Detská mozgová obrna: Aké má príčiny a aké príznaky majú jej formy?

Detská mozgová obrna: Aké má príčiny a aké príznaky majú jej formy?
Zdroj foto: Getty images

Detská mozgová obrna, známe je aj označenie skráteným názvom DMO, je porucha centrálnej kontroly hybnosti a ochorenie nervového systému. Ochorenie môže byť vrodené alebo získané. Na jeho výskyte sa podieľajú rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú vyvíjajúci sa mozog. A to počas vnútromaternicového vývoja, v období počas pôrodu, ale aj v čase po pôrode.

Charakteristika

Detská mozgová obrna je definovaná ako neuro - vývojové ochorenie, ktoré postihuje motorický vývoj dieťaťa. Motorický znamená, že nastáva porucha na úrovni hybnosti, koordinácie a celkovej kontroly pohybu.

Označuje sa tiež skratkou DMO.

K poškodeniu dochádza v období vývoja mozgu. Zasiahnuť môže časový úsek počas vnútromaternicového vývoja alebo pri pôrode, ale aj v čase po pôrode. Okrem postihnutia motorických funkcií sa ochorenie prejavuje aj na iných častiach, ktoré súvisia s nervovou sústavou. A to sú napríklad:

  • zmyslové poruchy, ako napríklad zhoršenie zraku
  • poruchy vnímania
  • poruchy pozornosti
  • poruchy reči a jej oneskorený vývoj
  • zníženie intelektu
  • poruchy správania
  • mentálna retardácia
  • časté sú epileptické záchvaty

Ochorenie nie je dedičné. Zasahuje aj iné oblasti, nie len zdravotnú stránku. DMO je spojená s ťažkosťami na úrovni pedagogiky a aj sociálneho prostredia. Vyžaduje si multidisciplinárne riešenie. Pri tom sa stretávajú praktický lekár pre deti, detský neurológ, psychológ, logopéd, ortopéd a aj rehabilitační pracovníci.

Model mozgu
Forma DMO podľa postihnutia nervovej sústavy. Zdroj foto: Getty images

Pohybový vývoj dieťaťa je oneskorený alebo nedostatočný. Obvykle sa ochorenie prejaví už počas prvých 6 mesiacov života dieťaťa. DMO má viacero foriem. Presnejšie sa detská mozgová obrna rozdeľuje na tri formy: 

  1. spastickú formu
  2. nespastickú formu
  3. ataktickú formu
  4. zvlášť skupinu tvorí kombinovaná forma

Tabuľka znázorňuje rozdelenie DMO

Názov Úroveň poškodenia Zastúpenie Popis
Spastická forma poškodenie motorickej časti nervovej sústavy 70 - 80 % postihnutých DMO charakterizuje ju trvalé svalové napätie, to obmedzuje až znemožňuje pohyb táto forma sa ďalej delí na:
Diparetická forma postihnutie končatín, ale hlavne dolné končatiny
Hemiparetická forma ochrnutie postihuje jednu stranu tela
Triparetická forma postihuje tri končatiny, napríklad dve dolné a jednu hornú končatinu
Kvadruparetická forma ťažké postihnutie svalov hlavy, trupu a aj končatín
Nespastická forma poškodenie bazálnych ganglií 10 - 20 % prípadov z DMO Dyskinetická forma - svalové napätie sa strieda, vznikajú neovládateľné mimovôľové pohyby tela, trasľavý pohyb
Hypotonická forma - svalové napätie je celkovo znížené, a to hlavne na trupe a končatinách. Neistá chôdza, zväčšený rozsah pohybu v kĺboch. Zväčša v 3. roku prechádza do inej formy. Ak pretrváva je označovaná ako trvalý hypotonický syndróm
Ataktická forma poškodenie mozočku 5 - 10 % ľudí s DMO ťažkosti s rovnováhou, koordináciou pohybu, prítomný je tras tela pri vedomej činnosti
Kombinované poškodenie poškodenie na viacerých úrovniach najčastejšie skombinovaná je spastická a dyskinetická forma

Príčiny

K detskej mozgovej obrne dochádza vplyvom poškodenia vyvíjajúceho sa mozgu. DMO môže byť vrodená alebo získaná. Nie je dedičná. Poškodenie mozgu môže zasiahnuť rozličné časové etapy. Napríklad môže nastať vo fáze vnútromaternicového vývinu, pri pôrode alebo v období po pôrode.

Poškodenie počas vnútromaternicového vývinu

Vzniká napríklad pre infekciu matky počas tehotenstva. Rizikové sú ochorenia, ako je napríklad toxoplazmóza, rubeola, herpetické infekcie, CMV, čiže cytomegalovírus, HIV. Inou skupinou sú vývojové anomálie.

Rizikovou je aj intoxikácia, teda otrava počas tehotenstva. Tá býva zapríčinená alkoholom, liekmi, ako sú napríklad opiáty, drogami, ale aj olovom. Zásadné môže byť aj hladovanie matky počas tehotenstva či pridružené ochorenia. Ako je hypertenzia, cukrovka, epilepsia, duševné poruchy.

Inou skupinou rizikových faktorov sú zvýšené psychické zaťaženie matky počas tehotenstva, Rh nekompatibilita, ale aj vplyv RTG žiarenia. Závažné sú všetky stavy, ktoré vedú k zníženému prekrveniu placenty, a teda k hypoxii (znížené okysličenie) plodu.

Komplikácie počas pôrodu

Rizikovým môže byť aj predčasný pôrod alebo, naopak, dlhé prenášanie plodu. Inou príčinou môže byť kliešťový pôrod, pôrod koncom panvovým, nízka pôrodná hmotnosť a opäť nedostatok kyslíka. Ale aj viacplodová tehotnosť.

Popôrodné obdobie

Novorodenec, ale aj dieťa do 6 mesiacov je citlivé na vonkajšie prostredie. A, samozrejme, celkovo obdobie detstva. Získanú formu DMO môže zapríčiniť infekcia do 6 mesiacov, ako je napríklad zápal mozgových blán, čierny kašeľ. Príčinou môže byť aj novorodenecká žltačka. Ale aj poškodenie mozgu následkom úrazu. Príčinou úrazu môže byť pád, ale aj týranie.

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje typicky problémami s držaním tela, poruchami hybnosti a koordinácie. Je viacero foriem porúch hybnosti, najčastejšia je spastická. Spastická forma sa prejaví stuhnutím svalov. Stiahnutie svalov zapríčiní oslabenie, čiastočné ochrnutie alebo až úplnú poruchu hybnosti.

Menšie zastúpenie tvorí nespastická a najmenšie ataktická forma. Pri prvej sú prítomné mimovôľové pohyby, ktoré sú zapríčinené striedavým napätím svalov - označuje sa aj ako dyskinetická. Pod nespastickú spadá aj hypotonická forma, ktorá sa prejavuje stratou napätia svalstva. A prítomná môže byť neistá chôdza. Táto forma sa zvyčajne do troch rokov života mení na inú formu.

Ataktická forma má príčinu v poškodení mozočku. To zapríčiní poruchy chôdze, vnímania rovnováhy a celkové poruchy koordinácie pohybu. Typická je takzvaná opilecká chôdza. Vyskytuje sa aj tras pri určitej vôľovej činnosti.

Zvlášť skupinu tvorí zmiešaná  kombinovaná forma. Tá môže zoskupiť viaceré ťažkosti, a to pre poškodenie mozgu na rozličných miestach. Najčastejšie sú spojené spastická a dyskinetcká forma.

Medzi príznaky, ktorými sa detská mozgová obrna prejavuje, patria aj poruchy citlivosti, reči, psychomotorická retardácia. Pridružujú sa ťažkosti s koncentráciou, únavou, poruchy pamäte.

Spravidla sa dajú tieto príznaky postupne spozorovať do veku 3 rokov života dieťaťa. Keď sa objavujú problémy s pohybom a najmä oneskorený vývoj pohybových zručností. Ako je napríklad lezenie, sedenie, státie, otáčanie sa a chôdza.

Dieťa s DMO
Porucha mobility a pomôcka na chôdzu

Detskú mozgovú obrnu určujú príznaky, ako sú napríklad:

  • porucha hybnosti
  • oneskorený motorický vývin
  • zvýšený masseterov reflex
  • porucha zmyslových orgánov, poškodenie zraku, okohybných svalov - strabizmus, čiže škúlenie, sluchu
  • porucha reči, dysartria, zajakávanie
  • oneskorený vývin reči
  • zníženie intelektu
  • poruchy správania, neurózy a afektívne poruchy
  • mentálna retardácia
  • znížená schopnosť koncentrácie
  • poruchy pamäte, učenia
  • zvýšená unaviteľnosť
  • nadmerné slinenie, teda hypersalivácia
  • porucha prehĺtania
  • znížená obranyschopnosť a zvýšené riziko intoxikácie
  • kŕčové ochorenia, ako je napríklad epilepsia
  • problém s ovládaním močového mechúra a vyprázdňovaním

Diagnostika

Diagnostika ochorenia je po narodení dieťaťa náročná. Hodnotí sa postupný psychomotorický vývoj. Dôležité sú neurologické vyšetrenia, ako je napríklad polohový test. Nápomocná je ultrasonografia mozgu. Ťažké formy sa dajú odhaliť už po narodení. 

DMO sa diagnostikuje podľa prítomnosti príznakov a prejavov ochorenia. Ľahšia je diagnostika vo veku od 6 do 12 mesiacov. Postupný vývoj príznakov je možné sledovať až do 3 roku života. 

Diagnostika ochorenia po narodení je sťažená a zväčša je možná až po niekoľkých mesiacoch.

Počas tehotenstva sa nedá odhaliť. 
K stanoveniu DMO je nutné odborné vyšetrenie a sledovanie dieťaťa počas rastu.

Určujúce sú aj sprievodné očné príznaky. Deti s detskou mozgovou obrnou totiž majú veľmi často rôzne zákaly alebo zápaly v očiach. Okrem toho sa robí magnetická rezonanciaCT mozgu a chrbtice k zachytení zmien v centrálnej nervovej sústave a môžu sa vykonať aj rôzne genetické vyšetrenia.

U rizikových detí sa vykonávajú pravidelné kontroly. A to približne každé 2 týždne. K diagnóze smeruje výskyt epileptických záchvatov. Epilepsia sprevádza DMO približne v 35 - 55 % prípadov. Pričom prejavy môžu byť rôznorodé, ako prítomnosť mimovôľových pohybov, kričanie, neprítomný pohľad či celotelové kŕče tela.

Priebeh

Dieťa s DMO a protetickou pomôckou na chôdzu
Dieťa s DMO a protetickou pomôckou na chôdzu. Zdroj foto: Getty images

Choroba sa zvyčajne začne prejavovať v ranom období života. Dieťa môže byť spavé, apatické. Jeho pohyblivosť je nízka. Celkový motorický vývoj je spomalený, oneskorený. Fixovanie, a teda sledovanie zrakom je spomalené, úchopy predmetov takisto.

Otáčanie sa a sedenie je tak isto v neskoršom čase. Už od 6. mesiaca, keď má dieťa problémy so základnými poruchami hybnosti a pohybom. Má spomalený alebo nedostatočný vývoj pohybových aktivít. Neskôr sa pridajú problémy s držaním tela alebo krútivými pohybmi, prípadne nastáva postihnutie hybnosti končatín podľa konkrétnej formy. 

Prejavy sú rôznorodé, a to aj vývoj príznakov. Vyskytovať sa môže tras končatín, ale aj záchvaty kŕčov. Tie sú symptómom pre epilepsiu. Neskôr sa prejaví aj oneskorenie v psychomotorickom vývoji, prípadne mentálna retardáciaproblémy s rastom, sluchomzrakom.

Pridružiť sa môžu ťažkosti s koncentráciou, učením, celkovo s pamäťou alebo so správaním. Ako napríklad nepozornosť, neposednosť či naopak celkové spomalenie.

Neurotické poruchy, explozívne afektívne správanie, náladovosť.

Čo pomáha pri DMO
Čo pomôže pri DMO

Ako sa lieči: Detská mozgová obrna - DMO

Dá sa liečiť DMO? Rehabilitácia a ostatné liečebné postupy

Zobraziť viac

Informácie o DMO vo videu

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané