späť na zoznam príznakov

Čo signalizuje zvýšená telesná teplota? Najčastejšie príčiny

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Čo signalizuje zvýšená telesná teplota? Najčastejšie príčiny
Zdroj foto: Getty images

Telesná teplota môže značiť chronický únavový syndróm, ale aj bežné prechladnutie alebo chrípku. Akékoľvek vírusové či bakteriálne ochorenie dýchacích ciest. Prítomná je aj pri zápaloch v rôznych častiach tela. Značia infekčné ochorenie, ale aj mnohé iné ťažkosti. Teplotu môže zvýšiť aj hormonálna zmena počas tehotenstva. 


Choroby s príznakom "zvýšenej telesnej teploty"

Zvýšená telesná teplota, inak nazvaná aj subfebrília, je telesná teplota v rozmedzí od 37 do 38 stupňov Celzia. Zvýšená teplota sa vyskytuje u viacerých druhov ochorení. Od bežného prechladnutia, vírusového ochorenia dýchacích ciest, až po niektoré infekčné a zápalové ochorenia.

Veľakrát ju sprevádzajú aj iné symptómy, a vtedy by sa malo zvážiť odborné vyšetrenie u lekára. Pokiaľ ide len o krátkodobý stav, nie je treba urgentné vyšetrenie. Subfebrília sa dá odsledovať aj v domácom prostredí. A vyšetrenie sa zvažuje podľa výskytu pridružených príznakov.

Zvýšená telesná teplota sa prejavuje viac u ochorení, ktoré majú dlhší alebo voľnejší priebeh. Horúčka, čo je teplota už nad 38 stupňov Celzia, značí vážnejšie ochorenie, obvykle bakteriálneho pôvodu.

Veľakrát je možné, že sa najprv vyskytne ako symptóm nejakej choroby zvýšenie telesnej teplotyNeskôr, v prípade, ak nie je táto choroba dostatočne liečená, prerastie telesná teplota až do horúčky. Vo vážnych prípadoch aj nad 40 stupňov Celzia, v tom prípade sa hovorí už o prehriatí organizmu, takzvanej hyperpyrexii .

Zvýšenie telesnej teploty je charakteristické pre rôzne infekčné ochorenia dýchacích ciest, napríklad pri:

 • chrípke
 • zápale pľúc
 • zápale nosohltanu
 • angíne, teda tonzilitíde
 • zápale dutín a vedľajších nosových dutín
 • tuberkulóze
 • nachladnutí
 • zápale priedušiek

Pri rôznych infekčných a zápalových ochoreniach horných alebo dolných dýchacích ciest sa objavuje zvýšená telesná teplota spolu s inými príznakmi. Väčšinou ide o kašeľzahlienenie, nádchu, bolesť hrdla

K zvyšovaniu telesnej teploty sa typicky pridružuje aj:

 • triaška, teda zimnica, ktorou sa telo snaží o zvýšenie telesnej teploty
 • únava
 • slabosť
 • nechutenstvo
 • bolesť tela, a to hlavne svalov, kĺbov
 • bolesť hlavy

Niektoré tieto problémy, napríklad bežné prechladnutie, sa dajú zvládnuť aj bez ošetrenia u všeobecného lekára. Ale pokiaľ symptómy neustupujú dlhšiu dobu, je nevyhnutné ísť na vyšetrenie. Viaceré formy, napríklad tuberkulóza alebo zápal pľúc môžu prejsť do chronického štádia.

V tom prípade už vážne ohrozujú zdravie človeka a organizmu. Preto je lepšie zvýšenú teplotu, ak sú prítomné aj iné príznaky, nepodceniť. Napríklad, ak trvá zvýšená telesná teplota dlhšie ako pol roka.

 

Kedy sa znižuje telesná teplota?

Jednoducho opísané, telesná teplota sa zvyšuje, lebo sa telo snaží bojovať proti cudzorodému mikroorganizmu. To sa mu lepšie darí, ak je telesná teplota do hodnoty 38 stupňov Celzia. Aj preto sa liečba telesnej teploty, jej znižovanieodporúča až nad 38,5 stupňov Celzia. Teda v prípade horúčky.

Lieky, teplomer, horúčka
Lieky sa podávajú až pri horúčke

Lieky, ktoré sa podávajú proti horúčke sa volajú antipyretiká. Tieto lieky majú často kombinovaný účinok a okrem zníženia telesnej teploty tlmia aj bolesť. Majú aj analgetický účinok.

Existujú aj iné kombinované lieky, kde sa nachádza viacero účinných látok, ktoré sú určené na viac symptómov. Tie majú za úlohu znížiť telesnú teplotu, utlmiť bolesť. Následne stimulovať organizmus alebo aj uvoľniť dýchacie cesty. Avšak, toto je symptomatická liečba, lieči sa príznak a nie príčina.

Avšak, najrýchlejším spôsobom zníženia telesnej teploty je fyzikálne zníženie. To znamená, že sa na telo aplikujú zábaly. Alebo sa človek môže vysprchovať alebo vykúpať vo vlažnom kúpeli.

Viac informácií ohľadom zníženia telesnej teploty je uvedených v magazínovom článku.

 

Telesná teplota stúpa aj pri únave

A to hlavne v prípade, ak je spojená s nekonkrétnymi symptómami. Najčastejšie s únavou, miernymi bolesťami hlavy, svalov alebo kĺbov. V tomto prípade môže ísť aj o chronický únavový syndróm.

Najlepšie je odpočinúť si a dopriať si pokojový režim. Nevykonávať namáhavé činnosti a vyhýbať sa stresu. Pokiaľ sa dá, človek by mal zvoľniť aj v pracovnej oblastivenovať sa oddychuregenerácií síl. Po určitom čase môžu tieto príznaky postupne odznieť.

 

Informatívna tabuľka o telesnej teplote a jej hodnotách

Hodnota v stupňoch Celzia Názov Informácie
menej ako 29 ťažká hypotermia, čiže podchladenie

studená koža

bezvedomie

pri 28°C poruchy srdcového rytmu

zástava dýchania

smrť

29 - 32 stredná hypotermia

spomalenie reflexov

pod 32°C poruchy vedomia, môže sa preberať na bolesť

pod 31°C telo stráca schopnosť triašky (nevie sa zohriať)

pod 29°C riziko poruchy srdcového rytmu

33 - 35 mierna hypotermia

zmätenosť, poruchy jemnej motoriky, triaška

pod 34°C poruchy reči, zrýchlené dýchanie 

35,9 - 36,9 normálna telesná teplota normotermia
37 - 38 zvýšená telesná teplota

subfebrília

telo sa snaží bojovať proti patogénom 

38,1 - 40 horúčka

febrília alebo aj febris

odporúča sa zníženie telesnej teploty 

40 - 42 prehriatie organizmu hyperpyrexia 
nad 42 smrť  

 

Onkologické ochorenia

Veľmi často sa ako jeden z príznakov uvádza zvýšená telesná teplota aj pri rakovinovýchnádorových ochoreniach rôzneho typu. Tie môžu vzniknúť kdekoľvek v ľudskom tele.

Niekedy nejde o súvislú zvýšenú teplotu, ale o obdobia, keď je bez vonkajšej príčiny vyššia a inokedy zase nižšia. Treba preto pozorovať aj iné príznaky, ktoré sú charakteristické pre konkrétnu chorobu. Prípadne ísť na vyšetrenie. Lekár vykoná rôzne krvné laboratórne alebo zobrazovacie vyšetrenia.

Zvýšená telesná teplota je napríklad aj pri rakovine kostí, rakovine krvi, ktorá je známa pod názvom leukémia, rakovine hrtanu, rakovine štítnej žľazy, rakovine pečene, ale aj pri nádoroch na hrubom čreve, v ústnej dutine, pankrease, žalúdku, pažeráku, ale aj pri rakovine pľúc a pri iných nádorových ochoreniach.

A to či ide o benígné, čiže nezhubné nádory alebo aj o ich malígnú formu. Keď sú nádory zhubné a dá sa teda hovoriť o rakovinovom ochorení v pravom zmysle.

 

Infekčné príčiny

Aj pri mnohých infekčných ochoreniach sa prejavuje zvýšená telesná teplota. Ide napríklad o príušnice, rubeolu, infekčnú endokarditídu, osýpky, tetanus, detskú obrnu alebo salmonelóze, žltačke, lymskej borelióze. Aj enterobióza, ľudovo nazýva mrle, sa môže prejaviť zvýšením telesnej teploty, a rovnako je to aj v prípade vší.

Iné typické detské ochorenia, ktoré postihujú deti v mladom veku alebo v období po narodení. V niektorých prípadoch môžu postihovať aj dospelých. A to vtedy, ak počas detstva neprekonali niektoré z bežných infekčných ochorení a nevytvorili si naň protilátky. Čo je typické pre ovčie kiahne.

Všeobecne platí, že pri viacerých ochoreniach infekčného charakteru bez ohľadu na ich typ a lokalizáciu je prítomná vyššia telesná teplota, neskôr aj horúčka. Je to tak napríklad pri kvapavke, kvasinkovej infekcii, chlamýdiovej infekcii alebo aj pri syfilise. Teda aj pri pohlavne prenosných ochoreniach.

Prípadne ak je človek nakazený vírusom HIV a má ochorenie AIDS. V tomto prípade ide o získanú imunitnú nedostatočnosť. Človek je náchylný na akékoľvek infekčné či zápalové ochorenie.

Treba vždy okrem zvýšenej teploty pozorovať aj iné symptómy alebo zmeny na zdravotnom stave človeka. A podľa toho vyhľadať príslušné lekárske ošetrenie a odborníka. Prvou voľbou je praktický lekár pre deti alebo dospelých. On vie následne odporučiť ostatné vyšetrenia.

 

Pri iných zápaloch

model-hrube-crevo-zapal-apendixu
Apendicitída je jednou z množstva príčin

Veľmi časté je zvýšenie telesnej teploty aj pri zápaloch. Napríklad pri zápale vaječníkov, žíl, prsnej žľazy, zvukovodu alebo stredného ucha. Tiež pri zápale slepého čreva, maternice, močových ciest, hrtanu, obličiek, pri zápale myokardu, čiže srdcovej svaloviny, perikardu, čiže srdcovej blany.

Aj pri zápaloch hrubého čreva, žlčníka, ale napríklad aj pri žlčníkových kameňoch. Všeobecne sa rôzne zápaly v tráviacej, vylučovacej, cievnej a pohlavnej sústave prejavujú zvýšením teploty.

 

Ostatné príčiny zvýšenia telesnej teploty

Veľakrát sa vyskytuje zvýšená teplota aj pri ochoreniach, ktoré sa navonok prejavujú úplne inými symptómami. Ide len o sekundárny príznak tejto choroby. Častokrát sa vyskytne až v neskoršom štádiu vývoja. Je to tak napríklad pri artritídezápche, opare alebo pásovom opare. Aj pri Crohnovej chorobe.

Lekár vie na základe odberu krvi, moču alebo podľa iných príznakov či vyšetrení (RTG, USG) určiť možnú príčinu. Vo všeobecnosti reaguje telo zvýšenou telesnou teplotou na prítomnosť nejakého parazita, zápalu, infekcie alebo na zmenu zdravotného stavu. Tá nemusí byť na úvod hneď viditeľná. Avšak, prebieha vo vnútri organizmu.

 

Zvýšená telesná teplota ako príznak tehotenstva či počas tehotenstva?

zena-tehotenstvo-slnko-trava
Zvýšená bazálna teplota je neistou známkou tehotenstva

Hormonálne zmeny v tehotenstve zvyšujú bazálnu teplotu. Telesná teplota zmeraná v pošve, teda bazálna, môže byť ráno zvýšená aj o niekoľko desatín stupňa Celzia. Obvykle od hodnoty 36,7 až do 37,3 stupňa Celzia.

Bazálna teplota sa zvyšuje aj v období ovulácie.

Mierne zvýšenie telesnej teploty môže byť jedným z neistých znakov tehotenstva. Okrem toho sa môže pridružiť únava, slabosť, ranná nevoľnosť, vracanie. 

Pravdepodobnosť zvyšuje vynechanie menštruácie a pozitívny tehotenský test. Avšak, ako istý príznak tehotenstva je zachytenie embrya alebo plodu na USG vyšetrení.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny zvýšenej telesnej teploty
Zhrnutie najčastejších príčin zvýšenia telesnej teploty

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s zvýšenou telesnou teplotou

Čo signalizuje zvýšená telesná teplota? Najčastejšie príčiny patri medzi príznaky Systémových príznakov
Ďalšie názvy: subfebrília
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí? Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí?

Nástup dieťaťa do škôlky býva začiatkom častej chorobnosti. Prečo je to tak a ako sa dá tomu zabrániť?

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Naposledy aktualizované 06.07.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lenka 23.03.2019 15:52

Zdravím, mam zvýšené teploty, ráno okolo 36.5 potom to stupne na 37.2...a vecer zas mam okolo 36 teplotu... Mala som aj zapal pluc.. Brala som 3 druhy antibiotik... Zapal pluc ustupil... Rengen bol v poriadku.. CT vysledky vsetky v poriadku.. To iste aj vysledky z krvy... Vsetko v poriadku... Len tie teploty neustupuju ?... Neviete poradiť?

Jana 07.05.2019 21:15

Dobrý deň, mala som rovnaký problém - každý deň zvýšenú teplotu. Trval skoro pol roka, prešla som všetky možné vyšetrenia, všetko bolo v norme, bola som hospitalizovaná na gynekológii, urológii a na koniec na infekčnom - nenašli nič. Výsledky špeciálnych krvných testov chodili ešte po troch mesiacov od odberu - všetko v norme. Nakoniec som bola na radu známej, u pani doktorky, ktorá pacuje týždeň v Košiciach a týždeň v Bratislave - alternatívnou medicínou. Problémy mi prešli do dvoch týždňov. Jej rady dodržiavam poctivo dodnes a tiež chodím pre istotu na kontroly. :) A chcete vyskúšajte, tu je kontakt: pani Gabriela Langerová - 0903 032 315.

Zuzana 22.02.2020 14:00

Prosím naozaj to funguje? Je to lekárka? Ako vie pomôcť? Máme problémi zo synom. Ďakujem.