späť na zoznam článkov

Vírusová hepatitída typu A: Môže za prenos nedostatočná hygiena?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Vírusová hepatitída typu A: Môže za prenos nedostatočná hygiena?
Zdroj foto: Getty images

Keď sa povie vírusová hepatitída alebo žltačka, nejeden z nás si predstaví narkomana s injekčnou striekačkou. Do istej miery je táto predstava založená na pravde. Hepatitída má však viacero typov. Existuje typ, ktorým sa ľudia môžu nakaziť aj bez závislosti na psychotropných látkach. Nedostatočné hygienické návyky ale aj cestovanie do rizikových krajín majú za následok vznik rôznych ochorení, jedným z nich je aj práve spomínaná vírusová hepatitída typu A


Vírusová hepatitída typu A - patológia a riziká

Vírusová hepatitída typu A je akútne zápalové ochorenie pečene, spôsobené RNA vírusom hepatitídy typu A.  Ide o veľmi odolný vírus, ktorý odoláva nielen veľmi kyslému pH ale aj teplotám od - 70ºC do 60ºC.

Neexistuje jej chronická forma a prolongovaný výskyt choroby trvajúci viac ako pol roka býva veľmi zriedkavý. Zväčša prebieha ako akútna forma a inkubačná doba do objavenia sa prvých príznakov, trvá približne 28dní. Menej často to môžu byť aj dva mesiace.

Ochorenie zväčša nebýva príliš vážne, pričom dochádza k spontánnej úprave stavu. Málokedy je potrebná liečba glukokortikoidmi v zdravotníckom zariadení. U imunodeficientných pacientov, starších a chorých ľudí, môže byť priebeh komplikovanejší.

Prečítajte si tiež:
Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk

Je možné sa dať zaočkovať?

Vrátane dobrej prognózy je pozitívom aj dlhodobo dostupná očkovacia látka. Je rokmi overená, bezpečná a zároveň vysoko účinná.

Očkovanie by mali absolvovať v rámci svojej bezpečnosti zdravotnícky, prípadne sociálny pracovníci alebo turisti, ktorý plánujú vycestovať do rizikovej krajiny so zvýšeným výskytom ochorenia. Očkujú sa aj príslušníci hasičského a policajného zboru.

Ako sa žltačka typu A prejavuje?

Žltačka prebieha rôzne v závislosti od veku pacienta a pridružených ochorení. Môže prebehnúť bez príznakov, s miernymi nešpecifickými príznakmi alebo s príznakmi typickými pre hepatitídu. Najtypickejšími príznakmi je žlté sfarbenie kože, z čoho je odvodený názov žltačka a bolesti pod pravým rebrovým oblúkom.

muž s bolesťou brucha sa drží pod pravým rebrovým oblúkom
Bolesti brucha sú typicky lokalizované pod pravým rebrovým oblúkom. Foto: Thinkstock

Asymptomatický priebeh ochorenia

Až v 90% a to hlavne u detských pacientov má ochorenie bezpríznakový priebeh. Zistí sa čisto náhodne na základe laboratórnych výsledkov, kedy sú v krvi prítomné protilátky a bilirubín (žlté farbivo).

Nešpecifické sprievodné príznaky 

U starších detí a dospelých ľudí prebieha ako akútna forma s typickými prejavmi. Ochorenie začína nešpecificky zvýšenou teplotou, slabosťou, malátnosťou, únavou, bolesťami hlavy a svalov, nevoľnosťou, zvracaním. Pridružujú sa príznaky pripomínajúce infekciu dýchacích ciest ako kašeľ a zvýšená sekrécia z nosa.

Typický akútny priebeh ochorenia

Medzi základné symptómy patrí ikterus. Ide o žlté sfarbenie kože a očných sklér (podobne ako pri cirhóze pečene alebo pečeňovom zlyhávaní). Takisto aj moč býva tmavo sfarbený. Stolica je naopak cholická - bledo sfarbená. Pacienti majú bolesti brucha v oblasti pečene pod pravým rebrovým oblúkom. Pečeň je zväčšená, niekedy býva zväčšená aj slezina.

Fulminantná forma s akútnym pečeňovým zlyhaním

Vyskytuje sa sporadicky. Postihuje asi jedného pacienta z tisíc chorých. Pacienta ohrozuje na živote práve zlyhaním pečene. Prejavuje sa rovnakými príznakmi ako akútny typ žltačky A, spolu s neurologickou symptomatológiou.

Ústup ochorenia

Asi po dvoch týždňoch až mesiaci začína ochorenie spontánne ustupovať. Príznaky sa stávajú miernejšími a ustupuje aj žlté sfarbenie kože.

Ako sa môžete nakaziť?

Hepatitída A sa vyskytuje hlavne u ľudí s nízkym hygienickým štandardom teda prevažne u sociálne slabšieho obyvateľstva. Ojedinelý výskyt neznamená veľký spoločenský problém. Rozšírenie nákazy a epidemický výskyt je však závažným sociálnym ale aj ekonomickým problémom.

