Impetigo je bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré patrí medzi menej závažné detské infekcie a postihuje najmä deti v kojeneckom, predškolskom a mladšom školskom roku. Ochorenie je vysoko nákazlivé a niekedy sa môže preniesť aj na matku, pričom sa prejavuje na koži a to vyrážkami, pľuzgiermi alebo ekzémom. Najčastejšie možno nájsť tieto príznaky na tvári, krku, rukách a v plienkovej oblasti. Liečba je obvykle cez antibiotiká a vo väčšine prípadov nie je priebeh vážny.
Príznaky Impetiga
Charakteristika
Choroba postihuje viac deti náchylnejšie na rôzne kožné problémy, pričom má tri formy. Prvou je bulózna forma, ktoré najčastejšie postihuje deti do 2 rokov. Na tele sa vytvoria nebolestivé pľuzgiere, ktoré svrbia, sú väčšie a možno ich nájsť najviac na trupe, rukách a nohách, pričom koža okolo nich je začervenaná. Tieto pľuzgiere sú trvalejšie a väčšie ako u iných foriem, ale sú nebolestivé. Druhou formou je nebulózna forma, ktorá je častejšia a viac nákazlivá.
Pri tejto forme sa najprv na pokožke objaví menší začervenaný vriedok, ktorý praskne a hnisá. Následne sa vytvorí chrasta žltohnedej farby, ktorá odpadne a pokožka pod ňou sa obvykle zahojí. Miesto, kde sa objavuje táto forma impetiga, je nebolestivé, ale tiež svrbí. Poslednou formou je echtyma, čo je najvážnejšia, ale zároveň aj najmenej rozšírená forma. V tomto prípade sa pľuzgiere dostanú až hlboko do pokožky a tieto pľuzgiere sú už bolestivé a naplnené hnisom. Veľmi často dochádza po porušení pľuzgiera k vytvoreniu jazvy.
Príčiny
Impetigo je infekcia prejavujúca sa na koži, pričom pôvodcom sú baktérie, najčastejšie stafylokok a streptokok. Ochorenie je veľmi nákazlivé a tak je dôležité dodržiavať hygienu a taktiež používať dezinfekčné a antibakteriálne mydlo. Najčastejšie postihuje toto ochorenie deti, ktoré mali predošlé problémy s pokožkou, napríklad bodnutia hmyzom alebo nejaké traumatické poranenia. Pokiaľ je bariéra na pokožke nejako narušená, baktérie sa sem tiež dostanú jednoduchšie.
Príznaky
Príznaky ochorenia sa odlišujú podľa toho, o akú formu sa jedná. Pri najčastejšej, teda nebulóznej forme, sú typickým prejavom nebolestivé červené vriedky a začervenanie pokožky, pričom vriedky sú plné hnisu a po prasknutí tento hnis odteká a je veľmi infekčný. Typické je aj svrbenie. Zahojenie je však bezproblémové, takže v tomto prípade choroba nezanecháva za sebou žiadne vážnejšie následky. Menej častou je bulózna forma typická pľuzgiermi.
Aj tieto pľuzgiere sú naplnené hnisom a častejšie svrbia. Veľmi často je typickým príznakom tejto formy aj zväčšenie lymfatických uzlín v blízkosti výskytu. Pri najhoršej forme zvanej echtyma sú pľuzgiere väčšie, niekedy je prítomná aj horúčka a po neúplnom zahojení môžu vzniknúť aj jazvy. Napríklad vtedy, ak sa predčasne oddelila chrasta od pokožky. Väčšinou sa všetky formy prejavujú len lokálnym ekzémom v lokalitách, ktoré sú pre ne typické a nie celotelovými príznakmi.
Diagnostika
Skúsený všeobecný lekár aj dermatológ spozná impetigo už na základe pohľadu a viditeľných príznakov, avšak využívajú sa aj odbery hnisu priamo z postihnutých miest a ich laboratórne vyšetrenie a kultivácia pre zistenie prítomnosti konkrétneho druhu baktérie. Väčšinou práve na základe tohto odberu hnisu a jeho vyšetreniu je možné zistiť, či sa jedná o stafylokokovú alebo streptokokovú bakteriálnu infekciu a na jej základe nasadiť potrebnú liečbu vo forme liekov.
Stručne o tom, čo je impetigo
Stručne o tom, čo je impetigo
Priebeh
Baktérie sa dostanú do pokožky na základe oslabenia niektorej z jej vrchných vrstiev, obvykle po nejakom úraze alebo iných kožných chorobách. Následne sa vytvorí infekcia, pokožka začervená a vytvorí sa vriedok alebo pľuzgier, ktoré obsahujú hnis. Po určitej dobe príde k prasknutiu a vytečeniu hnisu. Vo väčšine prípadov nie je po prekonaní ochorenia na pokožke vidno trvalé následky, ale niektoré viac vzácne formy choroby môžu zanechať po sebe aj jazvy.