späť na zoznam článkov

38. týždeň tehotenstva. Rozmýšľali ste už, či budete dojčiť?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
38. týždeň tehotenstva. Rozmýšľali ste už, či budete dojčiť?
Zdroj foto: Getty images

V 38. týždni tehotenstva je už plod úplne vyvinutý, donosený a je pripravený na pôrod. 


Už ste v 38. týždni tehotenstva, čiže v 9. mesiaci a 2. týždni, v treťom trimestri, len 2 týždne do vypočítaného termínu pôrodu. Termín pôrodu sa blíži a je takmer na konci. 

Vaše dieťa je už plne zrelé, donosené a môže sa kedykoľvek narodiť

Už vám zostávajú len dva týždne do termínu pôrodu, pokiaľ sa však vaše dieťatko nerozhodne prísť na svet už teraz, v najbližšej dobe, alebo pobudnúť si dlhšie v maternici, tak by sa pôrod mohol predĺžiť aj o 4 týždne. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

V 38. týždni má už vaše dieťatko všetky systémy funkčné

Mozognervový systém sa ale naďalej zdokonaľuje, aby dokázalo zvládnuť všetku stimuláciu po príchode na svet. 

Dieťatko naďalej priberá a ukladá si tuk do podkožia. 

Pred pôrodom, u donoseného plodu sa koža napína, je ružová, ružovo červená a hladká.  

Väčšina lanuga z tela už zmizla, a ostalo len na chrbte a ramenách, ktoré sa vytratí po pôrode. 

Na pokožke zostáva vernix, ktorý chráni pokožku plodu pred plodovou vodou a bude ho chrániť aj po pôrode. 

Pokožka sa mu vyhladzuje, všetky záhyby a malé vrásky sa vypĺňajú tukom. 

Ak čakáte chlapca, u nich nastáva vzostup semenníkov do mieška a ak dievčatko, tak sa prekrývajú malé pysky veľkými.

Obvod hlavičkyhrudníka sú rovnaké. 

črevách sa mu naďalej hromadí smolka, prvá stolica, ktorá bude odchádzať až po pôrode. 

Čistenie črievok sa dá do pohybu, až príjmom prvého materského mliečka, mledziva, ktoré pohne smolku a tým začína pohyb a funkčnosť črievok. 

V niektorých prípadoch sa môže pohnúť vylučovanie smolky ešte počas tehotenstva, do plodovej vody, čo nie je dobré znamenie. Plodová voda sa sfarbí do zelena a ohrozuje plod. 

Oči dieťatka sú momentálne modré, sivé, alebo hnedé a po narodení, na priamom slnečnom svetle sa ich odtieň môže meniť. Ale skutočnú farbu očí, akú má dieťatko danú, sa dozviete až od 1 roka, keď sa mu už farba očí meniť nebude a ostáva. 

Pľúca sú vyvinuté a posilnili sa. Vyvinuli sa hlasivky, takže je prípravné po narodení s vami komunikovať plačom a vydávaním hlasov. 

Nechty na nohách prerastajú špičky prstov a chodidlá má už ryhované. 

Dieťatko v tomto období veľa spí, keď je hore, tak sa obzerá okolo seba, snaží sa chytať rúčkami všetko na čo dosiahne, žmurká očkami, cmúľa si prštek a pritom saje plodovú vodu. 

Satím a prehĺtaním plodovej vody sa pripravuje na príjem potravy po pôrode. Ak sa naglgá príliš veľkým množstvom vody, môžete spozorovať pravidelným nadvihovaním bruška, ako keby klopkaním, jeho čkanie. 

Jeho tráviaci systém je už schopný prijímať stravu v tekutej forme. 

Plodovú vodu, ktorú vypije, vyciká v pravidelných intervaloch. 

Placenta starne a jej funkcia čoskoro skončí. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 38. týždni? 

Vaša hmotnosť sa už nezvyšuje natoľko, ako v predchádzajúcich mesiacoch. Prírastok na hmotnosti je malý, vy už nepriberáte, iba vaše dieťatko. 

Bruško vám pomaly klesá, čím ste určite postrehli, že sa vám voľnejšie a ľahšie dýcha. 

Poklesom bruška a tlakom hlavičky plodu na močový mechúr, sa znížil jeho objem a to vás núti na časté močenie. 

Váš pupok smeruje navonok, je vydutý. 

Vaše prsia sa stále plnia materským mliečkom a vy môžete spozorovať odchod mledziva z prsných bradaviek, ako žltú tekutinu. 

Vaša pleť je mastnejšia, s výskytom tehotenských škvŕn. 

Vaša pokožka je suchá, namáhaná, najmä v oblasti bruška a svrbí vás. Natierajte si ju pravidelne krémami, čím ju hydratujete a vyhnete sa svrbeniu. 

Mledzivo, alebo kolostrum vytvára mliečna žľaza maximálne do 72 hodín po pôrode a je veľmi dôležité pre novorodenca na jeho budovanie imunity, obsahuje veľa vitamínov a odstraňuje smolku, prvú stolicu z čriev, pretože má laxatívne účinky, čím pomáha k jej vylúčenie. 

Dieťa sa stále hýbe v intervaloch ako predtým, aj keď už pohyby nie sú také intenzívne, ale stále sú citeľne. Aj napriek zmeny typov pohybov, by mala zostať frekvencia rovnaká. 

Ak ste postrehli zmeny v pohyboch dieťatka, je dobré informovať o tom lekára, nech skontroluje, či sa všetko vyvíja tak ako má. 

Naďalej, aj v tomto týždni tehotenstva vás môže potrápi nespavosť a pocit nedostatku spánku

Bruško je veľké a niekedy je problém si nájsť správnu, pohodlnú polohu na spánok. Otáčanie v posteli s bruškom je niekedy problematické a keď sa už konečne pohodlne uložíte na spánok, tak vás z postele vyženie na toaletu pocit na močenie. 

Častejšie sa aj budíte, čo sa preukáže aj počas dňa, v podobe únavy

K vašej nespavosti sa môže pridať aj vaša myseľ, ktorá natoľko pracuje, že máte problém zaspať. Skúste si zobrať nejakú knihu, časopis a čítať, tým sa zamestnáte a prejdete na iné myšlienky a upokojí vás to. 

Je normálne, ak ste už netrpezliváznepokojená

Možno sa cítite nafúknutá a opuchajú vám nohy, zadržiavate vodu v tele, ale to je všetko normálne vplyvom hormónov. Keď si nájdete chvíľku na oddych, vyložte si nohy na vankúš, čím sa opuch zmierni. Vyhýbajte sa dlhému státiu, sedeniu a nenoste tesné oblečenie.   

Vaša chôdza začína byť nepohodlná, kolísavá, tlakom hlavičky dieťatka na panvu.  

Častejšie vás môže potrápiť bolesť chrbta, bolesti v boku z narastajúcej maternici a zväčšením tlakom dieťatka. 

Zažívacie problémy, ako pálenie záhy už ustúpili, ale naďalej sa môže vyskytnúť nadúvanie a zápcha. 

Opuchnuté a krvácajúce ďasná sa často vyskytujú po čistený zubov. 

Taktiež sa môže vyskytnúť bolesť hlavyzávraty. Nezabúdajte dostatočne prijímať tekutiny. 

Môžete spozorovať vaginálny výtok, ktorý je častý v poslednom trimestri tehotenstva, a je sprevádzaný prichádzajúcim pôrodom. 

Výtok by mal byť číry, alebo jemne sfarbený do žlta. Ku koncu tehotenstva a tlakom hlavičky na pôrodné cesty sa váš kŕčok môže rozťahovať a tým sa môže vyskytnúť výtok sfarbený do ružova, prípadne do hneda, z praskajúcich jemných cievok krčka maternice. 

Ak ste spozorovali výtok inej farby, alebo sa objavilo svrbenie v okolí genitálií, môže sa jednať o infekciu, ktorá je častá najmä v poslednom mesiaci tehotenstva, keď je vaše telo náchylnejšie na vznik infekcií. V tom prípade kontaktujte svojho gynekológa, aby vás vyšetril a predpísal vám šetrné lieky na zmiernenie príznakov a odstránenie infekcii. 

Môžete spozorovať odchod hlienovej zátky, ako menšie množstvo hustého hlienu, niekedy s prímesou krvi. 

Viac o hlienovej zátke sa môžete dočítať v našom článku: 
Hlienová zátka v tehotenstve. Kedy sa tvorí, ako vyzerá, ako odchádza? 

Prichádzajúci poslíčkovia sa objavujú stále častejšie. 

Všímate si každý príznak, či už nezačína pôrod. 

Prvými príznakmi začínajúceho pôrodu môže byť, odchod hlienovej zátky, odtok plodovej vody, ktorý môže unikať po kvapkách, alebo naraz. 

Môžete pociťovať tlak poklesom dieťatka do panvy, nepohodlie. 

Bolesti, kŕče v bruchu, alebo v krížoch. 

Výskyt hnačky môže taktiež znamenať blížiaci pôrod. 

Ak sa u vás vyskytli silné bolesti, prípadne krvácanie z pošvy, alebo si všimnete, že vaše dieťatko sa natoľko nehýbe, navštívte ihneď najbližšiu nemocnicu

Keď začínate pociťovať kontrakcie, je dobré ich odsledovať, v akých intervaloch prichádzajú. 

Prichádzajúci poslíčkovia, kontrakcie maternice začínajú byť častejšie. Ak prichádzajú pravidelne, frekvencia stúpa, rastú na intenzite a čas medzi nim sa skracuje, tak u vás začína pôrod. 

Kontrakcie môžu začať aj bez toho, aby vám odtiekla plodová voda. 

Ak sú pravidelné je čas ísť do nemocnice a nechať sa skontrolovať, či ide už o pôrod, alebo o falošné kontrakcie. 

Začínajú sa u vás vynárať obavy, či stihnete prísť do nemocnice včas, máte obavy z bolesti, strach či nevzniknú komplikácie? Neobávajte sa a nestrachujte sa zbytočne. Snažte sa zostať v klude a keď začnú prvé príznaky začínajúceho pôrodu, budete to cítiť a pôjdete do nemocnice. 

Viac o začínajúcom pôrode sa môžete dočítať v našom článku:
Pôrod. Kedy sa začne? A ešte dôležitejšia otázka: Kedy sa skončí? 

Ak čakáte dvojičky a dosiahli ste až sem, tak gratulujeme. 

Už v 38. týždni sa tehotenstvo s dvojčatami považujú za donosené. 

Dvojčatá, aj keď sú o niečo menšie, sú úplne vyvinuté a placenta už znižuje svoju funkciu, čím vám bude v najbližšom čase pravdepodobne naplánovaný pôrod cisárskym rezom. 

Väčšina dvojčiat sa už narodila v predchádzajúcich týždňoch, až 50 % pred 37. týždňom. Vy ste vydržali až doteraz a už onedlho budete svoje detičky držať v naručí. 

Čo môžete postrehnúť? 

Všimli ste si, že ste nejaká nemotorná

Vaše pohyby už nie sú také ladné, ako predtým, nielen narastajúcim bruškom, ale aj zvýšením vašej hmotnosti, uvoľňovaním kĺbov a väzov. Netrápte sa tým, po pôrode, ktorý nastane onedlho sa všetko vráti do normálu. 

Možno sa z toho celého cítite podráždená a objavili sa u vás výkyvy nálad. Máte strach z pôrodu a stále premýšľate ako to bude prebiehať, aké to bude mať dieťatko doma, ako to zvládnete. 

Nebojte sa, strach a obavy dajte bokom. Snažte sa radšej veľa relaxovať a venovať čas sebe, čítajte si, už máte všetko pripravené a keď sa dieťatko narodí, a donesiete si ho domov, všetky obavy vymiznú. 

Ono nebude potrebovať nič, iba základné vybavenie, vás a vašu lásku. Všetko ostatné, čo budete potrebovať, sa dá dokúpiť aj neskôr. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 38. týždni? 

Poradňu navštevujete raz za týždeň. Ak čakáte dvojičky, tak dva krát do týždňa. Teraz už neviete, ktorý týždeň v poradni je váš posledný. 

Vyšetrenia sa robia také, ako v predchádzajúcom týždni. 

V poradni sa vám zmeria hmotnosť, krvný tlak, vyšetrí moč, lekár skontroluje opuchy, sleduje kŕčok maternice a jeho konzistenciu. Sleduje srdcové ozvy plodu, jeho polohu, urobí CTG záznam. Ak máte nejaké otázky, kľudne sa ho spýtajte a on vám odpovie na vaše otázky. 

Ak má lekár podozrenie na komplikácie počas pôrodu, alebo je plod uložený priečne, koncom panvovým, alebo pri vcestnej placente, vám bude naplánovaný pôrod cisárskym rezom

Pred plánovým cisárskym rezom je potrebné absolvovať interné predoperačné vyšetrenie, kde sa vám odoberie anamnéza, zmeria tlak krvi, urobia krvné testy, EKG a internista výsledky vyhodnotí a zhodnotí stav vášho srdca a zdravotného stavu. S výsledkami budete odoslané na anestéziologické vyšetrenie, kde lekár anestéziológ určí riziko anestézii vykonanej počas operácie. 

Cisársky rez môže prebiehať v celkovej anestézii, kde budete privedené do umelého spánku, alebo spinálna anestézia pri ktorej sa znecitlivie spodná časť tela a vy budete pri plnom vedomí. Celkovo dĺžka cisárskeho rezu trvá do hodiny, ale môže trvať aj len 30 minút. 

Čo ak sa narodí dieťatko teraz? 

Pôrod v 38. týždni nie je neobvyklý a veľa žien, práve v tomto týždni porodí zdravého donoseného novorodenca, s normálnou pôrodnou hmotnosťou a dĺžkou. 

Vášmu dieťatku nič nehrozí a považuje sa za donoseného

Čo vám môžem odporučiť 

 • Jedzte primerane, malé porcie a častejšie, potraviny ktoré nezapekajú a nespôsobujú plynatosť 
 • Jedzte zdravé jedlá, pridávajte čerstvú zeleninu a ovocie 
 • Na dostatok pohybu by ste nemali zabúdať, choďte na prechádzky, na čerstvý vzduch. Prechádzka vám pomôže vyvetrať si hlavu a prejsť na iné myšlienky 
 • Noste pohodlné oblečenie, ktoré netlačí a pohodlnú obuv 
 • Vaše pohyby sú pomalšie, tak sa nikam neponáhľajte 
 • Tehotenský opasok vám pomôže znížiť tlak na panvu 
 • Venujte sa tehotenskému cvičeniu, veľmi dobrá je tehotenská joga 
 • Pite dostatok tekutín, aby ste boli vy a vaše dieťa hydratované a tým predídete aj závratom 
 • Relaxujte, oddychujte, venujte čas sebe. Po príchode bábätka už času budete mať oveľa menej 
 • Cvičte Kegelové cviky 
 • Teraz je dôležité aby ste sa snažili byť hlavne v emocionálnej a duševnej pohode 
Dojčiaca matka. Zdroj: Getty images

Možno sa pýtate prečo dojčiť? 

Už sa zamýšľate nad tým, či budete vaše dieťatko dojčiť, alebo ho radšej budete prikrmovať umelým mliekom. Rozhodnutie je na vás. 

Dojčenie má viac výhod, oproti umelým mliekam. Materské mlieko máte vždy po ruke, vždy má správnu teplotu a netreba ho miešať a ohrievať a oproti umelému mlieku, je ľahko stráviteľné až 4 násobne. 

Čo všetko materské mlieko obsahuje? 

Materské mlieko obsahuje všetky živiny, ktoré najlepšie kryjú potreby pre vývin a rast dieťatka. 

Kolostrum, alebo mledzivo je prvé mliečko, ktoré sa tvorí po pôrode do 72 hodín. Je žltkastej farby a má laxatívne účinky, čím pomáha vyčistiť črievka od smolky nachádzajúcej sa v črevách plodu. 

Mledzivo obsahuje imunoglobulíny, rastové hormóny, bielkoviny ktoré viažu železo, vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, aminokyseliny, enzýmy. 

Po mledzive sa vytvára zrelé mliečko, ktoré je biele až farebne do modrasta a obsahuje viac tukov potrebných na zasýtenie bábätka, a dosť tekutín, aby nemalo smäd. 

Je optimálnou výživou pre dieťa do veku 6 mesiacov. Mení sa podľa potrieb bábätka a obsahuje všetky živiny, ktoré vaše dieťatko potrebuje.

Keď dieťatko priložíte k prsníku, najskôr pije predné mlieko, ktoré je redšie a uhasí smäd dieťatka a potom sa uvoľňuje zadné mlieko, ktoré je hustejšie a zasýti ho. 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: 
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?  

Zdroje 

 • nspnz.sk - Materské mlieko a jeho tvorba

V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 08.03.2021

Galéria k článku

Matka kojí dieťa. Novorodenec v náručí matky, držiaci prst matky v dlani. Zdroj: Getty images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.