späť na zoznam článkov

Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda

Autor: Lekár MUDr. Andrea Bullová
Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda
Zdroj foto: Getty images

Vyrovnajte svoju chrbticu! Pomôže vám Dornova metóda.


V súčasnosti nie je už žiadnym prekvapením, keď nám známy, ktorý nedávno oslávil tridsiatku oznámi, že už dlhšie trpí bolesťami chrbtice, svalov, kĺbov, či ťažkosťami pri chôdzi. Dnešná ulietaná doba, hodiny strávené za volantom, počítačom či mobilom, nás núti zažívať si „chuťovky” polstoročnice aj o dve dekády skôr. 

Práve preto je stále vyhľadávanejšia, prelomová metóda, ktorá nám prenikla zo zahraničia. Sľubuje skoncovanie s ubolenými krížami bez liekov a noža. Ako? 

Budete prekvapení, ale všetko začína vyrovnaním dĺžky vašich nôh, ktoré, verte alebo neverte, nie sú rovnako dlhé. Zázrak sa nazýva Dornova metóda.

Čo znamená nerovnosť dĺžky nôh?

Takouto asymetriou dĺžky nôh trpí približne 70 % populácie, z toho 0,1 % má rozdiel v dĺžke medzi pravou a ľavou dolnou končatinou o viac ako 2 cm.

Existujú dva hlavné typy nerovností dĺžky nohy:

1. Prvý typ zahŕňa nohy, ktoré  sú merateľne odlišné v dĺžke. Zvyčajne je to spôsobené rozdielom v dĺžke samotných kostí a to buď stehenných kostí alebo holenných kostí a fibuly v predkolení. 

Môže ísť o genetickú vadu, prítomnú od narodenia, alebo sa asymetria vyskytne ako dôsledok po úraze, zlomenine, operácii bedrového kĺbu, vážnej infekcii či pri lokálnom poškodení jednej z rastových platničiek.

2. Druhý, bežnejší, typ sa pozoruje, keď sú samotné nohy rovnako dlhé, ale asymetria je prítomná kvôli poruche neuromuskulárnych pomerov v panve alebo hornej časti nohy. 

Jedna dolná končatina alebo bedro je držané vyššie a pevnejšie ako druhé (zvýšené pnutie v svalovine panvy alebo nohy). Tieto nerovnako napnuté svaly spôsobujú, že sa nohy zdajú byť rôzne dlhé, no starostlivé meranie preukáže rovnakú dĺžku nôh. 

Tento prípad sa označuje ako asymetria vyrovnania dĺžky nôh a najvýraznejšie viditeľný je pri ležaní.

Kto bol pán Dorn?

Všetko sa začalo v 70. rokoch minulého storočia, kedy istého majiteľa nemeckej píly trápilo podlomené zdravie jeho manželky, ktorá trpela neprestajnými bolesťami krčnej chrbtice a hlavy. 

Opakované vyšetrenia u tamojších najlepších lekárov nepomáhali, bežne vtedy dostupné terapie neprinášali pani Dornovej žiadnu úľavu. Až si jedného dňa jej manžel, pán Dieter Dorn, všimol, že jeden zo stavcov na krku jeho manželky vybočuje z bežnej polohy. Jemne naň pritlačil, pričom jeho manželka mala pohybovať krkom zo strany na stranu.

Zrotovaný stavec skočil do svojej správnej polohy a od vtedy bola jeho manželka bez akéhokoľvek náznaku bolestí. 

Od idylickej predstavy nemeckého vidieku ubehlo už zopár desaťročí a za toto obdobie si Dornovu metódu obľúbili mnohí terapeuti, lekári a iní zdravotnícki pracovníci či opatrovatelia.

Dornova metóda je holistická terapia založená na prírodných princípoch z fyziky, fyziológie a anatómie a kombinuje znalosti tradičnej čínskej medicíny so západnými liečebnými technikami. 

