späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku časť 1 - do 26. augusta

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku časť 1 - do 26. augusta
Zdroj foto: Getty images

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.


Vtedajší predseda vlády SR Peter Pellegrini vo štvrtok 27. februára 2020 informoval o zriadení trvalého krízového štábu, ktorý sa má venovať otázke zvládnutia možnej epidémie koronavírusu.

Slovenská lekárska komora (SLK) prijala v stredu 4. marca 2020 preventívne opatrenia proti nežiaducim následkom šírenia koronavírusu. Jej cieľom je najmä zvýšiť informovanosť lekárov, ktorí budú v prípade príchodu tohto ochorenia na Slovensko v prvej línii. Zároveň ubezpečuje všetkých občanov, že slovenskí lekári sú po odbornej stránke a na základe dostupných informácií o tomto ochorení plne pripravení poskytnúť všetkým pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Koronavírus pochádzajúci z Číny po prvý raz potvrdili na Slovensku v piatok 6. marca 2020 v Bratislave. Pacient mal 52 rokov a bol hospitalizovaný je na klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB). Pacient nemal cestovateľskú anamnézu, to znamená, že v predchádzajúcich dňoch necestoval do žiadnych krajín, kde sa koronavírus vyskytuje.

Prvé opatrenia

V piatok 6. marca 2020 prijala vláda niekoľko prvých zákazov a obmedzení. Pozastavili lety z aj do Talianska, zakázali návštevy vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku s okamžitou platnosťou po vydaní nariadenia hygienikom. Ministerstvo školstva SR vydalo zákaz školských výletov a exkurzií mimo územia SR, zároveň sa zaviedol zákaz všetkých návštev v domovoch sociálnych služieb. Taktiež zakázali po dohode so Zborom väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) návštevy väzníc. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR) vydalo zákaz návštev v detských domovoch. Informoval o tom vtedajší premiér Peter Pellegrini spoločne s bývalou ministerkou vnútra Denisou Sakovou po zasadnutí ústredného krízového štábu.

Zároveň Pellegrini odporúčal zvážiť zahraničné cesty mimo SR aj do krajín, kde vírus ešte nebol identifikovaný. Zvážiť by mali občania aj návštevu športových či kultúrnych podujatí a konferenciu biskupov Slovenska žiadal o zváženie možnosti obmedzenia organizovania bohoslužieb.

Prvý výskyt koronavírusu na Slovensku ovplyvnil aj hraničné priechody. Polícia začala s kontrolou hraničných priechodov Berg, Kittse a Jarovce.

Od pondelka 9. marca prijali v súvislosti so šírením koronavírusu viaceré samosprávy množstvo preventívnych opatrení. Zatvorili sa denné centrá, športoviská či kultúrne domy, riaditelia niektorých škôl vyhlásili riaditeľské voľno a rušili sa všetky kultúrne, športové a spoločenské podujatia.

Mimoriadna situácia

Vláda v stredu 11. marca 2020 vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celého Slovenska s tým, že platí od štvrtka 12. marca 2020. „Vyhlásením mimoriadnej situácie môže vláda a príslušné štátne orgány použiť ustanovenia zákona, ktoré inak použiť nemôže, napríklad niektoré rozhodnutia sa v tomto čase nebudú riadiť správnym konaním, dodržiavaním lehôt, odvolaním a podobne," informoval Pellegrini.

Ako povedal Pellegrini po prerušení rokovania vlády, pri vyhlásení mimoriadnej situácie by mala vláda právomoc prijať ďalšie opatrenia, nielen vo vzťahu k rozdeľovaniu ochranných prostriedkov zo skladu Štátnych hmotných rezerv, ale aj zabezpečenia ďalšieho materiálu, ktorý potrebujú kúpiť a môže sa nachádzať na území Slovenska.

Príprava nemocníc

Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare sa od piatka 13. marca pripravovala na masívnejší nárast počtu pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Zastavila plánované operácie v záujme pripraviť priestory a kapacity ľudí v súvislosti so zvládnutím narastajúceho počtu pacientov s podozrením na COVID-19.

Od piatka 13. marca sa uzavreli hlavné hraničné priechody, je obmedzená medzinárodná a vnútroštátna vlaková a autobusová preprava, medzinárodné letiská sú uzavreté. Ľudia prichádzajúci zo zahraničia končia v povinnej karanténe. Zatvorené majú byť aj bary, aquaparky, wellness centrá, lyžiarske strediská a prevádzka obchodných centier bude cez víkend obmedzená.

Núdzový stav

Laboratóriá úradov verejného zdravotníctva (ÚVZ) v Bratislave, v Košiciach a v Banskej Bystrici a neskôr aj v Trenčíne vyšetrujú vzorky nového koronavírusu.

Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre oblasť zdravotníctva a prijala ďalšie opatrenia, ktoré sú v platnosti od pondelka 16. marca. Ide o ďalšie zatváranie prevádzok, pričom platí, že sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. Zatvorené sú aj všetky materské, základné, stredné aj vysoké školy.

Vzhľadom na núdzový stav pre oblasť zdravotníctva sa budú môcť zdravotnícky personál alebo medicínska technika presúvať z nemocnice do nemocnice. Nariadenia sa týka zatiaľ všetkých nemocníc a ústavov v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu.

Od pondelka 16. marca platí aj zákaz prítomnosti zákazníkov v prevádzkach stravovacieho stravovania. Strava však môže byť zákazníkom poskytovaná formou výdaja, donáškovej služby alebo inak, bez toho, aby zákazníci do prevádzky vstupovali. Niektoré dopravné spoločnosti zavádzajú povinné nosenie rúšok v hromadných dopravných prostriedkoch.

Ekonomické opatrenia

V piatok 20. marca Slovenská pošta informovala o úpravách spôsobu doručovania niektorých zásielok, zavádza celoplošné víkendové zatvorenie všetkých pobočiek a pozastavuje komerčné služby.

V sobotu 21. marca vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová novú vládu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Vláda v nedeľu 29. marca informovala, že štát bude preplácať povinne zatvoreným prevádzkam štyri pätiny mzdy zamestnancov a peniaze pošle aj firmám a živnostníkom, ktorých tržby v čase pandémie výraznejšie klesli. Zároveň poskytne bankové záruky za úvery pre firmy, predĺži karanténnu OČR do konca karanténnych opatrení a odloží platby odvodov a preddavkov na daň z príjmov pri poklese tržieb.

Vyliečení pacienti

Na Slovensku máme v utorok 31. marca tretieho vyliečeného pacienta na Covid-19. Ide o 39-ročného muža, hospitalizovaný bol v banskobystrickej nemocnici. Zároveň pribudlo ďalších 27 prípadov ochorenia COVID-19. Ako ďalej na utorňajšom tlačovom brífingu informoval predseda vlády SR Igor Matovič, tretina pozitívne testovaných má viac ako 60 rokov. Celkovo bolo testovaných 688 vzoriek, 661 bolo negatívnych.

Na Slovensko sa zatiaľ vrátilo 3 349 Slovákov v rámci repatriácie zo zahraničia. Informoval o tom na tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí (MZV) Martin Klus (SaS).

Rezort financií v stredu 1. apríla predstavil opatrenia v rámci "Lex korona". Balík opatrení v utorok schválil aj vládny kabinet. Delí sa na oblasť daní, finančného trhu a rozpočtových pravidiel. Návrhy by mali pomôcť daňovníkom, podnikateľom či malým a stredným firmám v ekonomicky náročnom období spôsobenom koronavírusom. Ide o posuny termínov, odloženie daňových exekúcií, pomoc pre neziskové organizácie či samosprávy.

Najviac pozitívne testovaných Bratislavčanov na koronavírus je z Ružinova, nasleduje Petržalka. Vyplýva to z údajov Úradu verejného zdravotníctva. K 1. aprílu bolo pozitívne testovaných 33 pacientov z mestskej časti Ružinov, 21 ich bolo z bratislavskej Petržalky. Nasleduje Karlova Ves s desiatimi pozitívne testovanými, Staré Mesto a Podunajské Biskupice s deviatimi, Nové Mesto so siedmimi a Devínska Nová Ves so šiestimi pozitívne testovanými. Ostatné mestské časti majú zatiaľ menej ako päť pozitívne testovaných, pri troch pacientoch nie je určená mestská časť.

Slovensko má spolu päť vyliečených pacientov z koronavírusu. V tlačovej správe o tom informovala 2. apríla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Vo štvrtok 2. apríla pribudlo 24 nových prípadov ochorenia COVID-19. 

Informovanosť obyvateľov

Úrad vlády SR chce zvýšiť informovanosť o situácii s Covid-19, 3. apríla sfunkčnil dve kontaktné adresy. Na adrese koronachcemvediet@vlada.gov.sk sa môžu informovať všetci, ktorí potrebujú informácie o koronavíruse či prijatých opatreniach, ktoré nebolo možné dohľadať na iných webových sídlach. Adresu koronachcempomoct@vlada.gov.sk môžu využiť všetci tí, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom byť nápomocní v boji proti koronavírusu, napríklad ponukou služieb, tovaru, inováciami, nápadmi a podobne.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí (MZV) Martin Klus (SaS) absolvoval aj video konferenciu so svojimi kolegami zo zahraničných rezortov členských štátov Európskej únie (EÚ). Jednou z tém bolo aj šírenie dezinformácií ohľadom koronavírusu. „Je alarmujúce, že si ľudia myslia, že nám EÚ pomáha menej ako Rusko alebo Čína,“ reagoval tak na výsledky prieskumu, ktorý pre Denník N robila agentúra Focus. Z neho vyplýva, že Slováci považujú za krajinu, ktorá im najviac pomáha v boji proti vírusu, práve Čínu. Tá však Slovensku prostriedky na boj proti nemu najmä predáva. Štátny tajomník tiež zdôraznil, že pomoc od Ruska sa rovná nule. „Len za včera bolo z európskych zdrojov schválených päť miliárd eur pre Slovensko. Čo je takmer tretina príjmov rozpočtu Slovenskej republiky na rok 2020. Ak toto je nič, tak potom neviem, čo viac by sme mohli čakať,“ dodal Klus. „Každý, aj individuálny cestujúci, skončí v štátnej karanténe. V budúcom týždni už nabehneme na tento režim. Viem si predstaviť, že policajná asistencia by v tomto smere pomohla,“ povedal Klus s tým, že Policajný zbor takúto pomoc vie poskytovať.

Tradičný výrobca zdravotníckej techniky Chirana Madical dodá do konca júna do slovenských nemocníc 300 pľúcnych ventilácií. Ide o rozhodujúci prístroj pri záchrane pacientov, ktorým zlyhávajú pľúca v dôsledku ochorenia Covid-19. O dohode s vedením Chirana Medical informoval 4. apríla, po návšteve spoločnosti v Starej Turej predseda vlády Igor Matovič. Dodal, že ide o prístroje špičkovej kvality, pričom Chirana zvýši ich produkciu na štvornásobok. 

Stredoškoláci na odborných školách by mohli absolvovať praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky (PČOZ MS). O forme a obsahu rozhodne riaditeľ školy podľa toho, aké má škola na jej vykonanie reálne podmienky. Ako pre agentúru SITA priblížilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) spolu so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania (ŠIOV) vypracovali usmernenie ako to urobiť. 

Testovanie Rómov

Rómske združenia opatrenie v súvislosti s testovaním Rómov v osadách na koronavírus podporujú, no nesúhlasia so spôsobom jeho vykonávania

Rezort práce a sociálnych vecí začne od pondelka 6. apríla od 12.00 hod. prijímať žiadosti o pomoc pre zamestnávateľov, ktorí museli pre hrozbu šírenia koronavírusu po rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva povinne zatvoriť svoje prevádzky. Ide o pomoc s preplatením 80 % hrubej mzdy zamestnanca s maximálnou výškou príspevku v sume 1 100 eur. V stredu od 12.00 začne ministerstvo práce a sociálnych vecí prijímať žiadosti o štátny príspevok pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorým pre koronakrízu klesli tržby aspoň o 20 percent. Na nedeľnej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. 

Zákaz vychádzania. apríla

Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú v období zákazu vychádzania medzi 8. a 13. aprílom kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi SR na diaľniciach a cestách I. a II. triedy. Ako ďalej informuje na sociálne sieti Policajný zbor, ak budú vodiči prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budú musieť podrobiť opakovane, s čím budú spojené značné zdržania na komunikáciách.

Preto naozaj necestujte medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné," uvádza polícia s tým, že všetky osoby, aj tie, na ktoré sa vzťahuje jedna z výnimiek obmedzenia pohybu, sa pri prejazde okresmi budú musieť preukázať policajnej hliadke občianskym preukazom.

Slovenskí vedci pripravujú 100-tisíc PCR testov. Tieto testy poskytli 7. apríla Slovenskej republike ako dar. Kia Motors Slovakia poskytla v súvislosti s pandémiou koronavírusu Slovensku 200 000 eur na nákup pľúcnych ventilátorov pre slovenské nemocnice.

Za utorok 8. apríla pribudlo 101 nových prípadov ochorenia COVID-19. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič. Vláda SR sa rozhodla v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrieť päť osád v okrese Spišská Nova Ves.

Ochrana dravcov aj zoo

Mimovládne organizácie 9. apríla vyzývajú vládu SR k bezodkladnému odstráneniu diskriminačných opatrení voči rómskym marginalizovaným komunitám. 

Ochrana dravcov na Slovensku (ODNS) sa obáva dôsledkov výletov do prírody. Organizácia tvrdí, že veľké množstvo ľudí v prírode môže pôsobiť negatívne na dravé vtáctvo a svojím správaním priamo ohroziť zdravie a život dravcov.

