späť na zoznam chorôb

Astigmatizmus

Autor: Michal Hrebík
Astigmatizmus
Zdroj foto: Getty images

Astigmatizmus je očné ochorenie, ktoré súvisí s rohovkou a je spôsobené nepravidelným tvarom rohovky. Tá je namiesto toho, aby bola dokonale okrúhla, skôr pozdĺžna a to spôsobí, že videnie je v prípade väčších aj menších vzdialeností rozostrené. Ide o očnú vadu, ktorá môže spôsobiť aj rôzne praktické komplikácie v živote a preto je potrebné jej venovať náležitú pozornosť. Celkovo trpí touto očnou vadou zhruba každý desiaty človek v spoločnosti, čo znamená, že je dosť rozšírená.


Charakteristika

Čo to je astigmatizmus oka? Ide o očné ochorenie, ktoré súvisí s deformáciou očnej rohovky. Tá je namiesto dokonalého symetrického a kruhového tvaru skôr elipsoidná a to spôsobuje, že do väčšej diaľky alebo na krátku blízkosť vidí postihnutý rozmazane, zahmlene alebo rozostrene. Pri prechode svetelných lúčov zdeformovanou rohovkou nastáva to, že vzniká viacero ohnísk namiesto jedného a to spôsobuje, že vidíme obraz, ktorý tieto lúče vytvoria, rozmazane.

Rohovka je v rámci oka veľmi dôležitá, keďže má oko chrániť a zároveň jej tvar ako aj priehľadnosť ovplyvňuje priamo ostrosť a kvalitu nášho videnia. Svojim tvarom pripomína rohovka hodinkové sklíčko, pričom cez rohovku sa svetelné lúče a signál dostanú na sietnicu, kde vytvoria v mozgu signál a obraz. Ak je teda rohovka nepravidelne zdeformovaná, obraz, ktorý sa dostane do sietnice, môže byť zdeformovaný tiež a to spôsobí rozostrené videnie.

vysvetlenie astigmatizmu oka
Autor I, Sebastian Kroch [GFDL / CC-BY-SA-3.0], Wikimedia Commons

Príčiny

Vo väčšine prípadov ide o dedičné ochorenie, aj keď príčinou nepravidelného astigmatizmu, ktorý sa označuje aj ako aférická refrakčná vada, môže byť napríklad aj nedostatok jasného denného svetla, prípadne zlé podmienky, napríklad práca povahy, ktorá si vyžaduje veľkú blízkosť. Deformáciu rohovky môžu spôsobiť rôzne zápaly, ak je niekto alergik, môže si častejšie pretierať oči a tým pôsobiť mechanicky na rohovku, prípadne príčina môže byť aj v úraze oka.

Príznaky

Čo sa týka prízrakov astigmatizmu, najčastejšie si človek všimne túto očnú vadu práve pri bežnom pozeraní či už od diaľky, alebo naopak na krátku vzdialenosť, respektíve do blízka. V prípade rozostreného videnia na krátko alebo naopak zahmleného videnia do diaľky je už možné uvažovať aj o astigmatizme, ale pozor, pretože táto vada je veľakrát spojená aj s krátkozrakosťou, ktorá sa volá myopia, alebo naopak s ďalekozrakosťou, nazvanou aj hypermetropia.

Ďalšie príznaky a prejavy astigmatizmu sú aj to, že postihnutý človek nevie na väčšiu vzdielnosť určiť tvar alebo kontrasty medzi rôzne zakryvenými objektami, napríklad pri očnom vyšetrení so špeciálnymi tabuľkami. Veľmi častým príznakom sú napríklad aj bolesti hlavy, ktoré sú spôsobené práve rozostrením videním a tým, že je oko a sietnica namáhané pri spracovaní deformovaného signálu. Tiež sa môže v niektorých prípadoch prejavovať napríklad škúlenie.

ako vidí web zdravoteka.sk zdravé oko a ako astigmatické
ako vidí web zdravoteka.sk zdravé oko a ako astigmatické

Diagnostika

 • To, že má niekto astigmatizmus spozoruje teda v bežnom živote, pričom sa síce nejedná o ochorenie, ktoré by sa mohlo postupom času zhoršovať, na druhú stranu môžu byť časté zápaly tiež príznakom, že niečo nie je s rohovkou a ochranou oka v poriadku
 • Obvykle sa táto očná vada diagnostikuje pri bežnom očnom vyšetrení, pričom štatistiky hovoria, že takmer polovica ľudí, ktorí potrebujú korekciu svojho zhoršeného zraku, trpí nepravidelným astigmatizmom

ako vidí písmeno normálne oko v porovnaní s astigmatickým okom
ako vidí písmeno normálne oko v porovnaní s astigmatickým okom

Čo by ste mali vedieť o astigmatizme

Čo by ste mali vedieť o astigmatizme

Priebeh

V prípade spôsobenia astigmatizmu v dôsledku mechanického poškodenia rohovky napríklad pri úraze je prejavenie okamžité a je treba aj okamžitá liečba. Inak sa ochorenie vyvíja len postupne a pomalšie, napríklad v dôsledku viacerých zápalov alebo v prípade alergie. Rohovka sa postupne deformuje a to napríklad aj pri pretieraní očí v dôsledku podráždenia či už pri zápale alebo vďaka alergii. Človek tak postupne prestáva vidieť ostro a zhoršuje sa mu zrak.

Astigmatizmus u detí

Astigmatizmus ako refrakčná očná vada začína už u detí. U detí do 1 roku je výskyt pomerne vysoký, avšak môže ísť len o dočasný stav a do veku 5 rokov sa stav oka obvykle sám upraví. U 5 ročných deťoch už je výskyt podobný ako v prípade dospelej populácie, čiže zhruba 10%, čo v praxi znamená, že každé desiate dieťa trpí týmto očným ochorením. Zároveň platí, že ak sa astigmatizmus u dieťaťa v prvom roku života vôbec nevyskytoval, len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa tak stane neskôr.

Vzhľadom na to, že sa táto očná chyba dedí, treba si dať pozor na astigmatizmus u detí, kde sa už choroba vyskytla skôr. Nižší stupeň astigmatizmu si dokáže oko korigovať aj samo a napríklad u detí si ho nemusíte niekedy ani všimnúť. Napríklad pri sledovaní televízora však dieťa s astigmatizmom nakláňa hlavu do strany, hore alebo dole, aby lepšie zaostrilo na obraz. Najdôležitejšie je však astigmatizmus zachytiť do veku 18 rokov, pretože u starších ľudí už niekedy nie je mozog dostatočne plastický, aby mu pomohli napríklad okuliare.

Okrem toho ak nenastane korektúra v skorom veku, hrozí ako komplikácia astigmatizmu aj výskyt slabozrakosti. Deti sa najčastejšie sťažujú na pocit preťaženia oka, bolesti hlavy a skreslené alebo zahmlené videnie bez ohľadu na to, či pozerajú do diaľky alebo na blízko. Niekedy môže nepriamo astigmatizmus aj ovplyvniť sústredenie dieťaťa v škole a preto netreba príznaky podceniť a radšej ísť na očné vyšetrenie.

 • Najčastejšie sa u detí koriguje choroba okuliarovými šošovkami
 • Detský astigmatizmus u detí nad 6 rokov do hodnoty 2D sa koriguje len vtedy, ak spôsobuje astenopické ťažkosti, pri hodnotách nad 2D sa koriguje za každých okolností u dieťaťa do veku 6 rokov, pretože hrozí vznik amblyopie
 • Pokiaľ je zraková ostrosť normálna u malých detí a ak sa aj binokulárne funkcie vyvíjajú normálne, nemusia sa hodnoty nižšie ako 2D korigovať, ale robia sa len pravidelné kontroly dvakrát ročne

Astigmatizmus - test

Najspoľahlivejší test na astigmatizmus robí priamo oftalmológ, avšak skôr ako sa za ním vyberiete, môžete si spraviť aj jednoduchý test. Stačí, ak si obrázok s testom astigmatizmu (zdroj sosovka.sk) vytlačíte doma na stranu A4 čiernobielo. Zaveste ho na stenu alebo na skriňu, postavte sa pred neho 1,5 m, zakryte si jedno oko dlaňou a pozrite sa na kruh na obrázku. Pokiaľ sa Vám budú javiť niektoré čiary na obrázku tmavšie, s najväčšou pravdepodobnosťou máte na danom oku astigmatizmus a mali by ste navštíviť očného lekára, ktorý vykoná komplexné vyšetrenie pre potvrdenie diagnózy.

obrázok - test na astigmatizmus
obrázok - test na astigmatizmus

Ako sa lieči astigmatizmus?

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 13.08.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Mária Kovačičová
    Adresa: Oftalmologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  07:30 12:00 
    Utorok 07:30 12:00 
    Streda 07:30 12:00 
    Štvrtok 07:30 12:00 
    Piatok 07:30 12:00 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Mária Kovačičová
    Adresa: Oftalmologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  07:30 12:00 
    Utorok 07:30 12:00 
    Streda 07:30 12:00 
    Štvrtok 07:30 12:00 
    Piatok 07:30 12:00 
 • Trenčiansky kraj
  • Nemocnica s poliklinikou Myjava

   Staromyjavská 59, 90701 Myjava

   Web: http://www.nspmyjava.sk/
   Telefón - ústredňa: 034 6212 721

   Gynekologické ambulancie (2)

   • MUDr. Zuzana Zongorová
    Adresa: Očná ambulancia, Staromyjavská 59, 90701 Myjava
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:30 15:00  12:30-13:00  Po 13:00 objednaní pacienti 
    Utorok 09:00 17:00    Po 13:00 objednaní pacienti 
    Streda 07:30 15:00    Doobeda operačné zákroky, poobede aplikácia kontaktných šošoviek 
    Štvrtok 07:30 15:00    Po 13:00 objednaní pacienti 
    Piatok 07:30 15:00    Po 13:00 objednaní pacienti 
 • Nitriansky kraj
  • Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

   Slovenská 11/A, 94034 Nové Zámky

   Web: http://www.nspnz.sk/
   Telefón - ústredňa: 035 6912 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Alena Ženčárová
    Adresa: Cievna a glaukómová očná ambulancia, Slovenská 11/a, 94034 Nové Zámky
    deň oddo poznámka
    Pondelok  09:00 15:00  MUDr. Ženčárová 
    Utorok 09:00 15:00  MUDr. Ženčárová 
    Streda 09:00 15:00  MUDr. Havlasová 
    Štvrtok 09:00 15:00  MUDr. Havlasová 
    Piatok 09:00 15:00  MUDr. Mattová 
   • MUDr. Adriana Havlasová
    Adresa: Mikrochirurgická ambulancia, Slovenská 11/a, 94034 Nové Zámky
    deň oddo
    Streda 09:00 15:00 
    Piatok 09:00 15:00 
 • Žilinský kraj
  • Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

   Slovenská 11/A, 94034 Nové Zámky

   Web: http://www.nspnz.sk/
   Telefón - ústredňa: 035 6912 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Alena Ženčárová
    Adresa: Cievna a glaukómová očná ambulancia, Slovenská 11/a, 94034 Nové Zámky
    deň oddo poznámka
    Pondelok  09:00 15:00  MUDr. Ženčárová 
    Utorok 09:00 15:00  MUDr. Ženčárová 
    Streda 09:00 15:00  MUDr. Havlasová 
    Štvrtok 09:00 15:00  MUDr. Havlasová 
    Piatok 09:00 15:00  MUDr. Mattová 
   • MUDr. Adriana Havlasová
    Adresa: Mikrochirurgická ambulancia, Slovenská 11/a, 94034 Nové Zámky
    deň oddo
    Streda 09:00 15:00 
    Piatok 09:00 15:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Revúca - Revúcka medicínsko- humanitná n.o.

   Litovelská 25, 05001 Revúca

   Web: http://www.nsprevuca.sk/
   Telefón - ústredňa: 058 4833 333

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

   • MUDr. Ľudmila Repáčová
    Adresa: Očná ambulancia, Litovelská 25, 05001 Revúca
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 15:30  13:00-13:30 
    Utorok 07:00 15:30  13:00-13:30 
    Streda 07:00 15:30  13:00-13:30 
    Štvrtok 07:00 15:30  13:00-13:30 
    Piatok 07:00 15:30  13:00-13:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Sv. Jakuba, n.o. Bardejov

   ul.Sv. Jakuba 21, 08501 Bardejov

   Web: http://www.nsp-bardejov.sk/
   Telefón - ústredňa: 054 4788 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Daniela Foľtová
    Adresa: Oftalmologická ambulancia - DEJA, s.r.o., Sv. Jakuba 21, 08501 Bardejov
    deň oddo
    Pondelok  07:30 13:30 
    Utorok 07:30 13:30 
    Streda 07:30 13:30 
    Štvrtok 07:30 13:30 
    Piatok 07:30 13:30 
 • Košický kraj
  • NsP Skalica - Nemocnica s poliklinikou a.s. Skalica

   Koreszkova 7, 90982 Skalica

   Web: http://www.nspskalica.sk/
   Telefón - ústredňa: 034 6969 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Návštevné hodiny podľa jednotlivých oddelení nájdete tu

   • MUDr. Jozef Vaníček
    Adresa: Očná ambulancia, Koreszkova 7, 90982 Skalica
    deň oddo
    Pondelok  07:30 13:00 
    Utorok 07:30 11:00 
    Streda 07:30 11:00 
    Štvrtok 07:30 13:00 
    Piatok 07:30 13:00 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
lucia 30.09.2015 13:39

Astigmatizmus mi diagnostikovali na bežnej kontrole u očnej lekárky, v mojom prípade ide o dedičnú záležitosť. V podstate ma nijako neobmedzuje, na mierne rozostrené videnie mi doktorka nastavila vhodné okuliare a tie pomáhajú :)

Čo mi pomohlo

okuliare

eni 16.12.2015 19:49

a mal si aj teplotu??? vládal si napríklad do schodov ??? bolel Ťa hrudník aj na pohmat ?? pýtam sa preto, lebo mám opakujúce sa bolesti na hrudi, takmer chronický zápal sterna a keď je veľmi zle tak tachykardiu a triašku a nejak mi nafúkne brucho (vtedy zabere jedine acylpyrin 1000), nevládzem prejsť ani jedu ulicu, všade len autom, bohužiaľ mám smolu na darebných doktorov, s touto hlúposťou sa trápim 2 roky