späť na zoznam článkov

Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie?
Zdroj foto: Getty images

Padajú Vám vlasy viac ako je bežné a už ste skúsili takmer všetky dostupné vlasové prípravky? Nezúfajte! 


Domáce recepty sú overené časom, účinné a efektívne. Starí ľudia poznali dobrý recept takmer na všetko. Výnimkou nie je ani vypadávanie vlasov.

Ich empíriá sa dedili z generácie na generáciu. Tu sú niektoré z nich.

Čo tak vsadiť na prírodu? Liečivé a podporné účinky niektorých rastlín vedia niekedy poriadne prekvapiť.

Napriek rýchlej modernizácii je čerpanie a používanie darov prírody stále veľmi populárne a efektívne pri mnohých problémoch a ochoreniach.

Existujú rastliny, ktoré preukázateľne priaznivo pôsobia na regeneráciu vlasu, prekrvujú pokožku hlavy a znižujú tak vypadávanie vlasov. Okrem toho ich spevňujú a zamedzujú štiepivosti. Vyskúšajte niektoré z týchto našich domácich receptov a sami uvidíte pozitívny efekt.

Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov možno pokojne nazvať globálnym problémom celej populácie. Trápi obrovské množstvo ľudí na celom svete bez ohľadu na to či ste muž alebo žena.

Riedke a poškodené vlasové vlákna majú mnoho rôznorodých príčin.

Ide o nerovnováhu medzi rastom a padaním vlasov (dospelý človek má v priemere 100 000 až 200 000 vlasov). Najhoršie a najťažšie zvládnuteľné príčiny sú geneticky podmienené, ktoré spôsobujú ireverzibilné (nezvraté) zmeny s poškodením vlasového folikulu.

Menej závažná etiológia vzniku je taká, ktorá nám je známa a reverzibilná (zvratná). Väčšinou sa jedná o nedostatok tekutín, vitamínov alebo minerálnych látok.

Ich doplnením s následným vyživením vlasu môžeme docieliť ich opätovný rast a pôvodnú silu.

Treba sa však aj obrniť dávkou trpezlivosti, pretože ide o dlhodobejší proces. Krásne zdravé vlasy nedosiahneme v priebehu pár dní, s čím treba počítať.

 

Príčiny straty vlasov

ruka s vypadanými vlasmi
Nadmerné padanie vlasov je problém

Kvalita vlasov je len známkou celkového stavu organizmu. Keď nás trápi nejaké ochorenie, máme stresujúce životné obdobie alebo nie sme zrovna príkladom človeka so zdravým životným štýlom, to všetko na nás vplýva a aj keď nie hneď, neskôr sa to určite niekde prejaví.

Môžu sa objaviť nové chorobné procesy na základe nedostatku učitých látok, znížená imunita, poruchy spánku a spomínaná strata vlasov.

Najčastejšie ochorenia, ktoré vplývaju a zapríčiňuju riedke vlasy patria napríklad ochorenia krvného obehu (poruchy cirkulácie a prekrvenia pokožky hlavy), obličiek, štítnej žľazy, prištítnych teliesok, pečene (cirhóza, hepatitída), pankreasu (cukrovka). Zvlášť kategóriu tvoria ochorenia kože.

Hlavným zastupiteľom v tejto kategŕii je psoriáza, atopická alebo iné dermatitídy, seborea, iné bakteriálne a plesňové ochorenia kože, pyodermia, impetigo u detí, pásový opar.

Medzi látky, ktorých nedostatok spôsobuje vypadávanie vlasov patria hlavne vitamíny skupiny B,C,D a H. Takisto vzniká aj pri nedostatku železa, zinku, magnézia, selénu, jódu, kyseliny listovej, koenzýmu Q10, omega 3 mastných kyselín či nedostatku proteínov.

Najčastejšou príčinou, ktorá nám je vopred daná je dedičnosť. Ide o ťažko ovplyvniteľný faktor, kedy sa vypadávanie vlasov nedá zastaviť a jedinou možnosťou, pokiaľ sa s týmto faktom nevieme zmieriť je transplantácia vlasov.

Medzi typy alopecie (plešivosti) patrí:

 • ložisková alopécia - lokálna ohraničená plešivosť
 • androgénna alopécia - hormonálne podmienená plešivosť
 • senilná alopécia - plešivosť vplyvom veku (nezvratná)
 • mechanická alopécia - plešivosť vplyvom mechanického dréžnebia (čiapky, prilby)
 • anagénne eflúvium - narušenie anagénnej (rastovej) fázy (stres, otrava...)
 • telogénne eflúvium - skrátenie anagénnej (rastovej) fázy a rýchly prechod do telogénnej (pokojovej) fázy

 

Vyšetrenie vlasového folikulu

vlasy zachytené v pinzete vedľa skúmavky
Trichologické vyšetrenie je základom

Predtým ako si zakúpite množstvo komerčných prípravkov proti vypadávaniu alebo na zrýchlený rast vlasov, by ste mali na 100% poznať príčinu Vašej straty vlasov.

Štúdiom vlasu, vlasového folikulu, vlasovej pokožky hlavy a problémami s nimi spojenými sa zaoberá špeciálny vedný odbor trichlógia.

Vznikol kombináciou a využitím odborných znalostí z oblasti klinickej dermatológie, patologickej anatómie, genetiky, biológie, chémie a kozmetiky.

Trichlogické vyšetrenie Vám garantuje presné zdiagnostikovanie Vášho problému za použitia mikrokamery a spracovania zozbieraných údajov v programe Trichoscience.

Posudzuje sa stav vlasovej štruktúry, vlasového folikulu, vlasovej pokožky. Robí sa výpočet hustoty vlasov, meranie priemeru vlasu, analýza vlasových fáz a určuje sa príčina a typ alopécie.

Len s vedomosťou pravej príčiny vzniku môže začať správna liečba.

Domáce recepty v boji proti padaniu vlasov

Na príčine alopécie okrem vyššie uvedených chorobných príčin býva nedostatočný pitný režim, zlé stravovacie návyky, či chýbanie niektorých vitamínov, minerálnych látok a proteínov.

Padanie vlasov je vo väčšine prípadov jedným z príznakov celkovej poruchy organizmu a preto by sme ho mali riešiť celkovo a nie upriamiť pozornosť len na vlasy ale na celý náš organizmus.

Pitný režim

žena s krásnymi dlhými plavými vlasmi
Krásne, zdravé vlasy môžete mať aj vy

Vlasy sú ako kvety. Keď ich prestaneme zalievať z vnútra tak vyschnú a zomierajú. Aj vlas potrebuje na to aby správne rástol vodu.

Možno to niekomu znie ako klišé a zdá sa Vám to zvláštne ale dostatočný príjem tekutín je na správny a zdravý rast vlasov veľmi dôležitý.

Dehydratácia organizmu spôsobuje mnoho problémov a jedným z nich je aj nadmerná suchosť vlasové vlákna, zvýšená lámavosť vlasu a jeho spomalený rast.

Lámavosť je rýchlejšia ako samotný rast, preto často pozorujeme v priebehu dlhšieho obdobia akoby sa nám vlasy skracovali a nie a nie dorásť do požadovanej dĺžky.

Vyvážená strava

Vyvážená strava s dostatočným prísunom vitamínov a minerálnych látok je dôležitá pre správne fungovanie človeka, jeho orgánov a orgánových pochodov.

Nedostatok týchto látok naopak spôsobuje problémy s imunitným systémom, časté recidívy ochorení a nesprávne fungovanie celého organizmu.

Toto všetko ovplyvňuje aj vlasy a ich rast preto by sme mali venovať zvýšenú pozornosť strave bohatej na vitamíny. Najviac ich samozrejme nájdeme v ovocí a zelenine.

Ak máme zvýšený nedostatok nejakého konkrétneho vitamínu či inej látky, vieme si jeho zvýšený prísun zabezpečiť aj v tabletkovej forme. V každej lekárni nájdeme veľké množstvo vitamínových doplnkov stravy.

Potraviny nevyhnutné na správny rast vlasov:

 • červene mäso - je najzdravšia obsahuje množstvo bielkovín potrebných pre vývoj nového vlasu
 • ryby (losos) - spolu s plodmy mora obsahujú veĺa selénu a bielkovín
 • celozrnne potraviny
 • nizkotucne bielkoviny - obsahujú bielkoviné dôležité pre správny vývoj vlasov
 • avokádo - široké spektrum vitamínov podporuje rast nových vlasov
 • jahody - obsahujú najviac vitamínu C
 • špenát - je dôležitý pre vysoký obsah železa a kyseliny listovej
 • brokolica - obsahuje veľa železa a kyseliny listovej
 • ružičkový kel - obsahuje kyselinu listovú
 • tekutiny - pitný režim podporuje rast vlasov
 • zeleny caj - obsahuje látky a vitamíny dôležité na správny rast vlasov
 • aloe vera - liečiva rastlina s antioxidačnými účinkami

 

Doplnenie chýbajúcich látok

vitamíny v tabletkách na lyžičke, v pozadí množstvo čerstvej zeleniny
Vitamínový komplex je základom zdravia

Vitamíny skupiny B - do skupiny vitamínov B patria vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a vitamín B12. Vyznačujú sa silnou pôsobnosťou na rast kostí, vlasov a nechtov.

Priaznivo pôsobia na celkový metabolizmus organizmu a podporujú životne dôležité pochody v organizme. Každý s týchto vitamínov má svoj špecifický význam no napriek tomu sa odporúčajú užívať súčasne.

Vitamíny skupiny B poznáme aj pod názvom B - komplex.

 

Vitamín B2 - nazýva sa aj riboflavín. Zohráva významnú úlohu pri syntéze cukrov a bielkovín. Preto jeho značný nedostatok spôsobuje nadmerné vypadávanie vlasov.

 

Vitamín B3 (niacín) - je taktiež dôležiztým prvkom pri raste, obnove a regenerácii vlasov. jeho nedostatok spôsobuje padanie  rednutie vlasov, stratu ich pevnosti a celkového objemu.

Vlasy pôsobia unavene, sú polámené a rozštiepené.

 

Vitamín B5 - alebo aj pantotén je súčasťou väčšiny prípravkov o starostlivosť o vlasy. Jeho nadmerný nedostatok dráždi pokožku hlavy a spôsobuje nadmerné vypadávanie vlasov.

Udržiavajú vlas silný a pevný, zabezpečujú dlhodobý lesk vlasov.

 

Vitamín B6 - aj keď tento vitamín priamo nepôsobí na rast vlasov, pomáha udržiavať pokožku zdravú a teda aj vlasovú pokožku, ktorú prekrvuje, a podporuje rtak sekundárne zdravý rast vlasov.

Nedostatok vitamínu B6 spôsobuje kožné zápaly a ekzémy, ktoré následne spôsobujú pomalší rast vlasov ich stratu a rednutie.

 

Vitamín B7 - je známy aj ako biotín. Je jednou zo základných zložiek podporujúcioch tvorbu rast vlasu. Podporuje produkciu mastných esenciálnych kyselín a rast buniek.

Ľudia zväčša netrpia nedostatkom tohto vitamínu ale ak by náhodou, má to za následok spomalenie rastu, zníženie kvality a nadmernú stratu vlasov.

 

Vitamín B alebo ajinak nazývaný H má nenahraditeľný vplyv na zdravý vývoj kože, slizníc, nechtov a vlasov. Tento vitamín sa nachádza v každej bunke nášho tela.

Jeho nedostatok je veľmi málo pravdepodobný ale môže k nemu dôjsť pri častých alebo chronických infekciách a dlhodobom užívaní antibiotík.

Jeho prípadný nedostatok spôsobuje nadmernú suchosť kože, rohovatenie povrchových epitelových buniek, šupinatosť kože, nadmernú suchosť, lámavosť a štiepivosť vlasov a nechtov.

Zdrojom vitamínu H je napríklad ovsená kaša.

 

Vitamín B9 (kyselina listová) - je nevyhnutná a nenahraditeľná pre syntézu, opravu a využitie DNA. Zabezpečuje množenie (delenie) buniek, čiže ich rast a obnovu v celom organizme.

Jej nedostatok zhoršuje sa základné bunkové procesy čo následne vedie k apoptóze (prirodzenej smrti buniek).

Tento proces spôsobuje poškodeniu tkanív teda aj kože a vlasovej pokožke čo v konečnom dôsledku vedie k poškodeniu vlasového folikulu a strate vlasov. Jeho nedostatok okrem iného vedie k poruche orgánových funkcií v širšom spektre.

 

Vitamín B 12 - jeho účinky sú takmer totožné s viatmínom B6. Taktiež nepôsobí priamo na vlasy ale ovplyňuje bunkový metabolizmus a tým dôležité pochody v organizme. V konečnom dôsledku tento proces ovplyvňuje aj rast vlasov, nechtov či kostí.

Preto jeho nedostatok môže spôsbiť aj padanie vlasov.

 

Vitamín C - priaznivo vplýva na tvorbu nových buniek tkanív. Jeho nedostato má za následok ochorenia a citlivosť kože a slizníc, nedostatok kolagénu zapríčiňuje zlý vývoj kože, vlasov a aj nechtov a chrupaviek.

 

Vitamín D - určité množstvo vitamínu D si vie naše telo vytvoriť zo slnečného žiarenia, ktoré podporuje jeho syntézu hlavne v letných mesiacoch. Je dôležitý pre správne vstrebávanie vápnika a fosforu.

Ovplyvňuje správny vývoj zubov, kostí, vlasov a nechtov.

Jeho nedostatok spôsobuje mäknutie kostí, kazivosť a vypadávanie zubov, nadmernú štiepivosť a lámavosť vlasov a nechtov. Má vplyv na správny vývoj kože a teda aj vlasového folikulu, čo má za následok správny a zdravý rast vlasov a chlpov.

 

Železo (Fe) - jeho nedostatok spôsobuje široké spektrum ochorení. Väčšinov je jeho nedostato spojený s chudokrvnosťou či malnutríciou.

Spôsobuje celkovú slabosť, únavu, zníženie fyzickej aktivity, slabé kosti, vlasy a nechty.

Jeho nedostatko trpia hlavne tehotné ženy ako komplikácia gravidity a sociálne slabí ľudia, ktorí nemajú možnosť vyváženej stravy na vitamíny a potrebné látky.

Ohrozené sú hlavne ženy nielen počas gravidity ale aj pri menštruácii, kde so stratou krvi strácajú železo. Takisto sú hrození ľudia po vážnych úrazoch a operáciaác s krvnými stratami.

Padanie a strata vlasov spojená z nedostatkom železa patrí do skupiny ochorení vlasov nazývaných telogénne eflúvium.

 

Zinok (Zn) - je stopový prvok podieľajúci sa na rôznorodých procesoch organizmu. Jeho nedostatok v tele má za následok celkové oslabenie vlasové vlákna.

Oslabené vlasové vlákno má tendenciu k predčasnému odlúčeniu saod vlasového folikulu a jeho vypadnutie. Keď sa zinok nedoplní, vlasy padajú a rednú.

Jeho nedostatok je väčšinou spojený zo stresom a súčasne prebiehajúcim ochorením.

 

Magnézium (Mg) - sa nachádza napríklad v špenáte či sézame. Jeho nedostatok negatívne vplýva na krvný obeh a má za následok kardiovaskulárne ochorenia.

Nedostatky v cirkulácii sa odzrkadlújú aj na prekrvení pokožky hlavy a tým vplývaju aj keď sekundárne na rast vlasov a jeho zdravú čtruktúru.

Správnym prervením dostáva vlas dostatok živín, pri nedostatočnom prekrvení je nedostatočne vyživený, vysychá, láme sa a vypadáva.

 

Selén (Se) - je obsiahnutý v kukurici, bravčovom a teľacom mäse, rybách, morských plodoch, orechoch alebo hubách. Jeho nedostatom má za následok padanie vlasov ale čo sa týka selénu paradoxne aj jeho nadbytok spôsobuje totožné ťažkosti.

Pri užívaní selénu je potrebné dbať na jeho vyvážený príjem!

 

Omega 3 mastné kyseliny - sú najviac zastúpené v ľanových semienkach, orechoch, avokáde, cereáliách a sóji. Pôsobia protizápalovo a sú dôležitým antioxidantom.

Majú veľký význam v liečbe padania vlasov z dôvodu ich schopnosti otvárať a stimulovať vlasové folikuly. Tým podporujú rast nových vlasov a urýchľujú rast starých vlasov za súčasnej regenerácie starých vlasov.

Ich dostatočný príjem urýchľuje rast vlasov. Protizápalové účinky sa taktiež ukázali ako vhodné pri liečbe kože a vlasovej pokožky poškodenej zápalmi.

 

Odvary na vlasy z bylín

žena ležiaca vo vani plnej bylín číta časopis
Blahodárne účinky bylín sú známe celé roky

Odvary z bylín sa používajú od nepamäti na liečbu rôznych ťažkostí. Už v dávnej minulosti ľudia využívali liečivé účinky bylín na liečbu mnohých ochorení.

Lúhovaním rastlín získavali odvar, ktorý potom pili alebo aj prikladali na bolestivé, zapálené a poranené miesta na tele.

Naši predkovia mali obdivuhodné znalosti, nad ktorými niekedy krútia hlavou aj dnešný odborníci. Rovnako tak poznali účinky rastlín a choroby, na ktoré ich môžu použiť.

Niektoré dávne procedúry sa používajú dodnes.

 

Žihľavový odvar - žihľava má mnoho liečivých účinkov. Čo sa týka vlasov treba spomenúť v prvom rade jej podporný vplyv na kardiovaskulárny systém čím zabezpečuje adekvátne prekrvenie vlasovej pokožky.

Dobrá cirkulácia zvyšuje aktivitu vlasových folikulov, v ktorých sa tvorí vlas. Tým stimuluje tvorbu vlasového vlákna a urýchľuje rast nových a zdravých vlasov a samozrejme zabraňuje ich vypadávaniu.

Vlasy sú zregenerované a viditeľne posilnené. Práve z tohto dôvodu aj mnohé šampóny a toniká obsahujú výťažok práve z tejto rastliny. Obsahuje vitamín A, B, C, magnézium, železo a iné podporné látky.

Náladu vám zlepší nielen prekvapivo pozitívny výsledok ale aj hormón šťastia - serotonín, ktorý je v žihľave taktiež obsiahnutý.

 

Odvar zo zeleného čaju - poznáme ho hlavne kvôli jeho využitiu pri rôznych diétach, pretože je dobrým spaľovačom tukov. Obsahuje však aj veľké množstvo látok, ktoré napomáhajú proti vypadávanie vlasov.

Možno ho nazvať aj B - kompexom pre celú širokú škálu obsahu vitamínov skupiny B a to B1, B2, B3, B7 ale aj vitamínu C, E a K. Z minerálov je to hlavne magnézium železo a zinok, ktoré sú pri regenerácii ako organizmu tak vlasového folikulu dôležité a podporujú rast a správny vývoj vlasov.

Ďalšou jeho zložkou je kofeín ktorý práve pri lokálnom použití pôsobí stimulačne na vlasové vačky a pokožku hlavy, ktorú prekrvuje čím aktivuje ďalší rast.

 

Pivový zábal na vlasy - pozitívne účinky piva sú známe už desiatky rokov.

Pivo po nanesení na celú dĺžku vlasov od korienkov až po končeky. Najintenzívnejší účinok zaznamenalo tmavé pivo, ktoré však môže zmeniť tón farby vlasov u blondíniek.

Jeho použitie sa doporučuje brunetkám a ženám s tmavou farbou vlasov. blondínky nezúfajte. Na blond vlasy je najefektívnejší svetlý ležiak.

Pivo a jeho účinky na rast a zamedzovanie padaniu vlasov používali už naše straé mami a asi vedeli prečo. Používa sa ešte pred nanesením šampónu ako regeneračný zábal.

Ak sa desíte toho, že budete páchnuť po pive tak snáď vás upokojí, že pivný zápach z vlasov rýchlo vyprchá a takisto je možné do zábalu z piva pridať pár kvapiek citrónu, ktoré eliminujú nežiadúce pachy.

Obsahuje vysoké množstvo bielkovín, nukleových kyselín, sacharidov a lipidov. Asi 6 až 9 % piva je tvorených dusíkatými látkami, polyfenolovými látkami, chmeľom, glycerolom, tukmi a vitamínmi.

Okrem toho disponuje dostatkom vápnika, magnézia, dostatkom vitamínov zo skupiny celej škály vitamínov B - dôležitých pre správny rast vlasov a nechtov.

 

Lopúchový odvar - lopúch je len veľmi ťažko zameniteľná rastlina práve pre svoj prízemný rast a gigantický vzhľad listov lopúcha.

Lopúch sa aj dodnes používa vo vlasovej kozmetike, pričom veľké množstvo z týchto výrobkov ho popisuje pod latinským názvom a veľa ľudí nevie že predražený šampón vlastne neobsahuje žiadny zázrak, len odvar či tinktúru získanú z lopúchovégo lista.

Listy lopúcha sú zdrojom bielkovín, inulín, polysacharidov, silice, glykosidu arkciínu, živice, kyseliny palmitovej a stearovej, tukov, sulfátov a fosfátov, vápnika, draslíka, horčíka a kyseliny askorbovej.

