späť na zoznam článkov

Čo môže znamenať točenie hlavy v tehotenstve?

Čo môže znamenať točenie hlavy v tehotenstve?

Každá nastávajúca mamička si musí prejsť mnohými nepríjemnými zmenami. Okrem nevoľnosti a únave, sa často tehotné ženy sťažujú i na točenie hlavy. Tento častý príznak môže mať viacero príčin. Niektoré netreba brať na ľahkú váhu.


Počas tehotenstva nastáva v tele ženy obrovské množstvo nových pocitov a zmien. Tehuľky sa musia popasovať najmä s pôsobením hormónov, ale i so zvýšenými nárokmi na kyslík, živiny a vitamíny.

Tomu sa prispôsobuje nielen srdcovo cievnydýchací systém, ale celý organizmus. Pre každé obdobie tehotenstva sú typické určité prirodzené a fyziologické zmeny

Čo sa deje s telom ženy počas tehotenstva

Čakanie na príchod vytúženého bábätka, je spojené s množstvom zmien v tele. Tie zapríčiňujú mnoho nových pocitov, ale i nepríjemných ťažkostí.

Z počiatku vplyvom hormónov, neskôr vplyvom rastúceho bábätka, sa maternica naťahuje a zväčšuje svoj objem. Hormóny majú na svedomí i rozširovanie ciev.

Zvýšený metabolizmus matky i dieťaťa, spôsobuje zvýšený nárok na kyslík.  Dochádza k rýchlejšiemu pulzu a zväčšeniu srdcového výdaja.

Hodnoty krvného tlaku sa menia počas celého tehotenstva. V priebehu druhého trimestra niekedy dochádza k jeho poklesu. To môže často spôsobovať pocit slabostitočenia hlavy. Zvyčajne sa v poslednom trimestri dostávajú hodnoty do normálu, alebo sú často naopak vysoké.

U tehotnej ženy sa zvyšuje objem krvi o 1000 až 1500ml.

Hormóny majú tiež na svedomí zvýšené prekrvenie sliznícdýchacích cestách. Za následok to môže mať časté upchávanie nosa hlienom, alebo častejšie krvácanie. Ťažkosti s dýchaním spôsobuje samozrejme aj tlak maternice na bránicuhrudný kôš.

Je to len zlomok toho, čím prechádza telo ženy počas tehotenstva. Tieto zmeny predstavujú určitú záťaž. Dôsledkom je často vyčerpanie, slabosť i točenie hlavy.

Tehotenstvo vás vyvedie z rovnováhy

V priebehu tehotenstva, sa viditeľne mení tvar tela. Ide nielen o rastúce bruško. V dôsledku telesných zmien, dochádza k zmene umiestnenia centra rovnováhy v tele. Ten sa presúva nižšie k dolným končatinám. Mení sa držanie tela, chôdza i držanie rovnováhy. Aj na to si musí budúca mamička zvyknúť.

Točenie hlavy na začiatku tehotenstva

Mierne závrate často patria medzi prvé príznaky tehotenstva. Možno o tom ešte ani netušíte a vo vašom tele rastie nový život. Cirkulačný systém sa rozrastá. Telo však nemusí spočiatku stíhať, do narastajúceho sa objemu vytvárať dostatok krvi. Dôsledkom môže byť slabosť a mierne závrate.

Točeniu hlavy sa vyvarujete, ak nebudete vstávať príliš rýchlo a vyhnete sa príliš dlhému státiu. Krv sa totiž môže presunúť do nižších častí tela, krvný tlak klesáodkrvený mozog spôsobí závrate. Samozrejmosťou je i dostatok odpočinku.

V tehotenstve nepodceňujte význam správnej životosprávy, pestrej stravy a dostatok oddychu.

Ste tehotná? Neležte na pravom boku

Vravia vám, že v tehotenstve nemôžete ležať na pravom boku? Znie to podobne, ako babské reči typu - pálenie záhy v tehotenstve znamená, že budete mať vlasaté dieťa. Avšak táto rada o vyhýbaní sa určitej polohy poležiačky, má isté opodstatnenie.

Najmä v druhej polovici tehotenstva, môže dochádzať k náhlemu poklesu tlaku krvi, v ležiacej polohe. Spôsobené to je tlakom, ktorý maternica vyvíja na dolnú dutú žilu.

Dolná dutá žila je cieva, ktorá privádza odkysličenú krv z tela naspäť do srdca. Tlakom, ktorý na ňu vyvíja plod, sa zhoršuje tento takzvaný žilný návrat.  Dôsledkom môže byť slabosť, točenie hlavy až pocit na odpadnutie. Riešením, ale aj preventívnym opatrením, je uprednostňovať polohu na ľavom boku.

Pijete v tehotenstve dostatok tekutín?

V tehotenstve dochádza k zvýšeným nárokom i z hľadiska prísunu tekutín. Počas tehotenstva sa zväčšuje objem krvi, zväčšujú prsia a samozrejme rastie plod i placenta. To všetko spôsobuje aj zvýšenú potrebu tekutín.

Hoci vás môžu obťažovať časté návštevy toalety, dostatok tekutín je pre bezproblémový priebeh tehotenstva nutnosťou. Vyhnete sa tak množstvu nepríjemných ťažkostí.

Doporučený prísun tekutín v tehotenstve je približne 30 – 45 ml, na 1 kg telesnej hmotnosti.

Ak pociťujete slabosť, únavu a pocit na odpadnutie, možno vám chýba železo. Prečítajte si náš magazínový článok: V tehotenstve si dajte pozor na chudokrvnosť.

Horúca voda a tehotenstvo

Možno ste sa stretli s názormi, že horúci kúpeľ nieje v tehotenstve vhodný. Samozrejme je to veľmi individuálne. Každopádne, horúca voda spôsobuje rozťahovanie cievpokles tlaku.

Už v samotnom tehotenstve sa cievy rozširujú, vplyvom hormónov. Dôvodom je zabezpečiť väčší prietok, pre väčší objem krvi. Preto tehuľky omnoho citlivejšie reagujú na vplyv teplej vody, ktorá môže spôsobiť náhli pokles tlaku a pocit na odpadnutie. To isté platí i pôsobením horúceho prostredia, alebo teplého počasia.

V tehotenstve nepodceňujte dostatočný príjem jedla

Počas tehotenstva, organizmus veľmi citlivo reaguje na prísun jedlaenergie. Je časté, že tehotné ženy, ktoré dlhšiu dobu nejedli, pociťujú slabosť, pocit na zvracaniezávrate. Príčinou je pokles hladiny cukru v krvi.

Preto sa odporúča v tehotenstve primať menšie porcie jedla, no častejšie. Tehuľky by mali mať vždy po ruke napríklad kúsok sušienky, alebo tyčinky, pre malé zasýtenie a doplnenie energie.

Nezabúdajte, že strava ženy v tehotenstve má byť pestrá a vyvážená. Možno vás zaujme i článok: S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam.

Vysoký krvný tlak v tehotenstve

Vysoký krvný tlak v tehotenstve, trápi približne každú piatu ženu. Vyskytuje sa aj u žien, ktoré nikdy pred tým žiadne ťažkosti s tlakom nemali. V pozore treba byť, najmä ak sa súčasne vyskytnú i bolesti hlavy, či rozmazané videnie. Môže to mať súvis, s pomerne nebezpečnou poruchou zvanou preeklampsia.

Viac o tejto chorobe sa dočítate v článku: Ako rozoznať preeklampsiu v tehotenstve.

Ako sa môžete vyhnúť točeniu hlavy v tehotenstve:

 • z postele, alebo zo stoličky, vstávajte pomaly
 • nestojte dlho na jednom mieste
 • vyhýbajte sa vydýchaním priestorom
 • vyhýbajte sa príliš horúcej sprche a kúpeľu
 • jedzte pravidelne v menších množstvách
 • pite dostatok tekutín
 • vyhýbajte sa dlhému pobytu na slnku a nevyvetraným priestorom

Môžu závrate ohroziť bábätko v brušku?

