späť na zoznam článkov

Trápia vás suché lakte: Čo znamenajú suché lakte a ako sa liečia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Trápia vás suché lakte: Čo znamenajú suché lakte a ako sa liečia?
Zdroj foto: Getty images

Krásna pokožka je snom každej z nás. Potrpia si na ňu dokonca aj muži. Na to, aby sme ju udržali krásnu a jemnú jej však musíme venovať dostatočný čas a potrebnú starostlivosť. Niektoré partie vedia potrápiť viac, iné menej. 


Čo znamenajú suché lakte a ako sa ich zbaviť vhodnou liečbou 

Suché a drsné lakte vyzerajú nepekne a nie sú príjemné na pohmat. Neraz je suchosť v štádiu, že z pokožky lakťov padajú malé šupinky, čo môže byť pre človeka nepríjemné a to hlavne v spoločnosti.

Náročnejšia na starostlivosť je pokožka na lakťoch, ktorá je prirodzene drsnejšia. Má sklon k rýchlejšiemu vysúšaniu preto si vyžaduje zvláštnu pozornosť.

Správnym ošetrovaním a hydratáciou jej vieme navrátiť stratenú jemnosť a hebkosť. Dosť bolo skrývania sa pod odevom! Ukážte svoje telo v plnej kráse.

Aká je funkcia a stavba kože?

Koža (cutis, derma) je najväčším orgánom ľudského tela. Jej celková váha je až 4,5kg z celkovej váhy človeka. Pokrýva takmer 1,5m² až 1,9m² vonkajšej plochy (v závislosti od výšky, váhy a celkovej mohutnosti jedinca).

Základné funkcie kože

Koža svojím pokrytím tvorí určitú bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím a chráni organizmus pred mechanickým, chemickým aj fyzikálnym poškodením.

Podieľa sa na termoregulácii (udržiavaní telesnej teploty), udržiavaní telesných tekutín a vylučuje odpadové látky a toxíny potnými žľazami.

Nemožno prehliadnuť aj jej účasť na dýchaní (bunkové dýchanie) a senzorické vlastnosti (prijímanie podnetov a informácií cestou nervových zakončení).

Stavba kože

anatomický prierez kožou
Prierez kožou a jej anatomické štruktúry

1. Povrch kože tvorí pokožka (epidermis), ktorá je zložená z viacerých vrstiev plochých buniek. Tie prirodzene na povrchu rohovatejú, odumierajú a odlupujú sa. Ide o prirodzený proces regenerácie kože a bunkovej obnovy ich delením a nahrádzaním bunkami novými z hlbších vrstiev.

Tento dej má veľký význam pri poraneniach a defektoch kože, ktoré sú regenerované práve týmto spôsobom. Pokožka obsahuje aj hnedé kožné farbivo - melanín a bielkovinu, ktorá nie je rozpustná vo vode.

  • ZAUJÍMAVÉ: Bielkovina nachádzajúca sa v pokožke a nerozpustná vo vode bráni spolu s kožným mazom (pozri škára) prieniku vody a vo vode rozpustných látok do kože. Tento fakt je smerodatný pri výbere krémov s olejovitým zložením, ktoré má schopnosť preniknúť hlbšie.

2. Pod pokožkou sa nachádza škára (corium) zložená z väzivových buniek a tukových buniek. Jej elasticitu, pružnosť, pevnosť a roztiahnuteľnosť zabezpečujú elastické vlákna prechádzajúce podkožím v smere zodpovedajúcemu zaťaženiu kože. Corium je prekrvené krvnými cievami, inervované nervovými vláknami.

V škáre sa nachádzajú miazgové a potné žľazy. Práve miazgové žľazy prebiehajúce pozdĺž vlasov a chlpov produkujú kožný maz, ktorý je kľúčovým v predchádzaní nadmerného vysúšania kože. Zabezpečuje jej premastenie a zvláčňovanie a zabraňuje úniku vody z kože sojím mastným zložením, čím udržiava kožnú hydratáciu.

Potné žľazy s ich nerovnomerným uložením vylučujú pot. Pot je tvorený prevažne vodou, chloridom sodným, močovinou, kyselinou močovou, mastnými kyselinami, aminokyselinami a inými látkami.

