späť na zoznam príznakov

Lupiny

Autor: Michal Hrebík
Lupiny
Zdroj foto: Getty images

Lupiny sú šupinky kože, ktorá sa nachádza vo vlasovej časti hlavy. Ide väčšinou o príznak ochorenia s rovnakým názvom, ktoré je ale viac kozmetickým ako medicínskym problémom, prípadne v niektorých prípadoch môže ísť o symptóm infekcií zapríčinených kvasinkami, ktoré v bežnom prípade patria ku kožnej mikroflóre ľudskej pokožky, ale ak dochádza k ich premnoženiu a infekcii, môže sa prejavovať aj cez lupiny na hlave vo vlasoch postihnutého človeka.


Lupiny môžu byť suché aj mastné

Celkovo sa odhaduje, že lupinami môže trpieť takmer až polovica populácie. Veľakrát za ich vznikom stojí používanie nesprávnej vlasovej kozmetiky, ktorá pokožku vysušuje a tak podporuje tvorbu lupín, takže lupiny sú najčastejšie v hlave. Niekedy ide ale aj o prejav kožných ochorení, ako napríklad už spomínané kvasinkové infekcie, prípadne môže ísť o prejavy niektorej z mykotických infekcií, ktoré spôsobujú mikroorganizmy, v prípade kože najčastejšie dermatofyty.

Lupiny ako choroba sa prejavujú nielen výskytom odumretých šupiniek kože na hlave a vo vlasoch, ale tiež aj suchou pokožkou, mastnými vlasmi a svrbením pokožky na hlave. Dôvodom výskytu môžu byť agresívne vlasové prostriedky, prípadne nedostatočné oplachovanie vlasov po použití prípravkov na vlasy a tiež aj časté umývanie vlasov. Lupiny môžu byť aj signálom nedostatku nejakého vitamínu alebo minerálu v organizme, napríklad selénu či zinku.

Lupiny vo vlasoch? Príčina nemusí byť len jedna

Lupiny vo vlasoch môžu byť aj príznakom pre mykotické, čiže hubové a plesňové, ochorenia. Väčšinou sú spôsobené mikroorganizmami ako napríklad kvasinky, huby alebo dermatofyty a práve v prípade výskytu dermatofytov je možné pozorovať problémy s pokožkou, ale aj nechtami a vlasmi. Dochádza k napadnutiu kožných buniek a ako príznakom tohto ochorenia sú aj lámavé vlasy (niekedy vypádavanie vlasov), svrbenie kože a svrbenie hlavy, začervenaná koža, šupiny a tvorba lupín.

Aj kvasinky môžu spôsobovať pomerne veľké problémy na koži a tiež vo vlasoch. Kvasinky sa v prípade kvasinkovej infekcie premnožia, spôsobia napríklad aj mastnotu vlasov, ale tiež vplývajú aj na lámavosť nechtov a pokožku, podľa toho, aký druh kvasinkovej infekcie človeka postihol. Keďže kvasinková infekcia sa môže prejaviť kdekoľvek v tele, líšia sa aj symptómy každého jedného druhu infekcie. Pri postihnutí vlasov sa vyskytujú lupiny, padanie aj mastnota vlasov.

Kožné choroby vo vlasoch
Lupiny sprevádzajú viaceré kožné ochorenia vlasov

Čo znamenajú lupiny a chrasty vo vlasoch?

Zhruba jedno až tri percentá populácie postihuje aj kožná choroba nazvaná lupienka. Môže mať akútny alebo chronický priebeh a prejavuje sa začervenaním a svrbením kože a výskytom šupiniek na koži. V prípade, ak ochorenie napadne aj kožu na hlave pod vlasmi, vznikajú šupinky podobne lupinám. V prípade, ak sa človek nevie dlhodobo zbaviť lupín a to ani pomocou rôznych šampónov alebo prostriedkov z lekárne, mal by navštíviť kožného lekára, ktorý stanoví inú formu liečby.

Viac problematické sú aj lupiny v obočí a v ušiach. Pokiaľ sa nenachádzajú v obočí, ale sú v ušiach, môže ísť aj o prejav psoriázy. Pokiaľ sa ale nevyskytujú vo vlasoch na hlave, samotný výskyt len v ušiach môže poukazovať buď na lokálny kožný problém s príliš vysušenou pokožkou, prípadne na chronický zápal - tu treba pozorovať aj iné príznaky. Ak sa vyskytujú len v obočí a na vlasoch, ide už o pokročilý problém, kedy sa lupiny dostali ďalej ako len v ohraničenej oblasti hlavy a je to signál, že ich treba riešiť.

Lupiny vo vlasoch u detí

U maléhobábätka sa lupiny prirodzene vo veľkej miere nevyskytujú, no u menších detí sa môžu objavovať v žltej farbe na vrchu hlavy. Deti od troch rokov už môžu používať špeciálne šampóny určené proti lupinám, treba však zároveň s takýmto riešením zvážiť aj možné príčiny - ak nie sú zjavné, je lepšie sa obrátiť na pediatra, ktorý môže dieťa odoslať k špecialistovi, ktorý zistí, či sa nejedná o nejakú začínajúcu kožnú chorobu. Ak sa pridá k lupinám aj svrbenie pokožky, je vyšetrenie na mieste.

U novorodenca sa môžu objaviť niekedy lupiny a šupiny vo veku do 1 roka, pričom tento stav niekedy prejde sám od seba a pokiaľ nemá dieťa iné symptómy a problémy, netreba sa vždy znepokojovať. Najčastejšie sa používajú špeciálne detské oleje alebo krémy, no treba hľadať dlhšie tú správnu značku, pretože problémom býva, že ak sa prestane s aplikáciou, lupiny sa skôr či neskôr vrátia. Ani prenos lupín z matku na dieťa priamo nehrozí, takže v tomto prípade sa nie je treba báť.

Starostlivosť o vlasy
Dôležitá je pravidelná starostlivosť o vlasy

Lupiny v tehotenstve

Obdobie tehotenstva je veľmi náročné nielen na organizmus, ale aj na pokožku a prirodzene tým pádom aj na vlasy. Tu však platí, že nie všetky ženy musia mať problém s vlasmi a lupinami - u viacerých sa môže stať naopak to, že budú mať vlasy v ešte lepšom stave, ako tomu bolo pred tehotenstvom. Za všetkým treba hľadať hormóny a fakt, že organizmus musí časť vitamínov presmerovať do vyvíjajúceho sa plodu. To všetko sa odrazí aj na vlasoch a je individuálne, ako veľmi.

Toto sa dá robiť počas tehotenstva:

  • šampóny, balzamy a kondicionéry - treba sa riadiť tým, v akom stave sú vlasy, pričom niekedy sa môžu počas tehotenstva vlasy zmeniť zo suchých na mastné a treba tomu prispôsobiť výber prostriedku
  • domáce recepty - ak máte suché vlasy, skúste domáci recept zložený zo 4 lyžíc olivového oleja a 1 žĺtku; túto zmes si aplikujte na vlasy, po hodine zmyjte a ich stav sa zlepší
  • nefarbiť vlasy - aj keď dnes existujú už aj farby na vlasy s nízkym obsahom peroxidu vodíka, cez tehotenstvo je lepšie dať tomu načas oddych

Ako sa ich zbaviť

Čo pomáha na lupiny? V prvom rade zistenie skutočnej príčiny, ktorá ich spôsobuje. Ak ide o vážnejšiu kožnú chorobu, domáce recepty príliš nepomôžu a v prípade použitia nesprávnych látok môžu dokonca viac uškodiť, ako pomôcť. Základom je vlasy nenamáhať, nevystavovať extrémnym vplyvom počasia príliš často, vyhýbať sa chemickému pôsobeniu v podobe farbenia či ondulácie a dávať si pozor na hormonálnu nerovnováhu, napríklad pri užívaní antikoncepcie u žien.

Nasledujúca infografika ukazuje, čo vplýva na vznik lupín:

Čo spôsobuje lupiny

Riešenie problému s lupinami teda spočíva v princípe v dvoch veciach. Prvou je, aby človek eliminoval čo najviac faktory, ktoré môžu vznik lupín spôsobiť a nejde o faktory chorobné, ktoré sa nedajú ovplyvniť režimovými opatreniami. Druhou je aktívne využitie voľne dostupných prostriedkov na trhu, napríklad šampónov a vlasvocýh vôd s obsahom selénu a zinku. Ak sú lupiny dlhodobejším problémom, najlepšie sú prostriedky, ktoré sú založené na princípe ketokonazolu, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni.

Domáce recepty, ktoré môžu pomôcť na lupiny

Domáce recepty, ktoré môžu pomôcť na lupiny

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu

Máte problém s vypadávaním vlasov a nové nie a nie rásť? Kvôli neustupujúcemu rednutiu vám presvitá pokožka hlavy, ktorú ste nútení zakrývať? Je to tak zlé, že ste začali zvažovať...

Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy? Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy?

Zdravé, silné, husté, hodvábne lesklé a plné života . Tak takto si predstavuje vlasy asi každý z nás. Patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí sú nositeľom skutočnej \"koruny krásy\"?...

Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie? Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie?

Padajú Vám vlasy viac ako je bežné a už ste skúsili takmer všetky dostupné vlasové prípravky? Nezúfajte! 

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Naposledy aktualizované 17.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Eva 22.10.2019 12:18

krupicove lupiny na koseli a vo vlasoch

Čo mi pomohlo

pomohla zmena samponu - najlepsi sampon na lupiny pre mna - vichy dercos z notina