Slabosť, malátnosť, či pocit na odpadnutie, určite znepokojí každú budúcu mamičku. Vo väčšine prípadov však nejde o závažný stavnepredstavuje ohrozenie pre rastúce bábätko v brušku. Ak však pociťujete závrate príliš často, alebo máte akékoľvek pochybnosti kontaktujte svojho lekára.

Lekára určite navštívte ak je točenie hlavy spojené s rozmazaným videním, bolesťou hlavy, či poruchami vedomia.

Prehľad ťažkostí a možného riešenia

príznaky pravdepodobná príčina možné riešenie
slabosť, malátnosť, únava
 • prvé prejavy tehotenstva
 • nedostatok železa
 • chudokrvnosť
pestrá vyvážená strava, dostatok oddychu, dostatok tekutín, vitamíny a doplnky stravy pre tehotné 
točenie hlavy v ležiacej polohe
 • tlak maternice na dolnú dutú žilu
zmena polohy na ľavý bok
točenie hlavy v stoji
 • pokles krvného tlaku
 • nízky prietok krvi mozgom
poloha poležiačky, vyložené nohy
závrate, bolesť hlavy, poruchy videnia, kŕče, opuchy
 • preeklampsia
 • eklampsia
 • HELLP syndróm
potrebná lekárska pomoc

Čo robiť ak sa vám zatočí hlava?

Ak pocítite slabosť a máte pocit na odpadnutie, ľahnite si. Ideálne je, ak si vyložíte nohy, napríklad na stoličku, či vankúš. Podporíte tak prekrvenie mozgu, čo je najčastejšia príčina točenia hlavy.

Pokiaľ ste v šiestom, alebo vyššom mesiaci tehotenstva, je vhodné, ak si ľahnete na ľavý bok. Uvoľní sa tým prúdenie krvi cez dolnú dutú žilu a ťažkosti so závratmi väčšinou ustúpia.

Najčastejšou príčinou točenia hlavy je znížený prietok krvi mozgom. Tento stav sa väčšinou rýchle upraví a nepredstavuje žiadne vážne riziko pre dieťa. Dôležité je, aby ste si pri nepríjemnom pocite slabosti sadli, alebo ľahli. Predídete tak prípadnému pádu a poraneniu pri náraze na zem.

Ďalšie zaujímavé zdroje:

 • ruvzbj.sk - článok o správnej životospráve v tehotenstve
 • solen.sk - rizikové správanie v tehotenstve
 • solen.cz - vysoký krvný tlak a tehotenstvo

Naposledy aktualizované 18.02.2019

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene

Ochorenia žlčníka sa najčastejšie objavujú v súvislosti so žlčníkovými kameňmi. Prečo sa tieto konkrementy tvoria? Ako sa im vyhnúť, alebo ako s nimi žiť, sa dočítate v našom článku.

Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život

Vysoký krvný tlak prebieha dlhoročne a pritom sa nemusí nijako prejaviť. Až do doby, keď nastanú komplikácie ohrozujúce zdravie a život.

Vyživte svoj zrak. Táto strava ho posilní najviac Vyživte svoj zrak. Táto strava ho posilní najviac

Vitamíny, antioxidanty, minerály či omega 3-mastné kyseliny – tak tieto látky by rozhodne nemali chýbať vo vašom jedálničku, ak chcete mať zdravé oči. Pozrite sa, v ktorých potravinách...

Alkohol a jeho vplyv na psychiku človeka Alkohol a jeho vplyv na psychiku človeka

Alkohol patrí medzi jednu z najrozšírenejších drog. Vyvoláva závislosť, a teda alkoholizmus patrí medzi duševné ochorenia. Pre pacienta v ebriete je typická zmena správania , no...

Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.