Čo je impetigo, aké má príznaky? Infekčnosť a prenos u detí

Čo je impetigo, aké má príznaky? Infekčnosť a prenos u detí
Zdroj foto: Getty images

Impetigo patrí medzi najčastejšie kontaktné bakteriálne kožné infekcie. Ide o veľmi nákazlivé ochorenie.

Charakteristika

Impetigo je charakterizované ako povrchová infekcia kože vyvolaná streptokokmi alebo stafylokokmi. Názov ochorenia pochádza z latinského slova impetere = napadnúť. Najčastejšie sa vyskytuje u detí. Ale môže postihnúť aj dospelých.

Nebezpečenstvo ochorenia vyplýva z rýchleho šírenia infekcie. Už počas dvoch dní sa môže rozšíriť po celom tele pacienta.

Výskyt ochorenia sa mení podľa ročného obdobia. Najlepšie podmienky pre šírenie infekcie sú v letných mesiacoch. Baktérie, ktoré vyvolávajú impetigo, sa lepšie množia v teplom a vlhkom prostredí.

V minulosti sme zaznamenávali jeho najvyšší výskyt v lete. V súčasnosti ľudia radi cestujú za teplom v chladnejších mesiacoch a tak sa toto ochorenie čoraz častejšie vyskytuje celoročne.

Pacienti trpiaci závažnejším atopickým ekzémom sú zlatým stafylokokom kolonizovaní. Približne 20 až 40 % populácie sú bezpríznakoví nosiči tejto baktérie (väčšinou v nose a na perineu) a sú možným zdrojom infekcie.

Impetigo zaraďujeme medzi bakteriálne kožné infekcie (pyodermie). Za najčastejších pôvodcov pyodermií sú považované stafylokoky a streptokoky. Tie sú schopné prenikať do krvného obehu a lymfatických ciest.

Taktiež vyvolávajú rozšírenie prejavov typu koagulopatií alebo vaskulopatií.

Pyodermie môžeme rozdeliť do dvoch skupín.

Prvú skupiny tvoria primárne pyodermie, medzi ktoré patrí stafylogénne a streptogénne impetigo, furunkul, karbunkul a erysipel.

Druhou skupinou sú sekundárne bakteriálne infekcie, ktoré ďalej komplikujú už existujúce kožné zmeny. Príkladom sú sekundárne infekcie na ekzémoch, vredoch, poraneniach kože, popáleninách alebo varicele (ovčie kiahne).

Primárne bakteriálne kožné infekcie rozdeľujeme na:

  • povrchové - zasahujú do epidermis a dermis (impetigo contagiosa staphylogenes, impetigo contagiosa streptogenes)
  • folikulárne – impetigo Bockhart (ostiofolliculitis), folliculitis, furunkul, karbunkul
  • hlboké - šíria sa do subkutánneho tkaniva a svaloviny (erysipelas, perianálna streptokoková dermatitída)
  • viazané na nechty - paronychia coccogenes

Tabuľka: Povrchové infekcie kože môžeme rozdeliť do dvoch podskupín, a to na komplikované  a nekomplikované

Komplikované povrchové infekcie kože Nekomplikované povrchové infekcie kože
Staphylococcal Scaled Skin Syndrome (SSSS) Furunkul
Infikované tlakové defekty Karbunkul
Ulkus pri chronickej venóznej insuficiencii Ecthyma
Infekcie diabetickej nohy Folikulitída
Lymphangitis Absces
Erysipelas Impetigo
Hidradentis suppurativa

Ako vznikajú pyodermie?

Vznik pyodermií vo všeobecnosti závisí od prítomnosti mikróba s určitou patogénnou schopnosťou a od obranyschopnosti kože a celého organizmu. Z patogénnych mikróbov vyvolávajú pyodermie najmä stafylokoky a streptokoky.

Obranyschopnosť kože proti mikróbom je komplexná. Tvorí ju najmä bariérová funkcia rohovej vrstvy epidermis, ktorá je veľmi odolná proti infekcii.

Veľmi významným mechanizmom obrany kože proti infekcii je tvorba keratinocytárnych antimikrobiálnych peptidov. Tie sú schopné usmrtiť široké spektrum grampozitivních aj gramnegativních baktérií, húb a vírusov.

