späť na zoznam článkov

Bhringaraja: Zázrak na rast vlasov z Indie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Bhringaraja: Zázrak na rast vlasov z Indie?
Zdroj foto: Getty images

Máte problém s vypadávaním vlasov a nové nie a nie rásť? Kvôli neustupujúcemu rednutiu vám presvitá pokožka hlavy, ktorú ste nútení zakrývať? Je to tak zlé, že ste začali zvažovať drahú transplantáciu vlasov? Tak potom je tento článok určený práve vám.


Spomalený rast a vypadávanie vlasov je globálnym problémom, a v istom veku, aj keď s individuálnymi odlišnosťami, si počká na nás všetkých.

Príčiny rednutia a straty vlasov sú rôzne, od genetickej výbavy jednotlivca, cez mechanické poškodenie, chemické zničenie vlasov a vlasových folikulov, až po prirodzený proces starnutia.

Napriek neskutočne veľkému množstvu vlasových, kozmetických prípravkov, pokroku v oblasti medicíny a neustálemu vývoju sa stále viac ľudí prikláňa k alternatívnym spôsobom riešenia plešivosti a k jej liečbe prírodnými spôsobmi.

TIP: Najlepšie domáce recepty proti vypadávaniu nájdete u nás

Alternatívna medicína sa aj napriek stále vysokému počtu jej odporcov,  už mnoho rokov teší pozitívnym výsledkom. Ide o prírodnú formu liečby založenú na využívaní prírodných zdrojov. Jej základom je filozofia, že zdravie je optimálny stav tela duša.

Tí skeptickejší, bohužiaľ zbytočne zaplatia vysoké sumy za invazívny zákrok, akým je transplantácia vlasov. Pritom existuje aj iné riešenie - rastlina Eclipta Alba, alebo aj Bringharaja a to nám „rastie priamo pod nosom”. Často sa používa práve v ajurvéde.

Ajurvédou proti vypadávaniu vlasov

Jednou odnožou alternatívnej liečby je aj ajurvédska medicína. Tento pojem sa zdá byť novým, no v skutočnosti ide o najstarší medicínsky systém a zároveň formu terapie, ktorej cieľom je porozumieť sám sebe, a preniknúť k jadru daného problému. Až po správnej identifikácii príčiny problémov sa môže dostaviť riešenie.

Ajurvéda funguje na báze vyrovnanosti troch dóš. Podľa nej má každý človek v sebe určité percentuálne zastúpenie jednotlivých dóš, pričom nemusia byť v rovnováhe.
NEROVNOVÁHA ⇒ PROBLÉM/CHOROBA

Preto sa liečba zameriava na zdravý životný štýl, čím sa dostanú do vzájomného súladu.
Zameriava sa teda až v 70% na zdravú stravu, bylinnú liečbu, ale aj na špeciálne procedúry ako napríklad masáže, jógu, či širodharu.
Týmito spôsobmi dochádza k stavu vyváženosti - tridóša (prirodzený stav).

TIP: Urobte si Dóša test tu

Tabuľka zo základnou chrakteristikou dóš:

Dóša Váta Pitta Kapha
Živel vzduch a éter (vesmír) oheň a voda zem a voda
Charakteristika princíp pohybu princíp asimilácie princíp stability

.

Prečo niektorí ľudia plešivejú viac a iní menej?

Vlas je keratizovaná štruktúra skladajúca sa z drene a kôry, vyrastajúca z vlasového vačku, ktorému hovoríme vlasový folikul. Pod ním sa nachádza cievne zásobenie, mazové a sporadicky potné žľazy.

Na1cm pokožky hlavy sa nachádza v priemere od 180 do 320 vlasov. Napríklad u Afroameričanov to môže byť aj viac, pretože v ich prirodzenej genetickej výbave sú vlasy hustejšie, pevnejšie, tmavšie a kučeravé v porovnaní s bielou rasou. U ľudí bielej rasy sú vlasy jemnejšie a redšie.

Čo je to vlasový cyklus?

Pri raste vlasov je dôležité vedieť, čo je to rastový cyklus vlasu. V priemere vlasy rastú asi o 1 až 1,5cm každý mesiac. Dĺžka vlasu narasteného za určité obdobie je veľmi individuálna, a u každého človeka trvá rozlične dlho. Práve tejto dobe hovoríme vlasový cyklus. Čas rastu je však závislý aj od iných faktorov ako je genetika a to je napríklad potný režim, stravovacie návyky.

Vlasy sú ako kvety. Keď ich nezalievaš uhynú.

Prečo niektorým padajú vlasy viac ako iným?

Každý človek stratí denne 20 až 100 vlasov v priemere. Toto je úplne normálne, pretože sa tvoria nové vlasy.

Pri ich nadmernom vypadávaní je samozrejme tento počet vyšší, čím dochádza k nerovnováhe, a tým pádom k plešiveniu.

Vlasy padajú z rôznych príčin, pričom najdôležitejšiu úlohu hrá genetika. Ďalšími častými príčinami sú prirodzená strata vlasov spôsobená starnutím a inaktiváciou vlasových vačkov, autoimúnne mechanizmy a ochorenia, vplyv mužských pohlavných hormónov na vlasový vačok (androgénny vplyv), chemické a mechanické vplyvy, a taktiež vplyv niektorých liekov.

Alopéciu môže indukovať aj dlhodobý stres, zlá životospráva, nedostatok tekutín, drogy, alkohol, cigarety a niektoré ochorenia (zlyhávanie obličiek, ochorenia ciev, ochorenia štítnej žľazy, psoriáza a iné zápaly kože hlavne bakteriálne ...).

TIP: Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy

Príčinu sú rôzne, a taktiež existujú menšie odlišnosti u mužského a ženského pohlavia.

Bhringaraja - zázrak proti plešivosti

Staronovým riešením proti vypadávaniu vlasov je bylina Eclipta alba, známa aj ako Bringharaja, alebo nepekne falošná sedmokráska.
Prečo staronovým?
To čo my počujeme možno prvý krát v živote, používajú ľudia v niektorých krajinách, hlavne v Indii už celé stáročia.
Informácie o jej účinkoch na vlasové folikuly sa k nám dostavajú práve prostredníctvom ajurvédy.

Bhringaraja je rastlina, teda skôr burina z čeľade Asteraceae. Táto prevažne zelená bylina má chlpatú stonku sfarbenú mierne do fialkova až červena a pýši sa drobunkými bielymi kvietkami. Dorastá do výšky asi len 35cm.

Jej domovom sú tropické a subtropické oblasti, hlavne India, kde sa vyskytuje prevažne na vlhších miestach v okolí riek a jazier na úpätí Himalájí.
Nájsť ju môžete taktiež v Brazílii, Thajsku a Číne. 

Podľa krajiny, v ktorej raste sa môžete stretnúť aj s inými, miestnymi názvami.
V hindčine sa nazýva bhangaara, na Marathi jej hovoria maakaa, v Telugu galgara a inak.

Latinsky sa nazýva Eclipta alba, čo v preklade znamená „vládca vlasov”. Tento názov dostala plným právom. Ide o zázrak v liečbe proti vypadávaniu vlasov a prelomové riešenie v podpore ich rastu.

Bringharaja má skutočne pozitívne účinky, a to u rôznych ľudí, v rôznom veku, rozdielnej rasy a z viacerých príčin.

Overené zo skúseností! Bringharaju, konkrétne v tabletkovej forme, skúšalo viacero mojich známych. Jednalo sa o staršiu ženu, u ktorej vek a klimaktérium spôsobilo vypadávanie vlasov. Taktiež o mladú ženu, ktorá si vlasy nefarbí a celý svoj život má riedke, jemné a padajúce vlasy. Užíval ju aj starší muž s typickou mužskou alopéciou a žena, ktorá mala vždy vlasy husté, ale začala predčasne šedivieť. Ja som tabletky užívala kvôli chemickému poškodeniu vlasov melírom. A ako to dopadlo? U všetkých týchto ľudí sa zamedzilo nadmernému vypadávaniu vlasov. Navyše začali rásť nové vlasy, a to cca po troch až štyroch týždňoch užívania dvoch tabliet dva krát denne. Medzi „starými vlasmi” začali vykúkať nové vlásky, ktoré boli zo začiatku jemnejšie, no ako rástli získavali na pevnosti.

Ako Bringharaja pôsobí na vlasy?

Listy tejto asi 30 až 40 cm bylinky obsahujú množstvo bioaktívnych látok (naprkumestany, tedelolactone, demethylwedeloactone, triterpény, flavonoidy, steroidy, steroly, saponíny, polypeptidy, glycidy, polyacetylén deriváty tiofénu a prchavé oleje).

Práve ich účinok sa v ajurvéde používa na stimuláciu rastu vlasov, ale aj na iné liečebné účely.
Tieto látky pôsobia pozitívne na väčšinu príčin padania vlasov, a teda ich užívanie garantuje takmer 100% efekt.

A nie len to!

Účinky na vlasy:

 • prebúdza a aktivuje vlasové folikuly
 • stimuláciou folikulov podporuje prirodzený rast nových vlasov
 • výrazne predlžuje fázu rastu
 • zamedzuje vypadávaniu vlasov
 • upokojuje pokožku hlavy
 • zmierňuje svrbenie pokožky hlavy
 • pôsobí proti vzniku suchých aj mastných lupín
 • pôsobí ako prírodné tonikum
 • zlepšuje kvalitu a teda aj pevnosť vlasov
 • dodáva vlasom krásny objem
 • zvyšuje ich lesk a hebkosť
 • mierne vlasy pigmetuje (stmavuje)
 • odďaľuje predčasné šedivenie (už existujúce šediny nepigmentuje)

Ten kto nevyskúšal neuverí. Na internete predsa existuje množstvo

Ako sa používa?

Rastlina sa používa viacerými spôsobmi. Najčastejším spôsobom je extrakcia zeleného prášku z vysušených listov rastlín, ktoré sa používajú ako regeneračné a vyživujúce masky na vlasy.

Extrakt zo sušených listov sa dáva aj do kapsúl, ktoré sa užívajú vnútorne ráno a večer jedna až dve kapsuly, vždy po jedle.

Pozor: Zelený prášok dráždi oči v prípade ich zasiahnutia. Oči treba dôkladne vypláchnuť čistou vodou. V prípade náhodného vdýchnutia extraktu do pľúc pôsobí dráždivo a núti na kašeľ. Kašeľ je suchý a dráždivý s počuteľnými piskotmi.

Bringharaja pomáha nie len na vlasy

Vrátane zamedzenia vypadávaniu vlasov, pôsobí Bringaraja aj na rôzne iné ochorenia.

Najznámejší je jej hepatoprotektívny účinok, teda pozitívny vplyv na pečeňové bunky. Napomáha udržiavať pečeň, ale aj ostatné tráviace orgány v norme. V prípade ochorenia pečene urýchľuje obnovovanie poškodených hepatocytov. Preto je vhodné jej užívanie u ľudí s cirhózou pečene, zápalovým ochorením pečene či steatózou.

TIP:
Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky
Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň už teraz!
 • má protizápalové účinky
 • pôsobí ako prírodný antioxidant
 • odďaľuje starnutie
 • ovplyvňuje krvný obeh
 • posilňuje cievnu stenu
 • pôsobí protikrvácavo
 • má hojivé účinky
 • regeneruje pečeň
 • podporuje trávenie
 • má pozitívny vplyv na kosti, zuby, vlasy a nechty
 • zlepšuje zmysly (zrak, sluch)
 • pôsobí priaznivo na nervový systém
 • zlepšuje pamäť
 • podporuje spánok, zlepšuje jeho dĺžku a kvalitu

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 20.05.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zdravý čučoriedkový cheesecake? Vyskúšajte recept s tvarohom a mascarpone Zdravý čučoriedkový cheesecake? Vyskúšajte recept s tvarohom a mascarpone

Cheesecake s čučoriedkami dodá letnej atmosfére tú správnu chuť. S týmto zdravým dezertom nemôžete nič pokaziť a potešíte nejeden maškrtný jazýček.

Zdravá čučoriedková bublanina s tvarohom? Originálny hrnčekový recept Zdravá čučoriedková bublanina s tvarohom? Originálny hrnčekový recept

Čučoriedková bublanina patrí medzi klasické recepty, ktoré potešia deti i dospelých. Pripravte si spolu s nami zdravšiu variantu, tejto čučoriedkovej pochúťky.

Cvičenie a doplnky výživy. Sú suplementy pre každého? Cvičenie a doplnky výživy. Sú suplementy pre každého?

Doplnky výživy sú pre niektorých športovcov nevyhnutnosťou. Iní ľudia sa ich stránia a dokonca ich považujú za doping. Sú naozaj také dôležité, že by sa bez nich športujúci človek...

Recept na zdravý jahodový cheesecake s mascarpone Recept na zdravý jahodový cheesecake s mascarpone

Sezóna jahôd je v plnom prúde. Neviete čo s nimi? Skúste náš recept na jahodovú tortu.

Poznáte zdravý recept na jahodový džem? Skúste náš s trstinovým cukrom Poznáte zdravý recept na jahodový džem? Skúste náš s trstinovým cukrom

Začala sa „džemovacia“ sezóna! Máme pre vás pár rád ako na to a jeden recept na jahodový džem navyše.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.