Kel kučeravý a účinky: Nielen delikatesa, ale i sklad živín pre zdravie?

Kel kučeravý a účinky: Nielen delikatesa, ale i sklad živín pre zdravie?
Zdroj foto: Getty images

Kel je zelenina, ktorá obsahuje veľké množstvo výživných látok. Pestovanie trvá dlho až do obdobia mrazov. Rastlina sa vyskytuje vo viacerých varietách.

Charakteristika

Kel kučeravý (Brassica oleracea var. sabellica) je listová zelenina krížená od kapusty obyčajnej z čeľade kapustovité (Brassicaceae). Kel sa zbiera hlavne na jeseň a cez zimu, pričom chlad zvyšuje jeho kvalitu.

Ďalšie odrody sú napríklad Brassica oleracea var. acephala („bez hlavy“) alebo var. selenisia (kel okrasný). V češtine sa nazýva kel kadeřávek, resp. kapusta kadeřavá.

Listy môžu byť jedené čerstvé alebo varené. Sú vysokým zdrojom vitamínu A, vitamínu C, vitamínu K, vápnika, železa a vitamínu B6. Obsahuje tiež nutrienty, ktoré podporujú zdravie oka, správnu hmotnosť či srdcovú činnosť.

Rastlina obsahuje aj antioxidanty. Kel patrí medzi rastliny s vysokým obsahom týchto látok. Rastie v Európe od čias stredoveku, no stal sa neskôr populárnym aj v USA.

Niektoré zložky v keli majú vysoké benefity pre zdravie. Netreba zabúdať aj na univerzálnu bohatú orieškovú chuť, ktorá túto zeleninu radí k využitiu do rôznych receptov.

Kel kučeravý je prekrížená zelenina a má veľmi blízko ku kapuste, brokolici, či k ružičkovému kelu.

Flavonoidy a polyfenoly v rastline, ako aj quercetin, majú silné antioxidačné vlastnosti. Sú teda ideálne pre ochranu buniek pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom.

V keli sa nachádzajú až 3x vyššie množstvá vitamínu C ako v inej rozetovej zelenej zelenine.

Dochádza k zníženiu cholesterolu cestou vyviazania žlčových kyselín v tráviacom trakte. Tento efekt je ešte umocnený vtedy, keď je kel pripravený na pare.

V keli je vysoká hladina vitamínu K. tento vitamín rozpustný v tukoch je dôležitý pri zrážaní krvi, ale aj aj prevencia osteoporózy. Treba brať na zreteľ, že liek warfarín môže znížiť hladiny vitamínu K tým, že blokuje funkčnosť tohto vitamínu.

Kel vzhľadom k nízkemu obsahu kalórií je vhodnou pochutinou pre zníženie hmotnosti.

Kel znižuje aj tlak krvi, nakoľko obsahuje významné množstvá vápnika, horčíka a draslíka.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g surového kelu

Energia 35 kcal
Sacharidy 4,42 g
Vláknina 4,1 g
Tuky 1,49 g
Bielkoviny 2,92 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g surového kelu

Vitamín A 4810 IU Draslík 348 mg
Vitamín B1 0,113 mg Horčík 33 mg
Vitamín B2 0,347 mg Vápnik 254 mg
Vitamín B3 1,18 mg Sodík 53 mg
Vitamín B5 0,37 mg Železo 1,6 mg
Vitamín B6 0,147 mg Zinok 0,39 mg
Vitamín B9 62 mcg Fosfor 55 mg
Vitamín C 93,4 mg Meď 0,053 mg
Vitamín E 0,66 mg Mangán 0,92 mg
Vitamín K 390 mcg Selén 0,9 mcg
Kel
Zdroj foto: Getty Images

Účinky (zhrnutie):

  • Nutričný – obsahuje celú paletu rôznych látok od vitamínov až po minerály
  • Antioxidačný – neutralizujú oxidačný stres buniek, prevencia rakovinového bujnenia a kardioprotektívum (ochrana srdcového svalu), medzi antioxidačné činidlá patrí vitamín C a betakarotén, flavonoidy a polyfenoly, quercetin
  • Vysoký obsah vitamínu C – vitamín rozpustný vo vode, potrebný pri syntéze kolagénu. Rastlina kelu obsahuje až 3x viac tohto vitamínu ako iná podobná ružicová zelenina.
  • Zníženie cholesterolu – niektoré substancie v keli viažu žlčové kyseliny a tým zabraňujú ich spätnej reabsorpcii. To vedie k zníženiu celkového cholesterolu.
  • Zdroj vitamínu K – ten je prevenciou osteoporózy či srdcových ochorení.
  • Zdroj protirakovinových látok – sulfofrán či indol-3-karbitol obsiahnuté v rastline kelu majú antikancerogénne vplyvy
  • Vysoký obsah beta-karoténu – ten je prekurzorom vitamínu A, je to tiež antioxidant
  • Zdravie oka – obsahuje luteinzeaxantín, ktoré predchádzajú makulárnej degenerácií a katarakte (zákalu)
  • Zníženie hmotnosti – nízky obsah kalórií a sodíka

