späť na zoznam príznakov

Zakopávanie o špičku nohy

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "zakopávanie o špičku nohy"

Zakopávanie o špičku nohy je porucha chôdze, ktorá súvisí úzko aj s poruchou motorických funkcií a najčastejšie, pokiaľ ide o pravidelný stav, je to príznak problémov nervového aparátu. Ľudia zakopávajú napríklad aj pri stave nadmernej opitosti, kedy dochádza k obmedzeniu činnosti centra rovnováhy, pokiaľ ale nie je na príčine tento faktor, ide najčastejšie o chorobný príznak. Môže sa však týkať niekedy aj svalstva alebo môže mať príčinu v cievach.

Zakopávanie môže byť spôsobené napríklad rozšírenými cievami alebo zápalom žíl, kedy človeka sprevádza bolesť postihnutej končatiny, niekedy aj opuch a zmodrenie. Pri zápale žíl totiž dochádza k spomaleniu žilného odtoku krvi, poškodení žilnej steny a tiež aj k vzniku trombov, čiže krvných zrazenín. V tomto prípade má človek celkové poruchy a problémy chôdze a je potrebné ich liečiť, či už zvonka, alebo antibiotikami. Niekedy sa podávajú aj lieky na riedenie krvi.

Problémy s chôdzou sa vyskytujú najmä pri poruchách nervovej sústavy. Či už ide priamo napríklad o poruchy v mozočku, ktorý riadi motoriku a pohyby, alebo o poruchy periférneho nervu, ktorý vedie z miechy do končatiny. V tomto prípade sa hovorí o obrne, ktorá môže mať buď úplnú formu alebo len čiastočnú formu. V každom prípade ale dochádza k patologickému obmedzeniu hybnosti a motoriky človeka. Veľmi dôležitú úlohu v tomto prípade má pre postihnutého rehabilitácia.

Pri čiastočnej obrne je typická pre postihnutého človeka aj tzv. kohútia chôdza, kedy dochádza k značnému zakopávaniu. Poruchy centrálnej kontroly hybnosti nastávajú pri detskej mozgovej obrne, ktorá postihuje len mozog a človek môže tiež zakopávať o špičku nohy. Veľakrát môžu byť nervové problémy aj súčasťou iného ochorenia, napríklad pri cukrovke sa vyskytuje diabetická neuropatia, ktorá postihuje nervy svalstva aj na končatinách.

Pre toto ochorenie je typická aj svalová slabosť a zlá koordinácia pohybov. Práve problémy so svalmi môžu byť niekedy na príčine sťaženého pohybu a človek tak môže zakopávať v dôsledku svalovej slabosti alebo bolesti. V tomto prípade môže byť na príčine nejaké zranenie, zlé prekrvenie svalstva, presilenie a natiahnutie svalu, ale rovnako môže byť príčina tiež nervového pôvodu. Ide o myopatiu, ktorá postihuje štruktúru kostrových svalov a má viacero podôb.

Napríklad pri svalovej dystrofii dochádza k postupnému ochabovaniu svalstva, čo sa môže prejavovať na úvod rôznymi príznakmi a časté je aj zakopávanie o špičku nohy. Problémy s chôdzou majú aj ľudia so zápalom svalu, ale napríklad aj pri myotonickej myopatii, ktorá je sprevádzaná zvýšeným napätím svalov a poruchou relaxácie predošlej svalovej činnosti. V dôsledku ochabnutia sú typické zakopávanie o vlastnú špičku nohy, ale aj problémy so zovretím dlane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.