Kvasinková infekcia pošvy ženy je veľmi časté zápalové ochorenie trápiace ženy, ktoré pôvodcom sú kvasinky z rodu Candida alebo mikroskopické huby. Tento druh zápalu patrí medzi najčastejšie infekcie pošvy, pričom sa odhaduje, že zhruba 75 % žien aspoň raz za život prekoná takúto infekciu. U nás je to zároveň jedna z najčastejších príčin výtoku z pošvy, pričom medzi príznaky, ktoré sprevádzajú toto ochorenie, patrí nepríjemné svrbenie. Liečba je dlhodobá a častokrát sa musí opakovať.
Príznaky Kvasinkovej infekcie pošvy
Charakteristika
Kvasinkový zápal pošvy je ochorenie dolnej časti ženských genitálií, konkrétne v pošve, pričom môže byť vo forme akútneho zápalu ale aj chronického zápalu, ktorý sa opakovane vracia a prebieha dlhodobo. Táto infekcia patrí medzi najrozšírenejšie u nás, pričom žena sa nakazí prenosom kvasiniek napríklad z vlastnej mikrobiálnej flóry, ale ide aj o pohlavne prenosné ochorenie. Veľakrát môže byť vaginálna mykóza prenesená aj používaním parfemovaných hygienických prostriedkov.
Na vznik infekcie stačí prenos jednej jedinej kvasinky, ktorá sa v teplom a vlhkom prostredí pošvy veľmi rýchlo rozmnoží a spôsobí zápal. V dôsledku bakteriálnej nerovnováhy vo vagíne dochádza k vzniku zápalu, ktorý je veľmi nepríjemný z hľadiska vonkajších prejavov a príznakov. Inkubačná doba je rôzna, od 2 dní až po 2 týždne a závisí na spôsobe prenosu ako aj počte pôvodných prenesených kvasiniek. Ochorenie sa vyskytuje na celom svete a postihnuté sú vonkajšie aj vnútorné sliznice, takže sa môže vyskytovať aj v ústach.
Príčiny
Príčinou ochorenia je najčastejšie kvasinka z rodu Candida, konkrétne až v 80 percentách prípadoch ide o Candida albicans, ale v niektorých prípadoch môžu byť za infekciu aj huby z rôznych iných rodov. Veľmi rizikové sú tehotenstvo, slabá imunita organizmu, užívanie hormonálnej antikoncepcie, nedostatočná intímna hygiena, používanie parfumovaných hygienických pomôcok a tiež nechránený sex, pretože tento druh infekcie sa prenáša aj pohlavnou cestou.
Príznaky
Kvasinková infekcia sa dá veľmi rýchlo rozpoznať podľa svojich charakteristických príznakov, ktoré sú najmä vo forme belavého výtoku z pošvy a intenzívneho svrbenia pošvy a genitálu. Belavý výtok častokrát môže pripomínať konzistenciou hrudky tvarohu, pričom tento vaginálny výtok je sprevádzaný aj pocitmi pálenia pohlavných orgánov. Pálenie a svrbenie postihuje tak vonkajšiu ako aj vnútornú sliznicu pohlavných orgánov a je sprevádzané aj začervenaním.
Medzi ďalšie prejavy môžu ale aj nemusia patriť mierny opuch vonkajších rodidiel, biely povlak na vonkajších pyskoch, niekedy dochádza aj k bolestiam počas močenia alebo počas pohlavného styku, výnimočne aj bolesti brucha. Intenzita prejavov a príznakov závisí priamo úmerne od počtu kvasiniek, ktoré spôsobujú infekciu, takže prie miernejšej forme zápalu je aj intenzita príznakov miernejšia, naopak pri ťažšej infekcii sú výtok ako aj pálenie a svrbenie intenzívnejšie.
Diagnostika
- Pri podozrení na kvasinkovú infekciu alebo pri výskyte pošvového výtoku je vždy lepšie čo najskôr navštíviť gynekológa, ktorý môže diagnostikovať infekciu na základe fyziologického vyšetrenia
- Vykoná tiež výter a odber zo sliznice, pričom na základe kultivačného vyšetrenia potvrdí kvasinkovú infekciu ako aj druh pôvodcu a môže tak lepšie nasadiť liečbu
- Čím skôr zájde žena na gynekologické vyšetrenie a začne liečbu, tým kratšia a jednoduchšia bude terapia, pretože kvasinková infekcia u žien vie byť veľmi nepríjemná
Ako prebieha infekcia kvasinkami
Ako prebieha infekcia kvasinkami
Priebeh
Ochorenie začína uchytením kvasiniek na sliznici, pričom na to, aby sa tak stalo, je potrebné aj vhodné prostredie, napríklad zvýšenie hladiny živočíšneho škrobu v bunkách. Po tom, ako sa kvasinky uchytia, začnú sa rozmnožovať a nastúpia prvé príznaky. Obvykle to trvá niekoľko dní, výnimočne týždeň alebo viac, kým prepuknú prvé príznaky od infekcie. Nastupuje výtok z pošvy a rôzne iné príznaky, najčastejšie pálenie a svrbenie genitálu a bolesti brucha v prípade neskorších fáz.
Kvasinková infekcia v tehotenstve
Čo sa týka tehotenstva, tak vaginálna mykóza sa môže vďaka zmene hladiny hormónov objavovať počas tohto obdobia pomerne pravidelne a často, pretože napríklad vyššie hladiny estrogénov majú vplyv na zvýšenie glykogénu, čiže cukru, ktorý urýchľuje a pomáha kvasinkám v raste a množení. V tomto prípade sa môže stať, že po pôrode sa hladina hormónov znormalizuje a to platí ja o infekcii. Dôležitá je ale včasná liečba, pri jej zanedbaní môže dôjsť aj k predčasnému pôrodu.
Práve u detí sa môže objaviť totiž kvasinková infekcia v ústach a na vnútornej sliznici následkom prechodu pôrodnými cestami, čo sa prejaví bielymi škvrnami. Ide však o liečiteľný problém. V prípade odhalenia mykózy počas tehotenstva býva antimykotická liečba o niečo komplikovanejšia a zdĺhavejšia, ale je dôležité úplné preliečenie, pretože kvasinky napadajú nielen pošvu, ale aj krčok maternice a môže tak prísť k opuchnutiu, samozrejme aj k iným príznakom, ako je bolesť a vaginálny výtok.