Využíva zásady manuálnej terapie pri cvičení s vlastnou pomocou. Podľa dostupných zdrojov a recenzii prináša skvelé výsledky už mnoho rokov.

Pomohla ľuďom, ktorí trpeli vážnymi bolesťami chrbta, ischias, skoliózou, bolesťami krku a kĺbov, problémami s bedrami, migrénou, fibromyalgiou ale aj so všetkými druhmi organických (vnútorných) problémov a nefyzických neduhov.

Na úspešné praktizovanie tejto metódy, nie sú potrebné žiadne lieky a ani žiadne lekárske vzdelanie. Dá sa ľahko naučiť a zvládnuť. Všetko, čo potrebujete, sú zdravé ruky.

Práve pre túto svoju jednoduchosť oslovila tisícky ľudí po celom svete, pretože aj talentovaný laik vie v mnohých prípadoch rýchlo pomôcť sebe aj svojmu okoliu či blízkym. 

Samozrejme, v profesionálnych centrách, kde sa tejto metóde venujú, pracujú liečitelia, ktorí absolvovali niekoľko školení z odboru anatómie, fyziológie a fyzioterapie a majú mnoho skúseností.

Základné princípy liečenia

Metóda vychádza z poznania, že by naša kostra mala byť symetrická, harmonická a v staticko-dynamickej rovnováhe

Keď porušíme tento „kostný poriadok”, tak sa naše kĺby môžu nadmerne preťažovať a tak dochádza k ich opotrebeniu a poruche v ich vzájomnom spojení a to najmä v chrbtici.

Keď sa tento štrukturálny systém znovu zosúladí, ľudia sa začnú rýchlo cítiť lepšie a symptómy ako bolesť a iné choroby sa môžu zmierniť alebo aj úplne vymiznúť.

Ako sme už avizovali v úvode, táto metóda je založená na úprave nerovnakej dĺžky nôh, ktorú môže mať v dnešnej dobe diagnostikovanú takmer každý človek.

Z tohto dôvodu sa panva vychyľuje do strán, alebo naopak, práve takéto vyosenie panvy, spôsobuje dĺžkový rozdiel končatín. Tento funkčný rozdiel často vedie k asymetrickej, krivej alebo rotovanej chrbtici a ďalej k problémom so stavcami a medzistavcovými platničkami.

Konvenčná západná medicína takéto odchýlky rieši buď predpisom špeciálnej obuvi, alebo podporných vložiek do topánok.

V drvivej väčšine prípadov, je však dĺžkový rozdiel končatín diagnostikovaný príliš neskoro, v štádiu, kedy dochádza následkom krivej chrbtice k „vytečeniu” platničky a útlaku nervových štruktúr v jej okolí. Tento proces spôsobuje jednak úporné bolesti, ale aj  problémy s funkciou samotného nervu, na ktorý platnička v úzkom chrbticovom kanáli tlačí.

To je problém, ktorý privedie pacienta až pod nôž neurochirurga.

Dornova metóda dokazuje, že rozdiely v dĺžke nôh dokážeme vyrovnávať každý deň, hneď niekoľkými spôsobmi a postupmi.

Ide o metódu chiropraxie?

Statická korekcia, ktorá je princípom chiropraxie, je pre telo oveľa náročnejšia a neprirodzenejšia ako Dornova metóda, pretože chiropraktik musí prekonať silu stuhnutých svalov a ich prirodzené ochranné napätie.

K nepohode pri chiropraktickom zásahu prispieva aj psychické napätie pacienta, ktorý cíti, že liečba sa vykonáva „na ňom“ a nie „s ním“, a že túto situáciu nemôže nijak ovládať. 

Pri Dornovej metóde ide korekciu odchýlok kĺbov alebo chrbtice vykonávanú tzv. dynamickou čiže pohybovou činnosťou.

Naše svaly vytvárajú v tele ťah a tlak, ktorým sa snažia udržať správnu polohu kĺbov a chrbtice. Keď svaly nie sú vzájomne v prirodzenom súlade, zaujmú nesprávnu polohu ako normálnu. Túto zafixovanú nesprávnu polohu sa budú snažiť udržať ako tú správnu.