  •  MOŽNO STE NEVEDELI: V pote sa nachádza istý druh kyseliny pre telo veľmi prospešný. Táto kyselina pôsobí protizápalovo, keď je vystavená vplyvu slnečného žiarenia. Preto pri opaľovaní nie je vhodné neustále sa umývať od potu, čím zvyšujeme riziko kožného zápalu.

3. Najhlbšou vrstvou je riedke podkožné väzivo. Tvoria ho odolné kolagénové a elastické vlákna spolu s väzivovými bunkami. Práve tu sa ukladá najväčšie množstvo tukových kvapôčiek a dá sa povedať, že práve podkožie je akýmsi rezervoárom tuku.

Odlišnosti kože podľa lokalizácie

Kožný kryt nie je na všetkých častiach tela rovnaký. Na niektorých miestach je koža tenšia a jemnejšia (kubitálna časť - vnútorná strana lakťového kĺbu, vnútorná strana predlaktia a zápästia, koža pod kolenným kĺbom, očné viečka, tvár ...), na iných zase hrubšia a drsnejšia s častejším rohovatením a odlupovaním povrchových vrstiev (kolená, lakte ...).

• Odlišnosti závisia aj od rozmiestnenia mazových a potných žliaz. Mazové žľazy sa vo zvýšenom počte nachádzajú v blízkosti vlasov a chlpov. To však neznamená že nie sú na iných častiach tela. Preto ich je najviac na pokožke hlavy, v oblasti genitálií, na tvári hlavne v okolí nosa, nad hornou perou, na hornej časti hrudníka a chrbta.

V menšej miere sú zastúpené na končatinách (lakte a kolená), bruchu a úplné chýbajú na dlaniach rúk a stupaji nôh. V miestach s menším počtom mazových žliaz je vyššie riziko vysúšania kože. Práve týmto oblastiam by sme mali poskytnúť dostatočnú hydratáciu a pravidelné premasťovanie z vonka.

Potné žľazy sú uložené nerovnomerne v coriu (škára). Denne sú schopné vyprodukovať až 500ml potu v závislosti od príjmu tekutín, celkového zdravotného stavu, teploty a iných faktorov. Najvyššie zastúpenie majú v miestach chýbania mazových žliaz a to na dlaniach a stupajach. Veľa ich je aj v koži podpazušia, na čele, nad hornou perou, na hornej časti hrudníka a krku.

Špecifiká kože v oblasti lakťov

žena otočená chrbtom pozerajúca sa dopredu s rukou držiacou hlavu
Pokožka lakťov má svoje špecifiká

V oblasti lakťov sa nachádza minimálne množstvo mazových ale aj potných žliaz. Táto kritická oblasť preto veľmi ľahko podlieha nadmernému rohovateniu povrchových vrstiev epitelu, vysúšaniu pokožky, jej odlupovaniu. Koža je v týchto miestach suchšia, na pohmat drsnejšia a šupinatá. Nadmerná suchosť býva sprevádzaná svrbením.

Ďalším dôvodom, ktorý proces vysúšania znásobuje je mechanické namáhanie danej časti. Pri normálnych denných činnostiach ustavične zohýbame ruky v lakťovom kĺbe a často sa podopierame tak, že lakte máme opreté o podložku.

Za normálnych okolností nejde o nič, čo by nám mohlo uškodiť. U jedincov, ktorí majú suché lakte však mechanický tlak o podložku môže spôsobovať odlupovanie vo vyššej miere, svrbivosť, bolestivosťpraskanie kože s lokálnym krvácaním. Praskliny sú otvorené miesta s vysokým rizikom vstupu infekcie a ďalších komplikácií.

  • Negatívne vplývajú na kožu ako takú aj poveternostné podmienky. Vplyvy počasia sa odzrkadľujú na celkovom stave pokožky. Niektorí jedinci sú citlivejší na teplo a slnko za vzniku slnečnej alergie alebo naopak na chlad. Chlad je na príčine vzniku takzvanej ,,chladovej alergie". Nemenej podstatné sú aj účinky vetra, baktérií, plesní a iných chemických látok.

