Kliešťová encefalitída je infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktoré postihuje mozog a tiež mozgové blany. Najčastejšie sa infekcia rozširuje na základe prenosu kliešťom, pričom pôvodcu je veľakrát ťažké identifikovať, keďže inkubačná doba je rôzna od 7 dní až po mesiac či viac. Ochorenie obvykle máva sezónnu charakter a najčastejšie sa vyskytuje na jar a na jeseň, kedy býva výskyt kliešťov v prírode najvyšší. Okrem toho sa môže človek nakaziť aj neupravenými mliečnymi výrobkami.
Príznaky Kliešťovej encefalitídy
Charakteristika
Kliešťová encefalitída je ochorenie, ktoré sa vyskytuje tak u detí ako aj u dospelých a má vírusový pôvod, pričom na človeka sa najčastejšie prenesie cez infikovaného kliešťa, ale je možný prenos aj komármi alebo nedostatočne tepelne upravenými mliečnymi výrobkami pochádzajúcimi z nakazených zvierat. Vírus napadá mozog a mozgové blany, pričom od nakazenia až po prvotné príznaky môže uplynúť týždeň, ale aj mesiac a deti zvládajú infekciu zväčša lepšie ako dospelí.
Ochorenie má dve fázy. Počas prvej je možné pozorovať príznaky podobné bežnej chrípke, avšak pokiaľ prejde choroba do druhej fázy, prejavy sú závažnejšie a spôsobujú veľké problémy u človeka. Zasiahnutie nervovej sústavy je vážne a pokiaľ sa choroba nedostatočne alebo neskoro lieči, môže spôsobiť aj trvalé následky, výnimočne smrť. Proti ochoreniu je možné aj očkovanie, ktorého cena nie je vysoká, pričom sa to odporúča najmä u detí, pretože najviac sa choroba vyskytuje v Európe a Ázii. Po úspešnom prekonaní infekcie je človek určitú dobu voči ďalšiemu infikovaniu imunitný.
Príčiny
Za týmto infekčným ochorením je vírus zo skupiny flavovírusou, konkrétne ide o arbovírus a choroba je charakterizovaná ako lokálna arbovírová neuroinfekcia. Vírus napadne mozog a mozgové blany, pričom spočiatku sa prejavuje ako bežná chrípka, ale neskôr spôsobuje problémy napríklad aj v činnosti srdca a celkovo v nervovej sústave. Človek sa môže nakaziť napríklad od kliešťa, čo je najčastejší pôvodca infekcie, ale niekedy aj od komára alebo požitím nedostatočne upravených mliečnych výrobkov.
Príznaky
Prvá fáza ochorenia sa prejavuje typickými chrípkovými príznakmi a symptómami, najmä bolesťami kĺbov a svalov, zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, malátnosťou a celkovou slabosťou organizmu. Niekedy sú tieto príznaky príliš slabé a človek ich ani nespozoruje, prípadne choroba sa v niektorých prípadoch dostane rovno do druhej fázy a tieto príznaky môžu absentovať. Na druhú stranu sú aj výnimočné prípady, kedy po prvej fáze ochorenie pozvoľna skončilo.
Druhá fáza je charakteristická nástupom horúčok a prudkých bolestí hlavy, svetloplachosťou a citlivosťou na svetlo, nevoľnosťami a zvracaním, tuhnutím svalov a to najmä v oblasti šije, vyskytnúť sa môžu aj svalový tras alebo obrna, prítomné sú aj poruchy spánku, koncentrácie a celková dezorientácia. Pokiaľ nie je ochorenie správne liečené alebo sa k liečbe pristúpi neskoro, človek môže chronicky trpieť bolesťami hlavy, poruchami koncentrácie a spánku či depresiou.
Diagnostika
- Diagnostika ochorenia je jednak na základe anamnézy a to najmä podľa pozorovania príznakov v oboch fázach
- Najistejší obraz dostane lekár po krvnom odbere, kedy laboratórne testy potvrdia prítomnosť protilátok proti vírusu kliešťovej encefalitídy
- Okrem toho sa vykonáva vyšetrenie očného pozadia a tiež lumbálna punkcia, kedy prichádza k odberu mozgomiechového moku, ktorý sa následne vyšetrí a stanoví sa konkrétny typ vírusu ako aj fáza choroby
Video informácie o kliešťoch
Video informácie o kliešťoch
Priebeh
Choroba má rôzne dlhú inkubačnú dobu, u niekoho to je 7 dní, u niekoho je inkubačná doba pre kliešťovú encefalitídu aj mesiac. Začína obvykle prvou fázou, ktorá je typická príznakmi podobnými chrípke, ale u niektorých ľudí môže byť prvá fáza menej intenzívna alebo môže dokonca úplne absentovať. Potom nastupuje druhá fáza, počas ktorej dochádza aj k pohybovým a nervovým problémom. Pokiaľ nie je ochorenie čo najskôr liečené, hrozia aj trvalé následky a poškodenie centrálnej nervovej sústavy, prípadne vzácnejšie aj smrť.
Kliešťová encefalitída a tehotenstvo
Počas tehotenstva je organizmus ženy viac náchylní na rôzne infekčné ochorenia kvôli oslabenej imunite, kliešťovú encefalitídu nevynímajúc. Keďže táto choroba má sezónny výskyt, najmä na jar a v lete, je najlepšie sa zaočkovať už v zime, pričom očkovanie je možné aj pre tehotné ženy a tehotenstvo nie je prekážkou. Prevencia je oveľa lepšia ako následná liečba, pričom napríklad ak máte podozrenie na infekciu, výsledky testov obvykle trvajú dlhšie a v tehotenstve sa ráta každý mesiac.
Navyše, nevýhodou je, že počas tehotenstva je napríklad užívanie antibiotík pri sekundárnych infekciách obvykle kontraindikované, avšak na druhú stranu v tomto prípade je nutné užívanie podporných liekov. Liečba u tehotných sa príliš od liečby u ostatných žien neodlišuje, avšak vzhľadom na štádium a pokročilosť tehotenstva je potrebné dávať pozor na dávkovanie jednotlivých liekov, najmä tých, ktoré zmierňujú príznaky. Najčastejšie je liečba hospitalizáciou, pravidelným testovaním a infúznou formou.
Najlepšia je prevencia a to už od skorej jari
Kliešťová encefalitída je sezónna a odporúča sa proti nej očkovanie, ktoré so sebou neprináša žiadne potvrdené riziká a môže ušetriť veľmi veľa problémov. Už len fakt, že samotná liečba je dlhodobá a náročná a tiež to, že prejavy ochorenia sú aj po vyliečení prítomné ešte niekoľko mesiacov, hovoria v prospech očkovania ako účinnej prevencie. Okrem toho je dôležité vyhýbať sa najviac zamoreným územiam, na čo existujú aj mapy. Dôležité sú aj režimové opatrenia:
- Vyhýbajte sa prechádzkam vo vysokej tráve a noste do lesov alebo rizikových miest oblečenie bledej farby s čo najväčším pokrytím a zakrytím tela
- Nebojte sa používať repelentné prípravky
- Po príchody dôsledne skontrolujte svoje telo, či na ňom nenájdete prisatého kliešťa
- Očkovanie je najlepšie cez zimu, pričom očkovanie pre deti na kliešťovú encefalitídu síce nie je povinné, ale je doporučené
- Pozor na najviac rizikové skupiny a to sú malé deti a ľudia nad 60 rokov, kde sa môžu vyskytnúť komplikácie v podobe ochrnutia končatín alebo výnimočne aj smrti
Schéma očkovania
Klasická odporúčaná schéma očkovania:
Typ očkovacej dávky | Mesiac/interval |
1. dávka | Február |
2. dávka | Marec |
3. dávka | August |
Preočkovanie 1. dávkou | Po 3 rokoch |
Zrýchlená schéma očkovania:
Typ očkovacej dávky | Mesiac/interval |
1. dávka | Február |
2. dávka | Marec / 2. polovica februára |
3. dávka | Apríl / 1. polovica marca |
Preočkovanie 1. dávkou | Po 1 roku |