späť na zoznam chorôb

Cirhóza

Autor: Michal Hrebík
Cirhóza
Zdroj foto: Getty images

Cirhóza pečene je chronické ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k prestavbe pečene a to konkrétne tkaniva aj cievneho riečišťa v pečeni. Cirhóza nemusí byť len spojená s nadmerným užívaním alkoholu, ako sa to traduje, ale môže vzniknúť aj v dôsledku hepatitíd alebo iného toxického či metabolického poškodenia. V priemere sa ľudia s cirhózou dožívajú o desať rokov menej ako je priemer, takže by rozhodne nemali byť akékoľvek faktory, ktoré vedú k cirhóze, podceňované.


Charakteristika

Pri cirhóze dochádza k nekróze pečeňových buniek a uzlovitej prestavbe, kedy dochádza k zvýšenej tvorbe väziva na úkor hepatocytov, čo sú pôvodné pečeňové bunky. Hepatocyty sú v pečeni nahradzované väzivovým tkanivom, pričom sa vytvárajú v pečeni aj uzly a to spôsobuje chronické ochorenie pečene. Dôsledkom sú poruchy syntetických funkcií tohto orgánu a dochádza k úplnému porušeniu pôvodnej stavby pečene. Podľa príčiny vzniku je viacero druhov cirhóz.

Veľmi časté sú cirhózy, ktoré vznikni na podklade vírusovej infekcie, najmä hepatitídy B a C. Tiež vzniká cirhóza alkoholická, pričom v dôsledku chronického užívania alkoholu prichádza v pečeni k metabolickým zmenám, ktoré pôvodné funkcie pečene narušujú. Aj rôzne iné metabolické vrodené poruchy majú podobné vplyvy, kedy v pečeni viazne spracovanie rôznych látok. Podobne môže dlhodobé užívanie liekov, napríklad antibiotík či hormonálnej antikoncepcie, poškodiť pečeň.

Príčiny

Cirhóza pečene vzniká na základe chronického ochorenia, kedy dochádza k odumieraniu pôvodných pečeňových buniek, ktoré sú nahradzované väzivovým tkanivom. Tomuto procesu sa hovorí odborne fibrotizácia a súčasťou je aj uzlovitá prestavba pečene, ktorá významne ovplyvňuje prekrvenie ako aj pôvodné orgánové tkanivo. V dôsledku týchto zmien dochádza k porušeniu dôležitých funkcií pečene. Podkladom môže byť napríklad alkoholizmus, vírusové infekcie či problémy metabolického typu.

Príznaky

Problémy s pečeňou sa prejavia najmä jej zväčšením a zvýšenými pečeňovými testami, čo však nie sú viditeľné príznaky a príde sa na ne až počas vyšetrení. Spočiatku na úvod ochorenia je veľakrát cirhóza bez viditeľných prejavov, až neskôr sa začnú symptómy prejavovať, ale ide veľakrát o neurčité alebo všeobecné symptómy, čo spôsobuje, že cirhóza sa odhalí až v neskorších štádiách, čo značne sťažuje prípadnú liečbu. Určité príznaky sa prejavia až v pokročilej fáze.

Na úvod človeka najviac trápia únava, nechuť do jedla, nadúvanie, zápcha a problémy so stolicou, u žien môže prísť aj k prerušeniu menštruačného cyklu. Vážnejším príznakom je už chudnutie. Neskôr sa pridajú bolesti a tlak v pravej časti pod rebrami, tiež plynatosť, prítomné môže byť aj zažltnutie pokožky a vyskytnúť sa môže aj voda v bruchu. V posledných štádiách prichádza už aj krvácanie z pažeráka, dokonca niekedy aj zvracanie krvi a nastávajú aj poruchy vedomia a mozgovej aktivity.

Diagnostika

Diagnostika ochorenia spočíva jednak v anamnéze a zisťovaní prejavov choroby navonok, taktiež v laboratórnom vyšetrení krvi, pri ktorom sa preukážu zvýšené pečeňové testy a tiež sa používajú aj zobrazovacie metódy, ako je ultrazvukové alebo RTG vyšetrenie pečene, pri ktorom sa môže zobraziť jednak jej zväčšenie a tiež aj fibrotizácia. Okrem toho sa za účelom zistenia rozsahu poškodenia a príčiny poškodenia môže vykonať biopsia a odber vzoriek pečeňového tkaniva.

Priebeh

Choroba postupuje dlhé roky až desaťročia, pričom obvykle prvé fázy sú bezpríznakové, kedy nie sú viditeľné žiadne prejavy cirhózy navonok. Neskôr sa môžu pridať neurčité príznaky ako sú nechuť do jedla, únava, nadúvanie, tráviace problémy so zápchou či chudnutie. Keďže sa už objavia konkrétnejšie symptómy, ako je tlak v pravej časti pod rebrami alebo zažltnutie pokožky spôsobené uvoľneným bilirubínom, je už cirhóza v pokročilom štádiu. Spravidla končí ochorenie vždy fatálne.

Ako sa lieči: cirhóza

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 22.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Úrazy nohy: Vyvrtnutie, opuch či zlomenina? Často, no nie len v lete Úrazy nohy: Vyvrtnutie, opuch či zlomenina? Často, no nie len v lete

Nastal čas rôznych športových, rekreačných či horských aktivít. Pozor si treba dať najmä na poranenia nôh. Tie sú v lete totiž veľmi časté.

Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať? Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať?

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Vyskočil
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Poprad - Nemocnica Poprad, a.s.

   Banícka 803/28, 05845 Poprad

   Web: http://www.nemocnicapp.sk/
   Telefón - ústredňa: 052 7125 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Dagmar Murgašová
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Banícka 803/28, 05845 Poprad
    deň oddo
    Utorok 08:00 10:00 
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Košický kraj
  • Detská fakultná nemocnica Košice

   Trieda SNP 1, 04001 Košice

   Web: http://www.dnkosice.sk/
   Telefón - ústredňa: 055 6402 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Gabriela Kissová
    Adresa: Infektologická ambulancia, Trieda SNP 1, 04001 Košice
    deň oddo
    Piatok 08:00 10:00 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.