Možné cesty prenosu

ruky černocha pod vodovodným kohútikom
Príčinou nákazy je zlá hygiena. Foto: Thinkstock
 1. Zdrojom nákazy je chorý človek a to už počas doby, kedy sa ochorenie ešte neprejavilo navonok ale vírus je vylučovaný stolicou. K nakazeniu dochádza fekálno - orálnou cestou a to priamym kontaktom - špinavými rukami.
 2. K prenosu dochádza taktiež alimentárnou cestou a to kontaminovanou vodou a potravinami.
 3. Možný, ale raritný prenos je aj pohlavným stykom hlavne medzi homosexuálnymi partnermi.
 4. Takisto k nakazeniu môže dôjsť kontaminovanou ihlou u narkomanov alebo zdravotníckych pracovníkov.
Prečítajte si tiež:
Čo znamená otrava jedlom a choroba špinavých rúk?

Ako sa chrániť proti žltačke typu A?

U rizikových jedincov ako sú laboranti, zdravotníci, polícia, hasiči, sociálny pracovníci, pracovníci v krízových centrách či pracovníci a dobrovoľníci v rómskych komunitách je dôležité očkovanie. Možnosť nakazenia sa u týchto jednotlivcov je pri nedodržiavaní bezpečnostných opatrení vysoká.

Zaujímavé: Vakcináciu ľudským imunoglobulínom proti hepatitíde typu A využili americký vojaci v roku 1945, na konci druhej svetovej vojny. V tomto období prepukla veľká epidémia žltačky. Očkovacia látka znížila výskyt ochorenia takmer o 80%.

Základom prevencie je hygiena. Správne hygienické návyky sú dôležité nielen v súvislosti so žltačkou ale aj s inými ochoreniami, ktoré je možné dostať zo špiny.

Liečba vírusovej hepatitídy A

Ochorenie ustupuje spontánne bez nutnosti medikamentóznej liečby. Pre pacienta je dôležitý pokojový režim, tekutiny, rehydratácia, vhodná je úprava stravy zameraná na ľahko stráviteľné a rozložiteľné látky.

 • pokoj na lôžku
 • dostatočný príjem tekutín
 • infúzna rehydratačná terapia pri horšom priebehu ochorenia
 • glukóza v infúzii pri úpornom zvracaní
 • strava so zvýšeným prísunom sacharidov
 • obmedzenie bielkovín a tukov v strave
 • vitamíny skupiny B a C

Ktoré oblasti sú rizikové?

Vo všeobecnosti sú najohrozenejšie oblasti alebo komunity sociálne slabších ľudí, s nízkym hygienickým štandardom. Na Slovensku ide hlavne o osady s rómskymi spoluobčanmi, ktorí nie sú od mala vedení k správnej hygiene. Aj žltačku možno nazvať chorobou špinavých rúk.

V našich podmienkach je najviac postihnutý východ Slovenska rovnako ako je to pri dyzentérii. Dôvodom sú práve rómske komunity, ktorých kumulácia je vyššia v týchto oblastiach.

Chudobné černošské dieťa so smutným výrazom tváre v kapucni opreté o múr
Najrizikovejšie oblasti sú chudobné oblasti s nízkym hygienickým štandardom. Foto: Thinkstock

Kam cestovať s vysokou opatrnosťou?

Najviac ohrozené sú chudobné krajiny. Najvyšší výskyt žltačky je zaznamenaný v Severnej Afrike, v Južnej Amerike hlavne v Brazílii a Venezuele, v Mongolsku, Indonézii, Iráne a Indii. Menej postihnuté krajiny sú Grónsko, Rusko, Čína, Kazachstan, Argentína a Čile.

Zaujímavé informácie:
O cestovaní a letných problémoch

Kde, kedy a kto ochorie najčastejšie?

Napriek štatistikám sa žltačka vyskytuje celosvetovo, už vo vyššie spomínaných komunitách. Nakaziť sa je možné v každom ročnom období, no hlavne v septembri a októbri. Ochorenie najčastejšie postihuje deti vo veku od jedného do štyroch rokov.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Otestujte sa

1. Žltačka alebo hepatitída znamená:

2. Vyskytuje sa hepatitída typu A iba u narkomanov?

3. Kto je najviac ohrozený žltačkou typu A?

4. Je možné sa nakaziť od človeka, ktorý je chorý ale nemá žiadne príznaky?

5. Existuje vakcína?

6. Môže dôjsť k epidémii žltačky?

7. Ktoré krajiny sú rizikové?

8. V ktorom veku sa hepatitída typu A najčastejšie vyskytuje?

9. Ako sa žltačka prejavuje?

10. Je očkovanie proti žltačke typu A povinné?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien? Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?

Bolesť brucha, nafúknutie, neprijemné pocity v podbrušku sú tiež signálom zastavených vetrov.

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.