TIP: Bringharaja: zázrak na rast vlasov z Indie

Blahodárne účinky olejov

olivový olej niekto leje z čaše do misky, vedľa je sú olivy a listy z olivovníka
Účinky esenciálnych olejov sú overené

Olejové zábaly alebo masky majú nezameniteľne priaznivé účinky na vlasy a vlasovú pokožku.

Odporúčajú sa hlavne u ľudí, ktorý majú suché a lámavé vlasy alebo poškodené a rozštiepené končeky. Oleje a ich zloženie vyživujú vlas, premasťujú suché časti vlasov hlavne pri ich chemickom poškodení farbením, melírovaním alebo trvalou či fénovaním a žehlením.

Niektoré sa odporúčajú vtierať do pokožky hlavy z výnimkou mastných vlasov, pretože majú liečivé a hojivé účinky pri kožných ochoreniach spôsobených baktériami alebo plesňami.

Pri výrazne sa mastiacich vlasoch by sa oleje mali vtierať iba na suché časti a na končeky. Pri výbere vhodného oleja si však treba dávať pozor aby boli 100% prírodné bez pridaných parabénov, farbív a iných umelých látok.

Najvhodnejšie sú lisované za studena a nerafinované čím si zachovávajú potrebné vitamíny a minerály nevyhnutné pre správne ošetrenie a vyživenie vlasu.

UPOZORNENIE: prírodné oleje a výrobky z olejovým zložením sa prednostne nanášajú na súché časti vlasov (chemicky alebo mechanicky poškodené a rozštiepené končeky).
Neodporúčajú sa používať pravidelne či vo zvýšenej miere u ľudí s vlasmi so sklonom k masteniu sa.
Ich použitie a aplikovanie ku korienkom závisí od typológie vlasov.
Pri mastných vlasoch je najvhodnejší argánový olej, ktorý vlasy a pokožku hlavy natoľko nezamasťuje a nezaťažuje.

Ricínový olej - je známy pre svoje široké využitie nilen na kozmentické účely. Pri vlasových kúrach je najefektívnejší jamajský čierny ricínový olej.

Stimuluje rast nových vlasov, posilňuje ich, regeneruje, vyživuje a hydratuje. Vlasy sú hrubšie, pevnejšie, scelené a menej sa lámu.

Zastavuje ich nadmerné vypadávanie. Používa sa aj pri alopécii spôsobenej kožnými zápalmi vlasov, ktoré zároveň lieči a má aj preventívny účinok v tomto smere.

Upokojuje a vyživuje suchú pokožku hlavy a zabraňuje tvorbe lupín. Tak ako na vlasy podporne pôsobí aj na riasy, ktoré sa opakovaným používaním stávajú bohatšie, hustejšie a dlhšie.

 

Konopný olej - je vhodný na regeneráciu vlasov zničených a unavených chemicky a mechanicky.

Podporuje tvorbu nových vlasových vlákien a bráni ich nadmernému vypadávaniu. Obsahuje väčšinu látok, ktoré sú nenahraditeľné pre správny rast vlasov ako sú vitamíny A, B, C, A, železo, magnézium, zinok, omega 3 mastné kyseliny.

Zároveň napomáha pri liečbe ochorení vlasovej pokožky svojimi hojivími a protizápalovými účinkami. 

 

Kokosový olej - podobne ako ricínový alebo konopný olej aj kokosový stimuluje rast a tvorbu nových vlasov a regeneruje tie, ktoré sú suché a poškodené.

Zabraňuje ich lámavosti, štiepivosti a pravidelným používaním sú vlasy silnejšie, hustejšie, pôsobia zdravo a krásne sa lesknú. Jeho výhodou v porovnaní s inými už spomínanými druhmi olejov je to, že preniká hlbšie do vlasu v okolí kutikuly.

To znamená, že vlas je regenerovaný priamo z vnútra.

 

Olivový olej - ďalším zázrakom podporujúcim rast nových (aktívne stimuluje vlasové folikuly) a zamedzujúcim vypadávanie starých vlasov (hydratácia, regenerácia, zlepšenie vlasovej štruktúry) je olivový olej.

