späť na zoznam príznakov

Zväčšenie pečene

Zväčšenie pečene

Za zväčšením pečene je treba hľadať ochorenie. Je príznakom ochorení srdca, pľúc, ale aj pečene samotnej. Vyskytuje sa v prípade stukovatenia pečene, cirhózy, ale aj pri iných chorobách. Tie môžu mať infekčný charakter alebo aj dedičný.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšenie pečene patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: Hepatomegália
V obsahu nájdete:


Zväčšenie pečene, odborne aj hepatomegália, na rozdiel od zmenšenia je možné spozorovať aj zvonku, a to pohmatom. Za obvyklých okolností nie je možné pečeň nahmatať. Prípadne je možné cítiť len jej spodný okraj pod pravým rebrom.

Zväčšenie tohto orgánu má súvis s chorobným procesom. Pečeň ako taká je ale veľmi dôležitý metabolický orgán v tele. V pečeni sa ukladá živočíšny škrob glykogén a slúži ako zásoba energie v dobe, kedy človek neprijíma potravu.

Obezita a alkoholizmus

Zväčšená pečeň súvisí s mnohými ochoreniami. Napríklad s obezitou, keď dochádza k nadmernému príjmu potravy, a teda aj ukladaniu tuku do pečene a pečeňového tkaniva.

Stukovatenie, čiže steatóza pečene okrem obezity súvisí aj s alkoholizmom. Keď dochádza k zväčšeniu z dôvodu metabolickej poruchy. V bunkách pečene sa ukladajú tuky, mastné kyseliny.

Cirhóza pečene

Za problémom s pečeňou môže byť, ako je dobre známe, aj nadmerný príjem alkoholu, kvôli ktorému dochádza k cirhóze. Pri cirhóze dochádza k poškodeniu pečeňových buniek. Tie sa následne nahrádzajú nefunkčným tkanivom.

Cirhózou, je teda chronický proces odumierania pôvodných buniek a ich nahradzovanie väzivom. Dochádza k prestavbe a zväčšeniu pečene. Samozrejme, aj k postupnému zlyhávaniu funkcie.

Porovnanie zdravej pečene a cirhózy
Zdravá pečeň a cirhóza pečene

Hepatitída

Je vlastne zápalové ochorenie pečene. Rozdeľuje sa na viac typov. Poznáme ju aj pod názvom žltačka. Pre typické žlté sfarbenie kože, ktoré vzniká pre poruchu funkcie pečene. Okrem kože sa do žlta farbia aj žlté bielka.

Pričom, do kože sa ukladá bilirubín. Bilirubín je vlastne výsledným produktom rozpadu červených krviniek, a teda červeného farbiva. Okrem neho sa v tele hromadia aj iné odpadové produkty metabolizmu.

Rozdeľujeme ju na:

  • Hepatitídu A
  • Hepatitídu B
  • Hepatitídu C
  • Hepatitídu D
  • Hepatitídu E
  • Hepatitídu G

Okrem infekčných hepatitíd sa môžu vyskytnúť aj toxické zápaly pečeňového tkaniva. Spôsobuje ich toxický účinok rozličných látok. Ako napríklad alkohol, lieky, chemikálie, rôzne  jedy.

Portálna hypertenzia a hepatomegália

Model pečene a portálneho obehu
Pečeň a portálny obeh

Problémy s pečeňou môžu súvisieť s ochoreniami kardiovaskulárneho systému. Ako je to napríklad pri nedostatočnej funkcii srdca. Oslabená činnosť pravej komory má za následok zvýšenie objemu krvi v dolnej dutej žile, čoho dôsledkom je aj zvýšenie tlaku v portálnom obehu

Cez pečeň vedie niekoľko cievnych kmeňov, ktoré zásobujú aj dôležité orgány tráviacej sústavy. Ako napríklad pankreas alebo žalúdok. Pokiaľ príde k problému v krvnej cirkuláciikrv sa hromadí v pečeni

Toto navršovanie postupne spôsobuje jej zväčšenie. Portálna hypertenzia býva najčastejšie výsledkom cirhózy pečene. Príčinou môže byť aj nádor pečene, žlčníka. Ale aj krvná zrazenina v portálnej žile.

Iné príčiny zväčšenia pečene

No nielen pri ochoreniach pečene môže nastať jej zväčšenie. K zväčšeniu pečene aj sleziny dochádza napríklad aj pri ochoreniach lymfatického systému. Ako je napríklad Hodgkinov lymfóm, ktorý postihuje najmä mladých ľudí.

Taktiež viacero iných infekčných ochorení alebo ochorení krvi sa odrazí na veľkosti pečene. Ide napríklad o brušný týfus. Kedy dochádza u ľudí s touto infekciou k zväčšeniu nielen pečene, ale aj sleziny. Avšak, nie je to u každého pacienta s ochorením.

Často je zväčšená pečeň aj slezina pri infekčnej mononukleóze. Čo je vírusové ochorenie sprevádzané najmä silnou únavouzväčšením lymfatických uzlín v podpazuší a krku. Nejde teda o charakteristický symptóm choroby.

Medzi príčiny sa zaraďuje aj cytomegalovírusová infekcia. Čo je vlastne infekcia herpetickým vírusom. Prenáša sa telesnými tekutinami. Viac ako 95 % prvotnej infekcie prebieha asymptomaticky.

Zväčšenie pečene u detí môže byť aj jedným z príznakov dedičnej choroby zvanej cystická fibróza, čo je vážne a zatiaľ aj napriek veľkému pokroku vo vede neliečiteľná choroba.

Taktiež môže na pečeň vplývať aj mnohopočetný myelóm, čo je nádorové ochorenie spôsobené nárastom počtu plazmatických buniek a ich akumuláciou v kostnej dreni. Netypickým príznakom ochorenia môže byť aj zväčšenie pečene.

A napríklad aj pri leukémii. Aj vtedy, ak sa nádorové bunky dostanú do niektorého z vnútorných orgánov, napríklad do pečene, kedy môžu spôsobiť aj vznik nádoru v pečeni.

Zväčšenie pečene je prítomné aj pri hemochromatóze. Čo je ochorenie spôsobené nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme hemosiderínu a ferritínu. Tieto tkanivá sú v dôsledku toho poškodené a dochádza tiež k zvýšenému vstrebávaniu železa do krvi.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny zväčšenia pečene a príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť
Súhrn najčastejších príčin a hlavné príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri hepatomegálii

Video o hepatomegálii

Video o hepatomegálii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Rakovina pankreasu: Najhoršie  prognózy onkológov Rakovina pankreasu: Najhoršie prognózy onkológov

Rakovina pankreasu je najzákernejšie onkologické ochorenie s najvyššou mierou úmrtnosti vôbec. Prvé symptómy sa zväčša objavia až v pokročilom štádiu, kedy je liečba takmer nemožná...

Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Vírusová hepatitída typu A a nedostatočná hygiena Vírusová hepatitída typu A a nedostatočná hygiena

Keď sa povie vírusová hepatitída alebo žltačka, nejeden z nás si predstaví narkomana s injekčnou striekačkou. Do istej miery je táto predstava založená na pravde. Hepatitída má však...

Naposledy aktualizované 28.02.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.