späť na zoznam článkov

Syndróm chorej budovy: Spôsobuje únavu, stres a zdravotné ťažkosti?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Syndróm chorej budovy: Spôsobuje únavu, stres a zdravotné ťažkosti?
Zdroj foto: Getty images

Často vás škriabe v krku, bolí hlava, alebo sa len jednoducho necítite dobre, a to bez zjavnej príčiny? Ak sa ťažkosti vyskytujú len v určitom prostredí, možno i vy trpíte syndrómom chorej budovy.


Žijeme v dobe, keď väčšinu času trávime v interiéri. Domy či iné budovy na nás pôsobia rôznymi vplyvmi.

Od klimatizácie, cez mikroorganizmy, až po stavebný materiál, z ktorého sú budovy postavené. To všetko môže vplývať na našu fyzickú pohodu, ale i zdravie.

Pôvodná funkcia domov a budov, ochrániť nás, sa tak vytráca. Naopak, môže sa stať vyvolávateľom rôznych ťažkostí a problémov.

Čo je syndróm chorej budovy?

Ťažko hovoriť o chorobe. Je to skôr fenomén, ktorý sa prejavuje výskytom zdravotných ťažkostí či nepríjemných pocitov, a to bez zjavnej, alebo nejasnej príčiny.

Objavuje sa u ľudí, ktorí trávia väčšinu času vo vnútri rôznych budov. Ich ťažkosti sú nešpecifické. Ide napríklad o bolesti hlavy, únavu, dýchacie ťažkosti, ale i vyrážky a podobne.

Za množstvom nešpecifických problémov a diskomfortu stojí často budova a nie choroba.

Tieto ťažkosti sa so zvyšujúcou sa frekvenciou začali vyskytovať najmä po roku 1970. Pripisuje sa to javu, keď sa staré, prirodzene vetrané domy, začali nahrádzať novými, energeticky výhodnými a vzduchotesnými.

Tento fenomén bol pomenovaný rôzne. Hovorilo sa o domovej chorobe či syndróme úradníckych očí.

V roku 1982 Svetová zdravotnícka organizácia uznala názov: syndróm chorých budov.

Tento pojem sa doteraz používa najčastejšie. Známa je tiež skratka v angličtine: SBS – sick building syndrome. 

Príčiny SBS neboli doposiaľ určené. Jeho stanovenie je na základe ťažkostípríznakov. Tie sú samozrejme v rôznych typoch budov odlišné.

Porada v kancelárií, zamestnanci sediaci za stolom
Syndróm chorej budovy nemusí vyvolať poškodenie zdravia. Často je však príčinou zníženia pracovnej výkonnosti. Foto: Thinkstock

Kedy možno uvažovať o syndróme chorej budovy? 

O tomto syndróme môžeme hovoriť, ak sa u viac ako 20% užívateľov budovy prejavia podobné symptómy, a pretrvávajú viac ako dva týždne. Príčina ich ťažkostí je neznáma a po opustení budovy sa príznaky vytrácajú.

O syndróme chorej budovy sa nejedná, pokiaľ poznáme príčinu. Ide napríklad o infekcie spôsobené pobytom v zdravotníckom zariadení, ťažkosti vyvolané cigaretovým dymom, otravy spôsobené emisiami zo stavebných materiálov alebo ako dôsledok vlhka, či iných teplotných zmien.

Aké sú príznaky SBS?

Často sú to celkové alebo systémové príznaky, ako nešpecifické bolesti, únavacelková slabosť. Zhoršenie chronickej choroby či alergie, môže mať taktiež na svedomí práve budova, v ktorej sa nachádzame. Nervozita a porucha sústredenia sa, nemusí byť len dôsledkom vysokého pracovného nasadenia, ale i dôsledkom SBS.

Najčastejšie príznaky vyskytujúce sa pri SBS:

 • podráždenie, pálenie, rezanie očí, rozmazané videnie
 • podráždená nosová sliznica, krvácanie z nosa
 • sucho a bolesť v krku, ťažkosti pri prehĺtaní
 • dýchacie ťažkosti, upchatý nos, kašeľ, strata hlasu
 • podráždená pokožka, vyrážky
 • bolesť hlavy, bolesť svalov
 • únava, podráždenosť, porucha koncentrácie

Ako poznať „chorú“ budovu?

