späť na zoznam príznakov

Huhňanie

Autor: Michal Hrebík

Huhňanie je taká zmena hlasového prejavu, pri ktorej človek nemôže dobre a zreteľne vysloviť tzv. nosové hlásky v reči, čo v konečnom dôsledku znamená buď menej zrozumiteľnú alebo nezrozumiteľnú reč a rečový prejav. Vo väčšine prípadov môže za tento stav upchanie nosohltanu hlienom, pričom nadbytok hlienu je v dôsledku veľkej produkcie hlienu sliznicou, ktorá je napríklad zapálená alebo inak podráždená a tým pádom produkuje hlien.

Ten zapchá nosové dutiny a pri rečovom a hlasovom prejave je potom aj napriek snahe nemožné vysloviť nosové hlásky, keďže tie sa vyslovujú čiastočne aj cez tieto dutiny. Pokiaľ sú ale upchaté hlienom, nie je tu dostatočný fonačný priestor a tento nedostatok spôsobí zdeformovanie intonácie ako aj ostrosti danej hlásky. Pokiaľ však nie je nos plný hlienu, môže mať huhňanie súvislosť s nervovými poruchami artikulačných svalov a obmedzením ich hybnosti.

V niektorých prípadoch môže ísť napríklad aj o problém s tvorením slov, za ktorý môže centrum reči v centrálnej nervovej sústave. Ak je pri dýchaní počuť z ústnej dutiny sŕkanie, prípadne ak je prítomný aj kašeľ, hlas je tichý a postihnutý nemôže hovoriť hlasnejšie, pričom je prítomné aj huhňanie, môže ísť o podozrenie na zápal hrtanovej príklopky, čiže epiglotitídu, čo je pomerne závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť aj smrť a je potrebné hneď vyhľadať lekára.

Nádcha je tiež veľmi časté ochorenie, ktoré je spojené s plným nosom, ale aj únavou, bolesťou hlavy a tiež smrkaním v nose, pričom v dôsledku nadmernej tvorby hlienu je nos upchaný a dochádza k huhňaniu v dôsledku podráždenia sliznice, ktorá produkuje hlien. Nosná dutina je zapálená, či už v dôsledku vírusovej infekcie, niekedy aj v dôsledku alergickej reakcie. Huhňanie je prítomné aj pri sennej nádche, čo je alergia na peľ, prach, roztoče aj srsť.

V súvislosti so zapálením nosovej dutiny je možné spomenúť aj zapálenie iných dutín, konkrétne vedľajších dutín nosných. Aj v tomto prípade je príznakom ochorenia huhňanie, ale tiež plný nos, bolesti v krku a bolesti hlavy. Zápal dutín spôsobia najprv vírusy, ktoré sem preniknú cez sliznicu nosovej dutiny a následne sa v poškodenej sliznici zachytia baktérie, vďaka ktorým sa dutiny vyplnia hnisavým sekrétom. Ak sa zápal nelieči, prejde do chronickej formy.

Súčasťou horných dýchacích ciest je aj nosohltan, pričom zápal nosohltanu je tiež pomerne časté ochorenie, pre ktoré je typické huhňanie v dôsledku rozšírenia infekcie, ktorá vyvolá nadmernú tvorbu hlienu. Prítomný je veľakrát aj suchý kašeľ, zvýši sa telesná teplota postihnutého človeka a je možné nahmatať aj zväčšené uzliny. Väčšinou tento zápal spôsobujú vírusy, ale vyskytujú sa aj prípady bakteriálnej infekcie, kedy sa na liečbu využívajú antibiotiká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Huhňanie patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: nasolália
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí či laicky „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní, zmena farby hlasu,...

Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky? Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky?

Angína ako ju poznáme je častým ochorením sprevádzaným bolesťami hrdla, problémom s prehĺtaním a vysokými teplotami.

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.