späť na zoznam chorôb

Žltačka - Hepatitída

Autor: Michal Hrebík
Žltačka - Hepatitída
Zdroj foto: Getty images

Žltačka je infekčné ochorenie spôsobené vírusmi napádajúcimi pečeň. Hepatitída, ako sa odborne tomuto ochoreniu hovorí, je infekčný zápal pečene spôsobený rôznymi vírusmi, ktoré sa označujú písmenami A, B, C, D, E alebo G. Ide o pomerne vážnu infekciu, pričom u nás sa najčastejšie vyskytujú vírusy typu A, B a C a každý spôsobuje chorobu s iným priebehom alebo klinickými príznakmi. Vzhľadom na to, že hepatitída sa pomerne zložito a dlhodobo lieči, je najlepšie jej predchádzať. Našťastie existuje aj očkovanie a dôležitá je tiež zvýšená hygienia.


Charakteristika

Najčastejšie sa u nás vyskytuje žltačka typu A. je pomerne málo závažná, ale najviac infekčná a často sa prenáša v dôsledku nedostatočnej hygieny a to tak kontaminovanými potravinami ako aj tekutinami. Inkubačná doba je obvykle 30 dní a vyskytuje sa len v akútnej forme. Krvou a telesnými tekutinami sa prenáša žltačka typu B, ktorá má inkubačnú dobu až 3 mesiace a môže prejsť v 15% prípadov do dlhodobého a chronického štádia. Pri tomto type sa prejavuje skoro u každého pacienta aj typické zažltnutie pokožky.

Pri tomto ochorení ojedinele môže prísť aj k hyperakútnej forme, rýchlemu zlyhaniu pečene a smrti. Najzávažnejšou formou, ktorá sa u nás vyskytuje, je hepatitída a žltačka typu C, no našťastie je veľmi vzácna. Najviac sa vírus prenáša krvou, ale aj telesnými tekutinami a nie je možné voči nemu sa zaočkovať, pretože neexistuje vakcína, na rozdiel od typu A, kde je možné očkovanie. Inkubačná doba je 60 dní a až v 70% prípadoch prejde choroba do chronickej formy. Progres je pomalý, často bez zažltnutia kože a asymptoticky, ale s veľkým rizikom vzniku cirhózy a rakoviny pečene.

Príčiny

Infekčná žltačka je vírusové ochorenie pečene, ktoré spôsobujú rôzne typy vírusov. Ide o RNA vírus typu A, DNA vírus typu B, RNA vírus typu C, RNA vírus typu D, RNA vírus typu E a u nás takmer sa vôbec nevyskytujúci vírus typu G. Ako sa žltačka prenáša? V našich končinách sú najčastejšie žltačky spôsobené vírusmi A, B a C, pričom u niektorých z nich je možný prenos nedostatočnou hygienou, u vírusov B a C krvou a telesnými tekutinami (čiže žltačka typu B má prenos aj telesnými tekutinami). Rizikovými faktormi sú tak slabá hygiena rúk a potravín, ale aj drogová závislosť, nechránený sex a tiež obdobie jesene.

Príznaky

Ako sa prejavuje žltačka? Každý typ žltačky môže mať mierne odlišné prejavy a klinické príznaky, taktiež aj inkubačná doba, odkedy sa príznaky od nakazenia prejavia, môže byť rôzne dlhá. Infekčná žltačka môže mať rôzne príznaky, podľa toho, čo je typu A, typu B alebo typu C. Typ A sa prejavuje najprv nešpecifickými chrípkovými príznakmi, ako sú bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, zväčšenie pečene, zažltnutie kože a bielok očí a tiež svetlou stolicou. Pri type B je tiež prítomné zažltnutie pokožky, ale nie u každého pacienta, pričom ostatné prejavy sú podobné ako pri type A.

Typ C je z hľadiska symptómov najviac nebezpečný, pretože veľakrát sú úvodné formy asymptotické a nažltnutie kože vôbec nemusí byť prítomné. Okrem toho sa všeobecne pri žltačke zvykne vyskytovať aj stmavnutie moči, bolesť kĺbov, únava, tlak v pravej oblasti pod rebrami, celková slabosť. Niekedy sa môže dostaviť aj zvýšenie teploty, ale nie je to typický príznak pre všetky formy ochorenia. Pri hyperakútnych formách môže nastať rýchly a intenzívny nástup príznakov, nebezpečenstvom je poškodenie a zlyhanie pečene.

Diagnostika

 • Žltačka sa dá diagnostikovať podľa príznakov na pokožke a očných bielkach, ktoré sú nažltnuté, ale nie vo všetkých prípadoch sa tento klinický prípad musí prejavovať
 • Preto sa na potvrdenie diagnózy vykonávajú pečeňové testy a virologická diagnostika prítomnosti včasných protilátok triedy IgM a to metódou enzýmovej imunoanalýzy
 • Okrem toho sa využíva metóda ELISA a chemiluminiscenčná metóda CMIA testom PCR. Taktiež vyšetrením moču a hladiny bilirubínu v krvi je možné zistiť niektoré typy a formy hepatitídy

Čo je to hepatitída?

Čo je to hepatitída?

Priebeh

Žltačka je infekčné ochorenie pečene spôsobené vírusom, pričom podľa typu vírusu môže mať hyperakútny, akútny aj chronický priebeh. Hepatitída sa prejavuje obvykle zažltnutím kože, pričom má inkubačnú dobu 1 až 3 mesiace podľa typu choroby, avšak v niektorých prípadoch je aj asymptotická. Veľmi dôležitá je včasná a skorá diagnostika a začiatok liečby, pretože v opačnom prípade hrozí poškodzovanie pečene, jej zlyhanie a následkom zlyhania pečene aj smrť.

Detská žltačka

Hepatitídou sa môžu nakaziť aj deti. Pozor však na rozdiel, ak ide o vírusovú hepatitídu a ak ide o novorodeneckú žltačku, ktorá sa nazýva niekedy aj kojenecká žltačka a prejavuje sa krátkodobým zožltnutím kože hneď po pôrode, ktoré vďaka liečbe fototerapiou po pár dní zmizne a farba pokožky sa upraví do normálu. Vírusová hepatitída je teda možná u detí, napríklad typ A najčastejšie u mládeže v školskom veku a s maximom výskytu najmä počas jesenných mesiacov.

U detí v predškolskom veku sa môže vyskytnúť aj hepatitída typu B, ktorá má horší priebeh na rozdiel od typu A, ktorý spravidla u detí prebieha najčastejšie bez výraznejších komplikácií. Samotné deti predškolského a školského veku patria medzi rizikovú skupinu, takže sa odporúča očkovanie proti dostupným kmeňom vírusov a to už od raného veku. Očkovanie proti žltačke typu B u detí dokonca patrí medzi povinné očkovania a očkuje sa už od dojčenského veku a je súčasťou hexavalentnej vakcíny.

Prvotné očkovanie sa vykonáva najčastejšie v 10. týždni života dojčaťa 3 dávkami očkovacej látky. Pokiaľ bola už matka počas tehotenstva nosičkou vírusu, očkuje sa dokonca hneď po narodení. Zároveň štatisticky platí, že najviac postihnutou kategóriou hepatitídy sú mladí vo veku od 15 do 24 rokov, takže očkovanie už v ranom veku je veľmi dôležité. Očkuje sa aj proti hepatitíde typu A, hoci v tomto prípade ide o voliteľné očkovanie, ktoré je dostupné každému vo veku od 1 do 18 rokov.

Žltačka v tehotenstve

Žltačka patrí medzi ochorenia, ktoré môžu ohroziť matku počas tehotenstva a v niektorých prípadoch aj plod. To, aký bude vplyv a priebeh hepatitídy, závisí najmä od typu, ktorý postihne ženu v tehotenstve. Najmiernejším typom je hepatitída typu A, ktorá trvá spravidla 2 až 4 týždne, pričom liečba je symptomatická. Pri kontakte s nakazenou osobou sa podáva neočkovaným jedincom preventívne imunoglobulín a to aj tehotným ženám. Ten sa podáva aj novorodencovi po pôrode. Poškodenie plodu zväčša nenastáva.

Pri žltačke typu B je priebeh obvykle horší, pričom ide o akútnu infekciu s inkubačnou lehotou niekedy až dva alebo tri mesiace. Smrteľné je toto ochorenie len u jedného z tisíc pacientov, avšak vo väčšine prípadov ide o ženy. Samotné nakazenie nevedie k poruchu plodu, avšak ten môže byť ohrozený v prípade narušenia funkcií pečene. Pri zlyhaní pečene hrozí predčasné ukončenie tehotenstva. Ak príde k narodeniu novorodenca akurát počas akútnej fázy, hrozí vyššie riziko nakazenia sa.

Pri narodení sa tak novorodencom tiež podáva imunoglobulín a zároveň je nutné následné očkovanie na základe individuálne upraveného očkovacieho kalendára. Vo všeobecnosti pri vírusovej hepatitíde dochádza k prenosu z matky na novorodenca len v dvoch alebo troch percentách prípadov, pričom najčastejšie počas pôrodu, kedy sa krv matky zmieša s krvou novorodenca. Tehotenstvo ako také ale priebeh choroby neohrozuje a vo veľkej väčšine prípadov aj matky nakazené hepatitídou bez problémov otehotnia, donosia a porodia zdravé dieťa.

Ako sa lieči: žltačka

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 28.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava) Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava)

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.

Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene: Aké sú príčiny a príznaky? Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene: Aké sú príčiny a príznaky?

Ochorenia žlčníka sa najčastejšie objavujú v súvislosti so žlčníkovými kameňmi. Prečo sa tieto konkrementy tvoria? Ako sa im vyhnúť, alebo ako s nimi žiť, sa dočítate v našom článku.

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Bratislava
   • Prof. Doc. MUDr. Viera Kupčová, CSc.
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Limbova 5, 83305 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 14:30 
    Utorok 10:00 12:00 
    Štvrtok 11:00 14:30 
   • Doc. MUDr. Mária Szantová, CSc.
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Limbova 5, 83305 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 13:00 14:00 
    Piatok 09:00 11:00 
   • Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., Dr.SVS.
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Limbova 5, 83305 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:30 15:00 
   • MUDr. Marián OltmanPhD
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Antolská 11, 85107 Bratislava
    deň oddo prestávka poznámka
    Utorok 07:00 13:00  12:00-12:30  MUDr.Oltman Marián PhD 
    Štvrtok 08:00 13:00  12:00-12:30  MUDr. Danningerová Alexandra 
   • MUDr. Vyskočil
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Prešovský kraj
  • Poprad
   • MUDr. Dagmar Murgašová
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Banícka 803/28, 05845 Poprad
    deň oddo
    Utorok 08:00 10:00 
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Košický kraj
  • Košice
   • MUDr. Gabriela Kissová
    Adresa: Infektologická ambulancia, Trieda SNP 1, 04001 Košice
    deň oddo
    Piatok 08:00 10:00 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.