Určiť syndróm chorej budovy, či samotnú chorú budovu, nie je jednoduché. Problémy a ťažkosti sa u každého jedinca prejavujú rozdielne. Napriek tomu existuje zopár znakov, ktoré sú charakteristické pre chorú budovu.

Väčšinou ide o budovy postavené po roku 1960. V budove sa nachádza klimatizácia, blikajúce či inak nevhodné osvetlenie, chemické znečistenie, cigaretový dym, počítačemonitory. Často je interiér vybavený čalúneným nábytkom, regálmi, kartotékami, kobercami.

Zmeny teploty alebo vlhkosti počas dňa, taktiež prispievajú k faktorom spôsobujúcim syndróm chorej budovy. Rovnako tak i nedostatočné upratovanie alebo údržba. Užívatelia budovy sa tiež často sťažujú na hluk či nedostatočné osvetlenie.

Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v hodnotách medzi 30 až 70 percent. Pri nižších hodnotách sa víria jemné prachové častice a vysychajú sliznice, ktoré tak strácajú svoju samočistiacu schopnosť a obranyschopnosť. Vyššia vlhkosť je zas ideálnym prostredím pre množenie rôznych mikroorganizmovplesní.

O súvislosti zdravia s vlhkom či teplotnými rozdielmi, sa tiež dočítate v článku o letných prechladnutiach u detí.
Žena a muž telefonujú z mobilov, v pozadí výškové budovy.
Ženy sú na syndróm chorej budovy náchylnejší ako muži. Foto: Thinkstock
Zaujímavé informácie sa tiež dočítate v článku o legionelle.

Ako sa vyhnúť syndrómu chorej budovy?

Vyhnúť sa tomuto, čoraz viac vyskytujúcemu sa fenoménu, je značne komplikované. V podstate stačí zamedziť tráveniu času v budove, ktorá spôsobuje tento syndróm. No zmena bývania či práce, nie je jednoduchá.

Čo sa týka prevencie, tá začína už pri samotnej realizácií stavby. Dôležité sú technické parametre, ktoré musí budova spĺňať v súvislosti s účelom, na ktorý bude využívaná. Je nutné zohľadniť faktory ako hlučnosť, prirodzené i vnútorné osvetlenie a najmä spôsob údržby budovy.

Žeriav, v pozadí rozostavané výškové budovy
V dnešnej dobe, musí stavebný materiál spĺňať normy, ktoré sú kontrolované. Foto: Thinkstock

Faktory ktoré prispievajú k zvýšenému riziku SBS:

 • veľké kancelárske priestory
 • nedostatočná či nevhodná izolácia
 • nedostatočné alebo naopak intenzívne denné osvetlenie
 • otvorené regály, kartotéky
 • použitie nevhodných náterov, lepidiel, tmelov
 • nevhodné osvetlenie žiarivkami, blikanie

K častým vyvolávateľom syndrómu patria i prebiehajúce rekonštrukcie počas pracovných hodín, či užívanie budov krátko po ich dokončení. Taktiež zmes chemických emisií vznikajúcich následkom maľovania, obkladania či omietania, značne vplýva na zdravie i celkový komfort. 

Vplyv ventilácie a klimatizácie na syndróm chorej budovy

Správne fungovanie ventilácie či klimatizácie, zabezpečuje čistotu, optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu. Pri nesprávnom fungovaní týchto systémov, môže vznikať nerovnováha medzi jednotlivými miestnosťami. Telo tak zažíva teplotný šok, pri ktorom sa oslabuje imunita.

Ďalším problémom môže byť nedostatočná alebo zanedbaná údržba. Klimatizácia tak môže byť zdrojom nečistôt, či mikroorganizmov.

Prečítajte si tiež magazínové články:
Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie
Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Ďajšie zaujímavé zdroje

Nevítaní obyvatelia domov a budov

Nevítaní obyvatelia domov a budov

Naposledy aktualizované 14.08.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 3. 12. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 3. 12. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.