späť na zoznam článkov

Prečo vzniká pásový opar? Aká je jeho najefektívnejšia liečba?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Prečo vzniká pásový opar? Aká je jeho najefektívnejšia liečba?
Zdroj foto: Getty images

Narúša komfort pacienta, spôsobuje silnú pálivú bolesť, prejavuje sa škaredými neestetickými pľuzgiermi, dlho sa hojí a môže zanechať nepekné jazvy kdekoľvek na tele. Hovoríme o pásovom opare - herpes zoster.


Pásový opar je silne bolestivý. Vyskytuje sa v blízkosti nervových zakončení a prejavuje sa vznikom vezikulárnych pľuzgierov. Diagnostika nie je zložitá. To sa však nedá povedať o zdĺhavej liečbe.

Spôsobuje ho 3. ľudský herpetický DNK vírus. Pôvodcom je varicella zoster virus, takzvaný VZV-virus. Pretrváva v organizme ako následok ovčích kiahní (varicella).

Za normálnych okolností zostáva skrytý hlboko v oblasti nervov. V prípade zníženia imunity z akýchkoľvek dôvodov sa začína množiť a vracia sa späť na povrch pozdĺž nervových vlákien ako už známy pásový opar.

 

Ako vzniká pásový opar?

Pásový opar je akútne vírusové ochorenie spôsobené VZV-vírusom, ktorý v tele zostáva po prekonaní ovčích kiahní v detstve. Je to sekundárne ochorenie.

Vírus sa nachádza v oblasti senzitívnych nervov bazálnych ganglií, konkrétne miechových a mozgových nervov. Tu môže buď zotrvať nenápadne bez prejavenia sa choroby alebo sa môže manifestovať pri prepuknutí ochorenia.

chlapček v červenej košeli s výsevom ovčích kiahní
Varicella vírus - vírus ovčích kiahní

K manifestácii (prejavu, prepuknutiu) ochorenia nedochádza u každého jedinca. Postihnutých býva asi len 10 % populácie. Aby ochorenie prepuklo potrebuje mať vytvorené správne podmienky.

Hlavným provokujúcim faktorom je oslabenie imunitného systému pri iných chronických infekciách natoľko závažných, imunodeficientných ochoreniach s nutnosťou imunosupresívnej terapie (AIDS), pri nádorových ochoreniach so zahájenou cytostatickou liečbou alebo chemoterapiou, pri Hodginovej chorobe, lymfóme alebo aj cukrovke (diabetes mellitus).

So stúpajúcim vekom sú obranné mechanizmy tela slabšie, preto aj výskyt pásového oparu vidíme skôr u staršej populácie. Takmer o 50 % vyššie riziko je vo veku nad 65 rokov. To však nevylučuje výskyt v akomkoľvek vekovom období. Provokujúcim faktorom sú aj rôzne druhy žiarenia.

Pri kontakte s chorým človekom sa iný, ktorý v detstve prekonal ovčie kiahne s vytvorením dostatočnej obranyschopnosti môže nakaziť len vo veľmi výnimočných prípadoch. Napriek tomu sú veľmi výnimočne zaznamenané aj takéto prípady.

Príznaky herpes zoster virus v jednotlivých štádiách

Latentné štádium - bez prejavov

Jedná sa o obdobie, kedy pacient nemá navonok žiadne ťažkosti napriek tomu, že sa vírus v tele hostiteľa nachádza. Tí, ktorí prekonali kiahne ako deti a nikdy počas života nemali herpes zoster, mali dostatočne silnú imunitu na to, aby ňou potlačili reaktiváciu (znovuaktivovanie sa) vírusu herpes zoster.

Latentné štádium môže trvať aj mnoho desiatok rokov bez toho, aby sa vírus naplno prejavil. U väčšiny ľudí sa však nikdy neobjaví.

Prodromálne štádium

škriabanie si zápästia druhou rukou kvôli svrbeniu
Svrbenie - núti nás sa škriabať

Predchádza samotnú aktívnu fázu s pľuzgiermi. Začína sa nenápadne celkovou slabosťou, únavou, bolesťou svalov, kĺbov a hlavy, malátnosťou a mierne zvýšenou telesnou teplotou.

