späť na zoznam článkov

Úrazy nohy: Vyvrtnutie, opuch či zlomenina? Často, no nie len v lete

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Úrazy nohy: Vyvrtnutie, opuch či zlomenina? Často, no nie len v lete
Zdroj foto: Getty images

Nastal čas rôznych športových, rekreačných či horských aktivít. Pozor si treba dať najmä na poranenia nôh. Tie sú v lete totiž veľmi časté.


Úrazy nôh sú pomerne časté, a to nie len v lete.
Opuch a bolesť pre podvrtnutie, vyvrtnutie až zlomeninu?
Ako ich rozpoznať, ako si pomôcť a následne ich liečiť? 

Vďaka nohám chodíme, beháme, skáčeme či stojíme vzpriamene. Vďačíme za to skupine kostí, kĺbov, svalov a iných mäkkých štruktúr dolnej končatiny.

Pri úraze, alebo akejkoľvek poruche funkcie, sme značne pohybovo obmedzení. Pozrime sa spolu na najčastejšie typy poranení dolných končatín, i na to ako sa im vyvarovať.

Zaujímavé: 
Psychika má na organizmus veľký vplyv.
Chápanie, že telo a duša je jeden celok, nazývame psychosomatika. 
Mnohým chorobám sa pripisuje pôvod v psychike.
Niektorí ľudia tiež veria že i úrazy sú dôsledkom rôznych psychických stavov.
Úraz nohy údajne odzrkadľuje náš strach s budúcnosti a obavy vykročiť v pred.

Narazenie, pomliaždenie a hematóm

Jedným z častých poranení je i takzvané narazenie. Vyvoláva ho pôsobenie tupej sily. Najčastejšie ide o pád, ale i úder tupím predmetom.

Dôsledkom býva krvácanie do podkožia alebo aj do tkaniva. Na mieste poranenia sa môžu vytvoriť červené krvné bodky. Toto krvácanie sa odborne nazýva petechiálne krvácanie.

Pri rozsiahlych výronoch tmavomodrej farby hovoríme o modrine. Hematóm, ako sa odborne nazýva, mení časom farbu z tmavomodrej na zeleno - žltú. Často mení i svoju polohu. Vplyvom gravitácie sa zvykne presúvať nižšie.

Prečo sa modriny u niektorých ľudí tvoria častejšie?

Neexistuje človek, ktorému by sa za celý život nevytvorila modrina. U niektorých ľudí sa však tvoria častejšie, alebo sú výraznejšie. Dôvodom môže byť nedostatok vitamínov, najmä vitamínu C.

Ak sa vám teda zdá, že sa vám modriny vytvárajú častejšie, pokúste sa zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamíny.

Keďže modrina sa tvorí dôsledkom poranenia ciev a ich krvácania, tak i samotné cievy ovplyvňujú tvorbu modrín. Starší ľudia majú cievy krehkejšie, tak i výskyt modrín je u nich častejší.

Medzi vážnejšie príčiny patria ochorenia krvi ako je hemofília, alebo choroba pečene - cirhóza.

.

Keď si poranenie a hematóm vyžadujú chirurgický zásah

Pri väčšom a výraznejšom výrone sa v podkoží vytvorí väčšie množstvo podliatiny. Tá je na dotyk mäkká a pod kožou sa môže pohybovať ako veľká bublina. 

Vtedy je často nutný chirurgicky zákrok. Nahromadená krv sa napichneodsaje. Hovoríme o punkcii nahromadenej tekutiny. Hrozí totiž druhotná infekcia, alebo nekróza tkaniva.

Iným vážnejším prípadom môže byť, ak došlo k roztrhnutiu svalového obalu. Takýto stav vyžaduje správnu regeneráciu.

Ako dlho trvá hojenie?

Pri väčších trhlinách, teda ruptúrach, si hojenie vyžaduje i 5 týždňov.

Trpezlivosť je na mieste!

Snaha o takzvané rozhýbanie svalu, sa nevypláca. Hrozia komplikácie zranenia, i tvorba ďalších zbytočných jaziev. Tie zhoršujú pružnosť svalu a predstavujú ďalší zdroj bolesti.