Najznámejšie variety kelu:

  • Kel Winterbor – vydrží aj studené počasie, má kučeravé listy, modro-zelenej farby. Rastie do výšky až 90 centimetrov. Jeme ho varený, ale aj v surovom stave.
  • Kel Lacinato – (Toskánsky) – patrí medzi talianske variety, prezýva sa aj dinosaurí. Má tmavo-zelené listy, rastie do výšky až 90 centimetrov. Má nezastupiteľné miesto v talianskej kuchyni. Táto varieta má veľa horčíka a zinku a látky v ňom sú aj silne antioxidačné.
  • Červený ruský kel – je sladký a jemný. Má zelenú farbu s tmavo-purpurovými byľkami. Rastie v chladnejšom klimatickom pásme. Ako „detský list“ je vhodný do šalátov, rastie do výšky 60 - 90 centimetrov.
  • Kel Scarlet – má purpurové listy a byle. Obsahuje najviac tokoferolu z kelov všeobecne. Pridáva sa do šalátov, polievok či obilných jedál. Má veľkú antioxidačnú aktivitu a aj protizápalový účinok.
  • Kel Redbor – Dorastá do výšky až 90 centimetrov. Intenzívna chuť a vôňa tejto variety sa objaví až po silných mrazoch. Používa sa tiež do šalátov, ale aj ako zeleninová príloha k cestovinám.
  • Kel Beira – pochádza z Portugalska, kde je oddávna používaný na tradičnú polievku. Rastie do výšky približne 60 centimetrov. Tiež boli dokázané antioxidačné a protizápalové vlastnosti niektorých látok obsiahnutých v ňom, konkrétne glukozinolátov.
  • Kel Walking Stick – alebo „chodiaca palica“ – volá sa aj Jersey, je vysoký 3,6 metra. V Európe rastie už niekoľko stoviek rokov.
  • Kel Darkibor – kučeravý s tmavo-zelenými listami, dobrý je opekaný, alebo do šalátu. Rastie do výšky približne 50 centimetrov. Bol zistený priaznivý vplyv na tráviaci systém.
  • Kel Thousandhead – tisíchlavový kel, rastie do dĺžky 1,8 metra a má až 90 centimetrové listy. Používa sa na prípravu polievok a šalátov.
  • Japonský kvitnúci kel – v Japonsku rastie v zimných mesiacoch v záhradách, má populárne sfarbenie. Síce je hlavne ozdobný, je možné ho aj jesť.

Vnútorné použitie

Kel sa používa ako súčasť niektorých receptov.

Je z neho pripravovaný aj zelený prášok, kapsule, či smoothie. Je výborný na prípravu šalátov a polievok.

Kel
Zdroj foto: Getty Images

Vonkajšie použitie

Rastlina sa nezvykne touto cestou používať.

Zber a skladovanie

Kel je pomerne ľahké dopestovať, preto sa k nemu často prikláňajú záhradkári.

Rastlina kelu produkuje listy, ktoré vyrastajú v rozete. Majú väčšinou kučeravé alebo vlnité okraje (podľa variety). Listy sú typicky modro-zelené´, niekedy však svetlo-zelené, červené či purpurové.

Počas sezóny rastu narastie hlavná byľ do veľkosti aj 60 - 90 cm. Kel je dvojročná rastlina a produkuje žlté kvety v druhom roku. Plodmi sú šešule, drobné kapsuly.

Rastlina kelu sa môže zbierať ako celá rozeta ešte predtým, kým narastie do výšky a predĺži sa.

Kel odolá teplotám aj - 15 °C. Práve vďaka mrazom sa v ňom štiepia škroby na jednoduchšie cukry, čo zlepšuje jeho chuťové vlastnosti. Zberáme od júna až do jari, postupne ako vyliezajú listy.

Skladovať môžeme celú hlavicu kelu, najlepšie v pivnici. Môže sa ale aj zamraziť v mrazničke, kde vydrží do ďalšej sezóny. Teplota by mala byť okolo 0 st. Celzia a vlhkosť prostredia približne 90 %.

Kel
Zdroj foto: Getty Images
21 gramov kelu obsahuje 7 kalórií, 1 g karbohydrátov, 1 g vlákniny, 68 % dennej spotreby vitamínu K, vitamín C, mangán, vitamín A, vitamín B2 a vápnik. V niektorých vzorkách sa dokázal aj horčík či iné vitamíny.

Kel nie je vhodný u warfarinizovaných pacientov.

Zaujímavosť: Kel sa pestuje v Európe už od čias stredoveku. Poznáme ho vo viacerých varietách. Obsahuje hlavne antioxidanty a minerály. Pomáha pri viacerých ochoreniach.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.