späť na zoznam príznakov

Vriedky v ústach

Autor: Michal Hrebík , Redaktor

Vriedky v ústach sú menšie zápalové ložiská, ktoré sa z času na čas vyskytujú takmer u každého. V niektorých prípadoch môžu byť len odrazom nedostatku živín, napríklad vitamínu B, keďže ten má vplyv aj na obnovu sliznice. Organizmus môže takýmto spôsobom signalizovať aj nedostatok železa, prípadne problémy so vstrebávaním železa či živín. V niektorých prípadoch sa vyskytujú vriedky aj ako reakcia na novú zubnú pastu, ktorá je agresívna pre ústnu dutinu.

Väčšie vredy v ústach môžu signalizovať aj chronický nedostatok vitamínu C a v minulosti boli príznakom choroby zvanej skorbut. Pokiaľ človek dlhodobo trpel nedostatkom vitamínu C v potrave, vytvorili sa u neho v ústnej dutine väčšie zápalové ložiská, krvácali ďasná, kosti boli mäkšie a spomalená bola aj tvorba červených krviniek. V minulosti na túto chorobu trpeli napríklad námorníci, ktorí nemali dostatok pestrej stravy, dnes sa skorbut už skoro nevyskytuje.

Bežné vriedky v ústach sú ale pomerne malé, obvykle majú menej ako pol centrimetra v priemere a sú belšie s červeným ohraničením po okraji. Pokiaľ ide skutočne o afty, nemusí to byť ešte príznak vážneho ochorenia, ale ide o veľmi nepríjemný symptóm, ktorý je navyše aj bolestivý. U niektorých ľudí môžu nastať problémy s žuvaním stravy alebo plynulou rečou. Najčastejšie sa tieto vriedky v ústach vyskytujú u mladých ľudí do 30 rokov a častejšie u žien.

Afty vznikajú najčastejšie v dôsledku zhoršenej imunity a môžu mať súvislosť aj s mikroflórou v ústnej dutine. Niekedy je možný aj vplyv na základe genetických predispozícii, u žien môže byť väčší výskyt podmienený aj hormonálnymi zmenami v organizme, napríklad tesne pred menštruáciou je vyššie riziko výskytu takýchto vriedkov. Problémy môžu byť aj u ľudí so zubnými protézami, fajčiarov a výskyt je vyšší aj pri stresovej záťaži.

Vriedky v ústach sa môžu objaviť nielen na sliznici ústnej dutiny, ale napríklad ja na jazyku. Malé vriedky obvykle samovoľne zmiznú do desiatich dní, väčšie môžu po sebe zanechať aj jazvu a práve tie sú príčinou aj najväčších bolestí a nepríjemných pocitov. Veľké vriedky v ústach spôsobujú aj viac bolesti pri reči alebo prežúvaní a niekedy aj problémy s pitím a príjmom tekutín. Niekedy môže dokonca väčší výskyt spôsobiť aj horúčkovité stavy.

V niektorých prípadoch ale môžu vriedky v ústach signalizovať aj zápal sliznice ústnej dutiny. Ide o tzv. stomatitídu, čo sa prejaví začervenaním a tiež opuchom, dokonca aj výskytom pľugierov a hnisavých ložísk. Súčasťou príznakov je zvýšené slinenie a zápach z úst. Najčastejšou príčinou vzniku ochorenia je zlá hygiena zubov a ústnej dutiny, niekedy však aj rôzne zápaly z vonkajšieho prostredia. V tomto prípade treba čo najskôr navštíviť zubára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Afty u detí i v tehotenstve: Ich príčiny, liečba a čo na afty pomáha? Afty u detí i v tehotenstve: Ich príčiny, liečba a čo na afty pomáha?

Afty sú nepríjemné, zapálené pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Tieto bolestivé vriedky môžu potrápiť najmä deti a tehotné ženy. Prečo je tomu tak? Môžu byť...

S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam? S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam?

S kyselinou listovou sa stretávame najmä v súvislosti s tehotenstvom. Tento vitamín sa významne podieľa na prevencií vývojových vád, či takzvanému rázštepu chrbtice. Avšak rovnako ako...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.