Regenerácia svalu

Rovnováha medzi zaťaženímregeneráciu je dôležitá vo viacerých smeroch. Aby sa telo po aktivite správne zotavilo, je potrebný nielen oddychuvoľnenie svalstva, ale i výživa.

Pri nedostatku živín si telo po tréningu siahne do vlastných rezerv. Miesto posilnenia tak dochádza k oslabeniu a úbytku svalovej hmoty.

Tržná rana nohy

Tržná rana je poranenie, pri ktorom dochádza k narušeniu kožného krytu. Môžu byť rôznej veľkosti, hĺbky i spojené s poranením svalov či šliach. V rámci prvej pomoci je nutné sterilné prekrytie rany. Pri krvácaní použitie tlakového obväzu.

Viete vytvoriť tlakový obväz? 

Nejde o nič komplikované. Vezmite jeden nerozvinutý obväz a priložte ho priamo na miesto krvácania. Druhým obväzom ho pevne obviažte, aby ste na ranu vytvorili mierny tlak, ktorý krvácanie zastaví.

Pri pretekaní krvi obväz nerozbaľujte, ale prikladajte ďalšie vrstvy obväzu.

Ste v prírode bez lekárničky?

Asi nikto nenosí neustále pri sebe plne vybavenú lekárničku so sterilnými obväzmi či dlahami. Úrazy sa však nevyhýbajú žiadnemu prostrediu. Pomôcť si môžete improvizáciou.

Miesto sterilného obväzu môžete na prekrytie rany použiť dámske hygienické vložky. Ste s malými deťmi? Tak to určite máte po ruke detskú plienku. Na túre nájdete v batohu čisté rezervné oblečenie.

Nezabúdajte, že pri veľkom krvácaní je dôležité toto krvácanie zastaviť. V takom prípade nezáleží na tom, že nepoužijete dokonale čisté či sterilné pomôcky.

Členok - podvrtnutie, vykĺbenie

Poranenie kĺbov a kostí členka sú veľmi časté. Vzniknúť môžu pri akejkoľvek činnosti. Od športu, cez prechádzky až po bežné činnosti v domácnosti. Na svedomí ho majú nešťastné zakopnutia, či nerovný došľap na chodidlo.

I toto poranenie vzniká náhle, ale i následkom preťaženia.

Členkový kĺb tvoria tri kosti. Členková kosť, holenná kosť a ihlica. Pri podvrtnutí sa kĺbová hlavica holennej kosti dostane neprirodzeným pohybom mimo kĺbovú jamku.

Hovorí sa tomu i luxácia. Vo väčšine prípadov sa hlavica sama vráti do svojej prirodzenej polohy. Avšak kĺbové puzdro, ktoré obopína členkový kĺb, sa môže natiahnuťkĺbové väzy natrhnúť.

Niekedy zostáva členok vyluxovaný. Hlavica sa nevráti do kĺbovej jamky a členok si vyžaduje odborné napravenie. Vtedy hovoríme o vykĺbení členka.

V situáciách, keď je následkom poranenia narušené krvné zásobenie, alebo inervácia - teda zásobenie nervovými vláknami, ide o čas. Noha môže byť bledá a bez hmataných pulzov.

Nikdy sa však nepokúšajte o napravenie vyluxovaného alebo zlomeného členka sami!

Neodborná manipulácia môže spôsobiť poranenie nervovciev. Spôsobiť tak môžete i trvalé následky

Zlomenina nohy

Pri poranení, kedy je končatina opuchnutá, deformovaná a bolestivá s poruchou hybnosti, môže ísť podvrtnutie, vykĺbenie, ale i zlomeninu. Tieto zranenia spôsobuje rovnaký mechanizmus úrazu a bez zhotovenia RTG snímku je ich ťažko odlíšiť.

