späť na zoznam príznakov

Zlý vývoj zubov

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Zlý vývoj zubov počas detstva môže súvisieť buď s vrodenými poruchami a problémami alebo so získanými chorobami. Veľakrát a najčastejšie je problém v nesprávnej alebo nedostatočnej zubnej hygiene, ale veľkým problémom je aj nedostatok vápnika v tele. Vápnik sa totiž na 99 percent svojho objemu v tele nachádza práve v zuboch a kostiach, čiže najviac ovplyvňuje ich stavbu, kvalitu a vývoj a to je najdôležitejšie práve počas obdobia, kedy sa vyvíjajú.

Vápnik je anorganická látka a človek ju musí prijímať teda z externých zdrojov. Spolu s horčíkom a najmä fosforom je základnou stavebnou látkou a prvkom ako kostry, tak aj zubov. Veľmi dôležitý je aj vitamín D, ktorý vápniku napomáha v jeho ukladaní. Zdrojom vápnika sú najlepšie mlieko a mliečne výrobky ako syr, ale tiež aj hrášok, špenát, kel, tekvice, brokolica, citróny, vajcia, sója, kapusta, orechy, strukoviny alebo pohánka a tak je dôležitá aj zelenina.

Zlý vývoj zubov teda ovplyvňuje nedostatok vápnika v organizme alebo aj porucha jeho vstrebávania do zubov. Zuby ako také sa vyvíjajú z ektodermu v ústnej dutine, mezodermu a tiež buniek neurálnej lišty a človek má najprv dočasné zuby, tzv. mliečne, ktoré neskôr nahradia trvalé zuby. Pokiaľ ale príde k poruche embryonálnych základov zubov, tak sa zub nemusí vyvinúť vôbec, kedy nastáva aplázia, alebo sa vyvinie nedostatočne pri hypoplázii.

Zlý vývoj zubov môže mať viacero podôb. Zuby môžu byť sklovinné, môžu sa vyskytnúť numerické abnormality ako nadpočetné zuby alebo chýbanie zubu, dochádza k abnormalitám aj ohľadom veľkosti zubov alebo ich sfarbeniu. Dedičným ochorením je napríklad Amelogenesis imperfecta, kedy je sklovina mäkká a zub má žltú či hnedú farbu, prípadne tiež Dentiogenesis imperfecta, kedy sú zuby hnedé až šedomodré pri nedostatočnosti vápnika v dentíne.

Viacero chorôb sa vyskytuje aj pri rubeole alebo syfile, ktoré tiež môžu byť vrodené, prípadné endokrinné, metabolické a hormonálne poruchy majú tiež vplyv na zlý vývoj zubov. Problém je aj pri rázštepu pery či kosti hornej časti úst, kedy sa na základe tohto patologického stavu nesprávne vyvíjajú zuby, môžu mať zlé uloženie, chýbať či byť navyše. Tenšia zubná sklovina súvisí aj s fenylketonúriou, čo je tiež dedičná choroba spôsobená poruchou metabolizmu.

Na zuby a ich vývoj má vplyv aj ústna hygiena. Nedostatočná hygiena vedia k častejšiemu riziku vzniku zubného kazu, ktorý ak napadne ešte len vyvíjajúce sa detské zuby, môže byť vážnym problémom. Taktiež sa môžu vyskytovať aj problémy paradontu a to tiež v dôsledku nedostatočnej alebo nesprávnej dentálnej starostlivosti. Práve preto by u detí mala byť návšteva zubného lekára pravidelnou činnosťou, pretože pri prehliadke sa dajú včas odhaliť tieto problémy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Recept na fit strúhaný tvarohový koláč s ovocím. Ako maškrtiť zdravo? Recept na fit strúhaný tvarohový koláč s ovocím. Ako maškrtiť zdravo?

Náš fit strúhaný tvarohový koláč je vhodný pre maškrtníkov z fitcentra aj s obmedzeniami v stravovaní. Je sýty, sklevo osviežujúci a ešte aj zdravý.

Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Pečatenie zubov u detí: Má svoj význam a čím sa pečatí? Pečatenie zubov u detí: Má svoj význam a čím sa pečatí?

Medzi najnovšie trendy v oblasti starostlivosti o chrup, patrí i pečatenie zubov. Jedná sa o úkon, ktorým cieľom je chrániť zub pred kazom. Má slúžiť teda ako prevencia. Uprednostňuje sa...

Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.