Obsahuje vitamíny B a D, ktoré sú v starostlivosti o zdravé vlasy a nechty nezastúpiteľnými spomedzi všetkých vitamínov. Jeho výhodou je ľahká dostupnosť (potravinársky priemysel) a nízka cena.

 

Argánový olej - je extra panenský olej lisovaný z plodov orecha arganu. Hovorí sa mu aj marocké alebo tekuté zlato pre jeho silné regeneračné účinky na kožu vlasy a nechty.

Na kožu pôsobí protizápalovo a antobakteriálne preto je vhodný na ošetrovanie vlasovej pokožky pri rôznych zápalových procesoch spôsobených baktériami aj plesňami.

Podporuje vlasový rast vyživením vlasového vlákna a bráni padaniu vlasov. Vlas spevňuje a regeneruje. Jeho výhodou je, že v porovnaní s inými olejmi vlasy natoľko nezamasťuje.

 

Eliminácia stresu a liečba chorobných stavov

Nebezpečenstvo stresu spočíva práve v podceňovaní jeho dôsledkov. Je to práve stres, ktorý spôsobuje a urýchľuje niektoré chorobné procesi v tele, zhoršuje a predlžuje ich priebeh, liečbu a rekonvalescenciu.

Stres spôsobuje celkove negatívne rozpoloženie organizmu, poruchy spánku, poruchy imunity a jedným z jeho prejavou je aj nadmerné padanie a zrednutie vlasov.

Je nesmierne dôležité tento nežiadúci faktor čo najskôr eliminovať, pretože jeho pretrvávanie nám bude brániť v regenerácii a raste nových zdravých vlasov napriek dôkladnej straostlivosti.

 

Najznámejšie domáce masky

maska z domácich prísad žltej farby v pohári
Najznámejšie domác masky na vlasy

V tabuľke pod textom sú popísané najznámejšie vlasové masky. Ich účinok znásobime ak vlasy potreté maskou zabalíme do potravinárskej fólie a následne do uteráka.

Počas pôsobenia masky je dobré zdržiavať sa v teplej miestnosti. Vplyvom tepla je účinok masiek najvyšší.

Masky popísané nižšie sú len príkladom. Môžete samozrejme na výrobu Vašej masky použiť potravinu alebo bylinu podľa Vášho aktuálneho problému, v závislosti od kvality vlasov (jemné/tvrdé - jedny potraviny zjemňujú, iné spevňujú a posilňujú).

Po skončení doby pôsobnosti masku dôkladne umyjeme vlažnou vodou.

 

Hydratačná olivová maska
 • 1PL olivového oleja
 • 1 vajíčko (na suché vlasy žĺtok, na mastné vlasy bielok)
 • necháme pôsobiť 30minút
 • opakujeme 2 X týždenne
Regeneračná olivová maska
 • 1PL olivového oleja
 • 1 vajíčko (na suché vlasy žĺtok, na mastné vlasy bielok)
 • pár kvapiek citrónovej šťavy
 
 • necháme pôsobiť 20minút
 • opakujeme 1 až 2 X týždenne
Regeneračná pivová maska
 • 1/2 šálky piva ( tmavé pre brunety, svetlý ležiak pre blondínky)
 • 1PL oleja (olivový, ricínový, argánový, konpný aj slnečnicový)
 • môžme pridať pár kvapiek citrónovej šťavy na elimináciu zápachu
 
 • necháme pôsobiť 20minút
 • opakujeme 1 až 2 X týždenne
Hydratačná banánová maska
 • 1 kus roztlačeného babáni
 • 1PL oleju dľa výberu
 • 2PL medu
 • pár kvapiek citrónovej šťavy
 
 • necháme pôsobiť 30minút
 • opakujeme 2 X týždenne
Výživná a hydratačná avokádová maska
 • 1 kus zrelého avokáda
 • 1 vajce
 • pár kvapiek citrónovej šťavy
 • 1PL medu
 
 • necháme pôsobiť 30minút
 • opakujeme 2 X týždenne
 Peelingová maska z hnedého cukru
 • 2PL hnedého alebo trstinového cukru
 • 1PL mlieka alebo jogurtu
 • 2PL medu
 • pár kvapiek citrónovej šťavy
 
 • masírujeme pokožku hlavy, potom necháme pôsobiť 15 až 20minút
 • opakujeme  1X týždenne
 Hydratačná vajíčková maska
 • 1 vajíčko
 • 2PL olivového, ricínového alebo argánového oleja
 • 1PL medu
 