Koža je kolonizovaná fyziologickou mikroflórou, ktorá produkuje antibakteriálne pôsobiace látky. Z toho vyplýva, že baktérie, vírusy a huby môžu kožou preniknúť len vtedy, ak je porušená bariérová funkcia kože.

Príčiny

Impetigo môže vyvolať buď Streptococcus pyogenes (2 % prípadov) alebo Staphylococcus aureus (70 % prípadov). U zvyšných 28 % prípadov sa vyskytujú prejavy zmiešanej infekcie oboma patogénmi.

Obidva zárodky sú lokalizované v oblasti nosohltana u mnohých zdravých ľudí (nosičov). Prenos na kožu sa uskutočňuje najmä pri poškriabaní nechtami.

človeka na človeka sa impetigo prenáša predovšetkým u ľudí, ktorí žijú v blízkom kontakte (kontaktná infekcia).

Priebeh ochorenia je ovplyvnený rôznymi faktormi:

  • stavom kože – chronické kožné ochorenia (atopická dermatitída), mechanické poškodenie kože
  • celkovým stavom organizmu – liečba kortikosteroidmi, podvýživa, systémové ochorenia
  • vonkajším prostredím – vysoká teplota, vlhkosť
  • vlastnosťami baktérií – virulencia, synergizmus s ostatnými baktériami

Medzi faktory, ktoré napomáhajú k vzniku infekcie, zaraďujeme:

  • poškodenie kožnej bariéry
  • obezitu
  • diabetes mellitus
  • hematologické ochorenia
  • imunodeficit
  • znížené hygienické návyky

Príznaky

Impetigo sa vyskytuje v dvoch formách:

  1. Nebulózne impetigo
  2. Bulózne impetigo

Nebulózne impetigo- syn. nonbulózne impetigo, malopľuzgierové impetigo, impetigo contagiosa streptogenes.

Nebulózne impetigo tvorí viac ako 70 % všetkých foriem impetiga. V minulosti sa za vyvolávateľa ochorenia považovali stafylokoky. Neskôr sa preferoval streptokokový pôvod ochorenia.

Vyskytuje sa najmä u detí. Je to veľmi kontagiózne ochorenie.

Často vyvoláva medzi deťmi epidémie.

Príznaky nebulózneho impetiga vznikajú na poranenej koži (uštipnutia, popáleniny, odreniny). Postihuje najmä nezakryté miesta tela ako tvár (okolie nosa a úst), kapilícium (vlasatú časť hlavy), krk a ruky.

Najprv sa na koži tvoria napäté pologuľovité vezikuly obkolesené úzkym zápalovým lemom. Obsah vezikuliek je číry. Tieto kožné prejavy sú málokedy viditeľné. Tenký kryt vezikuly sa rozruší počas niekoľkých hodín. Z erodovanej spodiny vyteká exsudát. Ten postupne zasychá do hrubších a rozsiahlejších medovožltých krúst.

Príznaky ochorenia sa rýchlo rozširujú do okolia, kde sa opäť tvoria čerstvé vezikuly a nové erózie s medovožltými krustami. Splývaním susedných lézií vznikajú oblúkovité až oválne ostro ohraničené ložiská.

Niekedy sa zväčšia regionálne uzliny. Komplikáciami nebulózneho impetiga môžu byť aj takzvané kútiky úst. Nádcha podporuje rozširovanie vyvolávateľa. Impetigo sa preto často začína pod nosom.

Nebulózne impetigo u 5 ročného chlapca
Nebulózne impetigo u 5 ročného chlapca. Zdroj foto: Getty Images

V prípade, ak sa ochorenie nelieči, tak môže pretrvávať dlhší čas. Početné ložiská môžu vyvolať celkové symptómy. Medzi celkové príznaky patrí horúčka, nevoľnosťnechutenstvo.

Obávanou komplikáciou je postinfekčná glomerulonefritída, ktorá vzniká približne u 4 % pacientov. Ochorenie obličiek je vyvolané špecifickými streptokokmi.

Bulózne impetigo - syn. Impetigo bullosa, veľkopľuzgierové impetigo, impetigo staphylogenes, impetigo contagiosa staphylogenes.

Bulózne impetigo sa vyskytuje najmä u detí, ale môže sa objaviť aj u dospelých. Príčinou ochorenia sú vždy tie kmene Staphylococus aureus, ktoré produkujú epidermolytické toxíny.

Typickými príznakmi bulózneho impetiga je tvorba plochých čírych pľuzgierov vo veľkosti 4 – 9 mm. Neskôr sa obsah pľuzgierov zakaľuje do sivobiela.

Pľuzgiere sa tvoria v hlbších vrstvách epidermy. Ich kryt je preto hrubší a pretrvávajú dlhšie. Po rozrušení pľuzgierov vznikajú erodované plôšky lemované epidermálnym zvyškom krytu. Po čase sa na vlhkých eróziách tvorí tenká sivožltá chrasta a po jej odpadnutí ostáva prechodná pigmentácia.

Niekedy stred krytu pľuzgiera prilipne a prihojí sa k jeho spodine. Ale na periférii sa proces šíri do okolia. Takýmto spôsobom môžu susediace pľuzgiere splynúť a vytvoriť šíriace sa útvary. Ochorenie sa hojí bez jaziev.

Diagnostika

Diagnostika impetiga je založená na:

  1. dôkladnej anamnéze
  2. fyzikálnom vyšetrení (klinický obraz, rozsah zmien)
  3. laboratórnych nálezoch
  4. doplňujúcich RTG zobrazovacích metodikách

Aké sú diagnostické zásady pri jednotlivých typoch impetiga?

  1. Nebulózne impetigo

Na základe typického klinického obrazu sa ochorenie spravidla ľahko určuje. A to najmä u detí so sekréciou z nosa a medovožltými chrastami. Dôležitá je aj mikrobiologická, klinickochemická a sérologická diagnostika.

  1. Bulózne impetigo

Klinická diagnóza je zvyčajne ľahká. Charakteristické sú veľké, chabé pľuzgiere s hnisavým zakalením a erodujúcimi plochami. Dôležitým krokom pri určení diagnózy je zistiť pôvodný atopický ekzém.

Aká je diferenciálna diagnóza?

Diferenciálna diagnóza zahŕňa pľuzgierovité ochorenia rôzneho pôvodu. Medzi najčastejšie infekčné kožné choroby, ktoré pripomínajú impetigo patrí varicella, herpes zoster a herpes simplex.

Z neinfekčných príčin môže dôjsť k zámene u popálenín II. stupňa, pri hypersenzitívnej reakcii na poštípanie hmyzom.

  1. Nebulózne impetigo

U pacientov trpiacich týmto typom impetiga sa takmer vždy zisťujú hemolyzujúce streptokoky a len niekedy stafylokoky. Kultivácia streptokokov závisí od uplynutého času medzi odberom materiálu a začiatkom kultivácie.

Herpes simplex najmä na prechodných častiach kože a sliznice je polycyklicky ohraničený. Avšak môže byť impetiginizovaný. Prejavy sekundárneho syfilisu na tvári sú symetrické a majú bazálny infiltrát.

  1. Bulózne impetigo

Pri pemphigus syphiliticus neonatorum u novorodenca sú pľuzgiere lokalizované na dlaniach a stupajach. Pri epidermolysis bullosa hereditaria je v popredí mechanický spôsob vzniku.

Pri bulóznom impetigu takmer nikdy nespozorujeme pľuzgieriky. Z klinických prejavov pozorujeme až medovožlté chrasty.

Príklady diferenciálnej diagnózy sú opísané v nasledujúcej tabuľke:

Choroba Charakteristika
Herpes zoster herpetické pľuzgiere v skupinkách na zápalovom podklade
Herpes simplex skupinky drobných splývajúcich pľuzgierov so zápalovou spodinou s tendenciou k prasknutiu, po zaschnutí s krustou
Varicella drobné pľuzgiere na zápalovej spodine, po zaschnutí krusty; erózie na slizniciach
Eczema numulare okrúhle ostro ohraničená ložiska s mokvaním a krustami

Priebeh

Ložiská impetiga sa najčastejšie objavujú na tvári, krku a končatinách. Ale môžu sa objaviť kdekoľvek na tele.

