- wikiskripta.eu - informácie na Wikiskriptách
- nhs.uk - Squint
- medicalnewstoday.com - What's to know about squint, or strabismus?
Škúlenie: Čo vieme o zabiehaní jedného či oboch očí? Dá sa napraviť?
Škúlenie je porucha hybnosti očí. Ich postavenie pri pohybe je rozdielne. Fixácia zraku na predmet prebieha iba jedným okom. Táto porucha má za následok poruchy zraku. Dôležité je jeho včasné vyšetrenie a liečenie.
Aké formy poznáme?
Ide o chybu, pri ktorej dochádza k strate koordinovaného pohybu očí a jedno sa odchyľuje od smeru pozorovania toho druhého. Oči nefixujú rovnaký bod. Škúlenie je potrebné riešiť hneď, ako sa naň príde, a to aj preto, že niekedy môže byť tento stav spôsobený nervovou alebo aj infekčnou chorobou.
Poznáme tieto formy strabizmu:
- konvergentný
- divergentný
- vertikálny
- fixný
- alternujúci
Strabizmus ako taký má viacero foriem. Najčastejšou je konvergentný strabizmus. Prítomné škúlenie jedného oka, ktoré zabieha smerom dovnútra. Okrem toho sa vyskytujú aj divergentná forma, kedy oko zabieha smerom von alebo vertikálna forma, pri ktorej sa odchyľuje vertikálne nahor alebo nadol.
Niekedy postihuje škúlenie vždy to isté oko, vtedy sa hovorí o fixnom strabizme, ale môže existovať aj alternujúci strabizmus, kedy zabiehanie postihuje striedavo obe oči.
Ak nie je škuľavosť korigovaná a liečená, môže dôjsť k zhoršeniu stavu a napríklad k amblyopii, čiže tupozrakosti. V tomto prípade sú zrakové podnety z oka inhibované a ignorované centrálnym nervovým systémom a dieťa tak prestáva vidieť na oko, ktoré je škúlením postihnuté.
Tiež je časté aj klesanie všeobecnej zrakovej ostrosti, kedy nastáva excentrická retinálna fixácia. Práve preto je potrebné nepodceniť tento príznak a liečiť ho.
Najčastejšie je teda škúlenie spojené so škuľavosťou. Čo je očné ochorenie, pri ktorom je narušené binokulárne videnie. U postihnutého človeka nastáva dvojité videnie.
Obe oči pri tejto chorobe nesmerujú súčasne rovnakým smerom k objektu, na ktorý chce človek zaostriť. Príčinou môžu byť buď porucha priamo hybnosti okohybných svalov alebo porucha koordinácie očí v mozgu. Liečba je buď konzervatívnou formou alebo chirurgickou.
Iné príčiny škúlenia
Postihnutie tohto typu nenastáva iba priamo pri očných vadách. Častokrát je jedným z príznakov diabetickej neuropatii. Ak príde k postihnutiu okohybných nervov v dôsledku tohto ochorenia a škúlenie sa vyskytne v dospelosti.
Človek nemôže ovládať obe oči naraz a to sa prejavuje práve strabizmom, dvojitým videním a niekedy aj padaním viečka. Diabetická neuropatia postihuje funkcie aj štruktúry nervu.
Niekedy sa škúlenie vyskytuje aj pri niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri vrodenej toxoplazmóze, kedy sa stretávame so škúlením už u detí. Toxoplazmóza je parazitárne ochorenie spôsobené parazitom Toxoplasma Gondia.
V asympomatickej a latentnej forme sa dokonca vyskytuje choroba až u tretiny populácie. Naplno prepukne najmä u ľudí s oslabenou imunitou. Škúlenie nastáva v prípade tejto choroby najmä v novorodeneckom období, niekedy môže byť postihnutý aj sluch.
Inou príčinou škúlenia je úraz. Pri úrazoch hlavy môže vzniknúť poškodenie mozgového tkaniva, nervov. Porucha nastáva aj následkom krvácania do lebkovej dutiny a mozgu, ale aj zakrvácaním okohybného svalu.
Príčinu treba niekedy hľadať aj v nádorovom ochorení. Výskyt a umiestnenie nádoru spôsobuje utlak, ale aj poškodenie nervových alebo svalových vlákien v danej oblasti.
Video o príčinách škúlenia
Choroby s príznakom "Škúlenia"
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →