späť na zoznam článkov

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete ako sa im vyhnúť?

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre žiadneho člena rodiny. Viete aké sú najčastejšie vyvolávajúce faktory prechladnutia v lete a ako sa im vyvarovať?


Deti nie celkom dobre znášajú liečebný režim, keď vedia že ich rovesníci si vonku užívajú letné radovánky. Aj keď chorobe sa veľa krát ťažko vyhnúť, práve v lete často zabúdame na prevenciu. V článku uvádzame nie len najčastejšie zdravotné ťažkosti detí, ktoré sa vyskytujú v letných mesiacoch, ale aj faktory, ktoré podporujú ich vznik.

Klimatizácia a prievan

Súčasťou zlepšenia komfortu v horúcom lete je i používanie klimatizácie, a to nie len v aute. Tá nás príjemne schladí a my sa opäť cítime plní energie.

Aby ste sa však vyvarovali teplotnému  šoku a neskončili s podráždeným hrdlom či bolesťou hlavy, treba dodržiavať určité zásady.

Chlapec s otcom stojaci pred ventilátorom
Opatrne pri vystavovaní sa priamemu prúdeniu chladného vzduchu. Foto: Thinkstock

Deti sú citlivé na prudké zmeny teplôt. Preto nastavuje klimatizáciu maximálne o 6 stupňov nižšiu, než je teplota vonkajšieho prostredia. Nikdy nenechávajte prúdiť vzduch priamo na deti a už vôbec nie na ich tvár.

Pred koncom jazdy autom sa aklimatizujte. Postupne teda zvyšujete teplotu aby sa priblížila tej vonku. Pri  krátkych trasách sa radšej úplne vyvarujte jej používaniu.  

Nesprávnym používaním klimatizácie alebo vystavenie dieťaťa prievanu, mu môžeme navodiť zápal stredného ucha, či zápal očných spojiviek.

Nezabúdajte že klimatizácia vzduch nie len ochladzuje, ale i vysušuje. Následným vysušením slizníc sa dá predísť, napríklad ponechaním nádoby s vodou v miestnosti. Dôležitý je aj pitný režim.

Prečítajte si tiež články:
Ako používať, či nastaviť klimatizáciu správne a aby nám neškodia?
Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie.

Čo je teplotný šok

V horúcom letnom období sme neustále vystavovaný teplotným rozdielom. Ide o rozdiely napríklad po vstupe do klimatizovaných nákupných centrách, pri jazde v aute s klimatizáciou, ale aj pri kúpaní v chladnej vode. Deti sú na tieto prudké zmeny najcitlivejšie.

Náhlim prechodom z chladného do horúceho prostredia a naopak, môže dôjsť k takzvanému teplotnému šoku. Následkom neho, organizmus stráca schopnosť brániť sa a to nie len pred nachladnutím a chrípkou. Imunita najmä malých detí sa znižuje.

Teplotný šok vzniká aj pri konzumácií studených nápojov či ľadových maškŕt, ako sú nanuky a zmrzliny.

Prehriatie a úpal

V zápale hry a šantenia sa, nielen deti nepozorujú varovné signály prehriatia. Príliš dlhému vystaveniu sa slnku hrozí nielen riziko spálenia slnkom, ale i navodenie si úpalu, či dehydratácie.

Správne používanie klimatizácie je aj u novorodenca vhodnejšie, ako ho nechať v horúcom prostredí bez prúdenia vzduchu.

Prečítajte si tiež články o zdravom opaľovaní či ochrane pred slnkom.

Novorodenci nemajú ešte vytvorenú termoreguláciu. A tak sú nie len na podchladenie, ale i na prehriatie či úpal náchylnejšie. Teplé a vlhké prostredie navyše zo sebou prináša riziko vzniku potničiek, s ktorými sa citlivá detská pokožka stretáva pomerne často.

Vo vetranej miestnosti dieťa lepšie spí a je menej ohrozené syndrómom náhleho úmrtia. Pozor však na prievanteplotný šok. 

Zapamätajte si:

V aute nikdy nenechávajte dieťa osamote ani na pár minút! V horúcich letných mesiacoch sa stojace auto už za okamih zmení na horúce peklo!

Letná chrípka

Pôvodcom typických chrípkových epidémií, ktoré poznáme počas jari či jesene, je vírus influenza. Tá sa však v letných mesiacoch takmer vôbec nevyskytuje. Letné chrípky či prechladnutia majú na svedomí najmä enterovírusy. Väčšinou sa prejaví trojdňovou horúčkou a ľahkým zápalom hrdla. Často sa vyskytuje i vracanie, bolesť hlavy či svalov.

Znepokojená matka meria dcére teplotu
V teplom a vlhkom prostredí sa darí najmä baktériám či plesniam. Tie sú tiež častou príčinou letných chrípok. Foto: Thinkstock

Medzi faktory, ktoré podporujú vznik letných chrípok či prechladnutí, bývajú napríklad dlhé trávenie času v chladnej vode, kombinácia spoteného tela a prievanu, chladné nápoje, zmrzlina a podobne. Pri tom všetkom telo zažíva teplotný šok a oslabenie imunity.

Pozor tiež na príjem tekutín. Ich nedostatkom dochádza k vysušeniu slizníc, ktoré tak neplnia svoju ochrannú funkciu. Prečítajte si tiež článok o správnom pitnom režime v lete.

Pozor na to aby dieťa nebolo vystavené prievanu najmä keď je spotené.

Opatrný treba byť tiež pri nadmernom slnení. To oslabuje naše telo. Organizmus sa tak ťažšie ubráni chorobe.

Nenechávajte deti dlho v studenej vode, či v mokrých plavkách. Inak im môžete privolať nie len prechladnutie, ale i zápal močových ciest.

Liečba letnej chrípky

Liečba sa v podstate nelíši od liečby klasickej chrípky alebo prechladnutia. Dôležité aby malo dieťa pokojoddych. Treba mu zabezpečiť dostatok tekutín a samozrejme vitamínov. Pri teplote nad 38,5°C, nasaďte antipyretiká s obsahom paracetamolu alebo brufenu. Ak teplota neklesne do troch dní, alebo sa vyskytnú iné komplikácie či príznaky, treba vyhľadať lekára.

Angína

Infekcie horných dýchacích ciest sa v letnom období vyskytujú pomerne často. Podobne ako pri letnej chrípke, si nie len deti ľahko navodia teplotný šok. Obranyschopnosť tak razom klesá. Stačí sa schladiť príliš studeným nápojom či priveľkým pohárom zmrzliny a bolestivá a nepríjemná bolesť hrdla je tu.

Angína sa šíri kvapôčkovou infekciou, teda kýchaním a kašľaním chorého človeka.

Podľa lokalizácie zápalu rozlišujeme zápal hltanu – faryngitídu alebo zápal mandlí – tonzilitídu, ktorá sa pri hnisavom zápale nazýva angína.

Tkanivo mandlí má dôležitú ochrannú funkciu v súvislosti so vstupom choroboplodných častíc do dýchacieho systému.

Angína bakteriálneho pôvodu sa vyskytuje v lete pomerne často. Baktériám sa totižto v teplom letnom prostredí najviac darí. Vyvolávateľom môžu byť však aj stafylokoky, vírusy či plesne.

Ubolené dievča sa drží rukou za hrdlo
Bolesť a škrabanie v hrdle sú prvými príznakmi možnej angíny. Foto: Thinkstock

Liečba sa rozlišuje podľa pôvodcu. Kým angínu vírusového pôvodu zvládnete len s kľudom na lôžku, vitamínmi a dostatkom tekutín, u bakteriálnej angíne sa bez antibiotík nezaobídete. Samozrejme aj tu je dôležité, aby dieťa malo kľud a dostatok tekutín či vitamínov. Lekár vám poprípade môže ešte odporučiť lieky proti teplote - antipyretiká, či lieky proti bolesti - analgetiká. Pri vírusovej angíne antivirotiká.

Na bolesť hrdla pomôžu rôzne pastilky či kloktadlá, ktoré bežne zakúpiť v lekárni. Tie majú lokálny analgetickyantipyretický účinok.

TIP prečítajte si tiež článok: Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Zápal stredného a vonkajšieho ucha

Zvukovod detí je krátky, a tak sú na zápal stredného ucha náchylnejšie než dospelí. Často sa vyskytuje ako dôsledok či komplikácia infektu horných dýchacích ciest. Býva teda pridruženým ochorením napríklad pri nádche či angíne.

V letnom období sú zas deti ohrozené zápalom vonkajšieho ucha, takzvanou externou otitídou. K jej vzniku prispieva najmä dlhý pobyt vo vode, či časté potápanie. Poznáme ho tiež pod názvom plavecké ucho. Detský zvukovod je navyše od polovice smerom k ušnému bubienku smerujúci mierne nadol. A tak sa voda nie len ľahko dostane do tejto oblasti, ale sa tu aj dlhšie udrží. To sú významné faktory podporujúce zápal.

Viac o zápale ucha, nielen u detí, sa dočítate tiež v článku: Zápal ucha v lete a voda.

Infekcie močových ciest

Zápaly močových ciest sa nevyhýbajú ani našim najmenším. Deti do troch rokov nedokážu vymočiť celý objem močového mechúra naraz. Časť moču zostáva v mechúry, čo vytvára ideálne prostredie na množenie sa baktérií. Častejšie sa vyskytuje u dievčatiek. Ich močová rúra je kratšia a nachádza sa len 1 centimeter od konečníka. Baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v hrubom čreve, tak nemajú ďaleko od močových ciest, kde spôsobujú zápal. 

Tieto ťažkosti sa však nevyhýbajú ani chlapcom. Rizikovým faktorom je najmä nosenie mokrých plaviek, spoteného oblečenia alebo močenie do bazéna. Pri močení sa totižto ľahšie dostávajú mikroorganizmy do močových ciest, kde môžu vyvolať zápal.

Viac sa dočítate v článku: Zápal močových ciest.

Dbajte aj na kvalitu a čistotu vody, v ktorej sa deti kúpu. Zanedbaná čistota vody v bazéne, či nevyhovujúca v jazerách, môže spôsobiť nepríjemnosti nielen v oblasti močových ciest. 

Prečítajte si tiež magazínový článok:
Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká
Súhrn letných problémov v jednom magazínovom článku

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Ako podporiť imunitu u dojčiat a batoliat

Ako podporiť imunitu u dojčiat a batoliat

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Máte doma žiaka? Pomôžte mu zvládnuť stres i tlak vyvíjaný školou. Máte doma žiaka? Pomôžte mu zvládnuť stres i tlak vyvíjaný školou.

V dnešnej dobe sa čoraz viac diskutuje o tom, či nie je na deti vyvíjaný neprimeraný tlak a vysoké nároky. Ako podporiť dieťa vo vzdelávaní a efektívne využiť jeho potenciál, aby to...

Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť

Nafúknuté brucho, kŕče a odchod plynov, výrazne ovplyvňuje fyzickú pohodu i spoločenský život. Dodržujte týchto 5 zásad a tejto nepríjemnosti sa môžete zbaviť.

Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí? Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí?

Stolica bábätka i väčších detí nám môže veľa povedať o ich trávení, ale aj o celkovom zdravotnom stave. Zelená stolica je stále spojená s mnohými mýtmi i polopravdami.

Fyzikálna liečba bolestí chrbta Fyzikálna liečba bolestí chrbta

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Menopauza u mužov, vtip alebo realita?

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.