späť na zoznam príznakov

Vtiahnutá koža bradavky prsníka

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "vtiahnutá koža bradavky prsníka"

Vtiahnutá koža bradavky prsníka býva zapríčinená buď na základe nejakého vonkajšieho pôsobenia, napríklad pri úraze, alebo môže byť symptómom zápalového procesu v prsníku. V prípade, že sa vyskytne náhle napríklad pri zranení, ide o stav krátkodobý, ktorý sa po istom čase dostane znova do normálu. Vtiahnutie bradavky a jej pokožky, ktoré ale nie je zapríčinené nejakým externým faktorom, však môže byť príznakom aj cysty alebo karcinómu.

Zápal prsníka, konkrétne zápal prsnej žľazy, je charakteristický zápalom mliečnej žľazy, ktorá sa vyvíja najmä u žien a nazýva sa aj mastitída. Mliečna žľaza ale nemusí byť vždy len zapálená, niekedy ju môžu postihnúť aj iné zmeny, napríklad rôzne tukové alebo krvácajúce nekrózy. Samotná mastitída môže mať dve formy a to puerpálnu a neuperpálnu. Prvá je typické pre zápal počas kojenia, druhá nastáva pri infekcii, blokáde či pri zmenách epitelu.

Typickými príznakmi mastitídy sú bolesť v prsníku, zväčšené uzliny v blízkosti prsníka v podpaží, ktoré môžu byť aj bolestivé a pokiaľ došlo k mastitíde počas kojenia, tak samotný akt kojenia je pre ženu bolestivý. Vtiahnutá koža bradavky prsníka je ale príznakom nielen zápalu, ktorý sa dá pomerne jednoducho liečiť antibiotickou formu, ale môže byť aj príznakom pre výskyt cysty v prsníku. Tá môže byť vyplnená tekutinou alebo väzivom a je dobre hmatateľná.

Najčastejšie sa vyskytujú cysty spôsobené zápalmi a to počas kojenia. Napríklad počas kojenia príde ľahko k menším poraneniam bradavky a cez tieto poranenia sa dostane do vnútra infekcia, ktorá sa prejaví najskôr infekciou samotnej bradavky a neskôr už dobre známou mastitídou. Cysty sú ale prítomné aj pri dysplázii prsníka, čo sú poruchy vývoja a sú spôsobené najmä nadmernou hladinou ženských hormónov estrogénov. Takéto cysty sú ale nebezpečné.

Vyskytujú sa obvykle medzi 25. až 35. rokom života a môžu prerásť až do rakoviny prsníka, čiže do karcinómu. Vtiahnutá koža bradavky prsníka môže byť teda symptómom aj pre nádorové ochorenie v danom prsníku. V prípade zhubného nádoru ide o rakovinu, ktorá je u žien najčastejším nádorovým ochorením zhubného typu. Charakteristickým príznakom pre nádor je nahmatanie si menšej hrčky v prsníku, čo sa ale dá najlepšie zistiť len v mladšom veku.

Takáto hrčka je nebolestivá a je typická až pre tri štvrtiny prípadov rakoviny. Na zvýšené riziko vzniku rakoviny má vplyv viacero faktorov, ako sú napríklad genetické, hormonálne či vekové faktory, pričom tento typ rakoviny je najčastejší u žien vo veku nad 45 rokov. Medzi príznaky ochorenia okrem spomenutej hrčky patria aj bolesť prsníka, šupinatenie bradavky a tiež aj vtiahnutá koža bradavky prsníka. Nádor je treba diagnostikovať čo najskôr a preto tento symptóm netreba určite podceniť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Vtiahnutá koža bradavky prsníka patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké ženské onkologické ochorenia a rakovinu poznáme? (príznaky + liečba) Aké ženské onkologické ochorenia a rakovinu poznáme? (príznaky + liečba)

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.