späť na zoznam článkov

Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny?

Autor: Mgr. Kristína Kramárová
Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny?
Zdroj foto: Getty images

S bolestivými prejavmi pri menštruácii sa počas života stretáva viac ako polovica žien. 


Bolesť v podbruší, kŕče a nepríjemné sťahy maternice sa objavujú najčastejšie v prvých dňoch menštruácie a vedia znepríjemniť vykonávanie aj tých najbežnejších denných činností.

Bolestivá menštruácia je odborne nazývaná dysmenorea. Jedná sa o gynekologickú diagnózu, ktorej základným prejavom je nadmerná bolesť pri menštruácii ženského cyklu.

Častým sprievodným príznakom dysmenorey môže byť bolesť hlavy, migréna, zvýšená únava, zmeny nálad, tráviace ťažkosti či bolesť žalúdka pred menštruáciou.

Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii?
Ktoré byliny sú prezývané ako ženské byliny?

Delenie dysmenorey podľa príčiny vzniku

Podľa etiológie sa dysmenorea rozdeľuje na primárnu a sekundárnu. Sekundárna dysmenorea je porucha zapríčinená konkrétnym organickým patologickým nálezom, akým je napríklad endometrióza.

Primárna dysmenorea je naopak bolestivá menštruácia, ktorú nemožno podložiť klinickým nálezom. Táto funkčná diagnóza je dôsledkom hormonálnych zmien a najčastejšie sa vyskytuje u mladých dospievajúcich žien.

Príčinou jej vzniku je nadmerná produkcia prostaglandínov (hormóny vyplavené zo sliznice maternice), ktoré spôsobujú sťahy maternicovej svaloviny a ovplyvňujú jej prekrvenie.

Najčastejšie prejavy dysmenorey:

  • Bolesť v podbruší
  • Bolesť dolnej časti chrbta
  • Bolesť hlavy a migréna
  • Nevoľnosť a pocit na zvracanie
  • Bolesť žalúdka
  • Hnačka
  • Únava a spavosť
  • Zmeny nálad
  • Precitlivenosť

V súčasnosti je dostupný veľký výber liekov na tlmenie bolesti. Pokiaľ sa chce žena pri bolestivej menštruácii vyvarovať užitiu analgetík, existujú aj prírodné varianty boja proti bolesti. Jedná sa o elimináciu bolesti pomocou liečivého účinku bylín.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí liečenie bylinami medzi najpoužívanejšie spôsoby v boji proti ochoreniam a v prevencii zdravia.

Pri menštruačných bolestiach má žena možnosť využiť bylinné domáce recepty a podporiť tak účinok liečby. Ich forma užívania je rôznorodá a vždy záleží na konkrétnom druhu rastliny.

Byliny sa prikladajú na postihnuté miesta, vytvárajú sa z nich čaje, extrakty, tinktúry, maceráty, oleje, lisujú šťavy alebo pripravujú masti. Najvyužívanejšou formou užívania bylín je pitie bylinného čaju.  

Ktoré byliny sú najvhodnejšie v boji proti bolestivej menštruácii?

V širokom spektre bylín a ich účinkov je ľahké sa stratiť. Avšak existujú byliny, ktoré sú ľudovo prezývané ako „ženské byliny“ vďaka ich priaznivým účinkom na menštruačný cyklus a samotnú menštruačnú bolesť.

Napomáhajú harmonizovať ženský cyklus, regulovať pravidelnosť a dĺžku cyklu, podporovať správnu funkciu a činnosť pohlavných orgánov.

Ďalej napomáhajú udržovať predmenštruačný i menštruačný komfort a bojujú proti nepríjemným prejavom PMS (predmenštruačný syndróm).

Ktoré byliny sú najvhodnejšie pri bolestivých prejavoch menštruácie?

Alchemilka obyčajná

Alchemilka obyčajná, odborne nazývaná Alchemilla vulgaris, je rastlina z čeľade ružovitej rastúca najmä na lúkach, pasienkoch a v blízkosti potokov. Obsahuje triesloviny, horčiny, fytosteroly, kyselinu salycilovú, minerály a vitamín C.

Ľudovo je prezývaná ako „ženský plášť“ kvôli blahodarným účinkom na ženské zdravie. Hlavným účinkom je podpora správnej funkcie a činnosti ženských orgánov.

Priaznivo vplýva na regulovanie dĺžky a pravidelnosti menštruačného cyklu. Je to bylinka, ktorá svojim analgetickým účinkom uľavuje pri bolestivých prejavoch menštruácie.

Podporuje reguláciu nadmerného menštruačného krvácania či naopak vyvoláva omeškanú menštruáciu. Vďaka horčinu uľavuje od tráviacich ťažkostí, ktoré často krát menštruáciu sprevádzajú.

Ako užívať alchemilku?

Najjednoduchšia forma užitia Alchemilky je pitie bylinného čaju. Vňať rastliny zalejeme šálkou horúcej vody a necháme lúhovať približne 15 minút. Pre lepší efekt účinku liečby je odporúčané piť čaj 2 - 3 krát denne dlhodobo.

Alchemilku je možné spracovať a využiť aj v iných formách akou je tinktúra, macerát či bylinný odvar na vonkajšie použitie.

Alchemilka obyčajná
Alchemilka obyčajná. Zdroj foto: Getty Images

Rebríček obyčajný

Achillea millefolium je bylinka známa pod ľudovým názvom Myší chvost. Pochádza z čeľade astrovitej a vyskytuje sa v lesoch, lúkach a kroviskách. Je známa svojimi početnými stonkami a bielymi malými kvetmi.

Obsahuje flavinoidy, triesloviny, vlákninu, bielkoviny a najmä vitamín B. Je pomocníkom pri nepravidelnej a nadmernej menštruácii, uro-gynekologických zápaloch a menštruačných kŕčoch.

V neposlednom rade reguluje prejavy menopauzy, upravuje tráviaci trakt a podporuje činnosť energetického metabolizmu.

Nazbieranú vysušenú vňať Rebríčka vo veľkosti lyžičky zalejeme horúcou vodou a počkáme približne 10 minút. Maximum sú 3 šálky bylinného čaju denne. Pri vonkajšom použití je známy sedací kúpeľ proti gynekologickým zápalom. 200g Rebríčka je v tomto prípade potrebné lúhovať v hrnci v studenej vode počas noci. Nasledujúci deň prevariť a vliať do pripraveného teplého kúpeľa.

Vitex jahňací

Vitex agnus cactus je rastlina z čeľade hluchavkovitej s veľmi rozsiahlym využitím pre ženy. Často je uvádzaná je i pod českým názvom Drmek obyčajný.

V minulosti bola známa pod prezývkou „mníšske korenie“.

Obsahuje kombináciu flavonoidov, fytoestrogénov, gylkozoidov a esenciálnych olejov priaznivo vplývajúcich na plodnosť a hormonálnu rovnováhu ženy.

Stimuluje hladinu ženského hormónu a naopak potláča testosterón. Pre mužov nie je teda úplne vhodná.

Významným účinkom Vitexu je eliminácia kŕčov PMS a bolestí podbrušia. Netreba zabúdať na jej účinky spojené s mentálnym zdravím, kde bylina priaznivo pôsobí proti úzkostlivým a náladovým stavom.

Je možné túto ženskú bylinu užiť vo forme bylinného čaju, no najčastejšie je Vitex dostupný vo forme extraktov v kapsulách prírodných výživových doplnkov.

Vitex jahňací
Vitex jahňací. Zdroj foto: Getty Images

Hluchavka biela

Hluchavka biela po latinsky nazývaná Lamium album je bylina z čeľade hluchavkovitej, ktorá vzhľadovo pripomína žihľavu, no nepŕhli.

Hluchavku je možné nájsť prakticky kdekoľvek – na lúkach, trávnatých plochách či brehoch riek a potokov.

Obsahuje triesloviny, antioxidanty, silice, vitamíny a minerály. Táto liečivá bylina tlmí silné menštruačné krvácanie, bolesti a pôsobí protizápalovo.

Je známa pozitívnym protizápalovým účinkom na obličky a močové cesty. Pôsobí taktiež antimykoticky pri gynekologických výtokoch.

Najčastejšou formou využitia Hluchavky bielej je bylinný čaj a kúpeľ.

Pri čaji je potrebné pripraviť 1-2 lyžice čerstvej/sušenej rastliny, ktorú zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 10 minút. Pre efekt terapie je vodné piť bylinný čaj 3x denne. Pri kúpeli necháme vylúhovať 4 lyžice sušenej byliny v horúcej vode a následne vlejeme do pripraveného kúpeľa.

Vonkajšie použitie vo forme kúpeľa je vhodné ako pomoc pri uro-gynekologických zápaloch.

Listky malinovníka

Rubus ideausostružina malinová z čeľade ružovitej je bylina charakteristická priaznivým vplyvom na zdravie ženy. Je možné ju nájsť pri lesoch, potokoch či skalnatých stráňach.

Rastlina je bohatá na triesloviny, flavóny, vitamín C, organické kyseliny, sacharidy i karotén. Posilňuje kardiovaskulárny systém, trávenie, plodnosť a obranyschopnosť. Vyrovnáva krvný tlak a nezrovnalosti v menštruačnom cykle.

V liečiteľstve je najmä známa ako bylina, ktorá uľahčuje priebeh pôrodu, posilňuje činnosť maternice a pomáha pri bolestivej menštruácii.

Vďaka protizápalovému  účinku je využívaná ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.

Ostružina malinová je pripravovaná najmä vo forme chutného aromatického bylinného čaju. Je potrebné zaliať 2 čajové lyžičky vysušených listov horúcou vodou, lúhovať 10 minút, precediť a následne podávať.

Ostružina malinová
Ostružina malinová. Zdroj foto: Getty Images

Kapsička pastierska

Capsella bursa pastoris je liečivá bylina z čeľade kapustovitej. Ľudovo je nazývaná „Kokoška.“ Rastie najmä pri cestách, záhradách, lúkach alebo rumoviskách.

Je známa svojim vysokým obsahom vitamínov, vlákniny, trieslovín, olejov, vápniku, draslíku, mangánu, medi i chlorofylu.

Účinok tejto byliny spočíva v zmierňovaní krvácania, regulácii a znižovaniu krvného tlaku a podpore kardiovaskulárneho systému.

Pri menštruácii pomáha ženám zmierňovať nadmerný tok krvi. Týmto hemostyptickým účinkom môže Kapsička uľaviť od nepríjemných prejavov PMS.

Bylina taktiež disponuje močopudnými, antioxidačnými a antisklerotickými vlastnosťami.

Kapsičku však nie je doporučené piť dlhodobo. Užíva sa krátkodobo počas trvania menštruácie vo forme bylinného čaju alebo tinktúry. Vňať rastliny je potrebné zaliať horúcou vodou a nechať lúhovať približne 10 minút. Odporúčané sú 2 čajové lyžičky na 1 šálku.

Obklad z Kapsičky na vonkajšie použitie sa využíva najmä pri malých poraneniach kože.

Bylín s účinkom zameraným na ženské zdravie je veľa. Využívanou rastlinou je i Pupalka dvojročná, Maca peruánska, Šalvia lekárska, Medovka lekárska, Rumanček kamilkový či CBD konopné prípravky.

Účinok je u každej ženy individuálny vzhľadom na vek, hormonálnu rovnováhu, lekársku diagnózu, farmakoterapiu, fázu cyklu a aktuálny zdravotný stav.

Výhodou súčasnej modernej doby je ľahká dostupnosť a široký výber bylinných čajov, extraktov, tinkúr, macerátov a mastí vo finálnej forme bez vlastnoručného zberu a domácej prípravy rastlín.

Byliny proti menštruačnej bolesti sú voľne dostupné a je možné ich užívať vo forme sypaných čajov, menštruačných kvapiek z tinktúr, extraktov v kapsulách výživových doplnkov alebo vdychovaním vo forme aromaterapie esenciálnych olejov.

Ako podporiť liečbu bolestivej menštruácie?

Prírodnú pomoc proti menštruačným kŕčom je možné podporiť nenáročným cvičením - úľavovými polohami vychádzajúcich z jógy a pilatesu.

Podstatou týchto jednoduchých cvikov je pretiahnutie, strečing a uvoľnenie chrbtového i brušného svalstva a taktiež automobilizácia kĺbov panvy a chrbtice.

Súčasťou polohovania je aj dychová gymnastika s upokojujúcim psychologickým účinkom.

Znásobenie efektu liečby bylín je možné aj aplikáciou tepla na oblasť podbrušia, panvy a dolnej časti chrbta. Účinkom tepla dochádza k relaxácii svalstva a uvoľneniu svalového napätia.

Vhodná je aplikácia vo forme teplého obkladu, hrejivého vankúša, termoforu alebo teplej sprchy.

Netreba zabúdať, že bolesť je nepríjemný prejav, ktorým nás telo upozorňuje na potencionálny problém. Preto je dôležité vyhľadať odbornú pomoc lekára a v zmysle prevencie nezanedbávať preventívne gynekologické prehliadky.

Bolestivá menštruácia
Bolestivú menštruáciu má viac ako polovica žien. Zdroj foto: Getty Images

 

Zdroje

Naposledy aktualizované 23.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Kristína Kramárová

Mgr. Kristína Kramárová

Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium fyzioterapie na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu konaniu na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Počas štúdií som pracovala na pozícii fyzioterapeuta v rehabilitačnej klinike spoločnosti Vamed Mediterra v Prahe a následne ako fyzioterapeut v Krajskej nemocnici v Liberci na oddelení neurológie. Počas výkonu zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, rehabilitáciu, fyzioterapiu v gynekológii a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí cvičenie, beh, písanie a spravovanie sociálnych sietí

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny? Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Opuchy dolných končatín sú do istej miery prirodzené a nepredstavujú vážny problém. Sú však situácie, kedy treba spozornieť.

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnej bielizni denne. 

Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť? Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť?

Rakovina vaječníkov , cancer ovaries, je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.