Najprv sa objavujú drobné makuly (škvrny). Tie sa rýchlo menia na pľuzgiere s úzkym zápalovým lemom. Kryt pľuzgierov ľahko praská a ich žltý obsah zaschýna. Takýmto spôsobom sa tvoria typické medovožlté alebo červenohnedé krusty.

Príklad ako môže vyzerať impetigo
Príklad ako môže vyzerať impetigo. Zdroj foto: Getty Images

Ako dlho trvá impetigo?

V prípade nekomplikovaného priebehu trvá ochorenie 7 10 dní.

Hojí sa bez jaziev. Niekedy sa ako následok zápalu môžu objaviť škvrny alebo hyperpigmentácia. Tie zvyčajne do niekoľkých týždňov až mesiacov vymiznú.

Impetigo je veľmi nákazlivé.

Deti trpiace impetigom po dobu liečby nesmú do škôlky, školy, ani do záujmových krúžkov.

Používanie dezinfekčných mydiel a pracích práškov, vlastného uteráku a vyžehleného prádla zníži riziko nákazy ďalších členov rodiny.

Ako dochádza k prenosu impetiga?

K prenosu ochorenia dochádza prostredníctvom troch ciest:

  1. priamym kontaktom kože chorého a zdravého dieťaťa
  2. prostredníctvom baktériami kontaminovaného predmetu (hračky, uteráky, príbory a iné)
  3. autoinfekciou

Ako sa lieči: Impetigo

Liečba impetiga: Lokálne masť, systémovo lieky i antibiotiká

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Impetigo – diagnostika a liečba, MUDr. Táňa Pappová, PhD., MUDr. Andrea Kozárová, PhD., Dermatovenerologická klinika Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitná nemocnica Martin
  • solen.cz - Impetigo vulgaris, MUDr. Stanislava PoláškováDětská kožní ambulance, Dermatovenerologická klinika VFN UK, Praha
  • prolekare.cz - Infekce kůže a měkkých tkání, Autoři: R. Gürlich 1; V. Adámková 2; J. Ulrych 3; H. Brodská 4; V. Janík 5; J. Lindner 6; E. Havel 7, Působiště autorů: Chirurgická klinika FNKV a 3. LF Univerzity Karlovy přednosta: prof. MUDr. R. Gürlich, CSc. 1; Klinická mikrobiologie a ATB centrum VFN Praha a 1. LF Univerzity Karlovy primář: MUDr. V. Adámková 2; I. chirurgická klinika VFN a 1. LF Univerzity Karlovy přednosta: prof. MUDr. Z. Krška, CSc. 3; Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky přednosta: prof. MUDr. T. Zima, DrSc. 4; Radiodiagnostická klinika FNKV a 3. LF Univerzity Karlovy zastupující přednosta: MUDr. L. Večeřová 5; II. chirurgická klinika kardiovaskulární chirurgie VFN v Praze a 1. LF Univerzity Karlovy přednosta: prof. MUDr. J. Lindner, CSc. 6; Chirurgická klinika FNHK a LF HK přednosta: MUDr. M. Leško, Ph. D 7
  • prolekare.cz - Enzymová léčba infekcí kůže a měkkých tkání, Autoři: Š. Kobzová 1; L. Vacek 1,2; B. Lipový 3; M. Hanslianová 4; L. Vojtová 5; L. Janda 1,Působiště autorů: Oddělení infekčních chorob a preventivní medicíny, Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Brno 1; Mikrobiologický ústav Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Brno 2; Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie, Fakultní nemocnice Brno 3; Oddělení klinické mikrobiologie, Fakultní nemocnice Brno 4; Pokročilé biomateriály, CEITEC – Středoevropský technologický institut, Vysoké učení technické v Brně 5
  • praktickelekarenstvi.cz - Nejčastější bakteriální infekce kůže u dětí, Štěpánka Čapková, Dermatologické oddělení pro děti, Fakultní nemocnice v Motole, Praha
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané