späť na zoznam článkov

33. týždeň tehotenstva: Keď sa priestor v maternici stále zmenšuje?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
33. týždeň tehotenstva: Keď sa priestor v maternici stále zmenšuje?
Zdroj foto: Getty images

Vášmu bábätku sa zmenšuje priestor v maternici a už nemá dostatok priestoru na svoje akrobatické kúsky. 


Ste v 33. týždni tehotenstva a do termínu pôrodu vám ostáva iba 7 týždňov. 

Bábätko stále rastie a naberá na váhe. Ukladá sa viac do klbka, lebo sa mu zmenšuje priestor v maternici. Ustávajú prudké pohyby i kopance, ale ak kopne, tak jeho kopnutie je dosť citeľne, no už sa skôr iba prevaľuje.  

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Vaše bábätko si naďalej ukladá tukové zásoby a priberá na váhe, pripravuje sa na svet. Už za pár týždňov, dní uzrie svetlo sveta. 

Jeho pľúca už takmer dozreli, sú pripravené na dýchanie po pôrode.  

Vie rozoznať svetlo od tmy a jeho zreničky menia veľkosť pri stimulácii svetlom.  

Koža naberá rúžovú farbu, ukladaním tuku do podkožia. 

Mozognervový systém je vyvinutý, už bude vedieť sať, prehĺtať, aj keď sa vtom musí ešte zdokonaliť, čo mu potrvá ešte taký týždeň. 

Tráviaci systém mu už plne pracuje. Plod stále pije plodovú vodu, ktorú následne vyciká. Tým si precvičuje sanie a prehĺtanie. 

Vaše bábätko teraz veľa spí. Niekedy až veľmi hlboko a tvrdo, ako dospelý človek, a práve preto menej kope. 

Ak je hore, počúva zvuky a hlasy z vášho okolia, ktoré ho obklopujú. 

U plodu začína produkcia samoimunity a imunitné látky už nečerpá len z placenty.  

Kosti pevnejú, ale lebka zostáva mäkka a pružná, aby zabezpečila prechod pôrodnými cestami a tým aj chránila mozog dieťatka. 

Plod si ukladá zásoby železa v pečeni, ktoré bude čerpať po pôrode do 6. mesiaca života. 

Väčšina lanuga u plodu už vypadalo. 

Vernix – je hrubá biela vrstva maziva, ktorá sa nachádza na pokožke plodu a určité množstvo ostáva až do pôrodu. 

Ak očakávate  chlapca, tak v tomto období u neho začínajú zostupovať semenníky

Množstvo plodovej vody teraz dosahuje maximum a už sa bude iba znižovať, čím môžete ostrejšie pociťovať kopnutia bábätka. 

Nezabúdajte ! Vaše dieťatko pociťuje lásku z okolia, ktorú mu dávate, tým že sním komunikujete a hladíte ho. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 33. týždni?  

Vy už nepriberáte veľa, aj keď plod stále rastie a práve ono na váhe naberá. 

Koncom tehotenstva sa vám pravdepodobne budú stupňovať nepríjemne pocity, ako problémy s trávením, pálenie záhy, aj keď jete menšie porcie jedál, opuch a kŕče dolných končatín. 

Ak spozorujete náhly opuch, nôh, rúk, alebo tváre, ihneď o tom oboznámte svojho lekára. 

Dýchavičnosť, alebo sťažené dýchanie, sú kvôli narastajúcej maternice, ktorá vám dosahuje až k rebrám a tlačí na bránicu a pľúca.  

Tlakom bábätka a pretrvávajúcou zápchou sa vám môžu zhoršiť hemoroidy, alebo vzniknúť mierny únik moču. Proti nechcenému úniku moču, sa odporúča cvičiť Kégelové cviky na spevnenie panvového dna. 

Samozrejme, všetko je individuálne a každá budúca mamička inak prejde celým tehotenstvom. Jedna má všetky problémy a druhá si ani nevšimne, že je tehotná a pomaly sa blíži k pôrodu. 

Myslite na to, že už ste na konci tehotenstva a o pár týždňov, pôrodom, všetky problémy vymiznú a vy budete v náručí držať svoje vytúžené bábätko. Pôrodom dieťatka zabudnete na všetky problémy, ktoré vaše tehotenstvo sprevádzali. 

Ak ste si všimli jemný, alebo náhly únik plodovej vody na spodnom prádle, alebo pri presakovaný cez nohavice, navštívte nemocnicu. Plodová voda je číra a má sladkastú vôňu. 

Únava pretrváva, najmä ak máte problémy aj so spánkom. Najlepšia a najbezpečnejšia poloha na spánok je na boku. Snažte sa vyhýbať spaniu na chrbte, pretože plod svojou váhou tlačí na chrbát a môže spôsobiť poruchy krvného obehu, bolesť chrbta a tŕpnutie v nohách. 

Problém so spánkom môžete mať nielen kvôli narastajúcemu bábätku i brušku. Ale aj budením sa a pocitom na močenie a navyše sa už u vás začínajú objavovať myšlienky ohľadom pôrodu a neviete sa dočkať vášho bábätka. Zvedavosť, ako bude vyzerať, na koho sa podobať vám veľa krát nedá spať.  

Prichádzajúci poslíčkovia sa stupňujú. Už nepociťujete len tvrdnutie a napnutie brucha, ale aj intenzívnejšiu bolesť ako pri menštruácii. Poslíčkovia vás a vašu maternicu pripravujú na pôrod. 

Zvyčajne trvajú krátko a sú dosť slabé a nezvyšujú sa na intenzite. Väčšinou prejdú pri zmene polohy, chôdzi alebo odpočinku. 

Ak prídu ozajstné kontrakcie tie budú pravidelné, časté, trvajúce dlhšie a postupujúcim pôrodom budú bolestivejšie. 

Ak po zmene polohy neprestávajú a trvajú približne minútu a ďalšia príde po pár minútach, dlhšiu dobu neprestávajú, navštívte nemocnicu nech vás skontrolujú či nezačal predčasný pôrod. 

Ak čakáte dvojičky, mali by ste byť pripravený, aj keď priemerne sa rodia dvojčatá v 36. – 37. týždni, ale môžu prísť na svet skôr. Čim dlhšie sa deti budú nachádzať v maternici, tým je to pre bábätká lepšie. 

Čo môžete postrehnúť? 

Pre zvýšený metabolizmus u vás sa môžete cítiť roztrasená pred jedlom, alebo sa vám točiť hlava. Je to následkom rýchleho metabolizmu cukru. Mali by ste mať stále po ruke nejaké malé občerstvenie, pri poklese cukru. 

Čoraz viac ste nedočkavá a začína u vás malý pocit strachu z pôrodu. Nebojte sa, ženské telo sa dokáže vyrovnať s pôrodom a myslite na to, že to bude pre vás ten najkrajší okamih života, keď sa dieťatko narodí, vy ho uvidíte a môžete si ho vziať do náručia. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 33. týždni

Návšteva poradne od 33. týždňa tehotenstva, je každé dva týždne

V poradni vám urobia pravidelné kontroly, premeria sa vám tlak krvi, vyšetruje moč, zaznamenáva nárast na hmotnosti, a sleduje opuch dolných končatín. Lekár kontroluje rast maternice, sleduje kŕčok maternice a urobí záznam CTG – kardiotokograf, ktorým sleduje srdcovú frekvenciu plodu a sťahy maternice. 

V tomto týždni vám skontroluje krvný obraz, aby sa zistilo či nie ste chudokrvná, urobí sa odber na protilátky na syfilis a vyšetrí sa krv na RH - faktor v prípade, ak je žena Rh negatívna a otec Rh pozitívny. Ak protilátky budú stúpať je nutná hospitalizácia.  

Čo ak sa dieťatko vypýta na svet skôr? 

Deti narodené v 33. týždni majú veľkú šancu na prežitie bez následných komplikácií

Po pôrode predčasného novorodenca v 33. týždni, nie je veľakrát potrebná pľúcna ventilácia, iba podporné dýchanie na maske. Je uložené do výhrevného inkubátora, a sledujú sa jeho životné funkcie. Podávanie surfaktantu je len u detí, ktorých sa nestihlo vytvoriť dostatočné množstvo počas tehotenstva a začína sa u nich syndróm dychovej tiesne. 

Dieťatko rýchlo dobieha svojich rovesníkov vo vývine a sú sledované až do veku 5 rokov života. 

Čo vám môžem odporučiť? 

  • Nezabúdajte na dostatočný pohyb, prechádzky a veľmi prospešná je aj joga, najmä dýchacie techniky, ktoré vám budú nápomocné pri pôrode. 
  • Dostatok odpočinku aj počas dňa, nepreťažujte sa, vyhýbajte sa dvíhaniu ťažších predmetov. 
  • Cvičte Kégelové cviky na posilnenie panvového dna. 
  • Stravujte sa zdravo, s dostatočným príjmom vápnika, železa, vlákniny a vitamínov, z ktorých sa vaše dieťatko robí zásoby. 
  • Dodržujte pitný režim, nech ste vy a vaše dieťa dostatočne hydratované. 
  • Premasťujte pokožku brucha a prsníkov, aby ste predišli vysušovaniu pokožky a svrbeniu. Jemnou masážou pokožky znížite aj vznik strií. 

Je čas na dokončenie prípravy pre bábätko, ako príprava izbičky a doplnenie detských vecičiek, ktoré budete potrebovať v prvé týždne po pôrode. 

Ak ste ešte nevybrali pediatra ktorého budete navštevovať tak je najvyšší čas. 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 17.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
21. týždeň tehotenstva. Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva. Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

20. týždeň tehotenstva a ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka? 12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.