Takto dochádza k nesprávnej funkcii istých svalových skupín a k ich preťažovaniu.

Sval sa takémuto vyčerpaniu bráni stuhnutím. 

Vzniká bludný kruh, v ktorom sú napínané svaly ešte viac preťažované, tuhnú, skracujú sa  a vykrivenie chrbtice sa prehlbuje.

V uvoľnenom tele je omnoho jednoduchšie znova zosúladiť jeho pevné štruktúry. Preto základom Dornovej metódy je, v prvom rade, svaly uvoľniť a až potom manipulovať s kĺbmi, ktoré sú svalmi držané.

Ide o kombináciu tlaku terapeuta a protipohybu pacienta. Terapiu vedie liečiteľ, ale pacient má nad svojím telom potrebnú kontrolu. 

Počas tohto aktu sa zapája celá funkčná jednotka  tvorená kosťami, väzmi a svalmi, a tak dochádza k celkovej pohybovej náprave.

Liečba kombinuje tieto 3 hlavné faktory

1. Náuka o tom, akým stereotypom sa vyhýbať 

Vysvetlenie možných príčin a prispievajúcich faktorov, ku vzniku problémov s chrbticou a kĺbmi tak, aby ste sa účinne a vedome vyhli budúcim ťažkostiam.

2. Ukážka a tréning manuálnych cvičení

Terapeut predvedie efektívne a bezpečné cvičenia v spolupráci s pacientom. Ukáže, že aj svojpomocne, princípom kombinácie protitlak a pohyb, môže človek navrátiť svoje kĺby a svaly do rovnováhy a správnej polohy.

3. Samoprecvičovanie

Pacient po čase vie sám vykonávať všetky cvičenia, čím sa o svoje telo dokáže každodenne starať. Niekoľko minút strávených každý deň, napríklad jednoduchým cvičením na korekciu dĺžky nôh, môžete pomôcť udržať bedrový kĺb na svojom mieste a rovnú chrbticu.

Kým sa dočkáte celkového zotavenia, budete si musieť zvyknúť na vyhýbanie sa pohybom a zlozvykom, ktoré prispievajú k asymetrii tela a nesprávnym pohybovým stereotypom, spolu so svojpomocnými cvičeniami, počas pomerne dlhého obdobia. 

Jedna liečebná kúra trvá zvyčajne minimálne 2 mesiace. Po nej by ste mali všetky cvičenia zvládať samostatne a samozrejme praktizovať ich pravidelne podľa potreby, pokojne aj celý život.

Tak ako v každom životnom štýle a cvičení, je aj v tomto prípade najdôležitejšia disciplína a pravidelnosť.

Lekár a pacient riešia bolesť chrbta
Prvotné odborné zaučenie a osvojenie si metódy a následné domáce cvičenie. Zdroj foto: Getty images

Aké všetky problémy dokáže vyriešiť?

Dornova metóda je primárne určená na riešenie asymetrie chrbtice a kĺbov, avšak zlepšenie týchto problémov vedie k reaktivácii prirodzenej regeneračnej schopnosti tela aj v iných orgánových systémoch.

Štúdie ukazujú, že táto modalita môže pomôcť s mnohými ďalšími problémami okrem tých, ktoré sú priamo spojené s kostrou a kostrovým svalstvom.

Sú to napríklad tieto:

 • Fibromyalgia
 • Alergie
 • Cukrovka
 • Menštruačná bolesť
 • Problémy s trávením
 • Vysoký krvný tlak
 • Skolióza
 • Ischias
 • Bolesť chrbta
 • Svalové napätie
 • Nerovnomerná dĺžka nohy
 • Bolesti hlavy a migrény
 • Bolesť kolena

Dornova metóda a detský vek

V detskom veku, v období dojčaťa a batoľaťa, sú najčastejšími problémami traumatické poranenia, ktoré vznikli pri ťažkom a komplikovanom pôrode, vrodené odchýlky so vznikom pred narodením, alebo ťažkosti nasledujúce krátko po ňom, napríklad ťažké infekcie. 