Čo platí na suché lakte?

Prečo sú lakte suchšie ako ostatné časti tela bolo popísané vyššie v článku.  Ako s nimi bojovať a zvíťaziť? Základom je poznať anatómiu a fyziológiu kože a jej súčastí, ktorá už bola stručne vysvetlená a s týmto vedomím zvoliť správny postup a ošetrovanie vhodnými prípravkami.

Odstránenie odumretých, zrohovatených, kožných buniek

Nanášanie drahých, hydratačných krémov na už dávno odumreté, kožné bunky nemá veľký význam. Najskôr je treba sa týchto šupiniek zbaviť. Ako na to?

chrbát ženy s peelingom hnedej farby v tvare srdca na jej ľavej lopatke
Peeling obrusuje odumreté kožné bunky

1. Peeling je najpreferovanejšia kozmetická metóda efektívneho odstraňovania odumretých kožných buniek. Robí sa pomocou krémových či gélových kozmetických prípravkou, ktoré obsahujú drobné čiastočky pevnej konzistencie.

Použiť sa môžu aj prírodné, doma vyrobené peelingové zmesi. Pri doma vyrobených peelingoch je dôležité, aby obsahovali drobné čiastočky, ktoré pokožku obrúsia (káva, drvené mandle či ovsené vločky) a olejovú časť (mandľový olej, kokosový olej, olivový olej ...).

Ich úlohou je obrusovať vrchnú vrstvu pokožky, zbavovať ju tým mŕtvych buniek čím sa pleť očistí, zlepší sa jej prekrvenie a okysličenie a umožní sa tým lepšia a rýchlejšia regenerácia novovzniknutých kožných buniek.

Peelingová metóda by sa mala vykonávať jeden krát do týždňa. Čo sa týka hrubších a problematickejších častí kože, ktorými sú aj lakte, môže sa opakovať aj 2X týždenne ak je to potrebné.

žena v kúpeľoh s predpaženými rukami, na ktoré jej dve indky lejú oleje
Hydratačný kúpeľ s esenciálnymi olejmi

2. Očistenie a kúpeľ je najvhodnejší v nie príliš horúcej vode. Tá môže pokožku nadmerne vysušovať a zhoršiť stav problematických partií. Aj peny do kúpeľa a nadmerné používanie sprchových gélov či mydiel vedie v konečnom dôsledku k zhoršeniu stavu. kúpať by sme sa mali v mierne teplej vode, v letných mesiacoch sú skvelé vlažné sprchy.

Pri veľmi suchej koži si doprajte ako prísadu do kúpeľa voňavý, esenciálny olejček, ktorý na nej vytvorí ochranný film a zabráni tak vode, aby ju nadmerne vysušila. Voňavé oleje okrem toho vedia navodiť príjemnú relaxačnú atmosféru, ktorá uvoľní telo aj ducha a pôsobí zároveň upokojujúco, protistresovo a pomáha pri nespavosti a depresiách. Aromaterapia je dnes veľmi populárnou a často využívanou metódou.

Po kúpeli prichádza na rad osušenie. Aj to akú osušku používame sa neskôr môže negatívne preukázať na stave a vzhľade nášho tela. Mali by sme používať výhradne svoju vlastnú, čistú osušku.

Materiál by mal byť jemný, mäkký, príjemný na dotyk a vzdušný. Týmto požiadavkám zodpovedajú bavlnené materiály. Tie sú vhodné aj pre pacientov trpiacich na psoriázu, atopický ekzém či alergikov. Problematické časti osušujeme len jemnými pohybmi alebo priložením tkaniny.