 

Tabuľka ukazuje rôzne typy zlomenín:

zatvorená zlomenina bez narušenia kožného krytu
otvorená zlomenina narušená celistvosť kože
zlomenina s vykĺbením zlomenina spojená s vysunutím z kĺbovej jamky
patologická zlomenina zlomeniny zapríčinené minimálnou silou, postihujúce kosti oslabené ochoreniami
komunitívna zlomenina trieštivá zlomenina, kosť sa pri zlomení roztriešti na viacero úlomkov
fisúra čiastočná zlomenina, prasklina
Vzniknutý opuch, ktorý často vzniká pri úrazoch má svoj význam. Telo sa tak snaží napríklad zranenú časť zafixovať a znehybniť.

Pri prvej pomoci však postupuje rovnako:

 • podľa potreby zastavte krvácanie
 • končatinu znehybnite
 • pacientovi zabezpečte pokoj a teplo
 • postarajte sa o prevoz do nemocničného zariadenia

Pri znehybnení zlomenej končatiny prikladajte dlahu tak, aby bol znehybnený jeden kĺb nadjeden pod miestom poranenia.

V prípade dlhšieho čakania na pomoc, je možné podať tabletku proti bolesti.

POZOR:Zapiť ju možno však len malým množstvom vody.Často je nutná repozícia v celkovej anestézii. Nepodávajte teda ranenému jedlo ani tekutinu.

V prípade nutnej náhlej operácie sa tak zmenší riziko vdýchnutia žalúdočného obsahu počas anestézii.

 

Príznaky a prejavy kedy môže ísť o zlomeninu:

 • opuch
 • bolesť
 • krvný výron
 • porucha hybnosti
 • tŕpnutie končatiny
 • bledosť na okrajových častiach končatiny
 • deformovaná alebo skrátená končatina
 • pri dotyku mierne chrúpanie

Achilovka

Achillová šľacha spája lýtkový sval s kosťou päty. Jej funkcia je nevyhnutná pri behuchôdzi človeka. Napriek tomu, že je najpevnejšou šľachou v tele, vie často potrápiť. A to nielen aktívnych športovcov.

Ak pociťujete i miernu bolesť v oblasti tejto šľachy, je na čase spomaliť! 

Nielen pri športe, ale i pri inej aktivite spojenej s preťažovaním, môže dôjsť k zápale šľachy. Vo vážnejšom prípade môže nastať až jej pretrhnutie. 

Pri dlhodobej bolesti, opuchu alebo zvýšenej teplote, ide pravdepodobne už o zápal Achillovej šľachy. Vtedy je i funkciapohyblivosť nohy značne znížená a jediným účinným riešením je kľudlieky na potlačenie zápalu.

Buďte trpezlivý...

Achilovka si na regeneráciu vyžaduje minimálne týždeň. S opätovným zaťažovaním treba začať opatrne a pomaly. Ideálne je napríklad plávanie.

Chirurgické riešenie býva nevyhnutné pri natrhnutí, alebo úplnom pretrhnutí Achillovej šľachy. Rovnako tak i vtedy, ak o tom rozhodne lekár. Zotavenie je vtedy samozrejme omnoho zdĺhavejšie.

Zápal plantárnej fascie

Taktiež ide o zranenie, ktoré je časté najmä u športovcov. Postihuje prevažne bežcov. Objavuje sa však i pri nevhodne zvolenej obuvi, či neprimeranom chodení v opätkoch.

Táto fascia je vlastne obal, alebo akási blana, obopínajúca sval, ktorí vedie od päty, po jednotlivé články prstov. Nachádza sa teda pozdĺžne chodidla. 

Pri nadmernom zaťažovanínapínaní, môže podobne ako pri achilovke dôjsť k jeho zápalu. Typická je bolesť chodidla, najmä v oblasti päty. Najvýraznejšia je ráno, alebo po dlhšom odpočinku.

Rizikovou skupinou sú najmä ľudia s vysokou, nízkou klenbou, alebo ľudia so skrátenými svalmi lýtka.