Zvlášť po komplikovanom pôrode, sa často vyskytujú subluxácie krčnej chrbtice, panvy a bokov, ktoré je potrebné čo najskôr napraviť.

Deťom často chýba cit pre svoje telo. Rôzne dlhé nohy a iné asymetrie v pohybovom systéme, nemusia byť u nich nutne vyjadrené len bolesťou. Detičky sú pre svoj nedokončený rast pružnejšie, flexibilnejšie a uvoľnenejšie ako dospelí, preto vedia dlhšie asymetriu tolerovať.

V ich správaní sú však často viditeľné odchýlky od normy.

Príkladom sú:

 • častý plač,
 • nervozita, 
 • problémy so spánkom, 
 • časté kožné ochorenia a zápaly, 
 • problémy s dýchaním,
 • hyperaktivita, 
 • opakované prechladnutia, 

Tieto príznaky môžu byť dôsledkom nesprávneho zakrivenia chrbtice.

V neskoršom detskom veku sa môže objaviť detská migréna. Často je spájaná s poruchou skĺbenia prvého stavca krčnej chrbtice - atlasom. 

Ďalšími znakmi, ktoré svedčia pre problém vo vývoji detskej chrbtice, sú:

 • deti ktoré neradi chodia, 
 • deti ktoré radšej sedia, 
 • často sa nechávajú niesť
 • deti ktoré sa ľahko unavia

Našťastie u veľmi malých detí až do školského veku nepotrebujeme naprávať celú chrbticu.

V tomto veku sú stále veľmi ľahko pohyblivé a nastaviteľné, preto sa stačí vyhýbať nesprávnym pohybovým stereotypom. Avšak pri asymetrii bokov, krčnej a krížovej chrbtice je potrebné venovať patričnú pozornosť cvikom, ktoré zmiernia hroziace budúce ťažkosti.

Pri cvičení s deťmi sú podobné princípy ako pri dospelých.

Zaujímavý článok:
Dieťa nie je miniatúra dospelého! V čom spočívajú rozdiely? 

Avšak prístup by mal byť oveľa šetrnejší, s väčšou trpezlivosťou, so zreteľom na vek, psychosomatický vývoj dieťaťa či prípadné sprievodné ochorenia. K zácviku rodičov by malo dochádzať v špecializovaných detských pohybových centrách, alebo so školeným fyzioterapeutom.

 

Zdroje

 • Stránky v anglickom jazyku o Dornovej metóde: 

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Lekár MUDr. Andrea Bullová

Lekár MUDr. Andrea Bullová

Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Metóda Ludmily Mojžíšovej: Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže? Metóda Ludmily Mojžíšovej: Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže?

Fyzioterapeutická metóda Ludmily Mojžíšovej je založená na špecifických cvičeniach a polohách, ktoré pomáhajú pri liečbe gynekologických diagnóz. Metóda je známa najmä pre svoju...

Výron členka: Častý problém športovcov i bežných ľudí. Príznaky, liečba Výron členka: Častý problém športovcov i bežných ľudí. Príznaky, liečba

Výron členka sa najčastejšie udeje pri športe. To však neznamená, že si ho nemožno privodiť pri bežnej chôdzi, práci v záhrade dokonca pri vstávaní z postele .

Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe? Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe?

Trápi vás voda v kolene či jeho bolesť? Aké sú najčastejšie príčiny? Pozor, tieto ťažkosti sa týkajú aj mladých.

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov, ktorý sú...

Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť

Trápia vás bolesti ramena počas aktivity, pokoja a hlavne v noci? Je pohyb v ramene značne obmedzený? Možno aj vy trpíte syndrómom zmrznutého ramena . Čo toto ochorenie presne...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.