späť na zoznam článkov

V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?
Zdroj foto: Getty images

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S tým všetkým súvisí i hroziaci vznik anémie v tehotenstve.


Poznáme rôzne druhy anémie, teda chudokrvnosti. Z hľadiska príčiny vzniku sa rozlišujú na anémie pri zvýšených stratách krvi, anémie pri nadmernom a predčasnom rozpade červených krviniek a anémie pri poruche krvotvorby.

Najčastejšou anémiou vôbec je anémia spôsobená nedostatkom potrebných látok pre tvorbu červených krviniek. Ide najmä o nedostatok železa. Táto anémia sa nazýva sideropenická a i v tehotenstve je najčastejšou anémiou.

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je anémia v tehotenstve definovaná ako pokles koncentrácie hemoglobínu pod 110 g/l, poprípade pokles hodnoty hematokritu pod 0,32. Hematokrit vyjadruje objem červených krviniek v krvi.

Prečítajte si viac o rozdelení a druhoch anémie v článku: Ste chudokrvní? Príčinou nemusí byť len strava

Rozdiely tehotenskej anémie boli pozorované v súvislosti s obdobím tehotenstva, regiónom i sociálno - ekonomickými podmienkami. Významnými faktormi, ktoré ovplyvňujú tento stav, je i opakované mnohopočetné tehotenstvá v kratšom období, ženy s nízkou váhou, vegetariánsky spôsob života, ale aj darcovstvo krvi.

V priebehu tehotenstva sa zvyšuje množstvo červených krviniek. No objem krvnej plazmy sa zvyšuje viac. Tento stav, kedy je množstvo krviniek dostatočný, no v porovnaní s krvnou plazmou nízky, hovoríme o anémií relatívnej.

Prečo sú i celkom zdravé ženy ohrozené chudokrvnosťou v tehotenstve?

Tehotenstvo predstavuje pre organizmus ženy obrovskú zmenu. Rast nového života do určitej miery ovplyvňuje každý orgán, či sústavu. Pľúca musia dodať omnoho viac kyslíka, srdce musí prečerpať vyšší objem krvi.

Potreby plodu placenty, vedú k nutnosti zvýšeného prísunu železa. Ten je potrebný i pre zaistenie zvýšenej tvorby červených krviniek. Železo je totiž nevyhnutne dôležitý stavebný prvok.

V mnohých prípadoch nestačí túto zvýšenú potrebu železa doplniť prostredníctvom stravy. Ľahko dochádza k jeho nedostatku a následne poruche tvorby krviniek.

Anémia z nedostatku železa - sideropenická anémia, tvorí 75 – 95 % prípadov anémie u tehotných žien.

Nedostatok železa sa ešte zvýrazňuje pri jeho nedostatočnom príjme. Nedostatočný prísun spočíva často v nevhodnom zložení potravy, či nedostatok iných dôležitých živín v strave. Rizikové sú najmä sociálne slabšie skupiny.

Nedostatočný príjem železa nespočíva v nedostatočnom príjme potravy, ale v jeho nevhodnom zložení.

Anémia v tehotenstve i po pôrode

Po pôrode sa anémia, ktorá vznikla počas tehotenstva, ešte viac prehĺbi. Dôvodom sú najmä krvné straty tesne po pôrode. Tak sa k sideropenickej anémií pridružuje i takzvaná anémia hemoragická, čiže anémia zapríčinená stratou krvi.

Ďalším faktorom, ktorý prispieva k vzniku anémie je tvorba materského mlieka po pôrode. Tvorba mlieka, teda odborne laktácia, pre svoje správne fungovanie potrebuje dostatok tohto stavebného prvku.

Matka drží v náručí svoje dieťa a kojí ho.
Laktácia je ďalším faktorom zvýšenej potreby železa po pôrode. Foto: Getty images

Prvotným spúšťačom je prehĺbenie nedostatku železa a až následne vzniká pokles hodnoty hemoglobínu, hematokritupočtu červených krviniek.

Anémia z nedostatku kyseliny listovej a vitamínu B12

Nedostatok kyseliny listovej je v tehotenstve menej častý ako nedostatok železa. Napriek tomu, netreba podceniť potrebu tohoto vitamínu. Jej chýbanie sa najčastejšie spája s rizikom vzniku takzvaného defektu neurálnej trubice. Je to vážny stav, ktorý ohrozuje zdravie i samotný život nenarodeného dieťatka.

Viac o tejto poruche i ostatných ťažkostiach zapríčinených nedostatkom kyseliny listovej, si môžete prečítať v našom článku: S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam

Druhy anémie v tehotenstve

anémia z nedostatku železa tvorí ju 75 až 95% prípadov anémie u tehotných
anémia z nedostatku kyseliny listovej a vitamínu B12 tento nedostatok je menej častý, avšak dôležitý už pri plánovaní tehotenstva
infekčné príčiny vírusové ochorenia, HIV, cytomegalovírus....
anémia pri užívaní liekov  niektoré lieky môžu spôsobovať anémiu
nevysvetliteľné materské anémie chudokrvnosť z nejasnej príčiny

Menštruácia a chudokrvnosť

Menštruácia je súčasťou života každej zdravej ženy. Aj keď ide o prirodzený jav, často býva sprevádzaná mnohými ťažkosťami a nepríjemnosťami. Môže ísť o pocit únavy, točenie hlavy, bolesť v podbrušku, či silné krvácanie.

A práve silnejšie krvácanie, pri menštruácii, môže byť rizikovým faktorom pre vznik anémie i nedostatok železa. Následne je okrem iného zvýšené riziko vzniku anémie v tehotenstve, či ťažkosti s otehotnením ako takým.

Ak máte pocit, že priebeh vašej menštruácie nie je prirodzený, kontaktujte svojho lekára. Nadmerné bolesti, krvácanie či väčšie zrazeniny krvi, môžu signalizovať vážnejšie ochorenia. Ide napríklad o endometriózu, polypy či nádorové ochorenie

Možno vás budú zaujímať i články: Bolesť pri menštruácii a Nadmerné krvácanie pri menštruácii

Príznaky chudokrvnosti

Anémia sa prejavuje mnohými nešpecifickými prejavmi ako je napríklad slabosť či únava. Výrazné príznaky sa prejavujú až pri vážnej anémií. Sú to najmä: nechutenstvo, bolesti hlavy, dýchavica, zrýchlené búšenie srdca, bledá pokožka a sliznice.

Počas tehotenstva sú taktiež príznaky väčšinou nenápadné a veľmi nešpecifické. Pocit únavy, spavosť, bolesti hlavy, búšenie srdca, či sťažené dýchanie sú častými sprievodnými javmi samotného tehotenstva.

Stanovenie anémie v tehotenstve sa opiera najmä o anamnézu a krvný obraz.

Unavená tehotná žena, zakrývajúc si tvár rukami.
Nadmerná únava, slabosť či depresívna nálada môže signalizovať tehotenskú anémiu. Foto: Getty images
Presun železa z matky na plod reguluje placenta. Najviac železa pre dieťa sa presúva v posledných desiatich týždňoch tehotenstva.

Riziká chudokrvnosti v tehotenstve

Anémia predstavuje riziko pre matku, plod i tehotenstvo ako také. Medzi najčastejšie riziká sa udáva vznik preeklampsie, znížená odolnosť voči infekciám, porucha laktáciekojenia, popôrodná depresia.

Samotné tehotenstvo ohrozuje zvýšeným množstvom plodovej vody, potrat, predčasný pôrod.

Plod je ohrozený poruchou vývoja, vnútromaternicové oneskorenie vývoja plodu. Dieťa po pôrode má nízku pôrodnú hmotnosť, je náchylnejšie na choroby, má horšiu popôrodnú adaptáciunarušený psychický a psychomotorický vývoj.

V tehotenstve sa obvykle okrem iného vyšetruje i krvný obraz, ktorý môže prípadnú anémiu odhaliť.

Rizikové skupiny náchylné na vznik anémie v tehotenstve:

  • rýchlo po sebe nasledujúce tehotenstvá
  • mladé tehotné ženy
  • ženy ktoré mávajú silnú menštruáciu
  • vegetariánky
  • vegánky

Liečba anémie v tehotenstve

Tehotná žena potrebuje prísun železa približne 2,5 mg/na deň a zvyšuje sa až na 6,6 mg/na deň, v posledných troch mesiacoch tehotenstva, teda v poslednom trimestri.

Pri potvrdení anémie v tehotenstve sa odporúča užívanie kyseliny listovejželeza. Ošetrujúci lekár na základe krvného obrazu a iných anamnestických údajov či vyšetrení, určí vhodný spôsob doplnenia tohoto stavebného prvku.

V tehotenstve je užívanie mnohých liekov nevhodné či dokonca nebezpečné. Pri ich doporučení a predpísaní sú lekári veľmi opatrní. Sú však prípady, kedy nie je iná možnosť.

Ako sa vyhnúť chudokrvnosti v tehotenstve

Predísť anémií s nedostatku železa, sa dá najmä dostatočne vyváženoupestrou stravou. Najväčším využiteľným zdrojom železa je mäso. Miera jeho vstrebávania je až 30%. Z iných potravín to býva asi len 5% prijatého železa. Odhaduje sa že až 50% žien nemá doporučenú dennú dávku železa.

Tehotná matka s dcérou pripravujú zdravé jedlo v kuchyni.
Príjem vyváženej stravy s potravinami bohatými na železo, je najlepšou formou prevencie nedostatku železa. Foto: Getty images

V tabuľke uvádzame obsah železa vo vybraných potravinách

potravina obsah železa v mg/100 g potraviny
bravčová pečienka 13,0 - 37,0
hovädzie mäso 2,0 - 3,0
bravčové mäso 1,0 - 2,0
kuracie mäso 0,43 - 0,84
slepačie vajce 2,1 - 2,6
ryby 0,13 - 1,5
kravské mlieko 0,035 - 0,08
materské mlieko 0,03 - 0,07
šošovica 6,9 - 13
fazuľa 5,9 - 8,2
sója 5 - 11
vlašské orechy 2,1 - 2,4
ryža lúpaná 0,6 - 2,3
pšeničná múka 1,2 - 2,5
špenát 1,0 - 4,0

Ďalšie zaujímavé zdroje

Aké zmeny čakajú ženu v tehotenstve

Aké zmeny čakajú ženu v tehotenstve

Naposledy aktualizované 20.05.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea Márová 30.11.2019 10:41

unava, depresie a brutalna bledost boli u mna prejavom nedostatku zeleza v tretom trimestri , ale pomohlo mi uzivanie doplnku captafer pre zlepsenie vstrebavania zeleza z potravy captafer.cz/sk/home-3/ a konzumacia potravin ako bravcove pecienky, spenat, vajcia a strukoviny prost evšetko čo obsahuje železo vo väčšej miere a postavilo ma to na nohyy