späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 9. 2020

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 9. 2020
Zdroj foto: Getty images

Koronavírus pochádzajúci z Číny po prvý raz potvrdili na Slovensku v piatok 6. marca 2020 v Bratislave. Pacient mal 52 rokov a bol hospitalizovaný je na klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB). Pacient nemal cestovateľskú anamnézu, to znamená, že v predchádzajúcich dňoch necestoval do žiadnych krajín, kde sa koronavírus vyskytuje.


V súvislosti s opatreniami zavedenými v rámci boja proti pandémii koronavírusu polícia doteraz eviduje celkom 3 515 priestupkov. 

Jednej zo zamestnankýň Úradu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) zistili k 22. augustu ochorenie COVID-19. Vedenie úradu nariadilo z preventívnych dôvodov zamestnancom, ktorí s ňou prišli do kontaktu, prácu na doma.

Druhá vlna a hmotné rezervy

Komunitné šírenie koronavírusu na Slovensku stále nie je. Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti, komunitné šírenie ochorenia by nastalo v prípade, ak by sa neobjasnené pramene pôvodcu nákazy objavovali bežne a vo väčšom počte, čo však aktuálne nie je prípad Slovenska. 

Slovenské elektrárne potvrdili v Atómovej elektrárni Bohunice V2 ďalších sedem zamestnancov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Obec Prašník v okrese Piešťany ruší tradičné oslavy výročia SNP, ktoré sa mali konať aj s kultúrnym programom v sobotu 29. augusta v amfiteátri v miestnej časti Pustá Ves.

Hmotné rezervy sú na druhú vlnu pripravené, Sulík očakáva pri nákupoch ochranných pomôcok o 80 % nižšie ceny.

Dovolenka v zahraničí

Jedna zo zamestnankýň kancelárie primátora Pezinka bola pozitívne testovaná na COVID-19.

Na september by si Slováci nemali plánovať dovolenky do štandardných turistických destinácií. Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, zoznam rizikových krajín sa rozšíri, do červených sa dostanú aj destinácie, ktoré mali doteraz zelenú farbu. Šéf rezortu doplnil, že situácia je najmä v Chorvátsku v súčasnej dobe veľmi kritická.

V materskej škole V Jame v Trnave bola jedna osoba z pedagogického zboru pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19.

Dodržiavanie zavedených opatrení budú kontrolovať aj silové zložky štátu. Pôjde najmä o políciu, minister zdravotníctva možno však požiada o súčinnosť aj armádu.

Formulár pre cestujúcich

Elektronická verzia formulára pre cestujúcich leteckou dopravou zo zahraničia na Slovensko v spojitosti s koronavírusom je v štádiu prípravy a testovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) ju predpokladá zverejniť na svojom portáli začiatkom septembra. 

V Pezinku zasadal krízový štáb, mesto sa pripravuje na druhú vlnu nákazy.

Školopovinné deti rodič nemôže od septembra pre obavu z koronavírusu svojvoľne nechať doma. V jednej z materských škôl v Trnavskom kraji sa potvrdili tri prípady nákazy novým koronavírusom.

Bratislavské Staré Mesto zvolalo krízový štáb, dôvodom je podozrenie na nákazu u zamestnanca. Zamestnanec miestneho úradu mal byť v kontakte s pozitívne testovaným poslancom Adamom Berkom.

Začiatok školského roka

Malým a stredným podnikom v Európskej únii (EÚ) sa otvára ľahšia cesta na pomoc v čase koronakrízy. Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre priemysel a energetiku totiž v utorok veľkou väčšinou schválil vytvorenie Nástroja na podporu platobnej schopnosti firiem oslabenej v dôsledku koronakrízy. 

Minister školstva vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling deň pred začiatkom nového školského roka poprosil rodičov a žiakov o spoluprácu pri vytvorení bezpečného prostredia na školách a poďakoval im za zodpovedné nosenie rúšok v prvých dvoch týždňoch vyučovania.

V stredu 2. septembra štartuje prevádzku prvé veľkokapacitné mobilné odberové miesto v Bratislave.

Krízový štáb mesta Vráble schválil odklad otvorenia Materskej školy Lúky. Ide o preventívne opatrenie v súvislosti s možným šírením koronavírusu. V dvoch nitrianskych školách nový školský rok neotvorili. Dôvodom sú pozitívne testy na COVID-19 v prípade dvoch pedagogických zamestnancov, všetci ich kolegovia sú v karanténe.

Pokuty za nenosenie rúšok

Každé zariadenie sociálnych služieb bude mať stanovený semafor. Pri určovaní farby sa zohľadní aj situácia v regiónoch.

Polícia počas prvých dvoch septembrových dní uložila 150 blokových pokút v celkovej hodnote 3 140 eur za nenosenie rúšok. Zároveň v tejto súvislosti postúpili policajti 12 oznámení na Úrad verejného zdravotníctva SR.

Vyšší počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 epidemiológovia predpokladali. V 36. týždni totiž odoberali vyšší počet vzoriek u kontaktov potvrdených prípadov z monitorovaných ohnísk nákazy.

Pandemická komisia určila k 4. augustu rizikové okresy na Slovensku, odporúča v nich prijať opatrenia.

Nakazený aj preventívna izolácia

Roztoče sa pod rúškami nemnožia. Ďalší z mnohých mýtov, ktoré sa šíria na internete o nosení rúšok, vyvrátilo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí je v preventívnej izolácii. Ako uviedol na sociálnej sieti, jeden zamestnanec z ministerstva zdravotníctva, člen konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov bol pozitívne testovaný na koronavírus. V preventívnej samoizolácii je aj hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Jeden zo zamestnancov Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) bol pozitívne testovaný na koronavírus

V bratislavskom Ružinove je podozrenie na nákazu koronavírusom v niekoľkých školách a škôlkach. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) k 8. septembru eviduje dva nové prípady nákazy koronavírusom vo svojich zariadeniach

Zatvorené školy

Novú nemocnicu siete Svet zdravia, ktorá vyrastá na bratislavských Boroch, otestovali na zvládnutie epidémiu koronavírusu.

Materská škola Dargovských hrdinov v Humennom bude tento týždeň dočasne zatvorená. Dôvodom je pozitívny nález na ochorenie COVID-19 jednej zo zamestnankýň zariadenia.

Základná škola Mirka Nešpora v Prešove zostáva na základe nariadenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove a zasadnutia krízového štábu mesta naďalej zatvorená, a to až do nedele 13. septembra. 

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Nitre eviduje potvrdené prípady ochorenia COVID-19 celkovo v piatich školách, kde bola nariadená izolácia iba pre konkrétne triedy.

Zákaz návštev

V poradí 47. ročník Rallye Tatry sa v tomto roku neuskutoční. Informoval o tom 8. septembra predseda organizačného výboru a riaditeľ pretekov Stanislav Hanzeli. Hlavným dôvodom odvolania tejto medzinárodnej súťaže je podľa neho nepriaznivý vývoj situácie pre koronavírus a sprísnené odporúčané vládne opatrenia pre konanie hromadných akcií.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas aj konzílium epidemiológov a infektológov majú negatívny test na COVID-19.

Vedenie Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) SNP v Ružomberku zakázalo návštevy na všetkých lôžkových oddeleniach

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici sprevádzkovala k 9. septembru veľkokapacitné mobilné odberové miesto (MOM) na testovanie COVID -19

Odmeny pre zamestnancov

V Bratislavskom kraji je z dôvodu protiepidemiologických opatrení prerušená prevádza v ôsmich školách a škôlkach.

Pre zamestnancov v prvej línii pôjde 77 mil. eur. Pôvodne mala byť odmena vo výške 50 mil. eur, jej zvýšenie podľa Hegera inicioval predseda vlády Igor Matovič.

Rodič, ktorý nepošle dieťa do škôlky alebo školy pre obavu z nakazenia sa koronavírusom, nebude mať nárok na pandemické ošetrovné (OČR)

V Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP Ružomberok 9. septembra zomrel 78-ročný pacient s ochorením COVID-19

V Bratislavskom kraji je k 9. septembru zavretých 12 predškolských a školských zariadení.

Ukrivdené hokejové kluby

V bratislavskej Vrakuni zatvorili základnú školu Žitavská, osem detí prišlo do kontaktu s nakazeným koronavírusom. 

Slovenské hokejového kluby cítia veľkú krivdu, že v súvislosti s pandémiou koronavírusu a s ňou spojenými opatreniami a obmedzeniami nedostali žiadne kompenzácie či štátnu pomoc

Veľkokapacitné mobilné odberové miesta (MOM) otvorili už v štyroch krajských mestách. Ako prvé spustilo prevádzku veľkokapacitné MOM v Bratislave. Ďalšie už funguje v Trenčíne, nasledovala Nitra a k 10. septembru pribudlo aj v Banskej Bystrici.

Päť pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 zatiaľ zistila Prešovská univerzita (PU) v Prešove pri testovaní zahraničných študentov, ktorí pri príchode za štúdiom absolvujú povinnú päťdňovú izoláciu v karanténnom internátnom zariadení v Prešove. 

Slovenská lekárska komora (SLK) dúfa, že odmeny zdravotníkom v prvej línii prídu čo najskôr a nie až o niekoľko týždňov, ako avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ďalšia smrť

Pandemická komisia vlády navrhne v pondelok 14. septembra Ústrednému krízovému štábu uzatvorenie hraníc s Ukrajinou. Českú republiku zároveň navrhne zaradiť medzi rizikové krajiny.

Odložené otvorenie školského roku sa v Základnej škole sv. Marka a Základnej škole sv. Gorazda v Nitre uskutočnilo v pondelok 14. septembra. 

Na Slovensku pribudlo 38. úmrtie človeka v súvislosti s ochorením COVID-19. Vo Fakultnej nemocnici v Nitre v zomrel 5. septembra 65-ročný muž, u ktorého následne pitva potvrdila úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. 

Minimálne týždeň zostanú zatvorené dve stredné školy v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK). Výskyt nákazy koronavírusom totiž potvrdili v Gymnáziu Partizánske a v trenčianskej Strednej športovej škole. 

Zákaz podujatí

V Bratislavskom kraji sú od pondelka 14. septembra zakázané verejné podujatia nad 100 osôb v exteriéri.

Akvaparky a kúpaliská zaznamenali počas troch mesiacov uzatvorenia prevádzok pre pandémiu koronavírusu takmer úplnú stratu tržieb, v júni po znovuotvorení 55- až 95-percentný prepad tržieb.

Jedna tretina nakazených na Slovensku sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sprísňuje opatrenia vo svojich zariadeniach.

Novým opatrením od Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa predlžuje povinnosť nosiť rúška na školách do 1. októbra.

Na internátoch UK

Na bratislavských internátoch Univerzity Komenského (UK) sa objavili prvé dva prípady ubytovaných s potvrdeným ochorením COVID-19.

V Zariadení sociálnych služieb (ZSS) Dotyk v Medzilaborciach otestovali všetkých 68 klientov a zamestnancov v súvislosti s úmrtím 70-ročného klienta tohto zariadenia.

Nákazu koronavírusom do dnešného dňa identifikovali na stovke slovenských škôl.

V Základnej škole v Trnave – Modranke bol potvrdený prípad ochorenia COVID-19, žiaci zostanú v najbližších dňoch doma.

V utorok 15. septembra sa vyskytli prípady ochorenia COVID-19 vo všetkých okresoch Bratislavského kraja.

Nedostatočná pomoc

Prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií považujú ekonomické nástroje prvej pomoci v boji proti pandémii koronavírusu za nedostatočné.

Na svadbách bude môcť byť najviac sto ľudí, sprísnia sa však ich kontroly. Výška sankcie za nedodržanie opatrení bude súvisieť s tým, či sa svadba uskutoční v „červenom alebo zelenom“ regióne.

Veľkokapacitné mobilné odberové miesto na COVID-19 otvorí vo štvrtok 17. septembra Fakultná nemocnica v Trnave. Krízový štáb v Trnave rozhodol, že od pondelka 21. septembra budú v rámci pôsobnosti samosprávy platiť sprísnené opatrenia na predchádzanie šírenia koronavírusu.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici zaznamenal v stredu 16. septembra 29 potvrdených prípadov COVID-19, z nich 25 je súčasťou epidémie v hokejovom klube

Zhoršujúca sa situácia

Štart akademického roka na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO) sa pre rastúce počty ochorení na COVID-19 uskutoční online formou.

V Bratislavskom kraji sa od soboty zmenia maximálne povolené počty osôb na hromadných podujatiach v súvislosti so zabránením šírenia koronavírusu. 

Situácia sa podľa Krajčího na Slovensku zhoršuje, ohniská nákazy vznikajú na oslavách aj pracoviskách. Červených aj oranžových regiónov je u nás k 18. septembru zhodne po 14.

V najbližších týždňoch by mohli na Slovensko prísť antigénové testy na ochorenie COVID-19. Výsledok by mali ukázať do 15 minút, ich presnosť je 98 %. 

Jeden zo šoférov predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) bol pozitívne testovaný na koronavírus. 

 

 

Zdroje

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 21.09.2020

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 9. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 9. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 9. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 9. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku časť 1 - do 26. augusta Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku časť 1 - do 26. augusta

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1. Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1.

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.