Prvotné príznaky sú spoločné pre viaceré celkové ochorenia. Pripomína napríklad chrípkové príznaky alebo príznaky iných bežných infekcií.

Nastupuje nepríjemné, lokálne svrbenie, ktoré núti chorého sa začať škriabať. Čím viac to robí, tým skôr sa svrbivosť mení na bolestivosť, na ktorú sa napokon aj mení.

Bolesť je v mieste, kde sa neskôr objavia vezikuly. Táto bolesť býva silnej, neznesiteľnej až dokonca tangujúcej intenzity. Charakterovo je pálivá, trhavá s častým vyžarovaním do okolia.

Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti chrbta na jednej polovici a vyžaruje cez bočnú stranu hrudnej steny až k rebrám alebo do hrudníka. Často je v tejto fáze ťažko odlíšiteľná od iných chorôb prejavujúcich sa hrudnými symptómami. Pripomínať môže akútny infarkt myokardu, zápal pohrudnice či obličkovú bolesť (renálna kolika).

Začína sa vytvárať červený erytém (začervenanie) na koži v tvare pásu, čo značí prechod do ďalšieho štádia.

Aktívne štádium

pľuzgiere na koži so začervenaním okolia
Vezikulárne makuly v oblasti kožného erytému

Po predchádzajúcom prodromálnom štádiu sa v priebehu 12 až 24 hodín v erytéme (začervenaní) objavujú malé vezikulárne pľuzgieriky. Pôsobia povrchovo ale v skutočnosti zasahujú aj do hlbších vrstiev kože a slizníc.

Pľuzgiere sú naplnené čírou tekutinou s miliónmi vírusových častíc a postupne sa v priebehu jedného dňa zväčšujú a zoskupujú do väčšieho ložiska, pričom niektoré z nich sa môžu zlievať dohromady a vytvárať opticky väčšie makuly.

vysychanie herpetických pľuzgierov s tvorbou vriedkou
Vysychanie vezikúl (ohraničené vriedky)

Pľuzgier je možné samostatne nájsť aj mimo ložiska ale je to skôr sporadické. Tekutina sa z primárne čírej mení na zakalenú - nepriehľadnú vplyvom leukocytov.

Celý tento proces je zároveň veľmi bolestivý, vyskytnúť sa opakovane môže aj predchádzajúce nepríjemné svrbenie kože. Postihnutá časť kože býva aj s lokálnym opuchom a opuchom v blízkom okolí kože

Vezikuly začínajú za normálnych okolností vysychať najskôr za jeden týždeň. Toto obdobie však býva rôzne dlhé.

chrasty a jazvy po herpetickom výseve
Jazvy po herpes zoster, miestami ešte krusty

Vysychaním sa menia na hnedočervené mokvajúce vriedky, ktoré sú zároveň vstupnou bránou sekundárnej bakteriálnej infekcie.

V oklolí vriedku sa tvorí akoby červený prstenec, ktorý ho robí ohraničeným.

Vriedky sa skôr či neskôr zhoja. Krusta (chrasta) je najskôr sfarbená dožlta, je mäkká a po jej náhodnom, nechcenom odtrhnutí vzniká mokvajúca a veľmi bolestivá rana. Zvykne mierne krvácať. Bolesť je pulzujúceho charakteru.

Nepoškodená krusta postupne hnedne a stáva sa tvrdšou. Je dôležité aby sa chrasty zhojili bez ich ďalšieho mechanického poškodenia, pretože by mohli zanechať neestetické jazvy.

 

Aké komplikácie a následky môžeme očakávať v priebehu a po vyliečení herpesu?

Pásový opar je nepríjemné ochorenie sprevádzané bolesťou ale nie vždy je škodný. Dokonca by sa dalo povedať, že vo väčšine prípadov prebieha bez následkov alebo aspoň väčších následkov. V ojedinelých a ťažších prípadoch k nim dochádza.

Zoster vírus a jeho nebezpečenstvo je závislé aj od miesta, kde sa nachádza.

 

Herpes zoster haemoragicus

Herpes zoster hemoragicus je stav kedy sa vezikulky neplnia iba sérom ale čiastočne aj krvou za vzniku hemoragického (krvácajúceho) exantém a zväčšením lymfatických uzlín. V okolí sa nachádzajú gangrenózne zmeny a vzniká gangrenózny herpes.

 

Herpes zoster gangraenosus

Pľuzgiere sa môžu meniť na nekrózy (odumreté tkanivo). Tomuto stavu hovoríme herpes zoster gangraenosus. Odumreté tkanivo je živnou pôdou pre baktérie a hrozí vznik sekundárnej infekcie až život ohrozujúceho septického stavu.

 

Herpes zoster oticus

Pri postihnutí ucha ide o herpes zoster oticus. Pľuzgiere sa nachádzajú v oblasti vonkajšieho ucha ale aj vo vnútri. Môžu poškodiť aj vnútorný zvukovod a spôsobiť tým poruchu sluchu rôzneho stupňa, závraty a ochrnutie tvárového nervu.

Herpetický zápal mozgu

Z ucha sa vie ľahko presunúť hlbšie a byť na príčine herpetickej encephalitíde (zápal mozgu). Zriedkavejší no závažnejší stav je akútna diseminovaná encephalitída. Oba však ohrozujú život chorého.

 

Herpes zoster ophtalmicus

Herpes zoster ophtalmicus je postihnutie oka konkrétne tvorba vredov na rohovke a v okolí oka až tváre. To má za následok rôzne poruchy až úplnú stratu zraku. Šírenie herpesu na tvár spôsobuje ochrnutie tvárového nervu.

 

Neuralgie

Bolesti nie sú iba symptómom počas aktívnej fázy herpesu ale niekedy pretrvávajú mesiace až roky po prekonaní pásového oparu. Nazývajú sa neuralgie a majú dlhšie trvanie bolesti, preto pacient väčšinou vyhľadáva lekára.

 

Ako si poradiť s herpes zoster vírusom?

Liečba herpes zoster nemá význam počas štádia latencie. Vírus v tele zotrváva a nereaguje na celkové virostatiká v tejto fáze.

Najefektívnejšie je  zahájiť terapiu do 72 hodín od vzniku príznakov, teda v čase keď sa na tele vyskytujú pľuzgiere.

Začatá terapia by sa mala dobrať podľa ordinácie lekára a v prípade rezistentnej infekcie alebo šírenia sa vezikúl do okolia by sa v nej malo pokračovať dlhšie až pokiaľ sa nezačnú objavovať suché chrastičky. To nám indikuje fázu hojenia, v ktorej už virostatiká nie sú potrebné.

 

Najznámejšie virostatiká

Aciklovir - poznáme ho pod rôznymi názvami ako Herpesin, Acylovir, Telviran, Zovirax, Zovirax duo, Virolex. Vyrába sa vo forme lokálnych krémov ale aj systémovo pôsobiacich tabliet. Krém sa nanáša na postihnuté miesto v tenkej vrstve a nemalo by sa zabudnúť aj na okolie asi 0,5 cm v okolí vezikúl.

Pri jednoduchých herpesoch ako napríklad herpes simplex je liečba dlhá približne 5 dní. Nemala by presiahnuť dĺžku 10 dní a viac. Krém je možné použiť u tehotných žien, dojčiacich mamičiek a detí. Vstrebávanie lieku je minimálne a nie je merateľné. Perorálna (cez ústa) forma lieku sa však v týchto prípadoch neodporúča.

Valaciklovir - možno ho nájsť aj pod názvom Valtrex. Ide o metabolický prekurzor acikloviru čo znamená, že sa po užití v tele mení na Aciklovir. Po tom ako sa dostane do buniek je jeho koncentrácia v nich vysoká.

Liečba sa odporúča začať čo najskôr. Menšia efektívnosť po 72 hodinách nie je vedecky preukázaná. Je veľmi účinný pri liečbe pásového oparu a mal by sa užívať 5 dní, maximálne 10 dní ako pri aciklovire. Ak sa použije včas už pri prvých príznakov, dokáže zabrániť kožným léziám.

Famciclovir - v organizme sa mení vplyvom metabolizmu na Penaciclovir. Generický názov Famciclovir je aj názvom, pod ktorým ho bežne nájdeme v lekárni. Po užití dosahuje vysoké koncentrácie v sére čo znamená, že sa nemusí užívať až tak často. Zvyčajne sa ordinuje jedna tableta 3x denne.

Liečba herpes zoster týmto preparátom je účinnejšia a rýchlejšia ak sa súbežne podáva Raloxifén, ktorý mení základnú látku v lieku rýchlejšie na Penacicilovar. Pôsobí tak ako inhibítor. Čo sa týka gravidity a dojčenia stále nie je dostatok klinických štúdií, ktoré by potvrdili vplyv lieku na graviditu a poškodenie plodu a laktáciu (dojčenie). Nežiaduce vplyvy však nie sú jednoznačne vylúčené.

Brivudin - inak aj Zovudex je veľmi účinné virostatikum viazané na lekársky predpis. Je v tabletkovej forme a užíva sa jedna tableta jedenkrát denne. Znovu platí, že zahájenie liečby by nemalo presahovať 72 hodín.

Samotná terapia zväčša trvá 7 dní, v závažnejších a recidivujúcich (pretrvávajúcich) formách, treba navštíviť lekára a neprekračovať svojvoľne dobu liečenia. Vo všeobecnosti je indikovaný iba na krátkodobú liečbu. Liek je kontraindikovaný (zakázaný) u tehotných a dojčiacich a vzhľadom na nedostatok vedomostí a veľké množstvo nežiaducich účinkov sa nepoužíva na liečenie detí.

 

Čo robiť pri vážnejšej forme herpes zoster?

Samotná terapia virostatikami v závažných formách HZV-vírusu nemusí vždy stačiť. Pozitívne výsledky prináša kombinácia acikloviru s kortikosteroidmi (samotné kortikosteroidy nemajú význam). Podávajú sa do svalu alebo do žily a urýchľujú priebeh ochorenia, zlepšujú liečbu, tlmia bolesť.

Ako anlgetikum však nie sú samostatne dostatočné. Pri silných bolestiach ako aj neuralgiách sa odporúča pridať pacientovi analgetickú liečbu (liečba proti bolesti). Na bolesti počas aktívnej fázy ochorenia stačia preparáty ako Ibuprofen, Paralen, Novalgin, Acylpirin, Anopyrin, Medypirin. Pri neznesiteľných bolestiach sa používa Tramal. Tento liek patrí do triedy opioidov, pôsobí na centrálny nervový systém a pri dlhodobom užívaní hrozí riziko závislosti.

Samotný pásový opar, nepríjemný a dlhý priebeh a v neposlednom rade neuralgie ako bolestivé komplikácie znižujú kvalitu života pacienta.  Čím viac recidív sa u jednotlivca objaví, čím horší majú priebeh a čím silnejšie sú neuralgie a iné následky, tým horšie to chorý prežíva.

V niektorých prípadoch, minimálne počas prepuknutia choroby je potrebná aj antidepresívna terapia. Zlepšuje psychický stav pacienta a mierni depresie čím zlepšuje prežívanie chorého.

 

Otestujte sa

1. Čo je pôvodcom pásového oparu?

2. Ako sa nazýva štádium, kedy sa ochorenie neprejaví navonok?

3. Ako sa prejavuje pásový opar pred vznikom pľuzgierov?

4. Kde sa neskôr objavia pľuzgiere?

5. Čo sa nachádza v pľuzgieroch?

6. Akú intenzitu majú bolesti?

7. Aké nebezpečenstvo predstavujú mokvajúce vriedky v štádiu hojenia herpesu?

8. Ako sa hojí herpes?

9. Ako sa nazývajú bolesti spôsobené pásovým oparom?

10. Kedy je najefektívnejšie zahájiť terapiu?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 05.11.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 12. 5. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 12. 5. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 12. 5. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 12. 5. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 12. 5. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 12. 5. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 12. 5. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 12. 5. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 5. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 5. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Uz 2roky od ochorenia na herpes mam bolesti,ako a kto mi pomoze - Bozena Kozonova 28.02.2021 19:13

Stale stiplava a paliva bolest ,pokozka cista,rany sa pekne zahojili,ale ta bolest stale pretrvava,nemozem spavat a noci su najhorsie,p