späť na zoznam článkov

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 17. 1. 2022

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 17. 1. 2022
Zdroj foto: Getty images

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


V platnosti zostávajú všetky doterajšie protipandemické opatrenia, ktoré sa týkajú obchodov, prevádzok služieb, hotelových zariadení, lyžiarskych stredísk či cestovania v diaľkových linkách. Vláda SR 24. novembra vyhlásila núdzový stav na obdobie 90 dní, platiť začne od polnoci.

COVID automat je pozastavený, platí totiž núdzový stav a lockdown.

COVID automat sa pretransformuje, zavádzajú sa jednotné opatrenia pre celé územie Slovenska. Prevádzky a služby budú plošne otvorené od 5.00 do 22.00 hod. V rámci zamestnania bude platiť OTP režim, avšak pre tých, ktorí tak môžu fungovať, sa odporúča práca z domu.

Po novom budú existovať štyri druhy režimov, k režimu základ, OTP a OP pribude ešte režim OP+ po vzore z Nemecka. Platnosť COVID pasov sa navyše od 1. februára skráti z 12 na 9 mesiacov v súlade s tým, ako to je v ostatných štátoch Európskej únie.

Obchody a služby

Vyhláška k činnosti prevádzok je účinná od 10. decembra. Obchody, ktoré predávajú viac druhov sortimentu, môžu v režime základ predávať iba ten tovar, ktorý predávajú ostatné prevádzky s povoleným režimom základ. Len v režime OTP môžu fungovať hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, avšak iba v súvislosti s výkonom práce alebo za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia.

Od pondelka 10. januára sa otvárajú kultúrne podujatia v režime pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19 a tých, ktorý koronavírus prekonali. Kapacita bude nastavená na 50 návštevníkov.

Len v režime OP môžu od 10. decembra fungovať za dodržania podmienok vo vyhláške prevádzky fitness, autoškoly, kaderníctva, holičstvá, prevádzky manikúr alebo pedikúr, lanovky, vleky. Ostatné prevádzky obchodu môžu byť od 10. decembra otvorené len v režime OP.

Len v režime OP môžu od 25. decembra fungovať hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, pričom pre svojich ubytovaných hostí môžu mať otvorené aj reštaurácie a wellness, ktoré sú ich súčasťou. Do hotelov a podobných ubytovacích zariadení musia mať osoby v režime OP navyše potrebný negatívny výsledok testu.

Podnikatelia v gastronomickom sektore môžu otvoriť interiéry svojich prevádzok pre verejnosť od pondelka 3. januára. Ich kapacita môže byť obsadená najviac do 50 percent. Do reštaurácií a iných stravovacích zariadení sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR dostanú len očkované osoby a tie, ktoré ochorenie COVID-19 prekonali. Od piatka 7. januára môžu zákazníci prevádzok verejného stravovania konzumovať jedlá a nápoje aj vo foodcourtoch obchodných domov.

Preukazovanie sa

Parlament 12. novembra odsúhlasil úpravu povinnosti prevádzkovateľov. Tí budú musieť vyžadovať od osôb preukázanie totožnosti a odmietnuť vstup do prevádzkových priestorov zariadení alebo na hromadné podujatie osobám, ktoré odmietnu svoju totožnosť preukázať.

Osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor bude zároveň schopná počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 uzavrieť prevádzku, a to rozhodnutím na mieste. Bude môcť požiadať o súčinnosť Policajný zbor, pričom príslušník Policajného zboru bude môcť vyžadovať od fyzických osôb potvrdenie o absolvovaní očkovania, o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o negatívnom výsledku testu, a to práve v súvislosti s využitím oprávnenia zakázať vstup na určené miesto alebo prikázať zotrvanie na určenom mieste.

Novela Zákonníka práce zase v tejto súvislosti upravuje povinnosť zamestnávateľa skontrolovať zamestnanca. Ak sa potvrdením nepreukáže, zamestnávateľ ho nemusí vpustiť na pracovisko.

Bude mu však musieť umožniť splnenie povinnosti aj iným spôsobom, a to bezplatným testovaním, ktoré zabezpečí zamestnávateľ. Až vtedy, ak zamestnanec odmietne aj tento spôsob, zamestnávateľ to môže kvalifikovať ako prekážku v práci na strane zamestnanca, t. j. zamestnávateľ nebude povinný zamestnancovi prideľovať prácu, a to bez náhrady mzdy. Strany sa však môžu dohodnúť na inom režime, napríklad náhrade mzdy či čerpaní dovolenky. 

Definícia a opatrnia

Od 16. augusta je definícia plne zaočkovanej osoby 

  • osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou,
  • osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou, alebo
  • osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19, alebo
  • osoba do 12 rokov veku.

Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si sami určia, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky. Na výber majú z troch režimov: plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu. 

Vláda v utorok 10. augusta schválila tretiu aktualizáciu COVID automatu. Ten zohľadňuje faktor zaočkovanosti okresu a limituje „národnú brzdu“. Namiesto pôvodných siedmich má už len päť farieb a prevádzky a podujatia sa riadia podľa troch protokolov. Aktualizovaný automat tiež umožňuje regionálnemu úradu verejného zdravotníctva za určitých podmienok zmeniť farbu okresu. Nová verzia automatu platí od pondelka 16. augusta.

Neustále je nutné dodržiavanie základných pravidiel proti šíreniu koronavírusu - R.O.R. - rúško, odstup, ruky.

 

 

Viac sa dozviete aj v našich článkoch:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 17.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 17. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 17. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 31. 12. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 31. 12. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
OP - čitateľ 18.12.2021 17:42

čo znamená režim OP ?????