späť na zoznam článkov

Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Tehotenstvo je obdobie v živote ženy, ktoré je naplnené pocitmi šťastia, lásky, ale aj obavami ako to celé zvládneme, zo životných zmien, z pôrodu a či bude dieťatko v poriadku.


Začínajú pravidelné návštevy materskej poradne. Gynekológ sleduje ako sa vám darí. Dávate si na seba váčší pozor a snažíte sa zo svojho života odstrániť veci, ktoré by mohli ohroziť vývoj vytúženého bábätka.

Každé tehotenstvo je iné, niektoré prebehne bez problémov, no niekedy sa začne komplikovať. Jednou z komplikácií gravidity sú aj bolesti v podbrušku, a to rôznej intenzity. Aké môžu byť príčiny bolestí, ktoré sú neškodné, a ktoré naopak nie, a čo pri nich robiť, je téma tohto článku.

Tehotenstvo - gravidita

Tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov čiže 40. týždňov. Väčšina detí - až 80% sa rodí medzi 39. a 42. týždňom gravidity. Pôrod pred 39. týždňom sa nazýva predčasný, po 42.týždni ho označujeme ako oneskorený - prenášanie.

Počas celého obdobia sa môžu vyskytnúť bolesti v podbrušku, pociťuje ich väčšina žien, niektoré sú spôsobené fyziologickými zmenami, iné môžu signalizovať hroziace komplikácie alebo sú prejavom vážneho stavu, ktorý môže ohroziť na živote vás alebo vaše dieťatko.

Bolesti v podbrušku v tehotenstve, ktoré vás neohrozujú 

Občasné bolesti v podbrušku, rôznej intenzity, ktoré niekedy pripomínajú menštruáciu, inokedy cítite že vás sem tam pichne, bodne, alebo pociťujete  bolesti v slabinách napr. pri chôdzi sú spôsobené fyziologickými zmenami. V 1. trimestri gravidity sú dokonca jedným z príznakov tehotenstva spolu s nedostavením sa menštruácie.

Maternica počas celého obdobia tehotenstva rastie, napína sa, tlačí na okolité tkanivá a väzivá. Pokiaľ bolesti nie sú spojené so špinením, krvácaním, výtokmi, nemenia svoj charakter a intenzitu, samovoľne po chvíľke prejdú, netreba sa strachovať. V opačnom prípade kontaktujte lekára. 

Normálne sú aj slabšie bolesti po orgazme. Samovoľne odznejú.

Ďalšou príčinou bolestí sú  jemné sťahy maternice. V posledných týždňoch pred pôrodom v 3. trimestri gravidity bývajú intenzívnejšie, niekedy vás môžu až presvedčiť o tom, že začína pôrod. Sú to "poslíčkovia", Braxtonove - Hicksove kontrakcie. Nie sú pravidelné a ich frekvencia a intenzita nenarastá ako pri skutočnom pôrode. 

V poslednom týždni pred pôrodom môže byť príčinou bolestivého tlaku v podbrušku hlavička dieťatka.

Zápcha je v tehotenstve bežná. Spôsobuje ju uvoľnovanie progesterónu,  ovplyvňuje peristaltiku čriev. Dôležité je prijímať stravu bohatú na vlákninu, piť dostatok tekutín, pohybovať sa a tým predísť bolestiam v podbrušku spojeným so zápchou a nadúvaním.

Bolesti v podbrušku v tehotenstve , pri ktorých sa treba mať na pozore a ich príčiny

 Takéto bolesti sú iné, na aké ste zvyknutá. Ak sa objavia príznaky :                               

tehotná žena s bolesťami podbruška
Foto: Thinkstock
  • zmena charakteru a intenzity bolesti
  • objaví sa výtok, špinenie alebo krvácanie
  • odtok plodovej vody
  • prítomnosť úrazového mechanizmu
  • slabosť, pocity na odpadnutie, závraty 
  • nechutenstvo, zvracanie
  • časté močenie, spojené s pálením, rezaním

kontaktujte lekára, nečakajte že sa stav upraví. Ak sú príznaky závažné, vznikli rýchlo, napr. veľké krvácanie, šokujúca bolesť, strata vedomia, hroziaci predčasný pôrod , úraz - volajte 155. Najčastejšie príčiny komplikácií sú :

Potrat - abort 

Potrat je predčasné vypudenie mŕtveho plodu pred ukončením 28.týždňa gravidity, alebo ak nepoznáme dĺžku trvania tehotenstva do hmotnosti 999gr, alebo predčasne narodený plod s hmotnosťou do 500gr., ktorý nežije viac ako 24 hodín. Môže byť spontánny - ide o samovoľné vypudenie plodu z maternice, kriminálny , legálny - interupcia.

Podľa dĺžky trvania gravidity sa delia na včasné - do 16.týždňa a neskoré do 28.týždňa. 80 - 90% potratov prebehne v 1. trimestri gravidity, príčinou sú letálne vady plodu, infekcie a ochorenia matky, stres, traumy. U neskorých potratov zohrávajú úlohu napr. vývojové poruchy maternice a krčka maternice, myómy, zápalové ochorenia , úrazy.10 -15 % tehotenstiev končí potratom. 

Spontánny potrat sa začína miernymi bolesťami v podbrušku a slabým krvácaním - vtedy hovoríme o hroziacom potrate. Liečbou a kľudovým režimom je možné tehotenstvo udržať. Podávajú sa lieky na zastavenie krvácanie, na uvoľnenie sťahov maternice, sedatíva na upokojenie a vitamíny.

Postupne sa pridávajú kŕčovité bolesti podbruška, krvácanie je silnejšie, neskôr odteká plodová voda - tento stav sa označuje ako zaćínajúci potrat. Tehotenstvo sa v tomto štádiu podarí zachrániť len výnimočne, väčšínou plod už nežije. Preto netreba zanedbať už prvé známky hroziaceho potratu, je nutné čo najskôr vyhľadať gynekológa.

Silné kŕčovité bolesti a masívne krvácanie vyžaduje urgentnú liečbu, treba volať 155. 

Mimomaternicové tehotenstvo 

Vajíčko sa asi v 0,5 % gravidít uhniezdi mimo maternicu, najčastejšie vo vajcovode, príčinou sú napr. zápaly, antikoncepcia formou vnútromaternicového telieska -dana, vyšší vek matky, endometrióza. Pri prasknutí - ruptúre takéhoto tehotenstva, obvykle v 6. - 12.týždni gravidity sa veľmi rýchlo vyvýja šokový stav spojený s kolapsom, hrozí riziko vykrvácania.

Varovnými príznakmi sú tlakové jednostranné intenzívne bolesti v podbrušku, špinenie alebo krvácanie, brucho môže byť tvrdé , bolestivé na pohmat.

V prípade ruptúry je nutný akútny transport záchrannou službou na gynekológiu a operačné riešenie stavu,s dopĺňaním krvných strát a podávaním liekov. 

Predčasné odlučovanie - abrupcia placenty

Placenta sa začne odlučovať od steny maternice ešte pred pôrodom. Na príčine sú najmä úrazy, vyšší vek matky, hypertenzia, cukrovka, fajčenie, viacplodová gravidita. Vyskytuje sa asi v 1% tehotenstiev.

Príznaky sú neurčitý tlak v podbrušku, rastúce kŕčovité bolesti, krvácanie, napnutá brušná stena, plod sa viac hýbe v dôsledku stresu. Pri odlúčení viac ako 50 % plochy placenty,hrozí úmrtie plodu. Matka je ohrozená šokom a poruchami zrážania krvi.

Znovu sa jedná o život ohrozujúci stav,ktorý vyžaduje rýchly transport do nemocnice , tehotenstvo sa väčšinou predčasne operačne ukončí.

Úrazy v tehotenstve

Vznikajú najčastejšie pri dopravných nehodách, pádoch, úderoch do brucha, môžu zapríčiniť potrat, predčasný pôrod, odlučovanie placenty. Priebeh podľa závažnosti môže byť rôzny, od bolestí v podbrušku až po šokový stav z vykrvácania.

Na prvom mieste je záchrana matky, plod je ohrozený nedostatkom kyslíka. Stav vyžaduje rýchly transport, diagnostiku a liečbu, v prípade nutnosti sa pristupuje, pokiaľ je plod životaschopný, k ukončeniu tehotenstva cisárskym rezom. 

Niekedy sa žiaľ stane, že aj u nastávajúcich mamičiek je potrebné vykonávať kardiopulmonálnu resuscitáciu. Rozdielne je uloženie na ľavý bok a vypodloženie od podložky asi o 15 -45 stupňov, nedochádza tak k útlaku dolnej dutej žily a krv lepšie pri resuscitácii prúdi. Frekvencia masáže hrudníka a dýchania je rovnaká ako u dospelých. 30:2

Predčasný pôrod

V prípade, že dôjde k začatiu pôrodnej činnosti ešte pred 37. týždňom tehotenstva, hovoríme o predčasnom pôrode.

Hroziaci predčasný pôrod začína bolesťami v podbrušku, špinením , pokračuje tvrdnutím bruška - vznikom kontrakcií, ktoré naberajú na intenzite,  môže začať odtekať plodová voda.

predčasne narodené dieťa v inkubátore
Predčasne narodené dieťa. Foto: Thinkstock

To sú už jasné známky prebiehajúceho pôrodu.

Nedonosený novorodenec je ohrozený po príchode na svet rôznymi komplikáciami, dôležitá je intenzívna popôrodná starostlivosť. Preto neváhajte a pri vyššie spomenutých príznakoch volajte 155.

K pôrodu nedonosených detičiek môže dôjsť veľmi rýchlo, takýto pôrod sa nazýva prekotný.

Bolesti podbruška nemusia byť len z gynekologických príčin

Zápal slepého čreva - apendicitída

Stanovenie diagnózy býva obtiažnejšie, pretože maternica odtláča apendix a nie je na obvyklom mieste. Obvýklý priebeh je, že bolesť začína v oblasti pupku a sťahuje sa postupom času do oblasti pravého podbruška, sprevádza ju nechutenstvo, zvracanie, zástava vetrov a stolice , zvyšuje sa teplota.

Pri prasknutí - perforácii apendixu je brucho tvrdé - svalová défence , výrazne bolestivé. Závažný priebeh býva v gravidite, zvlášť v 3.trimestri, zápal nebýva ohraničený a môže chýbať príznak défence. 

Urologické príčiny

Bolesti pdbruška sú spojené s ťažkosťami pri močení, pocitmi pálenia, rezania, častým močením v malých množstvách napr. pri zápale močového mechúra. Dôležité je infekciu preliečiť, aby sa zápal nešíril ďaľej.

Odlíšenie bolestí podbruška v gravidite a stanovenie diagnózy býva niekedy vážnym diagnostickým problémom. Odoberie sa anamnéza, príznaky z iných systémov môžu napomôcť  smerovaniu k správnej diagnóze, napr. zástava vetrov a stolice, ťažkosti s močením, výstup teplôt. Ďaľej nasleduje gynekologické vyšetrenie a v prípade potreby ďalšie špecializované vyšetrenia. Odber krvi, sono, vyšetrenie špecialistami.

Určite však neobvyklé bolesti v podbrušku nezanedbajte, ale riešte ich už v začiatkoch a snažte sa tak predísť vážnejším komplikáciám.

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Martina Šmidova

Bc. Martina Šmidova

Redaktor
Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu a Urgentnú zdravotnú starostlivosť na UKF. Pracovala vo FN Motol na onkológii, v PN Bohunice a Veľké Zálužie, na KAIM v Nitre a OAIM Zlaté Moravce. Od roku 2010 pôsobí ako zdravotnícky záchranár.
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Peľová sezóna útočí Peľová sezóna útočí

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Aj spánok vplýva na zdravie očí. Dodržte tieto pravidlá a vyspíte sa doružova Aj spánok vplýva na zdravie očí. Dodržte tieto pravidlá a vyspíte sa doružova

O tom, že spánok pozitívne vplýva nielen na našu dušu, ale aj na naše telo, snáď netreba ani debatovať. Človek naberie energiu, oddýchne si a v snoch sa vyberie, takpovediac, do iného...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.