 • necháme pôsobiť 30minút
 • opakujeme 2 X týždenne
 Zemiaková maska na pevnosť vlasov
 • 1/2 šálky zemiakovej šťavy
 • pár kvapiek citrónovej šťavy
 • pre lesk môžme pridať 2PL jablčného octu
 
 • necháme pôsobiť 20minút
 • opakujeme 1 až 2 X týždenne
 Mrkvová maska na mastné vlasy
 • 1KS nastrúhaná mrkva so šťavou
 • 1/2šálky jogurtu
 • pár kvapiek citrónovej šťavy
 
 • necháme pôsobiť 20minút
 • opakujeme 1 až 2 X týždenne
 Jogurtová výživná maska
 • 1/2 šálky bieleho jogurtu
 • 2PL medu
 • 1PL olivového oleja
 
 • necháme pôsobiť 20minút
 • opakujeme 1 až 2 X týždenne

 

Otestujte sa

1. Čo je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov?

2. Nedostatok ktorých látok spôsobuje problémy s vlasmi?

3. Čoho známkou je vypadávanie vlasov?

4. Čím môže byť spôsobené neprekrvenie vlasovej pokožky?

5. Lokálna strata vlasov sa nazýva:

6. Ako sa volá vyšetrenie vlasu?

7. Čo spôsobuje dehydratácia?

8. Ktorý olej najmenej mastí vlasy?

9. Čo je najväčším zdrojom selénu?

10. Čo znásobuje účinok masiek na vlasy?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 19.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Jesenné horúce nápoje na zahriatie aj podporu imunity počas sychravých dní Jesenné horúce nápoje na zahriatie aj podporu imunity počas sychravých dní

Aj vy milujete experimentovanie a nemáte radi sychravé počasie? Tak vás isto potešia naše nápady na horúce jesenné nápoje. 

Quinoa, jej príprava a účinky na naše zdravie? Tu je náš recept Quinoa, jej príprava a účinky na naše zdravie? Tu je náš recept

Quinoa je pokladom zdravej stravy, prináša nám množstvo prospešných látok. Vhodná je pre celiatikov, aj alergikov na sóju. Taktiež je veľmi dobre kombinovateľná s rôznymi surovinami a...

Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept

Vedeli ste, že púpavový med si môžete ľahko vyrobiť aj doma? Prichádza sezóna kvitnutia týchto žltých kvietkov, neváhajte to vyskúšať.

Pesto z medvedieho cesnaku (nátierka)? Zdravý recept pre jarnú očistu Pesto z medvedieho cesnaku (nátierka)? Zdravý recept pre jarnú očistu

Medvedí cesnak je bylina, ktorá je čoraz viac vyhľadávaná pre jej priaznivé účinky. Naštartujte s ním na jar svoje zdravie a pripravte si chutné pesto z medvedieho cesnaku.

Ako si doma pripraviť grécky jogurt? Tu je recept, aj jeho účinky na zdravie Ako si doma pripraviť grécky jogurt? Tu je recept, aj jeho účinky na zdravie

Grécky jogurt patrí medzi prekvapivo fitness potravinu a to hlavne pre jej výživové hodnoty. Obľúbia si ho aj maškrtníci, hodí sa totiž do obrovského množstva jedál. Skúste si ho vyrobiť...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
pomohlo vam niekomu v skutocnosti nieco ? - Temmy 03.09.2019 09:52

Ja osobne mám od boha extrémne jemné riedke vlasy a vitamíny, kúry s pivom a ani jazmín nepomohli extra aj keď magnezium a zinok co to posilnili. Teraz vymýšľam už hocičo nové a nič extra ma nenapadá až sa zamýšľam nad zahustením s ľudskými vlasmi proste aby to bolo čo najprirodzenejšie a nezničilo tých mojich pár kúskov. Nevedeli by ste mi prosím poradiť akú metódu si vybrať ( ja som pozerala clip in prípadne microring) ? Ďakujem

jenuvka 03.09.2019 11:14

Ahoj :) tak ja môžem podeliť len o môj jeden jediný kontakt so zahusťovaním. Mala som remy vlasy (ľudské z clipinhair-u) a ako techniku clip in a mám z toho veľmi dobrý pocit. Vlasy pôsobili bujne, zahustene, a nebolo možné ich nejak hladko rozlíšiť (: