späť na zoznam článkov

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky
Zdroj foto: Getty images

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné riziko, preto je dobré poznať prejavy jej poškodenia.


Ochorenia pečene nesmieme nikdy brať na ľahkú váhu. Tento jedinečný orgán má dôležitú metabolickú, zásobnú a detoxikačnú funkciu, ktorú pri jej poškodení nedokáže nahradiť žiadna iná časť ľudského organizmu.

Niekedy býva jedinou a zároveň poslednou možnosťou na záchranu života jej transplantácia.
V Európe prebehne ročne až 7000 transplantácií pečene.
Napriek zdanlivo vysokému číslu, je počet čakateľov oveľa vyšší.
Môže za to hlavne alkohol, ale aj infekčné ochorenia pečene, ktoré sú prekvapivo veľmi časté.

Neprehliadnite symptómy chorej pečene

Patologické procesy v pečeni môžu byť rôzne (nádorové, infekčné, toxické ...), no napriek tomu majú spoločné prejavy. Tieto symptómy nám oznamujú, že s ňou nie je čosi v poriadku, a treba pátrať po príčine a možnom riešení.

V počiatočných štádiách sa nemusí poškodenie prejaviť vôbec, prvotné symptómy bývajú nešpecifické, no nabádajú nás k návšteve lekára a k pátraniu po príčine, prečo je to tak. S rozvíjajúcim sa ochorením sa symptomatológia stáva typickejšou.

Prejavy chorej pečene je dobré poznať a zachytiť skôr - ako je neskoro!

Pečeň je dôležitým orgánom
s nenahraditeľnými funkciami

Pečeň (gr. hepar, lat. jecur, angl.liver) patrí nielen k najväčším, ale aj najdôležitejším orgánom ľudského tela. Váži neuveriteľných 1500 gramov, čo predstavuje asi 2,5 % celkovej hmotnosti tela. Ak sa vám to zdá veľa, je treba podotknúť, že v detskom veku tvorí až 5% celkovej hmotnosti dieťaťa.

Nachádza sa pod pravým rebrovým oblúkom, konkrétnejšie pod pravou bránicovou klenbou a čiastočne pretŕča doľava. U malých detí do 3rokov tvorí prevažnú časť brušnej dutiny a je dobre hmatateľná.

TIP: Dieťa nie je miniatúra dospelého! V čom spočívajú rozdiely?

Z čoho sa skladá pečeň?

Pečeň má trojuholníkový tvar a skladá sa zo štyroch lalokov. Dominantou je pravý pečeňový lalok (lobus dexter) tvoriaci prevažnú časť pečene. Ľavý pečeňový lalok (lobus sinister) je o niečo menší. Najmenšou časťou sú chvostový lalok (lobus caudatus) a pravouhlý lalok (lobus quadratus).

Napriek svojej veľkosti je to veľmi krehký orgán, ktorý je z vonkajšej strany chránený väzivovým obalom - puzdrom.

Samotné parenchymatózne tkanivo sa skladá až zo štyroch typov buniek (hepatocyty - pečeňové bunky, Kupfferove bunky, sínusoidálne bunky, hviezdicovité bunky).

Pečeň má veľmi bohaté cievne zásobenie, dokonca sa dá povedať, že je popretkávaná širokou spleťou krvných ciev. Je to mimoriadne prekrvená časť, čo zároveň znamená, že pri jej ruptúre môže dôjsť k rýchlym stratám krvi až k vykrvácaniu (úrazy).

Hlavné cievy sú portálna žila (venae portae), pečeňová žila (venae hepatis) a pečeňová tepna (arteria hepatis).

Zo zadnej strany pečene k nej  prilieha malý vakovitý orgán - žlčník. Zo žlčníka vedú žlčovody, ktoré odvádzajú žlč (lat.bilis) ďalej do tráviacej rúry. Žlč je žltá, telesná tekutina, ktorá sa primárne tvorí v pečeni. Za jej žlté sfarbenie je zodpovedné žlčové farbivo - bilirubín.

Aké sú hlavné funkcie pečene?

Kvôli podielu pečene na metabolizme ju zaraďujeme k tráviacemu traktu. V skutočnosti ide o endokrinnú žľazu, teda ž s vnútorným vylučovaním, ktorá má v organizme viacero funkcií.

Tabuľka so základnými funkciami pečene

Metabolická funkcia pečene
 • metabolizuje cukry, tuky a bielkoviny
Zásobná funkcia pečene
 • vytvára zásoby dôležitých látok (minerály, vitamíny)
Detoxikačná funkcia pečene
 • eliminuje a zneškodňuje toxické (jedovaté) látky v tele

Prvotné symptómy ochorenia pečene
sú veľmi nešpecifické

V prvotných štádiách ochorenia pečene sa nemusia objaviť žiadne príznaky. Chorý ani netuší, že sa niečo deje. Prvotné prejavy poškodenia pečene sú nešpecifické, preto nám nemusia hneď signalizovať vážnosť stavu, ani poukazovať kam má smerovať diagnostika.

Sú spoločné pre viacero ochorení.

Dokonca ani pečeňové (hepatálne) testy nebývajú zvýšené. K zvýšeniu pečeňových enzýmov, ktorých hodnotu získavame krvným vyšetrením, dochádza až v neskorších štádiách ochorenia.

Bolesti brucha pod pravým rebrovým oblúkom

Bolesti brucha bývajú lokalizované pod pravým rebrovým oblúkom, čo neraz imituje ochorenia žlčníka, či podráždenie žalúdka a žlčníka diétnou chybou. V niektorých prípadoch môžu byť difúzne, teda bez presnej lokalizácie.

Nešpecifické bolesti brucha sú vystriedané presne lokalizovanými bolesťami v oblasti pečene, ku ktorým sa pridružuje jej zväčšenie, celkový nárast objemu brucha, zväčšená žilová kresba na prednej strane brušnej steny.

Tlak objemného brucha v neskorších fázach tlačí na bránicu a pľúca, čím sa sťažuje dýchanie.

Nafukovanie, zápcha a iné tráviace ťažkosti

Pri ochoreniach pečene sa často vyskytuje nafukovanie, či nadmerná plynatosť - meteorizmus.

To spôsobuje kŕče v bruchu, nepríjemný tlak, či pocit na zvracanie. Brucho je viditeľne nafúknuté a väčšie. Na dotyk je tvrdšie, citlivejšie, prípadne bolestivé.

Objavujú sa poruchy vyprázdňovania. Zväčša je to zápcha - problém s vyprázdnením. Občas sa môže objaviť aj hnačka. Stolica je normálnej farby, v neskorších štádiách je výrazne bledá - cholická.

Niekedy je v stolici prímes čerstvej krvi. U alkoholikov so žalúdočnými vredmi, či inými krvácavými stavmi býva dechtovito čierna.

Modriny a podliatiny bez príčiny?

Krvácavé prejavy na koži a slizniciach, či z orgánov a dutín sú tiež príznakom chorej pečene. Ochorenia pečene sú totiž spojené zo zmenami v hemostáze, čo znamená, že ochorenie krvi nemusí primárne poškodzovať pečeň, no môže to byť aj naopak.

Chorá pečeň má za následok aj zmeny vo fibrinolytickom systéme. Vyšetrenia krvi odhaľujú zvýšenie protrombínového a aktívneho tromboplastínového času. V preklade to znamená, že hrozí zvýšené riziko krvácania. Často býva prítomná aj trombocytopénia.

Na tele pacienta môžeme preto častejšie pozorovať krvné podliatiny a modriny. Hrozí aj zvýšené riziko krvácania pri úrazoch, operáciách alebo bežných lekárskych výkonoch ako je trhanie zubu.

TIP: Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení

Ďalšie prejavy, ktoré môžu súvisieť s poškodením pečene:

 1. celková únava, nevýkonnosť, malátnosť
 2. bolesti hlavy, migrény
 3. epileptické záchvaty
 4. bolesti kĺbov a chrbtice
 5. bolesti svalov
 6. zvýšená telesná teplota
 7. zvýšená kazivosť zubov
 8. zápaly žíl
 9. hemoroidy
 10. atrofia mozgu, poruchy myslenia
 11. depresia, agresivita, iné poruchy správania
 12. poruchy koncentrácie
 13. poruchy pamäte, amnézia
 14. tras rúk - tremor
 15. metabolické odchýlky, hypoglykémia

 

Takto sa prejavuje poškodenie pečene v pokročilejších štádiách

Žlté sfarbenie kože, slizníc a očných bielkov

Žlté sfarbenie kože, slizníc a očných bielkov odborne nazývame ikterus (žltačka). V prípade, že sa žlté sfarbenie objavuje iba na očných bielkach alebo sliznici napríklad ústnej dutiny, nazývame tento stav subikterus.

K žltému sfarbeniu kože, slizníc a očí dochádza z dôvodu zvýšenej koncentrácie bilirubínu v sére a tkanivách. Bilirubín je tzv. žlčové farbivo, ktoré vzniká ako odpadový produkt metabolizmu červeného krvného farbiva - hému, ku ktorému dochádza v pečeni.

Z pečene sa dostáva do žlčovodov, a následne sa z tela vylučuje močom a stolicou (je zodpovedný aj za ich sfarbenie).

Pri poškodeniach pečene bilirubín difunduje do tkanív, čím spôsobuje ich žlté sfarbenie. Naopak dochádza k poruchám vylučovania žltého farbiva do žlčovodov a čreva, čo spôsobuje nedostatočné zafarbenie stolice. Stolica je výrazne bledá - cholická.

Nepekné kožné prejavy na tvári a inde na tele

Pečeňové škvrny, niekedy nazývané aj starecké, sú plošné škvrny hnedastej až sivej farby. Nevystupujú nad úroveň kože. Veľkostne sa pohybujú od pár milimetrov až centimetrov. Vyskytujú sa hlavne v oblasti tváre, ale aj na rukách, či nohách.

Zväčša ich pozorujeme u starších pacientov pri chronických ochoreniach pečene, či toxickom poškodení pečene dlhodobým užívaním väčšieho množstva liekov. Vzhľadom na vyššie požívanie alkoholu a drog u mladších jedincov sa vyskytujú častejšie aj u tejto vekovej kategórie (cirhóza pečene, hepatitída).

Pri ochoreniach pečene sa okrem pečeňových škvŕn vyskytujú na koži aj tzv. pavúčikové névy.

Pavúčikové névy sú kožným prejavom cirhózy alebo zlyhávania pečene, preto ich pozorujeme väčšinou u alkoholikov, prípadne u ľudí s iným poškodením pečene v terminálnom štádiu.

Objavujú sa zväčša na tvári a pripomínajú prasknutú cievku. Ide o drobný, červený, niekoľko milimetrový útvar následkom rozšírenia cievnych kapilár. Navonok vyzerá ako červená bodka, z ktorej do strán vystupujú drobné červené vlásky.

Vzhľadovo pripomína pavúčika, z čoho vyplýva aj názov. Časté je rozšírenie žíl na nose, ktoré opticky nos zväčšuje ten je sfarbený do ružovo - fialova.

 

Veľké brucho a tenké nohy pripomínajúce telo pavúka

Ľudia s vážnejším alebo pokročilejším ochorením pečene vzhľadovo pripomínajú záchodového pavúka.

Môžu za to tenké končatiny a naopak obrovské brucho opuchnuté vodou - ascites. Najčastejšie ho pozorujeme pri pečeňovej cirhóze, ktorá vzniká toxickým poškodením pečene.

V našich podmienkach je vo väčšine prípadov spôsobená toxickým účinkom alkoholu.

Ascites vzniká nenápadne a pozvoľna. Jeho vznik predchádza pocit plnosti a tlaku brucha a iné nešpecifické symptómy ako sú meteorizmus, nafúknutie, zápcha, priberanie na váhe a postupné zväčšovanie objemu brucha. Za tenké končatiny je zodpovedná malnutrícia a ochabnutie svalstva.

Na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov a to zvýšenie portálneho tlaku (v. portae - vrátnicová žila pečene), zníženie plazmatického tlaku, retencia (zadržiavanie) vody a elektrolytov a zhoršený odtok lymfy s jej vylučovaním priamo do brušnej dutiny.

To v konečnom dôsledku spôsobuje výskyt voľnej tekutiny v brušnej dutine mimo tráviacej rúry.

 

Zväčšenie pečene a súčasne sleziny je niekedy hmatateľné

Zväčšenie pečene (hepatomegália) sa vyskytuje u viacerých ochoreniach pečene, ale aj pri iných ochorenia (parazitárne choroby, srdcové ochorenia, infekčné ochorenia, najčastejšie ochorenia krvi).

Vo väčšine prípadov sa k nemu pridružuje aj zväčšenie sleziny (splenomegália).

V prípade kombinácie zväčšenia pečene a sleziny hovoríme o hepatosplenomegálii alebo o hepatosplenomegálnom syndróme.

Tento príznak, resp. syndróm, nie je sám o sebe pre človeka nebezpečný, no vypovedá, že niečo nie je v poriadku, a treba pátrať po príčine takéhoto prejavu, ktorá môže byť životu nebezpečná.

Zväčšenie pečene a sleziny býva odhalené buď sonografickým vyšetrením, no niekedy aj pohmatom, prípadne voľným okom.

 

Brucho ako hlava medúzy

Jedným z najviditeľnejších príznakov svedčiacich o poškodení pečene je aj výrazná žilová kresba na prednej strane brucha, pripomínajúca hlavu medúzy (lat. caput medusae).

Žily sú výrazné z dôvodu ich rozšírenia, vplyvom zvýšeného tlaku pečeňových žíl (hlavne vo v. portae). Sú nielen viditeľné, ale aj hmatateľné a vlnovkovito pokrútené.

Zaujímavé:
Názov rozšírenia povrchových brušných ciev, tzv. caput medusae (hlava medúzy), vznikol na základe podobnosti žilovej kresby s hlavou gréckej mytologickej postavy Medúzy.
Medúza bola dcérou boha Forkysa a jeho manželky Kéty, a zároveň jedinou krásnou a smrteľnou z trojice sestier medúz - gorgón.
Jej krása bola tak výnimočná, že jej podľahol aj sám Poséidon v Aténinom chráme.
To však bohyňu Aténu natoľko rozhnevalo, že premenila krásnu Medúzu na obludu s hadmi namiesto vlasov a pohľadom, ktorý zabíjal.

 

Krvácanie z pažeráka sa končieva smrťou

Pri poruchách pečene sa mení aj pečeňový obeh. Dochádza k zvýšenému tlaku pečeňových ciev, tzv. portálna hypertenzia. Tá má za následok nielen tvorbu voľnej tekutiny v dutine brušnej a viditeľnú žilovú kresbu na prednej strane brucha. Taktiež zvyšuje tlak v cievach pažeráka.

Pažerákové cievy sa pod vplyvom väčšieho tlaku rozširujú a vydúvajú. Hovoríme im pažerákové varixy. Poškodená cievna stena môže prasknúť, čím vzniká závažné a nekontrolovateľné krvácanie. Navonok sa pacientovi valí krv z úst.

Vzhľadom na miesto krvácania je takmer nemožné ho zastaviť a veľa z pacientov zomiera na vykrvácanie mimo zdravotníckeho zariadenia.

Pažerákové varixy vznikajú hlavne pri cirhóze pečene u chronických alkoholikov, podobne ako ascites a caput medusae. Taktiež sú často zdiagnostikované u pacientov s nádorovým ochorením pečene.

TIP: Pečeň, portálna hypertenzia, varixy, terapia

Hepatálna - pečeňová kóma je stupienkom predchádzajúcim smrť

Hepatálna, alebo pečeňová kóma je známkou ťažkého poškodenia pečene vedúceho až k poruche vedomia. Ide o závažný stav, ktorý sa končí smrťou. Hneď po krvácaní z pažerákových varixov je druhým najčastejším dôvodom smrti u pacientov s ochorením pečene, a zároveň posledným štádiom hepatálneho zlyhávania.

Hepatálna kóma vzniká následkom nahromadenia amoniaku a iných jedovatých látok v krvi, keďže chorá pečeň ich nie je schopná zneškodňovať.

Stav predchádzajú prejavy hepatálnej encefalopatie (poškodenia mozgu). Pacienti sú spaví cez deň, v noci naopak trpia nespavosťou. Typický je alkoholický tremor - tras rúk. To je viditeľné navonok, taktiež na písanom texte - písmo je roztrasené.

Majú problémy s myslením a pamäťou, dalo by sa povedať že sú inteligenčne veľmi nízko, čo je spôsobené atrofiou mozgu.

Nasledujú poruchy srdcového rytmu, nízky krvný tlak, poruchy dýchania, apnoické pauzy. Kardiálne a respiračné zlyhávanie má za následok až konečnú stratu vedomia a smrť.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Tento článok súvisí s:
chorobami: Amebiózu pečene, Cirhóza, Hepatorenálny syndróm, Zlyhanie pečene, Leukémia, Metabolický syndróm, Rakovina pečene, Steatóza pečene , Ochorenia tráviacej sústavy, Choroby pečene
príznakmi: Agresivita, Bezvedomie, Bolesť brucha, Bolesť hlavy, Bolesť kĺbov, Bolesť chrbta, Demencia, Depresia, Dezorientácia časom a miestom, Dvojité videnie, Krvný výron, Hladký jazyk, Zvýšená telesná teplota, Strata telesnej hmotnosti, Kŕče v bruchu, Krvácanie, Krvácanie z ďasien, Krvácanie z pažerákových varixov, Krvácanie z nosa, Krvácanie z úst, Malátnosť, Malé krvácanie pri menštruácii, Mihanie pred očami, Nadmerná spavosť, Nadváha, Nadúvanie, Žltá koža, Opuch, Petéchie, Plynatosť, Potenie, Nevoľnosť, Podvýživa, Poruchy koncentrácie, Poruchy pamäti, Poruchy vedomia, Zápcha, Rozšírené žily, Vysilenosť, Svalové kŕče, Svetlá stolica, Únava, Vodu v bruchu, Zastavenie odchádzania plynov, Žlté bielka očí, Zväčšenie pečene, Strata ochlpenia, Zväčšenie sleziny, Zvracanie, Vracanie krvi , Bolesti, Tráviaca sústava, Systémové príznaky, Správanie, prejavy a stavy
vyšetreniami: CT, EMG, Gastroskopia, Magnetická rezonancia, RTG, Laparoskopia, Sonografia, Anamnéza, Vyšetrenie krvi, Biopsia, Pečeňové testy, Vyšetrenie moču, Vyšetrenie stolice, Histológia, Punkcia
odbormi: Chirurgia, Urgentná medicína, Infekčné lekárstvo, Interná medicína - Hepatológia, Interná medicína - Hematológia, Onkológia, Pediatria, Rádiológia, Všeobecná medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien? Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?

Bolesť brucha, nafúknutie, neprijemné pocity v podbrušku sú tiež signálom zastavených vetrov.

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
"naluaty" - meno 22.11.2020 06:22

Ty si bola poriadne naliata, keď si písala tento článok, lebo po slovensky to nie je "naliaty", ale NAPUCHNUTÝ, NADUTÝ!!!