späť na zoznam príznakov

Pocit tlaku v mandliach

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "pocit tlaku v mandliach"

Pocit tlaku v mandliach sa dostavuje v niektorých prípadoch ich zväčšenia, pričom má človek pocit tlaku aj v krku. Úlohou mandlí je najmä pôsobiť preventívne v prípade ochorení dýchacích ciest, takže zachytávajú rôzne vírusy alebo baktérie a udržujú infekciu či zápal len v rámci horných dýchacích ciest. Preto aj ľudia, ktorý majú mandle odstránené, trpia oveľa častejšie respiračnými ochoreniami dolných dýchacích ciest, takže dnes sú tieto zákroky zriedkavejšie.

Zväčšenie krčných mandlí je tak prirodzenou obrannou reakciou imunitného systému a organizmu, pričom pocit tlaku vyvoláva aj namnoženie imunitných krvných buniek, lymfocytov, ktoré sú súčasťou tejto obrannej reakcie imunitného systému a práve na mandliach likvidujú chorobné organizmy a mikróby. Najčastejšie sa k pocitu tlaku na mandliach pridáva aj ich zväčšenie, začervenanie a bolesti v krku následkom prebiehania imunitných reakcií.

Najčastejším ochorením, pri ktorom dochádza k pocitu tlaku v mandliach, je chrípka. Ide o akútne a infekčné ochorenie dýchacieho systému, pričom vyvolávateľom je RNA vírus. Pre chrípku sú typické malátnosť a únava, zvýšená teplota a niekedy aj horúčka, taktiež zimnica, bolesti hlavy, kĺbov a svalov a tiež aj kašeľ. Najčastejšie u nás vyvolávajú chrípku vírusy typu A a B, pričom typ A je závažnejší na príznaky aj priebeh ochorenia, ktoré sa tak lieči oveľa náročnejšie.

Proti chrípke sa čoraz viac ľudí aj očkuje, no napriek tomu je jej infekčnosť veľmi vysoká, keďže sa prenáša vzduchom a kontaktom s postihnutými a nakazenými ľuďmi. Príchod ochorenia je veľmi rýchly a náhly, pričom vzhľadom na to, že ide o vírusové ochorenie, na liečbu sa nepoužívajú antibiotiká, ale antivirotiká a to v prípade ťažšieho priebehu. Inak sa liečba vykonáva symptomatickou formou, čiže sa liečia a potláčajú jednotlivé príznaky chrípky.

Na krčných mandliach možno badať zmeny aj pri angíne, čo je tiež infekčné ochorenie postihujúce najmä horné dýchacie cesty. Mandle sú zväčšené, začervenané, prítomná je aj bolesť v krku a zvýšená telesná teplota. Vo väčšine prípadov je ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré spôsobujú streptokoky alebo stafylokoky, len ojedinele má angína vírusový pôvod. Najviac ochorenie napadá ľudí s oslabeným imunitným systémom, najmä deti v školskom veku.

Pocit tlaku v mandliach je typický aj pre šarlach, čo je infekčné ochorenie charakteristické šarlachovou vyrážkou. Pôvodcom ochorenia je baktéria streptokoka, pričom vo väčšine prípadov má ochorenie formu šarlachovej angíny. Táto forma sa prejavuje podobne ako angína v počiatočných štádiách, čiže horúčkou, bolesťami v krku, zväčšenými krčnými uzlinami a neskôr sa dostaví aj charakteristická vyrážka. Liečbu je potrebné prenechať tiež lekárom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.