späť na zoznam príznakov

Zväčšenie pečene: Čo signalizuje? Aké ochorenia ho zapríčiňujú?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zväčšenie pečene: Čo signalizuje? Aké ochorenia ho zapríčiňujú?
Zdroj foto: Getty images

Za zväčšením pečene je treba hľadať ochorenie. Je príznakom ochorení srdca, pľúc, ale aj pečene samotnej. Vyskytuje sa v prípade stukovatenia pečene, cirhózy, ale aj pri iných chorobách. Tie môžu mať infekčný charakter alebo aj dedičný.


Zväčšenie pečene, odborne aj hepatomegália, na rozdiel od zmenšenia je možné spozorovať aj zvonku, a to pohmatom. Za obvyklých okolností nie je možné pečeň nahmatať. Prípadne je možné cítiť len jej spodný okraj pod pravým rebrom.

Zväčšenie tohto orgánu má súvis s chorobným procesom. Pečeň ako taká je ale veľmi dôležitý metabolický orgán v tele. V pečeni sa ukladá živočíšny škrob glykogén a slúži ako zásoba energie v dobe, kedy človek neprijíma potravu.

Obezita a alkoholizmus

Zväčšená pečeň súvisí s mnohými ochoreniami. Napríklad s obezitou, keď dochádza k nadmernému príjmu potravy, a teda aj ukladaniu tuku do pečene a pečeňového tkaniva.

Stukovatenie, čiže steatóza pečene okrem obezity súvisí aj s alkoholizmom. Keď dochádza k zväčšeniu z dôvodu metabolickej poruchy. V bunkách pečene sa ukladajú tuky, mastné kyseliny.

Cirhóza pečene

Za problémom s pečeňou môže byť, ako je dobre známe, aj nadmerný príjem alkoholu, kvôli ktorému dochádza k cirhóze. Pri cirhóze dochádza k poškodeniu pečeňových buniek. Tie sa následne nahrádzajú nefunkčným tkanivom.

Cirhózou, je teda chronický proces odumierania pôvodných buniek a ich nahradzovanie väzivom. Dochádza k prestavbe a zväčšeniu pečene. Samozrejme, aj k postupnému zlyhávaniu funkcie.

Porovnanie zdravej pečene a cirhózy
Zdravá pečeň a cirhóza pečene. Foto: Thinkstock photos

Hepatitída

Je vlastne zápalové ochorenie pečene. Rozdeľuje sa na viac typov. Poznáme ju aj pod názvom žltačka. Pre typické žlté sfarbenie kože, ktoré vzniká pre poruchu funkcie pečene. Okrem kože sa do žlta farbia aj žlté bielka.

Pričom, do kože sa ukladá bilirubín. Bilirubín je vlastne výsledným produktom rozpadu červených krviniek, a teda červeného farbiva. Okrem neho sa v tele hromadia aj iné odpadové produkty metabolizmu.

Rozdeľujeme ju na:

  • Hepatitídu A
  • Hepatitídu B
  • Hepatitídu C
  • Hepatitídu D
  • Hepatitídu E
  • Hepatitídu G

Okrem infekčných hepatitíd sa môžu vyskytnúť aj toxické zápaly pečeňového tkaniva. Spôsobuje ich toxický účinok rozličných látok. Ako napríklad alkohol, lieky, chemikálie, rôzne  jedy.

Portálna hypertenzia a hepatomegália

Model pečene a portálneho obehu
Pečeň a portálny obeh. Foto: Thinkstock photos

Problémy s pečeňou môžu súvisieť s ochoreniami kardiovaskulárneho systému. Ako je to napríklad pri nedostatočnej funkcii srdca. Oslabená činnosť pravej komory má za následok zvýšenie objemu krvi v dolnej dutej žile, čoho dôsledkom je aj zvýšenie tlaku v portálnom obehu

Cez pečeň vedie niekoľko cievnych kmeňov, ktoré zásobujú aj dôležité orgány tráviacej sústavy. Ako napríklad pankreas alebo žalúdok. Pokiaľ príde k problému v krvnej cirkuláciikrv sa hromadí v pečeni

Toto navršovanie postupne spôsobuje jej zväčšenie. Portálna hypertenzia býva najčastejšie výsledkom cirhózy pečene. Príčinou môže byť aj nádor pečene, žlčníka. Ale aj krvná zrazenina v portálnej žile.

Iné príčiny zväčšenia pečene

No nielen pri ochoreniach pečene môže nastať jej zväčšenie. K zväčšeniu pečene aj sleziny dochádza napríklad aj pri ochoreniach lymfatického systému. Ako je napríklad Hodgkinov lymfóm, ktorý postihuje najmä mladých ľudí.

Taktiež viacero iných infekčných ochorení alebo ochorení krvi sa odrazí na veľkosti pečene. Ide napríklad o brušný týfus. Kedy dochádza u ľudí s touto infekciou k zväčšeniu nielen pečene, ale aj sleziny. Avšak, nie je to u každého pacienta s ochorením.

Často je zväčšená pečeň aj slezina pri infekčnej mononukleóze. Čo je vírusové ochorenie sprevádzané najmä silnou únavouzväčšením lymfatických uzlín v podpazuší a krku. Nejde teda o charakteristický symptóm choroby.

Medzi príčiny sa zaraďuje aj cytomegalovírusová infekcia. Čo je vlastne infekcia herpetickým vírusom. Prenáša sa telesnými tekutinami. Viac ako 95 % prvotnej infekcie prebieha asymptomaticky.

Zväčšenie pečene u detí môže byť aj jedným z príznakov dedičnej choroby zvanej cystická fibróza, čo je vážne a zatiaľ aj napriek veľkému pokroku vo vede neliečiteľná choroba.

Taktiež môže na pečeň vplývať aj mnohopočetný myelóm, čo je nádorové ochorenie spôsobené nárastom počtu plazmatických buniek a ich akumuláciou v kostnej dreni. Netypickým príznakom ochorenia môže byť aj zväčšenie pečene.

A napríklad aj pri leukémii. Aj vtedy, ak sa nádorové bunky dostanú do niektorého z vnútorných orgánov, napríklad do pečene, kedy môžu spôsobiť aj vznik nádoru v pečeni.

Zväčšenie pečene je prítomné aj pri hemochromatóze. Čo je ochorenie spôsobené nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme hemosiderínu a ferritínu. Tieto tkanivá sú v dôsledku toho poškodené a dochádza tiež k zvýšenému vstrebávaniu železa do krvi.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny zväčšenia pečene a príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť
Súhrn najčastejších príčin a hlavné príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri hepatomegálii

Video o hepatomegálii

Video o hepatomegálii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšenie pečene: Čo signalizuje? Aké ochorenia ho zapríčiňujú? patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: Hepatomegália
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Rakovina pankreasu: Príčiny, príznaky, štádiá, vyšetrenie a liečba? Rakovina pankreasu: Príčiny, príznaky, štádiá, vyšetrenie a liečba?

Rakovina pankreasu je najzákernejšie onkologické ochorenie s najvyššou mierou úmrtnosti vôbec. Prvé symptómy sa zväčša objavia až v pokročilom štádiu, kedy je liečba takmer nemožná...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.