späť na zoznam článkov

Parazity, domáci miláčikovia a zdravie? Rozdelenie, príznaky a liečba

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova
Parazity, domáci miláčikovia a zdravie? Rozdelenie, príznaky a liečba
Zdroj foto: Getty images

Domáci miláčikovia sú súčasťou mnohých domácností. Dôležitá je správna starostlivosť, aby aj naďalej zostali zdrojom radosti a nie pôvodcom komplikácií. 


Zvieratá sú neoddeliteľnou súčasťou života mnohých ľudí, často sú považované za člena rodiny. Zdieľajú s nami vnútorné priestory, spia s nami, hrajú sa, hladkáme ich. Nie každý si však uvedomuje, že psík, mačka, či iný domáci miláčik je zdrojom exoparazitov - vonkajších aj endoparazitov - vnútorných. 

Niektoré sú prenosné aj na človeka - nazývame ich parazitozoonózy.

Každá prechádzka vonku prináša riziko nákazy, lebo nie každé zviera je pravidelne odčervované a aj blšky, kliešte a podobné potvorky číhajú na svojho hostiteľa.

Preto je dôležitá prevencia, aby sme znížili riziko prenosu nákazy.
Ako na to?
Ktoré parazity nás najčastejšie ohrozujú a 
aké sú prejavy nákazy

Šteniatko spí v posteli, zakryté červenou prikrývkou na červenom vankúši s bielym vzorom
Zdrojom môže byť aj malé šteňa

Najčastejšie parazity a ochorenia ktoré prenášajú

Exoparazity

 • kliešte - borelióza a encefalitída
 • blchy - medzihostiteľ pásomnice
TIP : v našich článkoch sa podrobne dočítate o chorobách prenášaných kliešťom a rady ako postupovať pri vyberaní kliešťa
Lymská borelióza
Kliešťová encefalitída
Ako vybrať kliešťa správne a bezpečne

Endoparazity

 • škrkavka psia a mačacia - toxokaróza
 • pásomnica - echinokokóza
 • dipylidium -dipylidióza
 • machovec - ankylostomóza
 • giardia intestinalis - giardióza
 • giardia intestinalis - giardióza
 • toxoplasma gondi - toxoplazmóza

Toxokaróza 

Šteniatka sa nakazia už v tele matky, prenosom cez placentu alebo pitím mlieka. Dospelé psy po konzumácii trusu chorého jedinca. Psík má nafúknuté brucho, hnačkuje, nechutí mu jesť a chudne. Pri veľkej nákaze môžeme spozorovať červy v trse alebo vo zvratkoch.

Výskyt škrkaviek u ľudí je pomerne častý. Odhaduje sa , že približne 7 - 12 % ľudípozitívne krvé testy na toxokarózu. Nie každý však ochorie. Nákaza prebieha rôznymi spôsobmi.

Deti hrajúce sa na ihriskách znečistených výkalmi psov a mačiek, kontaminovanou zeminou, úzkym kontaktom so zvieratami čí nedostatočne umytou zeleninou a ovocím zo záhrady. Vajíčka vo vhodnom prostredí, mimo hostiteľa, prežívajú roky. 

Človek sa nakazí zjedením zrelých vajíčok, ktoré obsahujú infekčné larvy. Tie sa v žalúdku uvoľnia a krvnou cestou sa zanesú do pľúc, pečene, srdca, mozgu, svalov alebo oka. Tu sa opúzdria a ďalej ich vývoj na dospelého červa nepokračuje. 

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Prejavy ochorenia sú rôzne. Od skrytej formy - latentnej, ktorá sa náhodne zistí pri vyšetrení krvi, až po búrlivé prejavy pri masívnej nákaze. 

Nešpecifické príznaky sú bolesti hlavy, kašeľ, bolesti brucha. Treba myslieť aj na možnosť nákazy toxokarózou, keď máme doma psa alebo mačku.

Pri masívnej infekcii po 5.-20. dňoch od nákazy sa objaví občasná horúčka, nechutenstvo, zvracanie, hnačka, bolesti brucha, svalov a kĺbov a únava, zväčšené uzliny. Toto obdobie trvá 1 - 2 týždne.

Neskôr sa objavujú kožné vyrážky, kašeľ a astmatické obtiaže. Môže byť postihnutý mozog. Pri očnej forme hrozí trvalá strata zraku.

Diagnostika ochorenia spočíva v krvných testoch, očnom vyšetrení, prípadne magnetickej rezonancii pri postihnutí centrálneho nervového systému.

Echinokokóza

Tak ako pri škrkavkách aj pásomnicou sa môžeme nakaziť zjedením vajíčok pri nedostatočnej hygiene. Buď pri kontakte so zvieratami, zeminou alebo nedostatočne umytou zeleninou a ovocím. Psík sa môže nakaziť napr. na prechádzke v lese alebo v miestach kde sa pasú ovce. 

Z vajíčok sa v čreve uvolnia larvy a usídlia sa najčastejšie v pečeni. Prejavia sa bolesťami brucha, chudnutím alebo žltačkou. Môžu sa rozšíriť aj do iných častí organizmu, vyskytujú sa aj pľúcach a mozgu, srdci a slezine...

Od miesta lokalizacie záležia aj prejavy ochorenia, napr. bolesti na hrudi, sťažené dýchanie a kašeľ, rôzne neurologické príznaky pri postihnutí mozgu.

Diagnostika ochorenia : sono, CT, MR, krvné testy, biopsia

Dipylidióza

Spôsobuje ju iný druh pásomnice. Medzihostiteľom sú blchy a švoly. Pes a mačka sa nakazia náhodným zjedením blchy. Rovnaká cesta prenosu je aj u človeka- napr. pri psom olizovaní môže preskočiť na človeka.

Zrelé články parazita sa vylučujú spolu s fekáliami, okolo análneho otvoru ich môžeme pozorovať voľným okom - pripomínajú zrnká ryže. Okolie konečníka svrbí, môžeme spozorovať "sánkovanie" psíka po zemi, nechutenstvo, úbytok na váhe a matnú srsť.

Pri masívnej nákaze vznikajú aj neurologické príznaky a kŕče.

Ankylostomóza 

Pôvodcom je machovec, žije v teplom prostredí, prenáša sa kožou z kontaminovanej pôdy, piesku- najčastejšie bosými nohami. Prejaví sa kožnými príznakmi : svrbením, opuchom. Ďalej kašľom, bolesťami na hrudi, brucha, zvracaním, nechutenstvom a hnačkovitými stolicami s prímesou krvi.

Spôsobuje anémiu až ťažkého stupňa.

Giardióza 

Zvieratá sa nakazia infikovaným prostredím - pôdou, vodou, predmetmi. Spôsobuje najmä hnačky - stolica je svetlejšia ako normálne, niekedy zelenkastá alebo s prímesou krvi, hlienov a silno zapácha. Niekedy sa pridá aj zvracanie ale môže prebehnúť aj bezpríznakovo. 

Článok o ochorení Giardióza.

Toxoplazmóza 

Najčastejšie sa vyskytuje u mačiek ale aj u hlodavcov, vtákov, medzihostiteľmi sú kozy, ovce, kravy, prasatá. V tkanive zvierat sú prítomné infekčné štádiá, prežívajú počas celého života infikovaného jedinca.

Nakaziť sa môžeme z trusu mačky, pôdy - toxoplazma prežije až rok mimo hostiteľa, ďalej konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa - parazit hynie pri teplote 66 stupňov Celsia alebo zamrazením na niekoľko dní.

Vzácne sa môže preniesť kvapôčkovou infekciou, rankami na koži alebo pohryzení infikovaným zvieraťom.

Vrodená toxoplazmóza

Nebezpečná je nákaza počas gravidity - prenáša sa placentou na dieťa, spôsobuje vývojové chyby, psychické a telesné zaostávanie alebo potraty a smrť plodu. Testy na toxoplazmózu sú súčasťou odberov krvi počas tehotenstva.

Získaná toxoplazmóza

viac foriem:

 • uzlinová - zdurenie uzlín
 • očná - zápal oka, najčastejšie sietnice
 • mozgová - zápal mozgu,  najčastejšie u pacientov s poruchou imunity, napr. AIDS
 • gynekologická - sterilita, opakované potraty

Prejavuje sa rôznymi príznakmi napr. horúčkou, bolesťami hlavy a očí,rozmazaným videním, zdurením uzlín, únavou, bolesťami svalstva, poruchami spánku, emočnou labilitou, zväčšením sleziny a schizofréniou. 

