späť na zoznam príznakov

Rezanie oka

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Rezanie oka
Zdroj foto: Getty images

Je jedným zo symptómov zápalov či infekcií očí. Ale vyskytuje sa aj pri únave alebo syndróme suchého oka. Veľký vplyv má aj vonkajšie prostredie, a to prašné, suché a teplé alebo veterné počasie. Inou príčinou rezania v oku môže byť alergia.


Rezanie oka je nepríjemne vnímaná bolesť oka. Častokrát môže mať človek pocit piesku v oku alebo pocit, že má v oku nejaké cudzie teleso. Tento príznak je veľmi nepríjemný a je typický pre rôzne ochorenia oka. Často sa spolu vyskytuje rezanie a slzenie oka.

Pričom môže ísť o zápal, infekciu alebo iný problém spôsobený aj externými faktormi. Tento pocit sa dostavuje aj vtedy, ak dochádza k mechanickej iritácii spojovky či rohovky a pri prieniku cudzieho telesa za viečko.

Zápal a infekčné príčiny

Najčastejšie dochádza k rezaniu oka a bolesti oka, a to hlavne v jeho rohu, čiže v kútiku oka, pri zápalových ochoreniach. Dobrým príkladom je zápal spojoviek. Prítomné je aj zvýšené slzenie oka, začervenanie spojovkysvrbenie v oku.

Dieťa má zápal očí, konjuktivitída, teda zápal spojoviek
Rezanie je jedným príznakom pri zápale očí

Je viacero foriem tohto zápalu, či už hyperakútna, akútna, teda náhle vzniknuté rezanie oka, alebo chronická, a toto delenie je podľa dĺžky priebehu.

Zápal môže byť infekčný aj neinfekčný. Pričom, pri infekčnom sú pôvodcom rôzne baktérie, vírusy, plesne alebo iné druhy parazitov, ktoré sa do oka dostanú.

Veľmi často sa rezanie oka vyskytuje aj pri zápale rohovky. Pod týmto pojmom je možné si predstaviť viacero rôznych druhov infekcií, zápalov alebo podráždenia. Spôsobujú bolesť očí, začervenanie oka, poruchy videnia, tiež pocity akoby cudzieho telesa v oku a niekedy aj opuch oka.

Najčastejšími formami sú herpetický zápal vírusového typu, prípadne bakteriálny zápal rohovky spôsobený najčastejšie zlatým stafylokokom. Liečba je formou kvapiek do oka.

Neinfekčné príčiny rezania oka

Žena má unavené oči, dlhá práca za počítačom, syndróm suchého oka
Únava po dlhodobej práci za počítačom spôsobuje rezanie a iné ťažkosti

Táto skupina zahŕňa viacero dôvodov. Medzi tie patrí aj vplyv vonkajšieho prostredia, ako napríklad alergia, prašné prostredie, ale aj chyba rastu mihalníc. Zvlášť skupinou sú úrazy oka a cudzí predmet v oku.

Iný prípad, keď sa vyskytuje rezanie v oku, ale aj iné ťažkosti, ako napríklad zhoršenie zraku, bolesť hlavy, je únava. Dlhodobé zaťaženie oka prácou so zobrazovacími jednotkami (monitor, televízor) a aj dlhodobé šoférovanie. K celkovej únave, ale aj k únave oka prispieva nedostatok spánku.

Vonkajšie prostredie nadmerne zaťažuje oči hlavne v období, keď je veterné počasie, horúce suché leto alebo naopak zima. A podobne je to aj pri ostrom svetle či už ide o slnko cez leto, alebo aj počas zimných zasnežených dní.

V lete vysušuje oko klimatizácia, čo môže spôsobiť rezanie. Rovnako, negatívne pôsobí prašné prostredie. Keď je riziko vniknutia nečistôt do oblasti oka a pod očné viečko. A zvýšená záťaž platí aj pre zafajčené prostredie.

Alergia ako dôvod

Neinfekčné zápaly vyvolávajú externé faktory, napríklad alergie. Aj preto sa napríklad rezanie oka vyskytuje tiež pri alergiách a alergických reakciách, ktoré sa môžu prejavovať touto formou.

Dievča má opuchnuté a bolestivé oko, možná je aj alergia
Aj pri alergii sa pridružuje rezanie, svrbenie, opuch, začervenanie a slzenie

Alergie ako také patria medzi ochorenia imunitného systému, pričom dochádza k imunopatologickej reakcii, keď imunitný systém organizmu reaguje precitliveneneprimerane na nejakú príčinu, čiže alergén.

Môže to byť nielen očami, ale napríklad aj plným nosom. Špecifickým typom je senná alergia, teda senná nádcha. Pri tej tiež dochádza k rezaniu v oku v dôsledku alergickej reakcie. Pri tomto type ide o alergiu na peľ, ale nielen na peľové zrná ako také, ale aj na iné externé čiastočky, napríklad prach, roztoče alebo zvieraciu srsť.

Súčasťou prejavov tohto druhu alergie je často aj plný nos, časté kýchanie, smrkaniena očiach sa senná alergia prejavuje jednak rezaním, ale aj svrbením, zvýšeným slzením, začervenaním spojoviek.

Dráždenie mihalnicami

Vzácnejším ochorením, ktoré sa ale tiež prejavuje rezaním oka je aj trichiáza. Ide o poruchu nesprávneho rastu mihalníc, ktoré namiesto toho, aby rástli smerom von, rastú smerom dnu, čiže do oka.

Mihalnice sú drsné a tak má človek pocit pichania, rezania alebo cudzieho predmetu v oku. Podráždenie je veľmi nepríjemné a tento stav môžu spôsobovať aj strata elasticity viečka či vyvinutie dvoch radov mihalníc namiesto jedného. Liečba spočíva v odstránení týchto mihalníc.

Syndróm suchého oka

Očné kvapky, aplikácia do oka, oko
Pri syndróme suchého oka pomáhajú umelé slzy

Rezanie očí je časté aj pri syndróme suchého oka. Toto ochorenie predstavuje poruchu omývania, zvlhčovania očného povrchu. Spôsobuje to nedostatočná tvorba sĺz, tie vytvárajú na povrchu oka slzný film.

Pri syndróme sa slzy tvoria v menšom množstve alebo majú zlú kvalitu. Pre zvlhčovanie a ochranu oka je dôležité ich správne zloženie. Obsahujú vodu, olej, hlien. Pridružujú sa príznaky ako pálenie, svrbenie očí, ale aj únava očí, zhoršené videnie, citlivosť na svetlo a bolesť hlavy.

Úraz oka a cudzí predmet ako príčina rezania oka

Rezanie v oku môže spôsobiť aj úraz. A to povrchové poranenie, ale aj poranenie, ktoré preniká do hlbších vrstiev oka. Iný prípad tvoria cudzie telesá v oku. Pod viečko sa dostane cudzí predmet, ten následne dráždi povrch oka, a to spôsobuje nepríjemný pocit a rezanie.

Medzi cudzí predmet, ktorý dokáže spôsobiť problém, a teda aj rezanie v oku patria aj kontaktné šošovky. Ich dráždenie a iné problémy s nimi spojené je potrebné prekonzultovať s očným lekárom.

Infografika udáva najčastejšie príčiny rezania oka
Najčastejšie príčiny, ktoré majú za následok rezanie očí

Video o ťažkostiach s očami

Video o ťažkostiach s očami

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát

Syndróm počítačového videnia označuje skupinu ťažkostí, ktoré súvisia s používaním počítačov, smartfónov či tabletov. Spoznajte moderný problém našich očí.

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete

Bolesť očí nás vo zvýšenej miere postihuje práve v lete a počas dovolenky. A nie náhodou. Je tu totiž množstvo faktorov, ktoré vplývajú na vznik podráždenia a bolesti tohto zmyslového...

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.