Národná zoologická záhrada v Bojniciach v týchto dňoch prináša svojim priaznivcom videá zo života zvierat, on-line výučbové programy, súťaže ale aj úlohy z fyziky a matematiky. Zoo tak reaguje na aktuálnu situáciu v súvislosti so šíriacou sa nákazou koronavírusu, v dôsledku ktorej na odporúčanie ministerstva životného prostredia (MŽP) zatvorila svoje brány pre verejnosť. 

Policajný prezident Milan Lučanský vo štvrtok 9. apríla navštívil rómske osady, ktoré sú pre prítomnosť osôb infikovaných koronavírusom v karanténe, aby miestnym obyvateľom vysvetlil situáciu. Na sociálnej sieti o tom informoval Policajný zbor SR. „Ľudia z osád sú pochopiteľne vyplašení, pretože nevedia, čo ich čaká. Snažil som sa im osobne situáciu vysvetliť a zabezpečiť, aby mali napríklad lieky," uviedol v tejto súvislosti Lučanský. 

Úrazy detí stúpli

Odsúdení vyrábajú v čase šíriaceho sa koronavírusu ochranné rúška. Tie využívajú napríklad sudcovia či advokáti.

Mimoriadne opatrenia, ktoré priniesli so sebou aj zatvorené školy a obmedzenia pohybu, si vyžiadali aj častejšie úrazy detí, najmä v domácom prostredí, ale pribudli aj pády zo stromu. Urgentný príjem Národného ústavu detských chorôb v Bratislave síce posledné dni zaznamenal menej pacientov, ale pribudli chirurgickí detskí pacienti. Len za posledné dva týždne ošetrili detskí chirurgovia 313 detí po úrazoch a až 53 z nich museli hospitalizovať.

V Domove sociálnych služieb a Zariadení pre seniorov Pezinok je ku 13. aprílu 47 pozitívne testovaných osôb. Ide o 42 klientov a päť zamestnancov.

Slováci môžu od 14. apríla vycestovať za prácou do Českej republiky aj nad 100 kilometrov od štátnej hranice. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí (MZV) na svojej webovej stránke. Česká republika od utorka 14. apríla upravuje podmienky pre ľudí, ktorí cestujú na jej územie za prácou. 

Vzájomná pomoc

Nadácia U. S. Steel Košice podporila sumou viac ako 120-tisíc eur lokálne organizácie. Spoločnosť finančne podporila Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura, nemocnicu v Šaci či iniciatívu zamestnancov a študentov Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach

Na ochorenie Covid-19 bol pozitívne testovaný jeden príslušník Ozbrojených síl (OS) SR z posádky Nitra. Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo obrany. V súčasnosti je vojak v domácej karanténe spolu s rodinou. 

Štátna ochrana prírody (ŠOP) ubezpečuje občanov Slovenska, že netopiere nerozširujú nákazu koronavírusu, a preto nie je dôvod obávať sa ich. Nešírenie nákazy netopiermi potvrdili aj najnovšie zahraničné vedecké štúdie. V zahraničí začínajú pribúdať prípady prenasledovania netopierov zo strany ľudí či štátnych orgánov.

Na Slovensku evidujeme k 16. aprílu ďalšie dve úmrtia pacientov pozitívnych na ochorenie Covid-19. Na toto ochorenie tak na Slovensku zomrelo už osem pacientov. Z ochorenia Covid-19 sa na Slovensku vyliečilo doteraz 167 ľudí. Z toho 43 bolo hospitalizovaných v nemocniciach a 124 sa vyliečilo v domácej izolácii.

Viacero opatrení aj nové prípady

V Žehre potvrdili 16. apríla nekontrolované šírenie ochorenia Covid-19. Najväčšia slovenská veľtržná a výstavnícka spoločnosť Incheba, a. s., so sídlom v Bratislave v snahe minimalizovať výrazné škody pre dopady opatrení proti koronavírusu sa rozhodla vynaložiť hospodársky zisk minulého roka na ďalšiu činnosťMesto Trnava testuje mestských policajtov aj personál zariadenia pre seniorov. Výsledky testov budú tiež zaevidované do štatistík, ktoré denne spracováva Národné centrum zdravotníckych informácií.

Pendleri sa budú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19, ktorý nemôže byť starší ako 30 dní. Táto podmienka bude účinná od 1. mája. 

Mesto Trnava od 17. apríla preventívne testuje na koronavírus príslušníkov mestskej polície aj personál Zariadenia pre seniorov v Trnave na ulici Terézie Vansovej. Trnavský samosprávny kraj (TTSK) môže v tomto roku prísť o príjmy vo výške až 30 miliónov eur, pričom výpadok z podielových daní môže v najhoršom prípade dosiahnuť v závislosti od dĺžky trvania opatrení proti šíreniu koronavírusu 27 miliónov eur. Škrtmi vo výdavkoch dokáže krajská samospráva ušetriť asi 20 miliónov eur. 

V Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP v Ružomberku zaznamenali do 17. apríla 21 pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19, osem pacientov sa už vyliečilo.

Nakazení v seniorskom zariadení

Osadenstvo martinského domova sociálnych služieb Dom svätého Martina je hromadne nakazené koronavírusom. V Centre sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovaciach otestovali v pondelok 20. apríla na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 všetkých klientov a zamestnancov zariadenia. Stalo sa tak v súvislosti s prvým prípadom výskytu ochorenia COVID-19 a úmrtia klientky zariadenia, ktoré spadá pod prešovskú župu. Všetky výsledky testov v Seniorcentre Staré Mesto na ulici Podjavorinskej v Bratislave sú negatívne.

Ďalšie prevádzky by sa na Slovensku mohli začať otvárať už v stredu 22. apríla. Vyplýva to z plánu, ktorý vypracovalo konzílium epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. 

Európska komisia schválila 21. apríla slovenskú schému pomoci na podporu zamestnanosti vo výške dve miliardy eur určenú na zachovanie pracovných miest a podporu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) v čase koronavírusu.

Krach spoločností

Spoločnosť Amon Hotel Service, ktorá prevádzkuje piešťanské hotely Alegro a Harmónia, podala návrh na vyhlásenie konkurzu na jej majetok. Podľa konateľa Juraja Šumichrasta zrazila spoločnosť na kolená kríza spojená s koronavírusom.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR začalo 23. apríla s realizáciou štvrtého opatrenia zameraného na pomoc zamestnancom, zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Vďaka nemu môžu žiadať o príspevky aj SZČO, ktorým nevznikla povinnosť platiť sociálne odvody, aj jednoosobové "eseročky".

Plán postupného otvárania prevádzok na Slovensku by sa mohol napĺňať regionálne podľa toho, ako sa počet ľudí nakazených koronavírusom vyvíja v jednotlivých regiónoch Slovenska. Po stretnutí s členmi ekonomického krízového štábu to 24. apríla na tlačovej besede uviedol premiér Igor Matovič.

Rokovania a bezpečnosť

Vyše dvoch miliónov chirurgických rúšok priviezlo z čínskeho Pekingu v piatok 24. apríla lietadlo Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Banskobystričan, ktorému sa nechcelo ísť do práce a tak do firmy zavolal, že má príznaky koronavírusu, už čelí obvineniam.

Ústredný krízový štáb rokoval o ďalších možnostiach postupného zmierňovania karanténnych opatrení aj vo vzťahu k pendlerom a repatriantom

Slovenskí vedci sa podieľajú na výpočtoch simulácií, ktoré sú nevyhnutné pre nájdenie liekov a vakcín. Na výpočtoch sa spolu s experimentálnymi fyzikmi Slovenskej akadémie vied podieľajú aj vedci z Katedry jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) 28. apríla zorganizovala stretnutie odborníkov k téme koronavírusu v odpadových vodáchObavy z koronavírusu na Slovensku mierne opadajú, no aj napriek tomu sa väčšina stále chráni. Od dodržiavania pravidiel upúšťa len 6 % Slovákov. 

Prijímačky nebudú

Prijímacie skúšky na stredné školy tento rok nebudú. O prijatí žiakov bude rozhodovať ich prospech či úspechy na olympiádach a súťažiach. Uviedol to 29. apríla na tlačovej konferencii minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Vodiaci pes pomáha nevidiacemu človeku k získaniu pocitu nezávislosti. Počas pandémie však potrebujú psy viac starostlivosti, upozorňuje ÚNSS. Medzinárodný deň vodiacich psov, ktorý si spoločnosť pripomína každú poslednú aprílovú stredu, je aj preto pre komunitu nevidiacich a slabozrakých významným.

Po výraznom náraste prosieb o psychologickú pomoc v krízových situáciách v súvislosti s pandémiou Covid-19 spúšťajú psychológovia z IPčko.sk novú anonymnú nonstop Krízovú linku pomoci. Určená je pre všetkých ľudí, ktorí potrebujú okamžitú psychologickú pomoc v krízovej situácii, do ktorej sa dostávajú vplyvom koronavírusu.

Otváranie kúpeľov

Niektorí energetici už od mája otvárajú svoje klientske centrá. Energetické spoločnosti zatvorili svoje zákaznícke centrá pre šíriaci sa koronavírus.

Slovenské liečebné kúpele Piešťany v najbližších dňoch aspoň čiastočne obnovia prevádzku. V pondelok 4. mája začne poskytovať služby kúpeľný hotel Pro Patria, o týždeň neskôr hotel Esplanade a kúpele Smrdáky.

Ministerstvo vnútra 4. mája vyčlenilo 300-tisíc eur na zabezpečenie služieb súvisiacich s pobytom občanov v karanténe.

Spoločnosť Chirana Medical dodala do konca apríla slovenským nemocniciam prvých 40 pľúcnych ventilátorov, ako sa k tomu zaviazala v zmluve s ministerstvom zdravotníctva. Celkovo má do konca júna Chirana Medical pre nemocnice vyrobiť 300 pľúcnych ventilátorov Chirana Aura v štyroch verziách za viac ako 9 miliónov eur.

Otváranie prevádzok

Slovensko urýchli otváranie prevádzok obchodu a služieb, ktoré boli obmedzené vplyvom opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu. Od stredy 6. mája tak podľa premiéra Igora Matoviča preskočí rovno na tretiu fázu pôvodného plánu otvárania ekonomiky.

Od stredy 6. mája sa budú môcť konať aj bohoslužby. Povinnosťou bude rúško, odstupy či pravidelné vetranie.

Podpredsedovia Európskeho parlamentu pre komunikáciu v pondelok 4. mája vyzvali členské štáty, aby urobili viac pre informovanie verejnosti o krokoch Európskej únie (EÚ) a o vzájomnej solidarite v boji proti novému koronavírusu.

Rýchlotesty pre zariadenia

Sociálna poisťovňa začína v stredu 6. mája prijímať žiadosti o odpustenie sociálnych odvodov za apríl. Prešovská župa distribuuje rýchlotesty pre poskytovateľov sociálnych služieb v kraji. 

Vysvetlenie príčiny pôvodu a rozšírenia koronavírusu je kľúčové pre obnovenie dôvery. Povedal to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po telefonáte so svojim čínskym náprotivkom Wang Yi-om. 

Žiadne nové prípady

Žiaden z laboratórnych testov u klientov a zamestnancov žilinského Domova sociálnych služieb (DSS) nepotvrdil prítomnosť vírusu SARS-CoV-2.

V piatok 8. mája nepotvrdili žiadny nový prípad ochorenia Covid-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Počet ľudí pozitívnych na toto ochorenie je tak na Slovensku stále 1 455.

Najväčším problémom pandémie koronavírusu je podľa Slovákov strach o zdravie svojich blízkych. Druhou najväčšou obavou je hrozba výpadku príjmu a finančných problémov. Naopak, za najmenší problém týchto dní Slováci označili absenciu možností kultúrneho vyžitia a zábavy.

Slováci po vypuknutí pandémie koronavírusu zmenili nákupné zvyklosti, začali viac variť doma, vážiť si pomoc a chváliť. To sú len niektoré zo zistení, ktoré v pondelok 11. mája priniesol prieskum spotrebiteľských preferencií, ktorý počas apríla uskutočnila prieskumná agentúra 2muse pre spoločnosť Billa.

Trnava v závere mája ako mesiaca lásky uvoľní pri občianskych sobášoch preventívne opatrenia, ktoré boli prijaté na zabránenie šírenia koronavírusu. Už niekoľko týždňov vstupujú snúbenci do manželstva len v prítomnosti sobášiaceho, dvoch svedkov a matrikárky, od 23. mája sa to zmení.

Problém s vyplatením OČR

Sociálna poisťovňa bude v najbližších dňoch posielať esemesky a e-mailové správy tým žiadateľom o dávku pandemické ošetrovné (OČR), ktorí jej k žiadosti o dávku za marec neposlali čestné vyhlásenie. "Bez neho Sociálna poisťovňa nemôže pandemickú dávku vyplatiť, pretože čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné je jedna zo zákonných podmienok na jej priznanie," uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. 

Podiel elektronicky predpísaných receptov dosiahol v marci tohto roka 97 %. Počas kľúčového mesiaca v boji s pandémiou Covid-19 na Slovensku bolo predpísaných vyše 6 miliónov eReceptov a vydaných takmer 6,2 milióna liekov. 

Trnavský samosprávny kraj do 12. mája otestoval všetkých zamestnancov a klientov župných zariadení sociálnych služieb na ochorenie Covid-19, všetky výsledky boli negatívne.

Otec pri pôrode

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení (GPO) v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku opätovne umožnili pri pôrode prítomnosť otca dieťaťa, respektíve inej sprevádzajúcej osoby. Rovnako ako v ostatných nemocniciach na Slovensku aj gynekologicko-pôrodnícke oddelenie kežmarskej nemocnice zakázalo z dôvodu možného šírenia koronavírusu asistenciu sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Povinná štátna karanténa nebola nariadená svojvoľne. Jej cieľom bolo naplniť pozitívny záväzok štátu, ktorý vyplýva z ústavného práva na ochranu zdravia.

Mačky dokážu infikovať novým koronavírusom iné mačky. Výskumníci v novej štúdii upozorňujú, že mačky však v celkovom šírení vírusu nezohrávajú žiadnu úlohu.

Strany vládnej koalície nemajú jasno v tom, či podporia niektorý z dvoch návrhov opozície, aby zostali obchody zatvorené v nedeľu aj po skončení pandémie koronavírusu

Zdravotníctvo opäť funguje

Zdravotníctvo opäť začína naplno fungovať. Na pondelňajšej tlačovej konferencii, 18. mája, to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Rezort po novom zrušil podmienku 14 dňovej karantény pred plánovanými operačnými výkonmi.

Slovensko pokračuje v uvoľňovaní opatrení zavádzaných s cieľom eliminovať šírenie nového koronavírusu. Povolené tak budú za dodržiavania stanovených podmienok napríklad aj hromadné podujatia, kiná a divadlá s účasťou do 100 ľudí, vnútorné športoviská a plavárne pre športové kluby či verejné stravovanie v interiéroch. Otvoria sa tiež všetky obchodné centrá, s výnimkou ich detských kútikov. Vonku a pri rozostupoch vyšších ako 5 metrov už nebude povinné nosenie rúšok a pri návrate spoza hraníc do 24 hodín nebude potrebný test ani karanténa.

Od piatka 22. mája by mala na Slovensku fungovať mobilná aplikácia pre smart karanténu. Na tlačovej konferencii pri hraničnom priechode Jarovce-Kitsee to oznámili premiér Igor Matovič (OĽaNO), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a podpredsedníčka vlády pre informatizáciu a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí). Premiér zdôraznil, že Slovensko je treťou krajinou v Európe, ktorá takúto aplikáciu má.

Vrátenie peňazí aj prevencia 

Právo žiadať a dostať svoje peniaze od cestovných kancelárií za neuskutočnené zájazdy majú všetci spotrebitelia bez rozdielu. Upozornila na to Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v súvislosti s vládnym návrhom novely zákona o zájazdoch, ktorý má zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie.

Hlavné mesto Bratislava zakladá s ministerstvom zdravotníctva expertné skupiny pre prípad ďalšej krízy.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) má nový prístroj, dokáže s ním zdvojnásobiť dennú kapacitu testovania koronavírusu.

Hoaxy súvisiace s koronavírusom

Pri koronavíruse sa takmer 80 percent respondentov stretlo s hoaxami. Ukázal to prieskum, ktorý urobila Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave.

Interné testovanie aplikácie na smart karanténu bolo k 21. máju na strane štátu úspešné

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na Slovensku, najmä domáce hory čaká nával turistov. 

Zdravá bryndza

Správa mestskej zelene v Košiciach v zmysle usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR znovuotvorila ďalších 15 detských ihrísk a športovísk, ktoré boli pre verejnosť uzatvorené od 16. marca v rámci preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu. Momentálne je v prevádzke celkovo 30 ihrísk.

Podmienky prevádzky vo vnútorných priestoroch verejného stravovania sa od stredy 27. mája opäť o niečo zmiernia. Do pondelka 25. mája do 15. hodiny prešlo do systému inteligentnej domácej karantény 1 302 ľudí, z čoho bolo už reálne na mieste vykonávania domácej karantény 1 058 ľudí. 

Slováci spotrebujú na obyvateľa 0,6 kilogramu bryndze ročne. Bryndza svojím priaznivým vplyvom na imunitný systém môže podľa agrorezortu zohrávať dôležitú úlohu aj pri prevencii v boji proti stále aktuálnej hrozbe pandémie koronavírusu. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) preto odporúča zvýšiť konzumáciu tejto potraviny.

Na Slovensku bolo 26. mája k 15.00 hod. zaevidovaných takmer 2 000 používateľov aplikácie eKaranténa, ktorí prekročili hranice alebo boli prepustení do domácej karantény. Aktuálne je 1 613 ľudí doma.

Uvoľnenie opatrení

Počas svadobného obradu a hostiny nebudú musieť od stredy 28. mája 12.00 nevesta a ženích nosiť na ústach rúška. Rovnakú výnimku budú mať aj žiaci počas prijímacích, komisionálnych a jazykových skúškach, skúškach odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania. Opatrenie sa zároveň vzťahuje aj na poslucháčov pri konaní štátnych jazykových skúšok.

Bratislavský Ružinov otestoval na prítomnosť koronavírusu zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne.

Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje balíček riešení, ako pomôcť slovenskej ekonomike a zabrániť masívnemu prepúšťaniu. Tieto riešenia majú mať pritom minimálny dopad na štátny rozpočet.

Neveria výsledkom

Opatrenia, ktoré prijala vláda na zamedzenie šírenia nového koronavírusu, znížili výskyt aj ostatných infekčných ochorení. Pri väčšine sledovaných diagnóz ide o zníženie takmer o dve tretiny, pri hepatitíde typu A je to až o 73 percent. 

Každý piaty občan Slovenska neverí číslam o počte vykonaných testov či o počte nakazených koronavírusom, ktoré každodenne zverejňuje vláda. Ďalšia polovica týmto údajom verí len čiastočne. 

Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorého vznik ohlásil na začiatku apríla tohto roka premiér Igor Matovič (OĽaNO) spoločne s koaličnými partnermi, sa ešte nikomu nevyplatilo ani euro.

Slovensko pokračuje v uvoľňovaní opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Od stredy 3. júna sa za stanovených podmienok povoľujú športové súťažné podujatia, kultúrne podujatia, znižuje sa limit na jedného zákazníka v prevádzkach z 15 metrov štvorcových na 10 metrov štvorcových a zároveň sa rušia vyhradené hodiny pre dôchodcov v obchodoch. 

Pomoc obciam

Trnavský samosprávny kraj poskytne čiastku 88 500 eur z Centrálneho krízového fondu 24 obciam na refundáciu nákladov, ktoré im vznikli v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19.

Poslanec parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richard Raši (Smer-SD) vyzval 2. júna premiéra Igora Matoviča (OĹaNO) na zrušenie núdzového stavu. Podľa poslanca núdzový stav nie je potrebný, na čo upozorňujú zdravotníci a aj koaliční partneri.

Pokiaľ od seba budú ľudia na verejnosti vzdialení viac ako dva metre, od stredy 3. júna nemusia mať rúško.

V dôsledku pandémie sú ženy vystavené väčšiemu násiliu a sú viac vyťažené v domácnosti. Dopad súčasnej koronakrízy na ne možno pozorovať najmä v oblasti zdravia či neplatenej práce. Povedala to 3. júna na diskusii sociologička a riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvia Porubänová.

Ekonomika Slovenska

Slovenský podnikateľský sektor a slovenská ekonomika čelia pre pandémiu koronavírusu rozpadu dodávateľsko-odberateľského reťazca a prepadu daňových a odvodových príjmov do rozpočtu verejnej správy. 

Žiadateľom o štátne príspevky v projekte Prvá pomoc odišlo na účty 206 miliónov eur. Po štvrtkovom rokovaní vlády o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

Hraničné priechody s Maďarskom sú od piatka 5. júna od 8.00 otvorené. Potrebný na hraniciach viac nie je negatívny test na Covid-19 ani karanténa po návrate. Zrušené je aj obmedzenie pobytu na 48 hodín.

Akvaparky a sauny

Trnavský akvapark v piatok 5. júna privítal po prestávke vynútenej pandémiou prvých návštevníkov. Otvorená je zatiaľ vnútorná časť s bazénmi a časť so saunami. 

Európa by mohla svoju zónu voľného pohybu obnoviť do konca júna, avšak cestujúci mimo územia schengenu doňho nebudú mať povolený vstup skôr než v júli. 

Slovensko by zrejme svoj podiel z navrhovaného 750-miliardového európskeho záchranného balíka na podporu ekonomiky po pandémii koronavírusu podľa načrtnutých pravidiel ani nestihlo vyčerpať. 

Cestovanie a karanténa

Slováci môžu voľne cestovať aj do Slovinska. Informuje o tom 8. júna Ministerstvo zahraničných vec a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) na svojej webovej stránke. Slovensko 9. júna otvára svoje hranice aj s ďalšími 16 krajinam. Ide o Nemecko Lichtenštajnsko Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Litva, Lotyšsko Estónsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko, Island.

Od stredy 10. júna sa ruší povinná štátna karanténa aj inteligentná karanténa. Pravidlá pre vnútorné priestory prevádzok sa od stredy z povinnosti menia na odporúčanie. Od stredy sa povoľuje otvoriť aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.

Ak bude situácia stabilná, núdzový stav sa nebude predlžovať.

Ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko z „nebezpečných krajín“ sa musia preukázať negatívnym testom na Covid-19. Agentúru SITA o tom informovala Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Slovensko v súčasnosti považuje za bezpečné krajiny Česko, Rakúsko, Maďarsko, Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Maltu, Litvu, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. 

Rúška a odporúčania

Rúško v exteriéri od stredy 10. júna od 6.00 nie je povinnosťou, ale odporúčaním. Na Slovensku k 10. júnu nie je hospitalizovaný žiadny pacient s ochorením na koronavírus.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) naďalej neodporúča občanom cestovať do zvyšných krajín sveta, pre ktoré neplatia uvoľnené opatrenia na cezhraničných prechodoch pri návrate.

Cestovné obmedzenia zavedené počas pandémie koronavírusu na vonkajších hraniciach Európskej únie by mali čiastočne prestať platiť od 1. júla.

Pandémia koronavírusu zasiahla nákupné správanie a zvyky mnohých Slovákov. Podľa aktuálneho prieskumu Slovenskej sporiteľne (SLSP), každý štvrtý Slovák začal pozorne sledovať pôvod potravín, pričom preferuje domácu výrobu. Tretina ľudí je citlivejšia na ceny a vyhľadáva skôr akciový tovar v obchodoch.

Linka 0800 221 234 o víruse Covid-19, ktorú prevádzkovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), končí

Nemocnice v normálnom režime

Nemocnice od polnoci zo soboty 13. na nedeľu 14. júna pracujú v štandardnom režime, keďže na Slovensku sa skončil núdzový stav, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s novým koronavírusom. 

Slovákom počas pandémie koronavírusu najviac chýbala socializácia a pestrosť výberu jedálPo zavedení núdzového stavu v čase pandémie koronavírusu sa takmer polovica Slovákov (46 percent) stihla zapojiť do dobrovoľníckej aktivity a ďalšia desatina sa zapojiť plánovala. Vyplýva to z prieskumu Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied (SAV).

Najlepšou ochranou proti šíreniu koronavírusu je nosenie rúšok, tvrdí nová štúdia.

Letisko Bratislava

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave po troch mesiacoch obnovuje prevádzku pre pravidelnú osobnú leteckú dopravuPolovica Slovákov musela kvôli koronavírusu zmeniť cestovateľské plány, dovolenku tento rok plánuje skôr na území Slovenska. 

Európska komisia schválila tri slovenské schémy pomoci s celkovým rozpočtom 4 mld. eur na podporu spoločností postihnutých prepuknutím pandémie ochorenia Covid-19. 

Jediným pozitívnym efektom koronavírusu pre Slobodu zvierat (SZ) bolo navýšenie počtu adopcií zvierat. V rozhovore pre agentúru SITA to 19. júna uviedla koordinátorka kampaní SZ Silvia Čaňová. Adopcie zvierat vzrástli v rekordnom počte.

Medicína a e-recepty

Pandémia koronavírusu priniesla obrovský rozvoj telemedicíny a využívania e-receptov na Slovensku. Podľa údajov zdravotnej poisťovne Union bolo v máji 90 % všetkých receptov vystavených elektronicky.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa informovala u ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) a hlavného hygienika Jána Mikasa o pripravenosti Slovenska na druhú vlnu pandémie. 

Prezidentka Zuzana Čaputová zrušila svoj stredajšíprogram. Agentúru SITA o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Jeden zo zamestnancov kancelárie prezidentky mal totiž kontakt s osobou nakazenou na koronavírus. Nakazený koronavírusom však napokon nebol žiaden zamestnanec kancelárie a nakazená nie je ani samotná prezidentka.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach v stredu 24. júna ráno informoval vedenie mesta Košice, že pred pár dňami sa v budove magistrátu pohybovala osoba s pozitívnym testom na nový koronavírus. 

Dodržiavanie opatrení

Od 1. júla sa prevádzkovateľom maloobchodných prevádzok a prevádzok poskytujúcich služby nariaďuje pre zákazníkov a zamestnancov dodržiavanie viacerých hygienických opatrení. Stále platí, že vstup a pobyt v prevádzke sú možné len s prekrytými hornými dýchacími cestami. 

Slovak Investment Holding (SIH) a VÚB banka podpísali zmluvu SIH antikorona záruka 2 na podporu slovenských podnikov zasiahnutých pandémiou COVID-19. Po SIH antikorona záruke 1 je toto nový program, ktorý sa bude riadiť podľa schváleného dočasného rámca štátnej pomoci na preklenutie obdobia súčasných opatrení proti šíreniu koronavírusu. 

Prezidentka Zuzana Čaputová sa zapojila do celosvetovej kampane na liečbu a vývoj vakcíny na Covid-19 Global Goal Unite. Agentúru SITA o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Cieľom kampane je podporiť vývoj vakcíny a liečby na Covid-19 tak, aby bola dostupná pre každého na svete.

Prieskum o koronavíruse

Slováci sa môžu zapojiť do európskeho prieskumu, kde môžu hodnotiť ako si počínala ich krajina počas pandémie. Informuje o tom Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku. Cieľom prieskumu je spätne vyhodnotiť to, ako jednotlivé členské štáty reagovali na pandémiu nákazy Covid-19.

V mobilnej odberovej jednotke pred Kysuckou nemocnicou s poliklinikou sa v priebehu utorka 30. júna a stredy 1. júla uskutoční hromadné testovanie na koronavírus.

Daňovníci majú stále na daňové priznania za minulý rok aj na zaplatenie dane čas, mimoriadna situácia trvá. Ak by vláda schválila ukončenie mimoriadneho stavu napríklad v júli 2020, daňové priznanie môže daňovník podať do 31. augusta 2020.

Rómski žiaci

Ministerstvo obrany odovzdalo nemocniciam v Bratislave, Martine, Ružomberku a Košiciach inhalačné zariadenia na boj s ochorením Covid-19

Z prieskumu vyplýva, že 70 percent rómskych žiakov sa po vynútenej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu nezapojilo do vyučovania.

Po vypuknutí pandémie nového koronavírusu pracovalo z domu o 72 percent viac ľudí ako pred ňou. Konštatuje to analytička Wood & Company Eva Sadovská, podľa ktorej v súčasnosti počet zamestnancov v kanceláriách opäť narastá. 

Námatkové kontroly a bezpečnosť

Pri vstupe do Grécka budú niektorí ľudia testovaní na ochorenie Covid-19. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) 2. júla na svojej webovej stránke. 

Bratislavské Staré Mesto tvrdí, že škôlky v jeho pôsobnosti sú pre deti bezpečné. Reaguje tak na štrvtkovú správu o dvoch potvrdených prípadoch koronavírusu v súkromnej škôlke na Gajovej ulici.

Čadca od 6. júla opäť otvorí svoje materské školy a svoju činnosť obnoví aj dom kultúry a športové zariadenia. Vzhľadom na súčasnú stabilizovanú epidemiologickú situáciu o tom rozhodlo vedenie mesta na základe odporúčania krízového štábu. 

Povinná karanténa

Ľudia prichádzajúci zo štátov, ktoré nie sú na zozname bezpečných krajín, sa budú musieť podrobiť domácej karanténe do vyhodnotenia výsledku testu na ochorenie na Covid-19. Domáca karanténa sa nariaďuje aj ľuďom žijúcim v spoločnej domácnosti. Zmeny platia od pondelka 6. júla.

Približne 1 500 vojakov denne nasadili Ozbrojené sily SR v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19. Mnohí sa na operáciách zúčastňovali opakovane. Šiesti sa nakazili koronavírusom.

Násilie páchané na ženách je jednou z najčastejších foriem porušovania ľudských práv žien na svete a ich zraniteľnosť v období izolácie spôsobenej pandémiou koronavírusu vzrástla. 

Pomoc cestovnému ruchu

Podnikatelia v cestovnom ruchu vyzývajú vládu, aby už začala riešiť nahromadené problémy v odvetví výrazne postihnutom opatreniami štátu proti koronavírusu. Prezident Zväzu cestovného ruchu SR (ZCR) Marek Harbuľák v pondelok informoval, že na mimoriadnom valnom zhromaždení sa zhodli na tom, že vláda zatiaľ urobila veľmi málo pre pomoc cestovnému ruchu, hoci to najviac pocítilo dopady koronakrízy. 

Mesto Trstená na najbližšie dva týždne zrušilo kultúrne podujatia a pozastavilo letné aktivity škôl a zariadení venujúcich sa deťom. Urobilo tak na základe odporúčania krízového štábu v reakcii na výskyt ochorenia Covid-19 v regióne.

Proti ochoreniu Covid-19 by sa v prípade dostupnosti vakcíny dala dobrovoľne zaočkovať viac ako štvrtina Slovákov. Porovnateľne veľká skupina však tvrdí, že by sa nedala zaočkovať ani v prípade, ak by bola vakcinácia povinná

Šírenie vzduchom

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vzala na vedomie pribúdajúce dôkazy o tom, že koronavírus sa môže šíriť aj malými čiastočkami, ktoré sa držia vo vzduchu.

Počet predaných bytov v bratislavských novostavbách sa počas druhého kvartálu tohto roka výrazne znížil.

Ďalšia vlna uvoľňovania opatrení Slovensko nečaká. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal predseda vlády Igor Matovič, nárast počtu prípadov nákazy nie je lichotivý, a preto zvolal operatívne krízové stretnutie. 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí predloží na stredajšie rokovanie vlády štatút pandemickej komisie. 

Pracujúci cudzinci

Európsky parlament v piatok 10. júla odobril dočasné uvoľnenie pravidiel v oblasti klinických skúšok s cieľom uľahčiť vývoj, schvaľovanie a dostupnosť bezpečných vakcín proti novému koronavírusu.

Súťaž Mladý Európan, ktorá bola prerušená pre pandémiu koronavírusu, bude pokračovať na jeseň. Informuje o tom Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku. Cieľom súťaže je zvýšiť povedomie o Európskej únii (EÚ) medzi študentmi stredných škôl na Slovensku.

Pandémia koronavírusu v máji znížila počet cudzincov pracujúcich na Slovensku. Maďarská vláda v nedeľu oznámila, že opäť zavedie niektoré cestovné obmedzenia v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Analýza hygieničiek

Ministri schválili posielanie telefónnych čísel navrátilcov hygienikom, podľa Doležala žiadne osobné údaje nedostanú. Vláda tiež upravila výšku pokuty za nedodržanie nariadenej izolácie či karantény na maximálne 5 000 eur.

Hygieničky analyzovali prípady ochorenia COVID-19, bezpríznakových bolo takmer 70 % pacientov. Do analýzy zahrnuli 363 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické šetrenie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky. Z nich nemalo žiadne príznaky 252 pacientov. Prípady sledovali za obdobie od 1. júna do 9. júla. Vyplýva to z analýzy prípadov ochorení COVID-19 od Márie Avdičovej a Jany Námešnej z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Ministerstvo financií SR (MF SR) poskytne samosprávam namiesto štátnej pomoci iba bezúročnú pôžičku

Štyria zdravotníci z prešovskej nemocnice sú pozitívne testovaní na koronavírus

Opatrenia nad rámec

V zariadeniach sociálnych služieb Trnavského samosprávneho kraja platia v súvislosti s ochorením COVID-19 naďalej prísne preventívne opatrenia. Nad rámec aktuálne platných usmernení hlavného hygienika župa vydala sériu ďalších odporúčaní.

Zodpovednosť jednotlivca pri dodržiavaní pravidiel pomôže krajine úspešne bojovať s pandémiou. Myslí si to viac ako 70 percent respondentov, ktorí sa zúčastnili na prieskume „Ako sa máte, Slovensko?".

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva vládu na dôsledný monitoring navrátilcov z Veľkej Británie

Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku sa v máji medziročne prepadol o 93 %. Dôvodom boli opatrenia proti koronavírusu, keď museli byť prevádzky uzatvorené.

Obnova leteckých spojení

Z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave je možné letieť do ďalších troch destinácií vo Veľkej Británii - od stredy 22. júla do Manchesteru, od štvrtka 23. júla aj do Birminghamu a Edinburgu.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a primátor Bratislavy Matúš Vallo odporúčajú obyvateľom stráviť leto v Bratislave a v Bratislavskom kraji

Ministerstvo vnútra (MV) nateraz neuvažuje o znovuzavedení povinnej karantény. Preferovaným riešením je podľa rezortu domáca izolácia do vykonania testu na COVID-19. Ministerstvo tiež dodáva, že v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie na Slovensku sa uprednostňujú opatrenia koncentrované na ohniská nákazy.

Realitný trh v Bratislave podľa analýzy spoločnosti Bencont Investments pocítil vplyv pandémie koronavírusu najmä v apríli, keď sa dopyt po nehnuteľnostiach výrazne spomalil.

Cestovanie a darovanie krvi

Letisko M. R. Štefánika a cestovné kancelárie začali tohtoročnú letnú charterovú sezónu v porovnaní s minulým rokom takmer o dva mesiace neskôr.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) prichádza s novou diagnostikou, ktorá pomôže odlíšiť chrípku od nového koronavírusu. 

Od pondelka 27. júla sa už na darovanie krvi netreba objednávať na presne určený čas. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. Toto opatrenie bolo prijaté v súvislosti s ochorením COVID-19.

Ľudia majú stále záujem o cestovanie do zahraničia prostredníctvom cestovných kancelárií. A to napriek obmedzeným možnostiam po postupnom uvoľňovaní opatrení proti koronavírusu a masívnej informačnej kampani štátu v prospech dovolenkovania na Slovensku. 

Povinná vakcinácia

Zatiaľ nie je jasné, či bude očkovanie proti koronavírusu na Slovensku povinné. Rozhodovať budú parametre vakcíny, jej profil, a teda aj reakcie na vakcínu v populácii. 

Ďalšou obeťou koronavírusu na Slovensku je 67-ročný muž. Informovala o tom 31. júla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Pitva u muža potvrdila rozvinutú pľúcnu formu COVID-19 a zápal pľúc.

Hygienici z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť cestovania do regiónov Katalánsko, Aragónsko a Navarra v Španielsku a regiónu Zagreb a Vukovarsko-sriemska župa v Chorvátsku. 

Opitý motorkár pozitívny na koronavírus havaroval. V súvislosti s nedodržaním povinnej karantény preveruje polícia podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečne nákazlivej ľudskej choroby.

Očakávanie druhej vlny

Na Slovensku je k 4. augustu 57 odberových miest pre testovanie pacientov na COVID-19. Ich zoznam je priebežne dopĺňaný a aktualizovaný na dennej báze.

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlnu koronavírusu. Tretina Slovákov si rovnako myslí, že čísla nakazených budú naďalej stúpať, ale keď sa podľa nich dostanú nad kritickú hranicu, vláda opäť zavedie prísne opatrenia.

V júli bolo na Slovensku 12 epidémií koronavírusu. Išlo o osem lokálnych, dve regionálne a dve nadregionálne epidémie. Vyplýva to z analýzy prípadov ochorení COVID-19 za obdobie od 1. júla do 31. júla. 

Nové ohnisko

Ďalším ohniskom nákazy koronavírusom v Trenčianskom kraji k 6. augustu je závod na výrobu káblových zväzkov LEONI. Koronavírus SARS-CoV-2 tu potvrdili u 21 zamestnancov. 

Slovensko mák 6. augustu 30. úmrtie v súvislosti s COVID-19, zasadne pandemická komisia. Na prípadnú druhú vlnu pandémie koronavírusu pripravuje sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra plán. 

Medzi novými infikovanými v Bratislavskom kraji sú aj Slováci, ktorí sa vrátili z dovoleniek. V rámci epidemiologického šetrenia hygienici zistili, že ide o dve osoby, ktoré sa vrátili zo Srbska a jednu osobu z Ukrajiny. Medzi pozitívnymi osobami sú aj Slováci, ktorí sa vrátili z dovoleniek z Chorvátska, Španielska, Spojených arabských emirátov a Egypta.

Kontroly karantény

Policajti z Bánoviec nad Bebravou po dohode s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne kontrolovali dodržiavanie nariadenej karantény v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.

Neziskové organizácie dostanú od štátu podporu viac ako 1 milión eur. Financie majú pomôcť neziskovkám prekonať výdavky spojené s pandémiou koronavírusu.

Dvoch pacientov nakazených novým koronavírusom, ktorí sú hospitalizovaní v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP v Ružomberku, napojili k 13. augustu na umelú pľúcnu ventiláciu.

Pozitívne testovaný kotlebovec

Kotleba videl za pandémiou „projekt na zotročenie ľudí“. Jeho poslanec Eduard Kočiš mal pozitívny test na koronavírus. 

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať do vybraných európskych krajín bez povinnosti predloženia negatívneho testu na COVID-19. 

Krízový štáb mesta Galanta v reakcii na šírenie koronavírusu rozhodol, že všetky kultúrne podujatia na území mesta sa môžu konať len do 22.00 a bez podávania alkoholu.

Na Slovensku pribudli v utorok 18. augusta dve úmrtia pacientov s ochorením COVID-19. Na Slovensku tak vzrástol počet úmrtí v súvislosti s novým koronavírusom na 33.

Elovenské elektrátne aj Slovan Bratislava

Spoločnosť Slovenská pošta v súvislosti s pandémiou COVID-19 plánuje počas dvoch rokov nakúpiť dezinfekčné prostriedky predbežne za viac ako 821-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty.

Dvaja zamestnanci Atómovej elektrárni Bohunice V2 mali pozitívne testy na vírus SARS-CoV-2. Výroba a dodávka elektriny nie je podľa hovorkyne Slovenských elektrární Oľgy Bakovej ohrozená.

Podľa faerského webu nordlysid.fo totiž aj v druhej futbalovej výprave Slovana sa po prílete do krajiny objavil pozitívny prípad na ochorenie COVID-19. Pôvodne sa mal zápas hrať v stredu 26. augusta od 20.00 h SELČ, no po prílete do dejiska stretnutia lekári diagnostikovali koronavírus u jedného človeka z výpravy Slovana, konkrétne sa ochorenie COVID-19 potvrdilo u člena realizačného tímu.

Dve reštaurácie siete s rýchlym občerstvením v Trnave v piatok 21. augusta zatvorili, pretože niektorí zamestnanci mali pozitívne testy na nový koronavírus. Podľa Úradu verejného zdravotníctva mali tieto prípady epidemiologickú súvislosť s rodinnou oslavou.

Hokejový slovan aj automobilka Volkswagen

Volkswagen Slovakia eviduje k 21. augustu prvý pozitívny prípad nového koronavírusu. Podľa informácií agentúry SITA sa má týkať nevýrobnej prevádzky.

Hokejový Slovan Bratislava hlási hráča s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19.

 

 

Zdroje

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 28.08.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.