Pozor si dajte najmä ak:

 • nie ste zvyknutý na dlhé státie, beh, chôdzu
 • trpíte nadváhou
 • máte skrátenú achilovku, lýtkové svaly
 • vysokú alebo i nízku klenbu
 • zmenili ste intenzitu tréningu, obuv či typ povrchu počas tréningu

Liečba, podobne ako pri zápale achillovej šľachy, spočíva najmä v kľudovom režime, protizápalových liekochchladivých obkladoch.

Pri neutíchaní ťažkostí je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Ortopéd zhodnotí stav, zvolí liečbu a v prípade nutnosti nariadi chirurgické riešenie.

Úrazy nôh a vek

Dieťa nie je malý dospelý

Jedným z dôležitých faktorov, ktoré vplývajú na vznik úrazu, nielen na nohách, je vek. Už po 20 roku života dochádza k postupnému ubúdaniu vodymaziva v kĺboch. Klesá tak pružnosť, elasticita a celková odolnosť voči úrazom i chronickými ťažkostiam.

Detské kosti majú dobrú remodelačnú schopnosť. Vďaka tomu sa zlomeniny u detí veľmi dobre hoja.

Deti nie sú malými dospelými. Rozdiely v anatómií a fyziológií, sa odzrkadľujú i na vzniku a priebehu poranení. Prečítajte si náš zaujímavý článok: Dieťa nie je miniatúra dospelého! V čom spočívajú rozdiely?

Ťažisko je v tele dieťaťa výrazne vyššie ako u dospelého. To je dôvod častého strácania rovnováhy a pádov.

Vedeli ste, že: Po narodení tvorí kostru dieťaťa prevažne chrupka. Kosti sú formované postupne a konečnú stavbu a tvar nadobudnú až v puberte. V detskom veku sa kostra neustále pretvára a spevňuje. Dieťa má po narodení 300 kostí. V dospelosti sa však niektoré spoja v jednu a preto ich počet klesá na 206.

Možno vás zaujme i náš magazínový článok: Zatočte s artrózou

Deti a úrazy na trampolínach

Dnešná doba so sebou priniesla trend detských trampolín. Skákanie tohoto druhu sa teší čoraz väčšej obľube.

Pozor!

Štatistiky poukazujú na pomerne veľkú úrazovosť. Ide najmä o časté poranenia dolných končatín, a to zlomeniny a poranenia členku i kolena. Príčinou môže byť: viacero osôb v trampolíne, pád mimo trampolínu, kontakt s konštrukciou alebo pružinou trampolíny. 

Prevencia úrazu na trampolíne:

 • nenechajte skákať dieťa v trampolíne bez dozoru
 • opatrní buďte najmä ak je v trampolíne viac ako jedno dieťa
 • dodržujte preventívne opatrenia odporúčane výrobcom trampolíny

Faktory ovplyvňujúce prežívanie bolesti u detí

Nielen u detí má psychika obrovský vplyv na zdravie. Tak je to i pri úrazoch.

Viete čo všetko ovplyvňuje prežívanie bolesti u dieťaťa? Je to najmä:

 • nemocničné prostredie
 • zdravotnícky personál
 • prístup rodičov

Záleží vám na zdraví vašich detí? Prečítajte si tiež článok: Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu

Ako sa vyhnúť úrazom nohy pri športe, ale i iných aktivitách?

Ľudské telo je obdivuhodné. Pri správnom prístupe sa neničí ako stroj, ale zdokonaľujezosilňuje. Dôležité je však načúvať signálom telarozumieť im.

Správny prístup k športu, či inej aktivite sú viac než dôležité. Často sa podceňuje rozcvičenie a zahriatie pred športom. Iní zas môžu doplatiť na precenenie svojich síl.

Dôležité je i zodpovedné športové vybavenie, správa obuv, ale i dostatok tekutín. To všetko vplýva na odolnosť voči úrazom.

Ľudské telo sa dobre prispôsobuje rôznym podmienkam. Tak je to i s nohami. Dôležité však je, aby mal dostatok časového priestoru. Preto či už začínate so športom, alebo meníte tréningový plán, doprajte nohám zodpovedný oddychregeneráciu.

