späť na zoznam chorôb

Tenióza

Autor: Michal Hrebík
Tenióza
Zdroj foto: Getty images

Tenióza je infekčné ochorenie spôsobené nakazením sa pásomnicou. Pásomnice sú parazity, ktoré sú červovitého tvaru, hrubé okolo 1 centimetra a dlhé od 40 cm až po niekoľko metrov v naozaj extrémnych, ale našťastie vzácnych, prípadoch. Pôvodne je pásomnica parazitom hovädzieho a bravčového dobytka a človek sa nakazí práve požitím mäsa, ktoré obsahuje vajíčka a zárodky budúcich parazitov. Svoj vplyv má samozrejme nedostatočné tepelné upravenie mäsa a tak zárodky nie sú teplom zničené.


Charakteristika

Najčastejšie dochádza k nákaze teda na základe nedostatočne tepelne upraveného mäsa dobytka, ktoré bolo nakazené pásomnicami, pričom v tomto mäsa prežijú vajíčka a zárodky budúcich parazitov. Ako náhle sa dostanú do tenkého čreva, stanú sa z nich larvy, ktoré začnú rásť. Po dovŕšení dospelosti začnú produkovať ďalšie vajíčka, ktoré odchádzajú stolicou, ale zároveň sa dostávajú cez tenkú črevnú stenu aj mimo črevo a môžu napadnúť rôzne orgány, napríklad aj pľúca.

Horšie prípady sú, ak sa pásomnice dostanú napríklad do mozgu, miechy, srdca, prípadne do podkožných vrstiev a svalstva. Ochorenie sa vo väčšine prípadov dokonca nijako neprejavuje, čo sťažuje zistenie prítomnosti parazita v tele. Zároveň má choroba aj pomerne dlhú inkubačnú dobu, čo je niekedy aj 3 alebo 4 mesiace, kým sa z vajíčka stane nákazlivá pásomnica, ktorá preniká ďalej. Život pásomnice je pomerne dlhý, obvykle aj 10 alebo viac rokov, pričom jednotlivé články niekedy možno nájsť v stolici.

Príčiny

Tenióza je spôsobená parazitom zvaným pásomnica, pričom človek sa nakazí najčastejšie nedostatočne tepelne upraveným mäsom od prasaťa alebo kravy, ktoré boli medzihostiteľmi pásomnice. Vo výnimočných prípadoch bola potvrdená infekcia aj cez vajíčka. Vajíčka obsiahnuté v potrave sa dostanú do čreva, kde sa z nich stanú larvy a do pár mesiacov dospelé parazity, ktoré produkujú ďalšie vajíčka a zároveň sa cez tenkú črevnú stenu dostávajú do iných tkanív v tele.

Príznaky

Väčšinou prebieha úvodná fáza teniózy a infekcie pásomnicou bez viditeľných prejavov, niekedy je dokonca väčšina ochorenia úplne asymptotická. Môžu sa však aj pri týchto formách objaviť problémy najmä gastrointestinálneho charakteru, napríklad nechutenstvo do jedla, nevoľnosti a pocity na zvracanie, hnačky, chudnutie a strata telesnej hmotnosti, prípadne bolesti brucha. Vo väčšom množstve sa ale prejavujú klinické symptómy v prípade komplikácii choroby.

To nastáva napríklad vtedy, ak sa parazit dostane do centrálnej nervovej sústavy. Vtedy nastávajú bolesti hlavy, poruchy videnia, kŕče svalov, niekedy aj točenie hlavy. V prípade, ak preniknú parazity do podkožných vrstiev, typické je svrbenie kože. Ak sa dostane pásomnica do pľúc, môže spôsobiť suchý kašeľ alebo ťažkosti pri dýchaní. Najčastejšie sa ale choroba bez komplikácii prejavuje len miernymi tráviacimi ťažkosťami a iné klinické príznaky nie sú prítomné a viditeľné.

Diagnostika

Čo sa týka diagnostiky, tak infekcia pásomnicou prebieha podľa aktuálneho stavu ochorenia. V prípade ak človek v stolici nájde články pásomnice alebo ak sa vyskytnú niektoré klinické prejavy, je potrebné ešte potvrdiť ochorenie a jeho výskyt v tele. Vykonáva sa tak mikroskopické vyšetrenie vzoriek stolice, kde je treba potvrdiť vajíčka, taktiež sa vykonáva sérologické vyšetrenie pri špecifických formách infekcie pásomnice a rovnako aj RTG, CT a sonografické vyšetrenie brušnej dutiny, pľúc a centrálnej nervovej sústavy.

Ako zistiť, či máte pásomnicu v tele

Ako zistiť, či máte pásomnicu v tele

Priebeh

Človek sa môže nakaziť pásomnicou požitím nedostatočne tepelne upraveného mäsa z bravčového alebo hovädzieho dobytka, výnimočne aj cez vajíčko obsahujúce zárodky. Po preniknutí vajíčka do tela sa tieto vajíčka dostanú do tenkého čreva, kde sa z nich stanú larvy a do pár mesiacov dospelé pásomnice. Inkubačná doba tak môže byť od 2 do 6 mesiacov. Následne pásomnice vylučujú stolicou ďalšie vajíčka, ale prenikajú aj do ostatných orgánov a môžu tak spôsobiť komplikácie a narušenie funkcií v týchto tkanivách.

Ako sa lieči: teniózu

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 16.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.