späť na zoznam článkov

Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete
Zdroj foto: Getty images

Bolesť očí nás vo zvýšenej miere postihuje práve v lete a počas dovolenky. A nie náhodou. Je tu totiž množstvo faktorov, ktoré vplývajú na vznik podráždenia a bolesti tohto zmyslového orgánu. Ako sa chrániť pred bolesťou a zabrániť prípadnému poškodeniu?


V slnečných a horúcich letných mesiacoch je nielen naša pokožka vystavovaná viacerým nepriaznivým vplyvom. Ostré slnko, piesok či voda môžu poškodiť a podráždiť aj naše oči.

Pálenie, rezaniezačervenanie oka, či viečka môže mať viacero príčin. Veľmi často ide o zápal, syndróm suchého oka, alergiu, intoleranciu alebo cudzie teleso či drobný predmet. Príznaky sa pri tom často prejavia s oneskorením. Najčastejšie večer alebo v noci.

Syndróm suchého oka

S týmto problémom sa väčšinou stretávame u ľudí, ktorí trávia veľa času v uzavretýchnevetraných priestoroch. K tomuto stavu značne prispievajú teplé, prekúrené miestnosti a v lete najmä klimatizácia, ventilátor či prievan.

Teplé a suché prostredie tak môže narušiť slzný film v oku a dôjde k jeho vysušeniu. Ako komplikácia suchého oka, sa často vyskytne aj zápal.

O tom ako na nás vplýva klimatizácia sa dočítate aj v našom článku:
Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie.
Ako správne používať klimatizáciu?

Predísť takýmto ťažkostiam môžete používaním okuliarov, ktoré chránia nielen pred slnkom ale i vetrom. Prevenciou je tiež používanie očných kvapiek. Tie udržia oči, ktoré sú vystavené suchému a teplému prostrediu, vlhké a svieže.

Škodlivé pôsobenie UV žiarenia

Tak ako si chránime pokožku pred slnečnými lúčmi, rovnako tak nesmieme zabúdať ani na ochranu očí a okolia. Prílišné vystavenie UV lúčom môže spôsobiť spálenie povrchu oka a vyvolať reakciu zvanú fotokeratitida.

Zvykne sa jej tiež hovoriť snežná slepota.

Najnebezpečnejšie sú silné lúče, ktoré sa odrážajú od vysoko reflexných povrchoch ako je vodná hladina, zrnká piesku alebo v zime sneh.

Príznakmi sú bolesť, začervenanie, rozmazané videnie, niekedy až dočasná strata videnia. Viečka môžu byť taktiež začervenané a opuchnuté.

Ako prevencia poslúži klobúk, čiapka so šiltom alebo slnečné okuliare. Základom je vhodne zvolený UV filter. To koľko UV žiarenia dokážu dané okuliare zachytiť je vyjadrene v percentách. U kvalitných okuliarov by to malo byť 99 až 100 percent UV ochrany. 

Aby boli okuliare nielen módnym doplnkom

Pri kúpe slnečných okuliarov sa riaďte najmä ich ochrannými vlastnosťami než dizajnom. V prvom rade by mali mať kvalitný UV filter. Pokiaľ ich kupujete inde ako v optike či špecializovaných predajniach, požiadajte o predloženie certifikátu

Samozrejme, rozhoduje aj tvar. Mali by byť ľahké a dobre sedieť. Príliš široký bočný rám síce blokuje slnečné lúče, no pozor u vodičov z povolania, ktorým sa takto môže zmenšiť zorné pole.

Pri kúpe slnečných okuliarov zvážte aj to, na aký účel ich budete využívať.

O kvalite a ochrane okuliarov rozhoduje UV filter, nie stmavenie skla. Okuliare s príliš tmavými sklami zorničky rozšíri, a tým preniká do oka ešte viac lúčov. Keď takéto okuliare nemajú dostatočný UV filter, ich používanie je skôr kontraproduktívne.

V niektorých prípadoch je prospešnejšie radšej nepoužiť žiadne okuliare ako také, ktoré sú nekvalitné. 

Žena v slnečných okuliaroch v okne auta
Použiť nekvalitné okuliare môže spôsobiť väčšie poškodenie ako vystavenie sa slnku bez nich. Foto: Thinkstock

Jazero, bazény a kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú obľúbené u viacerých ľudí. Avšak, ich používanie tiež predstavuje určité riziko a náchylnosť k niektorým problémom a podráždeniam.

Pokiaľ preferujete ich používanie, mali by ste dodržiavať určité zásady:

  • počas leta uprednostnite šošovky s UV filtrom
  • ak sa s nimi chystáte k vode, najlepšie je siahnuť po jednorazových, ktoré po kúpaní vyhodíte
  • vyhýbajte sa vodám, ktoré nezodpovedajú hygiene
  • ľuďom, ktorý nosia kontaktné šošovky môžu mikroorganizmy či parazity nachádzajúce sa vo vode vyvolať poškodenie ako je napríklad zvredovatenie rohovky
Viac o rizikách kúpania v nevyhovujúcej vode si môžete prečítať v článku: Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká.

Deti a slnko

U malých detí je veľakrát ťažko použiť okuliare ako ochranu. Jednak je ponuka i kvalita produktov značne menšia, jednak máloktoré dieťa do dovŕšenia dvoch rokov na sebe znesie niečo ako okuliare.

Snažíme sa preto aspoň o využitie klobúčikov, šatiek či čiapok so šiltom. Tie tak ochránia našich najmenších nielen pred spálením či úpalom, ale aj pred poškodením ich citlivých očí. 

Tri deti na lehátku v slnečných okuliaroch
Deťom, ktoré nosia dioptrické okuliare zabezpečte také, ktoré vo svojich sklách obsahujú dostatočnú ochranu pred UV žiarením. Foto: Thinkstock

Zápal oka

Vysušené oko, či iné dráždivé vplyvy, môžu viesť až zápalu, ktorý spôsobuje bolesť nielen očí ale i hlavy. Obzvlášť bolestivé sú zápaly dúhovky, rohovky a očných spojiviek.

Príčiny môžu byť ale rôzne. Pokiaľ pri suchom oku hovoríme o neinfekčných príčinách, príčinou môžu byť i tie infekčné. Tie môžu byť bakteriálne, vírusové alebo plesňové.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Cudzie teleso 

Jednou z príčin bolestí oka, môže byť práve cudzie teleso. Môže ísť o odletené úlomky rôznych predmetov, ale aj piesok či hmyz. Aj v tomto prípade sa ťažkosti môžu prejaviť oneskorene, a to väčšinou večer či v noci. Oko je podráždené, červené, viečka zapuchnuté.

Samozrejme, neváhajte navštíviť lekára, ktorý vás vyšetrí, ošetrí, odstráni prípadné nečistoty a odporučí očné kvapky na ukľudnenie.

Špinavé ruky a infekcia

Pri akomkoľvek podráždeniu očí, reflexne siahame rukami do oblasti očí a okolia. A práve takto sa najčastejšie dostáva infekcia do oka, teda prostredníctvom špinavých rúk.

Pozor najmä v exotických destináciách, kde voda nie je pitná. Opatrní, samozrejme, musíme byť aj u nás. Kúpanie vo vode, ktorá obsahuje sinice či iné mikroorganizmy, nám určite neprospeje.

Pri podráždeniu očí majte radšej pri sebe očné kvapky. Použijete ich na ošetrenie očí. Tak sa vyhnete komplikáciám, vzniknutých na základe špinavých rúk, alebo nečistej až kontaminovanej vody. 

Príčinou môže byť i alergia alebo intolerancia

Jednou z častých príznakov alergie bývajú práve zapálené oči a zapuchnuté viečka. Najčastejšie ide o alergie vyskytujúce sa na jar, keď je v ovzduší najviac alergénov v podobe peľu. Podobne sa však môže prejaviť alergia na potraviny alebo akúkoľvek látku.

Pokiaľ nie ste alergikom, ale neviete prísť na príčinu svojich ťažkostí, je možné že zažívate práve prvú alergickú reakciu. Alergikom sa totiž môžete stať kedykoľvek počas života.

Viac informácií sa dozviete v článku o alergiách.

Kedy treba vyhľadať pomoc?

Pri akomkoľvek podráždeniu očí radšej vyhľadajte odborné ošetrenie. V lekárňach síce dostať zakúpiť očné kvapky, no ich zloženie sa líši. Lekár vám po vyšetrení a zistení príčiny poškodenia či začervenania oka odporučí také, ktoré budú pre vás najvhodnejšie.

Pri suchom oku sa preferujú kvapky ktoré majú vyšší obsah tukov, pri zápaloch zas kvapky s obsahom antibiotík či ativirotík. Na zápal spojiviek, to zas môžu byť rôzne mastičky, ktoré sa nanášajú na spodnú časť oka.

Zrak je jednou z našich najvzácnejších zmyslov, preto sa oň treba starať a chrániť ho.
Neistá žena u očného lekára
Pri nejasnej príčine podráždenia očí vám oftalmológ môže odporučiť návštevu alergológa. Foto: Thinkstock

Čo robiť kvôli zdraviu nielen svojich očí

Pri trávení času v bazéne na nás pôsobí mnoho dráždivých faktorov. Samozrejme je to najmä chlór, no nie len ten je príčinou.

K spusteniu rôznych alergií a pôvodcom podráždenia očí prispieva v značnej miere množstvo iných organických látok. Hovoríme o rôznych kozmetických prípravkoch, krémoch alebo pote. Tie v kombinácii s chlórom vytvárajú takzvaný chloramin, ktorý je hlavnou príčinou podráždenia.

Pred vstupom do bazéna sa dôkladne osprchujte. Zbavíte sa tak množstva organických látok, zbytkov moču či stolice. Vodu v bazéna udržíte tak čistejšiu, a to v prospech nielen seba ale i ostatných návštevníkov. 

Zaujímavé informácie nájdete i v článku o rezaní oka.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Pri kúpe kvalitných slnečných okuliarov, sa vyplatí byť dôsledný

Pri kúpe kvalitných slnečných okuliarov, sa vyplatí byť dôsledný

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.