V poslednom období sa na beh začalo preferovať používanie tenisiek s tvrdším dezénom. I toto je zmena na ktorú si nohy vyžadujú dostatok času.

Pri vysokohorskej turistike sú prospešné turistické paličky. Vyhnite sa však použitiu len jednej paličky! Vtedy totiž dochádza k nerovnému zaťaženiu bedrových kĺbov, i celého tela.

Pýtate sa: pomôžu pri úraze teplé, alebo chladné obklady?

Možno ste sa stretli s viacerými názormi ohľadne obkladov. Niekto tvrdí tak, iný zas inak. Záleží totiž od druhu poranenia a najmä fáze liečenia. V dobe krátko po vzniknutom úraze sú prospešné chladné obklady. Zmiernia bolesťopuch.

V dobe liečby môže byť zas prospešné teplo. To pomáha pri zlepšení prekrveniametabolizmu. Samozrejme záleží na okolnostiach a typu poranenia.

Obklady nikdy neprikladajte priamo na pokožku. Zabaľte ho do uteráka, alebo inej tkaniny.

Úraz nohy u (ne)športovcov

Hoci je šport prínosom pre celkovú odolnosťvitalitu organizmu, prináša žiaľ so sebou i určite riziká. U ľudí, ktorí nie sú celkom zvyknutí na pohyb a šport, ide veľmi často o preťaženie svalov či kĺbov.

Športovcov zas môže potrápiť takzvané opotrebovanie alebo vysilenie. To sú tiež veľmi časté ťažkosti s ktorými sú ľudia nútený vyhľadať odbornú pomoc. Nejde teda len o náhly úraz, ale i ťažkosti dlhodobejšieho charakteru.

Rozcvička

Pred akúkoľvek športovou aktivitou je dôležité telo rozcvičiťzahriať. Dôvod je jednoduchý.

Svaly sú v pokoji stiahnuté a studené.

V takomto nerozhýbanom stave nepodávajú vysoký výkon, nedokážu využiť svoj plný rozsah pohybu a sú oveľa náchylnejšie na zranenie.

Správna obuv

Voľba správnej obuvi je veľmi dôležitá. Avšak na každú športovú činnosť je vhodné obuv vyberať individuálne. Rozhoduje pružnosť, tvrdosť podrážky či opora členka.

Pri kúpe si teda rozmyslite, na akú činnosť vám budú tenisky najviac slúžiť a nechajte si poradiť odborníkom. Môžete tak predísť zbytočnému vysileniu nohy i úrazu.

Iné vplyvy a faktory podporujúce úraz nohy

Ďalším faktorom, ktorý sa výrazne podieľa na vzniku poranenia sú i vonkajšie vplyvy. Výkyvy teplôt, dážď či vietor, ľahko spôsobia lokálne prechladnutie. Takto oslabená časť tela je náchylnejšia na presilenie i vznik poranenia.

psychika ovplyvňuje náchylnosť k úrazom. Najčastejšie je to takzvaný športový stres. Ide o sústavne preťažovanie v kombinácii s psychickým tlakom. Vyskytuje sa najmä u vrcholových športovcov.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 01.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda

Vyrovnajte svoju chrbticu! Pomôže vám Dornova metóda.

Výron členka: Častý problém športovcov i bežných ľudí. Príznaky, liečba Výron členka: Častý problém športovcov i bežných ľudí. Príznaky, liečba

Výron členka sa najčastejšie udeje pri športe. To však neznamená, že si ho nemožno privodiť pri bežnej chôdzi, práci v záhrade dokonca pri vstávaní z postele .

Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe? Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe?

Trápi vás voda v kolene či jeho bolesť? Aké sú najčastejšie príčiny? Pozor, tieto ťažkosti sa týkajú aj mladých.

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov, ktorý sú...

Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť

Trápia vás bolesti ramena počas aktivity, pokoja a hlavne v noci? Je pohyb v ramene značne obmedzený? Možno aj vy trpíte syndrómom zmrznutého ramena . Čo toto ochorenie presne...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.