späť na zoznam článkov

Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova
Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor
Zdroj foto: Getty images

Tehotenstvo je obdobie v živote ženy, ktoré je naplnené pocitmi šťastia, lásky, ale aj obavami ako to celé zvládneme, zo životných zmien, z pôrodu a či bude dieťatko v poriadku.


Začínajú pravidelné návštevy materskej poradne. Gynekológ sleduje ako sa vám darí. Dávate si na seba váčší pozor a snažíte sa zo svojho života odstrániť veci, ktoré by mohli ohroziť vývoj vytúženého bábätka.

Každé tehotenstvo je iné, niektoré prebehne bez problémov, no niekedy sa začne komplikovať. Jednou z komplikácií gravidity sú aj bolesti v podbrušku, a to rôznej intenzity. Aké môžu byť príčiny bolestí, ktoré sú neškodné, a ktoré naopak nie, a čo pri nich robiť, je téma tohto článku.

Tehotenstvo - gravidita

Tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov čiže 40. týždňov. Väčšina detí - až 80% sa rodí medzi 39. a 42. týždňom gravidity. Pôrod pred 39. týždňom sa nazýva predčasný, po 42.týždni ho označujeme ako oneskorený - prenášanie.

Počas celého obdobia sa môžu vyskytnúť bolesti v podbrušku, pociťuje ich väčšina žien, niektoré sú spôsobené fyziologickými zmenami, iné môžu signalizovať hroziace komplikácie alebo sú prejavom vážneho stavu, ktorý môže ohroziť na živote vás alebo vaše dieťatko.

Bolesti v podbrušku v tehotenstve, ktoré vás neohrozujú 

Občasné bolesti v podbrušku, rôznej intenzity, ktoré niekedy pripomínajú menštruáciu, inokedy cítite že vás sem tam pichne, bodne, alebo pociťujete  bolesti v slabinách napr. pri chôdzi sú spôsobené fyziologickými zmenami. V 1. trimestri gravidity sú dokonca jedným z príznakov tehotenstva spolu s nedostavením sa menštruácie.

Maternica počas celého obdobia tehotenstva rastie, napína sa, tlačí na okolité tkanivá a väzivá. Pokiaľ bolesti nie sú spojené so špinením, krvácaním, výtokmi, nemenia svoj charakter a intenzitu, samovoľne po chvíľke prejdú, netreba sa strachovať. V opačnom prípade kontaktujte lekára. 

Normálne sú aj slabšie bolesti po orgazme. Samovoľne odznejú.

Ďalšou príčinou bolestí sú  jemné sťahy maternice. V posledných týždňoch pred pôrodom v 3. trimestri gravidity bývajú intenzívnejšie, niekedy vás môžu až presvedčiť o tom, že začína pôrod. Sú to "poslíčkovia", Braxtonove - Hicksove kontrakcie. Nie sú pravidelné a ich frekvencia a intenzita nenarastá ako pri skutočnom pôrode. 

V poslednom týždni pred pôrodom môže byť príčinou bolestivého tlaku v podbrušku hlavička dieťatka.

Zápcha je v tehotenstve bežná. Spôsobuje ju uvoľnovanie progesterónu,  ovplyvňuje peristaltiku čriev. Dôležité je prijímať stravu bohatú na vlákninu, piť dostatok tekutín, pohybovať sa a tým predísť bolestiam v podbrušku spojeným so zápchou a nadúvaním.

Bolesti v podbrušku v tehotenstve , pri ktorých sa treba mať na pozore a ich príčiny

 Takéto bolesti sú iné, na aké ste zvyknutá. Ak sa objavia príznaky :                               

tehotná žena s bolesťami podbruška
Foto: Thinkstock
  • zmena charakteru a intenzity bolesti
  • objaví sa výtok, špinenie alebo krvácanie
  • odtok plodovej vody
  • prítomnosť úrazového mechanizmu
  • slabosť, pocity na odpadnutie, závraty 
  • nechutenstvo, zvracanie
  • časté močenie, spojené s pálením, rezaním

kontaktujte lekára, nečakajte že sa stav upraví. Ak sú príznaky závažné, vznikli rýchlo, napr. veľké krvácanie, šokujúca bolesť, strata vedomia, hroziaci predčasný pôrod , úraz - volajte 155. Najčastejšie príčiny komplikácií sú :

Potrat - abort 

Potrat je predčasné vypudenie mŕtveho plodu pred ukončením 28.týždňa gravidity, alebo ak nepoznáme dĺžku trvania tehotenstva do hmotnosti 999gr, alebo predčasne narodený plod s hmotnosťou do 500gr., ktorý nežije viac ako 24 hodín. Môže byť spontánny - ide o samovoľné vypudenie plodu z maternice, kriminálny , legálny - interupcia.

Podľa dĺžky trvania gravidity sa delia na včasné - do 16.týždňa a neskoré do 28.týždňa. 80 - 90% potratov prebehne v 1. trimestri gravidity, príčinou sú letálne vady plodu, infekcie a ochorenia matky, stres, traumy. U neskorých potratov zohrávajú úlohu napr. vývojové poruchy maternice a krčka maternice, myómy, zápalové ochorenia , úrazy.10 -15 % tehotenstiev končí potratom. 

Spontánny potrat sa začína miernymi bolesťami v podbrušku a slabým krvácaním - vtedy hovoríme o hroziacom potrate. Liečbou a kľudovým režimom je možné tehotenstvo udržať. Podávajú sa lieky na zastavenie krvácanie, na uvoľnenie sťahov maternice, sedatíva na upokojenie a vitamíny.

Postupne sa pridávajú kŕčovité bolesti podbruška, krvácanie je silnejšie, neskôr odteká plodová voda - tento stav sa označuje ako zaćínajúci potrat. Tehotenstvo sa v tomto štádiu podarí zachrániť len výnimočne, väčšínou plod už nežije. Preto netreba zanedbať už prvé známky hroziaceho potratu, je nutné čo najskôr vyhľadať gynekológa.

Silné kŕčovité bolesti a masívne krvácanie vyžaduje urgentnú liečbu, treba volať 155. 

Mimomaternicové tehotenstvo 

Vajíčko sa asi v 0,5 % gravidít uhniezdi mimo maternicu, najčastejšie vo vajcovode, príčinou sú napr. zápaly, antikoncepcia formou vnútromaternicového telieska -dana, vyšší vek matky, endometrióza. Pri prasknutí - ruptúre takéhoto tehotenstva, obvykle v 6. - 12.týždni gravidity sa veľmi rýchlo vyvýja šokový stav spojený s kolapsom, hrozí riziko vykrvácania.

Varovnými príznakmi sú tlakové jednostranné intenzívne bolesti v podbrušku, špinenie alebo krvácanie, brucho môže byť tvrdé , bolestivé na pohmat.

V prípade ruptúry je nutný akútny transport záchrannou službou na gynekológiu a operačné riešenie stavu,s dopĺňaním krvných strát a podávaním liekov. 

Predčasné odlučovanie - abrupcia placenty

Placenta sa začne odlučovať od steny maternice ešte pred pôrodom. Na príčine sú najmä úrazy, vyšší vek matky, hypertenzia, cukrovka, fajčenie, viacplodová gravidita. Vyskytuje sa asi v 1% tehotenstiev.

Príznaky sú neurčitý tlak v podbrušku, rastúce kŕčovité bolesti, krvácanie, napnutá brušná stena, plod sa viac hýbe v dôsledku stresu. Pri odlúčení viac ako 50 % plochy placenty,hrozí úmrtie plodu. Matka je ohrozená šokom a poruchami zrážania krvi.

Znovu sa jedná o život ohrozujúci stav,ktorý vyžaduje rýchly transport do nemocnice , tehotenstvo sa väčšinou predčasne operačne ukončí.

Úrazy v tehotenstve

Vznikajú najčastejšie pri dopravných nehodách, pádoch, úderoch do brucha, môžu zapríčiniť potrat, predčasný pôrod, odlučovanie placenty. Priebeh podľa závažnosti môže byť rôzny, od bolestí v podbrušku až po šokový stav z vykrvácania.

Na prvom mieste je záchrana matky, plod je ohrozený nedostatkom kyslíka. Stav vyžaduje rýchly transport, diagnostiku a liečbu, v prípade nutnosti sa pristupuje, pokiaľ je plod životaschopný, k ukončeniu tehotenstva cisárskym rezom. 

Niekedy sa žiaľ stane, že aj u nastávajúcich mamičiek je potrebné vykonávať kardiopulmonálnu resuscitáciu. Rozdielne je uloženie na ľavý bok a vypodloženie od podložky asi o 15 -45 stupňov, nedochádza tak k útlaku dolnej dutej žily a krv lepšie pri resuscitácii prúdi. Frekvencia masáže hrudníka a dýchania je rovnaká ako u dospelých. 30:2

Predčasný pôrod

V prípade, že dôjde k začatiu pôrodnej činnosti ešte pred 37. týždňom tehotenstva, hovoríme o predčasnom pôrode.

Hroziaci predčasný pôrod začína bolesťami v podbrušku, špinením , pokračuje tvrdnutím bruška - vznikom kontrakcií, ktoré naberajú na intenzite,  môže začať odtekať plodová voda.

predčasne narodené dieťa v inkubátore
Predčasne narodené dieťa. Foto: Thinkstock

To sú už jasné známky prebiehajúceho pôrodu.

Nedonosený novorodenec je ohrozený po príchode na svet rôznymi komplikáciami, dôležitá je intenzívna popôrodná starostlivosť. Preto neváhajte a pri vyššie spomenutých príznakoch volajte 155.

K pôrodu nedonosených detičiek môže dôjsť veľmi rýchlo, takýto pôrod sa nazýva prekotný.

Bolesti podbruška nemusia byť len z gynekologických príčin

Zápal slepého čreva - apendicitída

Stanovenie diagnózy býva obtiažnejšie, pretože maternica odtláča apendix a nie je na obvyklom mieste. Obvýklý priebeh je, že bolesť začína v oblasti pupku a sťahuje sa postupom času do oblasti pravého podbruška, sprevádza ju nechutenstvo, zvracanie, zástava vetrov a stolice , zvyšuje sa teplota.

Pri prasknutí - perforácii apendixu je brucho tvrdé - svalová défence , výrazne bolestivé. Závažný priebeh býva v gravidite, zvlášť v 3.trimestri, zápal nebýva ohraničený a môže chýbať príznak défence. 

Urologické príčiny

Bolesti pdbruška sú spojené s ťažkosťami pri močení, pocitmi pálenia, rezania, častým močením v malých množstvách napr. pri zápale močového mechúra. Dôležité je infekciu preliečiť, aby sa zápal nešíril ďaľej.

Odlíšenie bolestí podbruška v gravidite a stanovenie diagnózy býva niekedy vážnym diagnostickým problémom. Odoberie sa anamnéza, príznaky z iných systémov môžu napomôcť  smerovaniu k správnej diagnóze, napr. zástava vetrov a stolice, ťažkosti s močením, výstup teplôt. Ďaľej nasleduje gynekologické vyšetrenie a v prípade potreby ďalšie špecializované vyšetrenia. Odber krvi, sono, vyšetrenie špecialistami.

Určite však neobvyklé bolesti v podbrušku nezanedbajte, ale riešte ich už v začiatkoch a snažte sa tak predísť vážnejším komplikáciám.

Naposledy aktualizované 20.05.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu a Urgentnú zdravotnú starostlivosť na UKF. Pracovala vo FN Motol na onkológii, v PN Bohunice a Veľké Zálužie, na KAIM v Nitre a OAIM Zlaté Moravce. Od roku 2010 pôsobí ako zdravotnícky záchranár.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo? Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo?

Ovulácia nastupuje pravidelne každý mesiac, rovnako ako menštruácia. U niektorých žien prebehne bez toho aby na seba upozornila, u iných sú prítomné mierne prejavy. Dôležitosť...

Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje? Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje?

Krásne, bacuľaté a šťastné - to je idylický obraz v súvislosti s tehotenstvom. Skutočnosť sa ale od tejto skreslenej predstavy v mnohom líši. Rôzne vplyvy spôsobujú časté zmeny nálad...

Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti

O endometrióze sa toho veľmi veľa nevie, no napriek tomu výrazne ovplyvňuje život ženy . Príčiny, prejavy a liečba tohto gynekologického ochorenia sú vysoko individuálne. Môže mať...

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.