späť na zoznam článkov

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?
Zdroj foto: Getty images

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť. Zábaly sú osvedčená pomoc. No sú tu určité pravidlá, ktoré je treba dodržať.


Horúčka je jedna z nešpecifických príznakov určitej choroby. Je to obranný mechanizmus, pri ktorom sa mobilizuje imunitný systém a aktivujú mnohé ochranné procesy. Súčasne sa zhoršujú podmienky pre rast a množenie chorobných mikroorganizmov.

Zaujímavé informácie sa dozviete i v článku o teplote.

Kedy je už teplota nebezpečná?

Pokiaľ hodnota telesnej teploty prekročí hranicu 38,5 alebo sa blíži až k 40 stupňom Celzia, pôsobí pre organizmus negatívne. Záťaž predstavuje najmä pre srdcovo cievny a nervový systém. Hrozí porucha vedomia či febrilné kŕče.

Mechanizmus vzniku febrilných kŕčov, nie je doteraz celkom objasnený. Ide o zášklby svalovkončatín, ktoré sú sprevádzane poruchou vedomia. Často badať mierne zmodranie kože, ktoré vzniká v dôsledku prechodného zhoršenia dýchania.

Najčastejšie sa objavuje pri prudkom vzostupe teploty. Tieto kŕče nezanechávajú žiadne neurologické poruchy a zväčša odznejú bez následkov.

Hodnoty telesnej teploty

Hodnota v stupňoch Celzia Odborný názov Popis
35,9 - 36,9 normotermia normálna telená teplota
37 - 38 subfebrília zvýšená telesná teplota
38,1 - 40 febrília horúčka
40 - 42 prehriatie organizmu hyperpyrexia
Teplotu detí do dvoch rokov zmeriate najpresnejšie v konečníku. Nezabudnite však od nameranej hodnoty odpočítať 0,5 stupňa Celzia.

Pri stave, keď teplota presiahne hodnotu 38,5 stupňov Celzia, alebo ak už nie je čas čakať na účinok podaných liekov, môžete postihnutému pomôcť fyzikálnou  metódou znižovania teploty. Medzi možnosti patria potieranie vlažnou handričkou, vlažné obklady, zábaly či vlažná sprcha.

Ako správne robiť zábaly

Zábaly sú efektívnym spôsobom znižovania horúčky u detí, ale i dospelých. Princíp spočíva v odparovaní vody s povrchu tela, čím sa zároveň ochladzuje.

Pri zábaloch si prichystajte:

 • nepremokavú podložku alebo prebaľovací pultík
 • osušku alebo bavlnenú plienku, či uterák
 • teplomer do vody

Ako postupovať pri zábale:

 • skontrolujte teplotu v miestnosti, mala by sa pohybovať okolo 20 až 24 stupňov Celzia
 • na posteľ dajte nepremokavú podložku
 • uterák namočte vo vode, ktorá má približne 22 až  25 stupňov a vyžmýkajte
 • tkanina má byť chladná, no nie príliš mokrá
 • osušku rozložte na podložku tak, aby ste na ňu uložili dieťa a ovinuli ňou celý trup, od pazúch až po stehná
 • následne dieťa už neprikrívajte.
  • sálanie tepla by inak nebolo tak efektívne
K dieťaťu pristupujte po celý čas pokojne. Deti rýchlo vycítia nervozitu a samé sú tak nepokojné a v strese.

Zábal môžete ponechať zhruba 10 - 15 minút.

Potom pacienta osušte, oblečte do ľahkého odevu a nechajte oddychovať. Nezabudnite ponúkať tekutiny.

Teplotu premerajte a podľa potreby zábal opakujte. Neodporúča sa však robiť zábaly príliš často. V prípade, ak sa ani po opakovaných zábaloch nedarí teplotu znížiť, vyhľadajte zdravotnícku pomoc.

Pri malých deťoch býva často dostačujúce zábal iba na hrudník.

Takáto forma znižovania vysokej teploty sa môže použiť pri akýchkoľvek horúčkovitých stavoch. Možné riziko však predstavuje príliš rýchle ochladenie organizmu. Pri náhlom ochladení reaguje povrch pokožky takzvanou vazokonstrikciou, čiže zúžením ciev. Vzniká centralizácia obehu, zhoršenie prekrvenia okrajových častí tela. Pacient má triašku a pocit zimnice.

Zábal nikdy nevykonávajte, pokiaľ má pacient studené končatinypocit chladu či zimnice
Taktiež ukončite chladenie, keď ma pacient chladné končatiny alebo mramorový kožu.

Alternatívou zábalov je krátke sprchovanie vlažnou vodou. Preferovaná je najmä u väčších detídospelých. Po sprche je potrebné rýchle osušenieprikrytie suchou plachtou.

Ďalšou možnosťou je kúpeľ vo vode s teplotou 29 až 32 stupňov Celzia, alebo potieranie tela vlhkou handričkou. Potierame celé telíčko a to 10 až 15 minút. Handrička rýchlo schne, a tak ju treba opakovane namáčať.

Samozrejmosťou je opakovaná kontrola teploty u pacienta. Pozor však treba dať aj na vhodnú teplotu v izbe. Tá by mala byť približne 24 stupňov Celzia.
Matka umýva dieťa vo vaničke so špongiou
Vhodnou alternatívou fyzikálneho chladenia je vlažný kúpeľ. Foto: Getty images

Fyzikálne znižovanie teploty nie je vhodné pri triaške či studených končatinách. Vtedy teplota zvyčajne stúpa. Pacient má pocit zimy a nápomocné mu je práve teplé prostredie, či prikrývka.

Na čo myslieť pri horúčke?

Preferujte ľahkévzdušné oblečenie. Podporíte tak pokles teploty sálanímpotením. Recept starých mám, ako je prikrytie hrubou perinou a potenie, nie je celkom vhodné. Najmä menšie deti ešte nemajú tak vyvinutú termoreguláciu, čím sú ohrozené prehriatím.

Samozrejmosťou je pokoj na lôžkudostatočný príjem tekutín. Bez dostatočnej hydratácie by mohli byť snahy o potenie a zníženie teploty prostredníctvom liekov neúspešné ba dokonca nebezpečné.

Kedy používať lieky?

Znižovanie teploty použitím liekov skôr ako teplota prekročí hranicu 38 stupňov Celzia sa neodporúča.

Ako sme už spomínali zvýšená teplota je nešpecificky príznak a predstavuje obranný mechanizmus organizmu.

Keď si už stav vyžaduje farmaceutický zásah, liekom prvej voľby je paracetamol, ktorý sa môže opakovať každých 6 hodín. Podľa potreby sa môže na striedačku kombinovať s ibuprofenom. Ten sa podáva maximálne každých 8 hodín.

Viac o liečbe teploty i horúčky, si prečítajte v magazínovom článku o chrípke.

Ležiace dieťa prikryté tenkou prikrývkou s teplomerom.
Dieťa so zvýšenou teplotou pravidelne kontrolujte a pri akýchkoľvek pochybnostiach kontaktujte lekára. Foto: Getty images

Pri horúčke nad 40 stupňov Celzia, ktorá neklesá ani po zábaloch či podaní liekov, vyhľadajte lekársku pomoc. Rovnako tak aj pri akýchkoľvek pochybnostiach.

Obklady a rôzne iné zábaly

Často sa stretávame s rôznymi radami, najmä starších generácií. Neraz počuť o prikladaní zemiakov, či inej zeleniny na určité časti i celé telo. Lekári však tieto metódy neodporúčajú. Rovnako tak nezastávajú studené obklady na čelo, alebo takzvané potenie sa pod hrubou prikrývkou. Všetky tieto úkony sú neúčinné.

Práve naopak, môžu spôsobiť teplotný šok, alebo nebezpečné prehriatie organizmu.

Slnko či teplo ako príčina horúčky

Príčiny zvýšenej teploty môžu byť rôzne. Najmä u menších detí môže ľahko dôjsť k prehriatiu organizmu. Malé deti, totiž ešte nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu. A tak v príliš teplom prostredí, či nevhodnom oblečení, môže dôjsť k poškodeniu organizmu.

Samozrejme riziko predstavuje najmä slnko a horúce letné obdobie, či cestovanie v aute bez klimatizácie. No i v chladnejších mesiacoch, za určitých okolností, hrozí tento problém.

Možno vás zaujme i článok o letnom prechladnutí, kde sa dozviete i niečo o teplotnom šoku, či prehriatí organizmu.

Podstatné je, že takto vzniknutú horúčku taktiež môžete zvládnuť s pomocou správne vykonaných zábalov. Vždy je však dôležité pacienta a najmä dieťa odsledovať, či pátrať i po iných možných príčinách zvýšenia teploty.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Postup pri zábale vo videu

Postup pri zábale vo videu

Naposledy aktualizované 18.03.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.