  • DÔLEŽITÉ: Nadmerné používanie sprchových gélov, mydiel ale takisto aj hydratačných krémov a olejov, hlavne ak stav pokožky nie je natoľko kritický, spôsobuje postupné znižovanie prirodzenej činnosti mazových žliaz.                                                                                                                                           Jednoducho povedané ak to budeme preháňať s premasťovaním aj keď to nie je naozaj potrebné, telo si zvykne na prísun hydratácie ,,z vonka" a zníži produkciu mazu v mazových žľazách z vnútra. Je nutné podotknúť, že ide o adaptačný proces, ktorý trvá aj niekoľko rokov.  
nádoba s bielym krémom na dlažbe, vedĺa je biely uterák a biele kvety
Hydratačné krémy na olejovej báze

3. Hydratácia pokožky je veľmi dôležitá. Hydratačné krémy na nej vytvárajú ochranný film, ktorý zabraňuje prieniku škodlivín a nadmernému vysúšaniu. Nič by sme však nemali preháňať a tak ako je uvedené v upozornení o pár riadkov vyššie aj nadmerná hydratácia a premasťovanie môže narobiť viacej škody ako osohu.

Väčšie množstvo hydratačných krémov na báze olejov (nie vody) by sme mali vtierať len do problematických častí pokožky a to jemnými krúživými pohybmi. Akonáhle sa stav kože začne viditeľne zlepšovať aj my by sme mali priamo úmerne znižovať množstvo krému a častosť jeho používania.

Vhodné sú olejčeky alebo krémy na olejovej báze ako napríklad s bambuckým maslom, kokosovým olejom, olivovým olejom, ricínový olej, nechtíková vazelína, bepanten, salicylová masť, dislipadačné krémy a iné.

Pozor na kožné ochorenia!

Ak vám na suché lakte nič nezaberá, ich stav je vážny alebo máte suchú kožu na viacerých miestach tela, treba zvýšiť pozornosť a navštíviť odborníka - dermatológa. Nie je vylúčené, že príčinou môže byť aj kožné, infekčné alebo iné ochorenie, ktoré treba liečiť inak ako je uvedené v článku.

Najčastejším ochorením, ktoré spôsobuje vysušenie kože, jej zhrubnutie a olupovanie prevažne v oblasti lakťov alebo kolien ale aj pokožky hlavy býva psoriáza. Ide o chronické autoimúnne ochorenie patriace do rúk profesionála. S podobnými príznakmi sa môžeme stretnúť aj pri atopickom exzéme, seboroickej dermatitíde, alergii na slnko, ako reakciu na chlad...

Otestujte sa:

1. Prečo je pokožka na lakťoch suchšia?

2. Čo tvoria mazové žľazy?

3. Čo zhoršuje suchosť lakťov?

4. Zhoršujú nežiadúce poveternostné podmienky kožu?

5. Aké krémy su vhodné na suché lakte?

6. Čo by sme mali urobiť pred aplikáciou krému?

7. V akej vode bysme sa mali kúpať?

8. Je vhodné používať mydlá a sprchové gély vo väčšom množstve?

9. Sú na príčine suchých lakťov aj vážnejšie ochorenia?

10. Koho treba navštíviť ak sú suché lakte v zlom stave a problém dlhodobo pretrváva?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 08.07.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 18. 9. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 18. 9. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 18. 9. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 18. 9. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie

Beh ako taký je jednoduchá pohybová aktivita. Behať sa dá súťažne aj rekreačne. Pre radosť aj z dôvodu redukcie hmotnosti. Najdôležitejšie zo všetkého je však behať správne.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 18. 9. 2020  Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 18. 9. 2020

Koronavírus pochádzajúci z Číny po prvý raz potvrdili na Slovensku v piatok 6. marca 2020 v Bratislave. Pacient mal 52 rokov a bol hospitalizovaný je na klinike infektológie v...

Zdravá verzia fit francúzskych zemiakov? Takýto je recept Zdravá verzia fit francúzskych zemiakov? Takýto je recept

Veľmi obľúbený a ľahký recept pochádzajúci z Francúzska zasýti a to aj vďaka našej zdravej verzii.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Ewa 29.09.2019 19:00

mna trapila hrozne dlho sucha pokozka ... hlavne ekzem v zahyboch ... teraz mam nastastie protopan a s tym to celkom pekne mizne a hlavne svrbenie je prec

Luck 22.05.2019 19:14

Mne pomáhá nepoužívať parfémovanú kozmetiku, prípravky len jemné prírodné. A v zime žiadna vlna.

Zuzana Koll 23.02.2019 17:40

mojim problemom su extremne suche kolena, lakte a päty a pomáha mi nechtikovy balzam soaphoria od rosemont-u