeho príznaky sa môžu líšiť. 

Niekedy sú prejavy nasledovné: 

 • nepríjemné, alebo nebolestivé kontrakcie 
 • vaše dieťatko ostalo nekľudné a často kope 
 • bolesť a kŕče ako pri menštruácii 
 • bolesť v krížoch 
 • nepríjemný tlak v panvy, pocit ako keby sa dieťatko tlačilo smerom dolu 
 • vaginálny výtok je inej konzistencie ako inokedy 
 • kŕče v bruchu, akoby ste mali hnačku 
 • nepríjemný pocit v oblasti panvy 
 • celkovo sa žena necíti dobre 
 • predčasný odtok plodovej vody  

V tomto prípade je nevyhnutné navštíviť nemocnicu a ak naozaj hrozí predčasný pôrod, lekári sa budú snažiť udržať tehotenstvo čo najdlhšie. 

Čo môžete postrehnúť? 

Bruško je o dosť väčšie, stále rastie a vy máte pocit, že ste akási nemotorná a niektoré úkony vám začínajú robiť problém, ako napríklad dať si ponožky, alebo obuť sa.  

Zmeny na prsiach, sú viditeľné žilky a stmavli vám bradavky. Z prsníkov vám môže vytekať mledzivo.  

Hnedá čiara od pupku po lonovú kosť stále viac tmavne. 

Problém so zaspávaním a spánkom. 

Keď sa konečne rozhodnete ísť spať, padáte od únavy a tešíte sa do postele, ľahnete si, nájdete si dobrú polohu a chcete konečne zaspať, vaše bábätko necíti pohyby, ktoré ho kolísali a uspávali počas dňa, ostalo v kľude, tak sa zobudí a vyžaduje svoje hojdanie v brušku. Dá vám to jasne najavo svojimi pohybmi a kopancami. 

Keď sa už konečne upokojí a rozhodne sa že vás nechá spať, tak ako naschvál ten malý nezbedník zatlačí na močový mechúr a vy začínate mať pocit na močenie, čo vás núti zas vstať z postele na toaletu. 

Váš spánok je tým nekvalitný, keďže aj počas neho sa budíte buď na bolesť kĺbov alebo na toaletu. To tiež prispieva k dennej únave. 

Výkyvy nálad, úzkosť nie sú tiež neobvyklé, vplyvom hormónov, z nepohodlia a z nekvalitného spánku. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 31. týždni? 

V 31. týždni, nemáte naplánované žiadne vyšetrenia. 

Ale ak sa vám neurobil veľký ultrazvuk v 30. týždni z nejakých dôvodov, tak vám ho spravia teraz. Ide o tretie ultrazvukové vyšetrenie, kde sa určuje poloha dieťatka a placenty, množstvo plodovej vody, meranie veľkosti hlavičky, bruška, končatín, čim sa vypočíta približná hmotnosť a stanoví sa, či je vývinovo v norme. Meranie prietokov, zhodnotení funkčnosti placenty, a sledovanie uzavretia krčka maternice. 

Ak máte naplánované vyšetrenie aj na 31. týždeň, tak sa vám vykonajú len základne vyšetrenia, a sledovanie prietokov plodu. 

Čo ak sa dieťatko vypýta na svet skôr? 

Pri hroziacom predčasnom pôrode, sa lekári snažia udržať tehotenstvo čo najdlhšie, aby sa vaše dieťatko mohlo správne vyvíjať naďalej v maternici, bez následných komplikácií. Do 35. týždňa tehotenstva sa matke podávajú kortikoidy, ktoré urýchľujú dozrievanie pľúc plodu a pozitívne vplývajú aj na tráviaci systém, obličky a iné životne dôležité orgány nedonosených detí. 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za predčasne narodené dieťa považuje každé dieťa, ktoré sa narodí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. 

Takýto nezrelý novorodenec nie je ešte úplne pripravené na život mimo maternice a vyžaduje si špeciálnu starostlivosť. 

U predčasniatok hrozí mnoho zdravotných rizík, ale vďaka dnešnej vybavenosti a odpornosti, ktorá sa naďalej vyvíja, majú takéto deti veľkú šancu na záchranu a zdravý vývoj vo svojom živote bez komplikácií. Predčasne narodené deti sa neustále sledujú až do piatich rokov života. 

Dieťa narodené od 28. až po 31. gestačný týždeň sa považuje za veľmi nezrelého novorodenca. Ich hmotnosť sa pohybuje od 1000 g - 1499 g, čo je veľmi nízka pôrodná hmotnosť. 

Čo sa deje po pôrode predčasne narodeného novorodenca? 

Vaše dieťatko je okamžite preložené na termolôžko, kde sa o neho stará tým zdravotníkov. Zabezpečia mu dychovú podporu, ak nie je schopné samo dýchať, tak vhodnú ventiláciu pľúc, aby jeho telo a mozog boli dostatočne okysličené. 

Sleduje sa jeho srdcová frekvencia a okysličenie organizmu. Je zahrievané, pretože jeho termoregulácia nie je dostatočne vyvinutá a tým sa predíde podchladeniu. Podáva sa surfaktant a následne je dieťatko preložené do inkubátora, kde je sledované a podáva sa ďalšia liečba, podľa zdravotného stavu. 

Až 95 % takto nezrelých novorodencov sa podarí zachrániť. Každých 100 gramov, jeho hmotnosti k dobru, zvyšuje možnosť na prežitie. 

Čím skôr sa dieťa narodí a čím je dieťa menšie, tak tým je vyššie riziko ďalších komplikácií. 

Predčasniatkam najčastejšie hrozí syndróm respiračnej tiesne a veľa iných komplikácií ako poruchy zraku, sluchu, poruchy pozornosti, až po mentálne ochorenia, čo samozrejme závisí od toho, v akom gestačnom veku sa narodí a od jeho biologického vývinu. 

Vďaka vyvíjajúcej medicíne sa predčasne narodené deti, veľmi často podarí zachrániť, bez následných komplikácií a detičky môžu žiť plnohodnotný a zdravý život. 

Čo vám môžem odporučiť?  

 • Sledujte pohyby bábätka. Prílišná lenivosť vyžaduje vyšetrenie u gynekológa a ubezpečenie sa, či je všetko v poriadku. 
 • Zvýšte prísun vlákninytekutín, aby ste boli vy a vaše dieťatko dostatočne hydratované, a tým predišli zápche a neprajným hemoroidom
 • Dostatočný prísun vápnika na pevnenie kostí plodu a dostatočný príjem železa, keďže si od tohto týždňa vaše dieťatko ukladá zásoby. Železo nájdete v listovej zelenine, šošovici, ružičkovom kely, hrášku, hrozienkach, tekvicových semienkach, alebo v hnedej ryži. 
 • Pravidelne si premasťujte bruško, na zmiernenie vzniku strií a tým sa vyhnete aj suchej a svrbivej pokožke. 
 • Dostatočne oddychujte, nepreťažujte sa, nevykonávajte namáhavé úkony, a dodržiavajte dostatok pohybu, chodievajte na prechádzky. Dbajte na dostatok spánku. 
 • Pozor si dajte na stravu, obmedzte sladené nápoje, sladkosti a nahraďte to ovocím. 

Prezrite si zoznam do pôrodnice a pomaly začnite s prípravou. 

Onedlho vás čaká pôrod a preto sa už začnite informovať o detskom pediatrovi, ktorého budete navštevovať s vašim dieťatkom, aby ste predišli tomu, že čas na riešenie nebude mať dostatočný. 

Ak sa neviete rozhodnúť v ktorej nemocnici chcete priviesť svoje dieťa na svet, niektoré nemocnice umožňujú obhliadku oddelenia, na základe čoho sa viete rozhodnúť.  

Začnite pomaly pripravovať veci pre bábätko a pre seba podľa zoznamu, nech to máte pripravené a vyhli ste sa zbytočným stresom. 

Ak nemáte k dispozícii zoznam do pôrodnice, tak vám pridávam základný zoznam, čo budete potrebovať. Každý zoznam sa môže o niečo líšiť, to však závisí od nemocnice. V každej nemocnici vám vedia dodať zoznam vecí do pôrodnice.  

Potrebné dokumenty:  

 • Preukaz poistenca 
 • Občiansky preukaz 
 • Tehotenskú knižku, výsledky špeciálnych a posledných vyšetrení 
 • U manželov originál sobášneho listu 

Osobné veci pre mamičku: 

 • Hygienické potreby 
 • Nočnú košeľu so zapínaním vpredu aspoň 2 kusy 
 • Dojčenskú podprsenku, aspoň 2 kusy 
 • Župan 
 • Uteráky, osušku 
 • Vložky do podprsenky 
 • Hygienické vložky, obyčajné, bez fólie 
 • Bavlnené nohavičky, alebo jednorazové nohavičky 
 • Domácu obuv, šľapky do sprchy 
 • Nesýtené minerálne vody 
 • Ak máte vtiahnuté prsné bradavky, zabaľte si so sebou pre istotu aj silikónový klobúčik na bradavky 

Veci pre novorodenca: 

 • Jednorazové plienky 
 • Bavlnené plienky 5 – 10 ks 
 • Vlhčené obrúsky, najlepšie bez parfumov 
 • Čiapočka 
 • Rukavičky 
 • Ponožky 
 • Deka 
 • Cumlík 

Výbavička pre deň odchodu z pôrodnice: 

 • Bavlnené plienky 2 ks 
 • Košieľka, svetrík, dupačky, čiapka, ponožky 
 • Zavinovačka 
 • Deka podľa aktuálneho počasia, fusak 
 • Autosedačka 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje: 

 • literatúra
  • Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství: Gloria Leifer
  • Těhotenství a péče o dítě: Jane Symons
 • neonatologickasestra.sk - Nové postupy v stabilizácii extrémne nezrelého novorodenca v pôrodnej sále: T. Mikitová, M. Sochuľáková, M. Kantárová
 • alphamedical.sk - Predčasne narodené deti- možnosti súčasnej medicíny
 • V anglickom jazyku  

Naposledy aktualizované 05.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život? 3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život?

Spojením vajíčka a spermie vznikla jedna bunka, ktorá sa začína neuveriteľne rýchlo deliť. Až teraz sa začína skutočné tehotenstvo.

4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná? 4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná?

Oplodnené vajíčko, ktoré končí svoje putovanie sa v tomto týždni spoji s maternicou, na ktorú sa prichytí, čo sa nazýva implantácia alebo zahniezdenie. Niektoré ženy až teraz zistia, že...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.