späť na zoznam príznakov

Zväčšenie lýtkových svalov

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "zväčšenie lýtkových svalov"

Zväčšenie lýtkových svalov obvykle nastáva u detí ako príznak viacerých ochorení svalových partií a pohybovej sústavy. Odborne sa tomuto stavu hovorí aj hypertrofia lýtok a v mnohých prípadoch ho sprevádza aj poškodenie iných častí na postihnutých končatinách, z čoho plynú ďalšie problémy, napríklad s ťažkosťami s chôdzou a podobne. Niekedy môže dočasné a menšie zväčšenie lýtkových svalov nastať aj v dôsledku presilenia tohto svalstva pri nadmernom cvičení.

Vo väčšine prípadov ale nastáva zväčšenie lýtkových svalov v súvislosti s niektorým ochorením svalov, najmä pri svalových dystrofiách. Najčastejšie sa vyskytujú pri rôznych formách myopatie, čo je ochorenie postihujúce štruktúru kostrových svalov a môže mať viac podôb. Pri svalovej dystrofii nastáva ochabovanie kostrového svalstva a zníženie svalovej sily, pričom príčinou problémov je mutácia génu, ktorý kóduje proteín dystrofín a dochádza tak k defektom.

Svalové dystrofie ako také sú spôsobené génovými poruchami na rozličných chromozómoch, pričom tieto poruchy spôsobujú problémy s tvorbou niektorých bielkovín v rôznych častiach svalových buniek. Dochádza tak k narušeniu štruktúry a funkcií svalových vlákien, čo vedie k degenerácii, atrofii a niekedy aj nekróze týchto svalových vlákien a v pokročilých štádiach niektorých ochorení dokonca k ich nahradeniu nevhodným väzivovým alebo tukovým tkanivom.

Hypertrofia lýtkového svalstva je napríklad príznakom pre geneticky podmienené svalové ochorenie zvané Duchennova muskulárna dystrofia, pričom ide o najčastejšie a najzávažnejšie dedičné svalové ochorenie. Choroba postihuje výhradne chlapcov a objavuje sa obvykle od 3. roku života, pričom najprv je novorodenec úplne zdravý. Najviac dochádza k oslabeniu svalstva v oblasti panvy, ramenného pletenca a trupového svalstva, pričom problematická je chôdza.

Postihnuté dieťa má problémy so vstávaním zo sedu a trepu, ťažko chodí do schodov a dochádza k väzivovej prestavbe svalov, čo sa prejaví nápadne zväčšeným lýtkovým svalstvom. Dochádza aj k skráteniu svalstva, niekedy sa pridruží aj rozvoj skoliózy a charakteristicky dochádza k zhoršovaniu respiračných funkcií. Ochorenie je degeneratívne a zhoršuje sa, postihnutie prechádza postupne na všetky vôľové svaly a zatiaľ je ochorenie smrteľné.

Podobnou chorobu je aj Beckerova muskulárna dystrofia, ktorá začína o niečo neskôr, obvykle u mladistvých, výnimočnejšie u dospelých ľudí. Príznaky sú podobné ako pri Duchennovej dystrofii, akurát ochorenie má menej ťažký priebeh, niekedy sa vyskytujú aj komplikácie s funkciami srdca. Na rozdiel od predošlej chorony nie je tento typ dystrofie smrteľný a ochorenie postupuje oveľa pomalšie. V každom prípade, skorá diagnostika a liečba sú nevyhnutné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšenie lýtkových svalov patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: hypertrofia lýtok
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.