Niekedy prebehne skryto, zistia sa len protilátky v odberoch krvi. Ľahšie a bezpríznakové formy sa neliečia. Po prekonaní infekcie sa už nedá znovu nakaziť.

Aká je prevencia? 

Spomenuté ochorenia nikomu na radosti nepridajú. Niektoré z nich môžu spôsobiť naozaj veľké problémy. Netreba však panikáriť, stačí dodržiavať určité zásady.

 • pravidelné odčervovanie , odpudzovacie prípravky proti vonkajším parazitom
 • pravidelná veterinárna starostlivosť
 • dodržiavanie hygienických pravidiel pri kontakte so zvieratami
 • opatrnosť a hygiena pri manipulácii s trusom, čistení klietok
 • sanácia prostredia pri napadnutí parazitmi - napr. blchami 

Odčervenie

Na trhu existuje mnoho prípravkov na odčervenie. Tabletky, pasty, pipetky spot on. Prípravky je dobré striedať, kvôli vzniku možnej rezistencie parazitov. Cena tabliet nie je vysoká, o niečo viac stoja pipetky.

Dostaneme ich kúpiť v lekárni, alebo u veterinára.

Zvieratá pravidelne odčervujeme. To, že v truse nevidíme žiadne parazity, neznamená, že tam nie sú. Nezabúdajme, že dôležitá je prevencia. Existuje aj možnosť vyšetrenia trusu na prítomnosť parazitov.

Schéme odčervenia psa, tabuľka

1.odčervenie    14 dní po pôrode 
raz za 2 týždne   do veku 3 mesiacov
raz do mesiaca  do veku 6 mesiacov
každé 3 mesiace   od 6.mesiacov do roka
dospelý pes   4x do roka
pri náleze parazitov   opakovať za 2 týždne

Schéma odčervenia mačky, tabuľka

1.odčervenie 14 dní po pôrode
2.odčervenie 4 týždne po pôrode
3.odčervenie  6 týždňov po pôrode
4.odčervenie   3 mesiace po pôrode
ďalej každé 3 mesiace 
pri náleze parazitov  opakovať za 2 týždne

Dospelá mačka, ktorá je držaná len v byte môže byť infikovaná - vajíčkami prinesenými domov napr. na topánkach. Odčervenie je teda na mieste aj keď nechodí von. Interval je raz za pol roka.

Nezabúdajme na odčervenie iných domácich miláčikov : vtákov, hlodavcov a podobne.

Exoparazity

Ako sme už spomenuli, vonkajšie parazity sú medzihostiteľmi parazitov a prenášajú rôzne ochorenia

Na kliešte a blchy, prípadne iný hmyz používame špeciálne obojky, pipetky spot on, spreje a tablety. Každý prípravok má inú dobu účinnosti, niektoré sú vodeodolné, iné pôsobia aj na okolie kde žije pes, či mačka. Zorientovať sa v širokej ponuke nám pomôže každý veterinár.

Prípravky sú aj voľnopredajné.

Ak zbadáme v kožúšku blšku, je dôležitá sanácia prostredia špeciálnymi prípravkami.Až 80% bľch žije mimo hostiteľa. Nestačí teda zvieratko vykúpať v špeciálnom šampóne, lebo raz dva sú nepríjemné potvorky späť.

Dodržiavanie hygienických zásad

Už ako deťom nám vštepovali, že si treba umývať ruky. Tak na to netreba zabúdať ani pri kontakte so zvieratami, ich exkrementami a čistení misiek a miest kde sa zdržiavajú.  

Veterinárna starostlivosť

Ak sa nám niečo na našom zvieratku nezdá, má zdravotné problémy, nečakajme a navštívme veterinára. Čím skôr sa začne liečba, tým lepšie. 

Dodržiavaním týchto jednoduchých zásad sa vyhneme prenosu chorôb. Odmenou nám budú krásne prežité chvíle v spoločnosti našeho miláčika. 

Čierny pes, vyplazený jazyk, stromy, tráva, autá za plotom
Pravidelné odčervenie chráni psa aj vás

Naposledy aktualizované 12.08.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu a Urgentnú zdravotnú starostlivosť na UKF. Pracovala vo FN Motol na onkológii, v PN Bohunice a Veľké Zálužie, na KAIM v Nitre a OAIM Zlaté Moravce. Od roku 2010 pôsobí ako zdravotnícky záchranár

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 3. 12. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 3. 12. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.