späť na zoznam chorôb

Leptospiróza

Autor: Michal Hrebík
Leptospiróza
Zdroj foto: Getty images

Leptospiróza je bakteriálne a horúčkovité ochorenie, ktoré je infekčného pôvodu a postihuje viacero orgánov a systémov v tele. Choroba sa prenáša na človeka z infikovaného zvieraťa a je rozšírená po celom svete. Prvýkrát bola popísaná už v roku 1886 a najčastejšie sa ňou človek infikuje pri priamom kontakte, napríklad pri poranení pokožky, cez sliznice, znečistenú vodu alebo moč. Ochorenie patrí medzi najviac prenosné choroby zo zvierat na ľudí, ale z človeka na človeka sa už neprenesie.


Charakteristika

Ochorenie spôsobuje mikrób leptospira, čo je špirálovitá baktéria, ktorá bežne napádá zvieratá. Pomocou prenosu cez vodu, moč, sliznicu, pokožku alebo iným priamym kontaktom sa táto baktéria dostane do ľudského organizmu, kde sa začne množiť. Choroba môže mať rôzny priebeh, ktorý individuálne závisí od každého organizmu, pričom ľahšie formy sa prejavujú len veľmi mierne, ale pri ťažkmo priebehu dochádza k zlyhaniu obličiek či pečene a môže nastať aj smrť.

Inkubačná doba choroby je obvykle od 2 do 20 dní a choroba sa prejavuje viacerými rozmanitými príznakmi, čo zároveň sťažuje jej jednoznačnú diagnostiku podľa klinických symptómov. Choroba má obvykle dve fázy, pričom prvá má náhly začiatok, kedy sa baktéria dostane do krvi a mozgovomiešneho moku a prejavuje sa ako chrípkové ochorenie. Druhá fáza, ktorá trvá niekedy až mesiac, je charakteristická napadnutím vnútorných orgánov, najmä obličiek a pečene.

Príčiny

Leptospiróza je bakteriálne ochorenie spôsobené spirochétou z rodu Leptospira, pričom ide o špirálovito stočenú baktériu, ktorá prežíva vo vlhkom prostredí. Baktérie najčastejšie najskôr infikujú zviera, kde môžu v jeho obličkách prežívať aj niekoľko rokov a potom sa priamou alebo nepriamou cestou dostanú do ľudského organizmu. nepriamy prenos je kontaminovanou vodou alebo močom, priamy napríklad kontaktom s infikovanými zvieratami alebo cez poranenia na koži.

Príznaky

Niekedy môže byť ochorenie aj bezpríznakové, ale to je naozaj len minimum prípadov. Najčastejšie začína horúčkami, zimnicou a triaškou, človek môže mať bolesti svalov a hlavy, prípadne bolesti brucha a nevoľnosť, takže ide o typické chrípkové príznaky. Výnimočne sa na pokožke vyskytne vyrážka. Prítomné môžu byť niekedy aj halucinácie, zmätenosť, blúznenie, avšak obvykle po pár dňoch tieto príznaky ustúpia, poklesne horúčka a človek sa môže cítiť lepšie.

Niekedy sa už stav nezhorší, ale vo väčšine prípadov áno. Vtedy sa vyskytujú znova bolesti brucha a bolesti na hrudníku, dochádza k stuhnutiu šije, zvracaniu, v prípade vážnych prípadov je prítomné aj nadmerné krvácanie v dôsledku porúch zrážanlivosti krvi, krv sa tak môže objaviť v stolici alebo napríklad v menšom počte prípadov formou krvácania z nosu. Neliečená choroba vedie k zlyhávaniu viacerých vnútorných orgánov, napríklad pľúc, pečene, srdca a obličiek.

Diagnostika

Veľmi dôležité je rýchle a včasné stanovenie diagnózy, čo ale komplikujú neurčité príznaky choroby. Vyšetrenie tak prebieha jednak formou anamnézy a zisťovania možného kontaktu alebo možného nakazenia od zvierat alebo v rizikových oblastiach, ale aj sérologickými testami a to metódou ELISA alebo aglutinačnými metódami s dôkazom špecifický antigénov. Používa sa ešte aj metóda PCR alebo bakteriologická kultivácia, no v bežnej praxi sa z dôvodu praktických kombinácií moc neuplatňuje.

Ako sa leptospiróza prejavuje?

Ako sa leptospiróza prejavuje?

Priebeh

Choroba má inkubačnú dobu obvykle niekoľko dní až týždňov po nákaze, pričom vypukne prvou fázou, ktorá sa nazýva septická. Tá má náhly začiatok a začína horúčkou, pričom svojim priebehom sa podobá na chrípku. Prvá fáza obvykle trvá 5 dní až týždeň a po nej príznaky ustúpia. Vzápätí nastupuje dlhšia fáza, ktorá je imúnna, môže trvať až 30 dní a počas nej dochádza najmä k prieniku baktérie do vnútorných orgánov. Pokiaľ sa ochorenie nelieči, môže nastať zlyhanie a smrť.

Ako sa lieči: leptospiróza

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 24.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie má...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.