Kŕče mimického svalstva

Kŕče mimického svalstva obvykle nastávajú v dôsledku poruchy nervov v tomto svalstve, prípadne môže ísť o celkové poruchy invervovania a stuhnutosti svalov aj na iných miestach, nielen na tvári. Za tieto kŕče môžu rôzne druhy ochorení, napríklad infekčné ochorenia ako je tetanus, prípadne ochorenia centrálnej nervovej sústavy a mozgu, ako napríklad epilepsia, kŕče môžu byť aj v dôsledku rôznych zápalov nervov...

Kŕče mimického svalstva obvykle nastávajú v dôsledku poruchy nervov v tomto svalstve, prípadne môže ísť o celkové poruchy invervovania a stuhnutosti svalov aj na iných miestach, nielen na tvári. Za tieto kŕče môžu rôzne druhy ochorení, napríklad infekčné ochorenia ako je tetanus, prípadne ochorenia centrálnej nervovej sústavy a mozgu, ako napríklad epilepsia, kŕče môžu byť aj v dôsledku rôznych zápalov nervov alebo v prípade nádorových ochorení v mozgu.

Veľakrát môže byť za problémami s mimickými svalmi aj nedostatok magnézia v organizme, pričom v tomto prípade ide skôr o bolesti a strnulosť mimických a žuvacích svalov na tvári. Tento stav nastáva pri hypomagnézií a na tento problém nedostatku magnézia sú najviac náchylní ľudia so zvýšenou psychickou alebo fyzickou záťažou, pričom medzi rizikové skupiny patria ľudia napríklad s cukrovkou, zvýšeným krvným tlakom alebo nedostatočným prekrvením mozgu.

Kŕče hladkého svalstva, ako je napríklad svalstvo končatín, najmä kŕče svalov ruky a prstov na ruke, sú prítomné aj pri tetánií. Ďalšími príznakmi ochorenia sú napríklad mravčenie v končatinách, ale veľakrát sú postihnuté aj mimické a tvárové svaly, kde je tiež prítomné mravčenie a aj kŕče, pričom nastáva zmena výrazu tváre. Tetánia tiež môže súvisieť s nedostatkom magnézia, ale príčinou je najmä psychika a panická úzkostná porucha u človeka.

Veľakrát sa však môže jednať aj o zmeny v dráždivosti nervového systému, kde dochádza k zvýšeniu dráždivosti v dôsledku zmien koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. U ľudí postihnutých tetániou sa môžu vyskytovať aj tetanické záchvaty alebo hysterické záchvaty, kedy dochádza k zrýchleniu aj prehĺbeniu dýchania. Tento jav sa nazýva aj hyperventilácia a veľa ľudí ju rieši prudkým dýchaním do plastového alebo iného sáčika.

Tetanus je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium tetani alebo jej toxínom, ktorý produkuje a najčastejšie sa táto baktéria dostane do ľudského organizmu cez otvorenú ranu. v prípade tohto ochorenia dochádza ku kŕčom nielen mimického svalstva, ale aj kŕčom a stuhnutosťou svalov celkovo na tele, pričom nastávajú aj poruchy vnútorných orgánov. Ochorenie má rôzne formy, pričom úmrtnosť je pomerne vysoká, zhruba 50 percent.

Na ochorenie ale existuje očkovanie, takže jeho výskyt nie je príliš častý. Kým pri ľahkých formách tetanusu sú príznaky v podobe kŕčov svalov len veľmi málo viditeľné, pri strednej forme už sú viditeľne rozpoznateľné, pričom v najťažších formách postihujú kŕče aj dýchacie svaly, čo je pre pacienta najnebezpečnejšie. Ak už človek tetanus dostane, liečba spočíva podávaním opakovaných dávok protilátky a tiež ako podporná liečba sa využívajú aj antibiotiká.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané