späť na zoznam príznakov

Krútivé pohyby

Autor: Michal Hrebík

Krútivé pohyby, nazvané odborné ako atetoidné pohyby, sú prítomné ako príznaky rôznych porúch hyperkinézy alebo nervových ochorení, veľmi časté sú u detí a vyskytujú sa najmä pri rôznych formách obrny a detskej obrny. Ide o poruchy hybnosti spôsobené nefunkčnosťou nervov a väčšinou sú tieto pohyby pomalé. Je to pomerne závažný príznak ochorení, ktoré si vyžadujú odborné lekárske zásahy a niekedy ide aj o prejav postihnutia bazálnych ganglií.

Tieto pohyby sú typické pre atetózu, čo je nervová porucha hybnosti spočívajúca v probléme udržať svaly v nehybnej alebo pokojnej pozícii. Pri tejto poruche sa prejavy zmierňujú napríklad počas spánku, avšak zosilňujú sa napríklad pri rozrušení psychického stavu. Pohyby sú pomalé, hadovité a kruhovité, pričom samotná porucha patrí medzi hyperkinézy, čiže poruchy spojené s bazálnymi gangliami a ich spojmi, ktoré zaisťujú držanie tela a hybnosť.

Pacient nevie napríklad udržať prsty alebo aj celú končatinu či svalovú skupinu nejakých svalov v jednej polohe a v kľude, takže sa vyskytujú krútivé pohyby končatín aj celých svalových skupín, čo môže prejsť v niektorých prípadoch aj do ďalších častí tela. Pohyby sú mimovoľné, postihujú niekedy aj jazyk alebo iné časti tela a vznikajú v dôsledku poškodenia časti mozgu, ktorá má na starosti hybnosť a jej kontrolu, tiež pri poškodení bazálnych ganglií.

Veľmi často dochádza k atetoidným pohybom práve u detí, ktorých postihuje atetóza napríklad aj vtedy, ak sa nestihli bazálne ganglie vyvinúť. Rizikovým faktorom pri vzniku tejto poruchy je napríklad aj komplikovaný pôrod. Ak pri pôrode nastal u dieťaťa nedostatok kyslíka, zvyšuje sa riziko, že bude trpieť týmto zdravotným problémom, pre ktorý sú typické práve choreatické pohyby a dystonická dyskynézia a tento stav si vyžaduje odbornú pomoc neurológa.

Krútivé pohyby sú u detí časté v prípade, ak trpia detskou mozgovou obrnou, čo je chronické ochorenie nervového systému, ktoré je charakteristické poruchou centrálnej kontroly hybnosti. Pri dyskinetickej forme ochorenia, ktorá postihuje necelú pätinu pacientov s detskou mozgovou obrnou, sa vyskytujú mimovoľné a pomalé pohyby tohto typu na rukách, nohách, celých končatinách, niekedy môžu postihnúť aj svaly na tvári, čo spôsobuje neprirodzené výrazy.

Aj dospelých ľudí ale môže postihnúť obrna, čiže obmedzenie hybnosti spôsobené poruchou nervového systému a centrálnej kontroly pohybu. Niektorých ľudí postihuje neúplnou formou nazvanou paréza, ale vyskytuje sa aj úplná strata hybnosti nejakej časti tela, nazvaná plégia. Pri atetoidnej forme obrny dochádza niekedy aj ku krútivým a mimovoľným pohybom prstov, častejšie však ide o poruchy celých končatín alebo niektorých častí tela postihnutého človeka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krútivé pohyby patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: atetoidné pohyby
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Syndróm nepriateľskej ruky: Mali by sme sa báť? Syndróm nepriateľskej ruky: Mali by sme sa báť?

Viete si predstaviť, že niektorá časť vášho tela si tak trochu žije svojím vlastným životom ? Myslíte, že to nie je možné? Omyl! Existuje podivuhodný syndróm, pri ktorom si jedna vaša...

Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Pomôžu cviky? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Pomôžu cviky?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.