späť na zoznam článkov

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny
Zdroj foto: Getty images

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou chrbticou, srdcovo - cievnym, respiračným, ale i tráviacim systémom.


Bolesť medzi lopatkami môže i nemusí znamenať vážnejší problém. 

Pýtate sa, že čo môže byť príčinou tohto problému? 

Bolesť, latinsky dolor vzniká vplyvom poškodzujúcich mechanizmov na náš organizmus. Napríklad, značí ohrozenie celistvosti, ako je to v prípade poškodenia kože.

Bolesť je častou súčasťou symptómov rôznych chorôb. Je to vlastne subjektívny nepríjemný pocit. A je najčastejším dôvodom vyhľadania odbornej pomoci, teda vyšetrenia.

Tabuľka znázorňuje typy bolesti a ich krátky popis

 Názov  Popis
Akútna jej trvanie je od sekúnd až do troch mesiacov. Spôsobuje stres, vyplavujú sa stresové hormóny, zvyšuje sa srdcová aktivita, teda tachykardia, zrýchľuje sa dýchanie, pridružuje sa potenie 
Chronická trvá viac ako tri mesiace, zhoršuje kvalitu života
Povrchová je ostrá bolesť, ktorá sa dá dobre lokalizovať
Hlboká je tupá, horšie sa lokalizuje, nemá ostré ohraničenie, vyžaruje do rôznych častí tela (prenesená bolesť)
Koreňová vzniká pri dráždení miechových koreňov a prebieha pozdĺž celého nervu
Fantómová bolesť, ktorá vzniká po amputácii časti tela

Máte bolesti chrbtice medzi lopatkami a neviete čo je ich príčinou?

Bolesť chrbta medzi lopatkami môže značiť rôzne ťažkosti. V hrudníku sa nachádzajú orgány srdcovo-cievneho, respiračného, ale aj tráviaceho systému. Často je príčinou tejto bolesti problém s pohybovým aparátom.

Bolesť medzi lopatkami z chrbtice a pre poruchu pohybového aparátu

A práve, najčastejším dôvodom ťažkostí je bolesť pochádzajúca z oblasti chrbta. V tejto časti sa nachádzajú svaly, kosti, šľachy, väzy, kĺbyneurovaskulárne (nervovo - cievne) zväzky. Rebrá, hrudná chrbtica, ramenný pletenec, ktorého súčasťou je aj lopatka.

Lopatky a rebrá chránia dôležité orgány hrudníka, ako sú napríklad srdce, veľké cievy, pľúca. Pod rebrá zasahujú aj orgány brušnej dutiny. Pečeň, žalúdok, podžalúdková žľaza či slezina. Chrbtica ochraňuje miechu a samozrejme, významnú úlohu má pri pohybe.

Chrbtica má krčnú, hrudnú, driekovú, krížovú a kostrčovú časť. Do oblasti medzi lopatky môže vyžarovať bolesť z krčnej, hrudnej, ale aj driekovej oblasti.

Muž má bolestivú krčnú a hrudníkovú chrbticu
Najčastejšou príčinou sú ťažkosti s pohybovým aparátom

Pôvodom ťažkostí môže byť preťaženie, a to chrbtice, rebier, svalov, medzistavcových priestorov. Nastáva po namáhavej fyzickej aktivite, pre dlhotrvajúce zaťaženie, ale aj po zlom pohybenáhlej zmene polohy.

Dobrým príkladom je, keď sa človek snaží zdvihnúť ťažký predmet a využíva pri tom zlú techniku. Svaly, šľachy ale aj stavce, medzistavcové platničky sa nerovnomerne a neprirodzene zaťažujú. Následkom čoho môže vzniknúť preťaženie jednotlivých častí.

Bolesť vzniká aj následkom prechladnutia. Hlavne počas veterného počasia. Veľkým problémom je spotená koža chrbta a následné prefúknutie alebo prievan. Čoho následkom je akútny blok. Intenzívna bolesť, ktorá sa zhoršuje pohybom, zmenou polohy. Bolesť zvýrazní aj hlbší nádych.

Problém vzniká aj pre nevhodnú polohu počas dlhodobého sedenia, ale aj počas spánku. Veľkou záťažou pre chrbticu je práve dlhodobá sedavá práca a sedavý spôsob života.

Dlhodobá sedavá práca a sedavý spôsob života negatívne ovplyvňujú kondíciu chrbtice = možná príčina vzniku ťažkostí. 
Informačný obrázok, ktorý ukazuje správny a nesprávny postoj tela a tela
Správne a nesprávne držanie tela

Príkladom ochorenia, ktoré spôsobuje prehnutie chrbtice je Bechterevova choroba. Je to vlastne autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal tkaniva, postihuje kĺby a väzy chrbtice.

Poznáme nasledovné príčiny vyplývajúce z pohybového aparátu:

 • osteochondróza je zápal medzistavcovej platničky, neskôr sa šíri a spôsobuje ťažkosti vo svojom okolí
 • spondylartróza alebo aj spondylartritída je chronické a reumatické ochorenie, pri zanedbaní môže spôsobiť doživotné ťažkosti 
 • spondylóza je degeneratívne ochorenie, ktoré zasahuje medzistavcové platničky, tie neplnia svoju úlohu plnohodnotne. Následkom toho dochádza k poškodeniu stavcov 
 • spondylolistéza je posun stavca vzhľadom k jeho susediacemu stavcu
 • prietrž medzistavcovej platničky - hernia disku, ktorá môže spôsobiť útlak miechy, nervových a miechových koreňov
 • pseudoradikulopatia
 • skolióza, abnormálna kyfóza, kyfoskolióza je deformita chrbtice
 • vrodené chyby stavcov
 • osteoporóza
 • syndróm zmrznutého ramena
 • medzirebrová neuralgia
 • úrazy, zlomeniny
 • časté sú poranenia pri prudkých pohyboch, napríklad pri golfe, futbale, hokeji
 • myozitída je zápal svalu
 • tuberkulóza chrbtice
 • nádor chrbtice

Popri bolesti medzi lopatkami sa objavuje aj bolesť vystreľujúca do prednej oblasti hrudníka. Postihnutý udáva často zvieravú bolesť hrudníka, pichanie na hrudi, bolesť pri nádychu, pocit nedostatočného nadýchnutia, bolesť pľúc.

Prečítajte si tiež články:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia
Vplyv klimatizácie na naše zdravie 
Správne používanie klimatizácie 

Tieto ťažkosti sú čiastočne ovplyvnené pohybom a polohou. To znamená, že určitá poloha bolesť zhoršuje alebo vyvoláva. Naopak, pri úľave sa hovorí o úľavovej polohe.

Psychická záťaž a stres

Zvýšená pracovná záťaž, prepracovanosť, chronický únavový syndróm, dlhotrvajúci stres. Negatívne pôsobia na celé naše telo a aj na chrbticu.

Ťažkosti sú zhoršené sedavou prácou, nevhodnou polohou a zlým držaním tela pri práci za kancelárskym stolom, počítačom. Ale aj vo fabrike pri páse pri monotónnej práci a záťaži pohybového aparátu.

Psychická záťaž, stres, neurotická osobnosť, genetická predispozícia, fyzická záťaž sú spoločnými činiteľmi pri vzniku ťažkostí, ako je napríklad akútna blokáda chrbtice. 

Bolesť chrbtice a medzi lopatkami v tehotenstve

Tehotná žena, oblečené šaty a klobúk
Značná záťaž chrbtice vzniká v tehotenstve

Od začiatku tehotenstva až po pôrod sa telo prispôsobuje aktuálnemu stavu. Pribúdajúcimi týždňami narastá aj telesná váha, rozloženie orgánov sa prispôsobuje zväčšujúcej sa maternici a plodu.

Mení sa ťažisko tela.

Telesná hmotnosť sa zvyšuje, a to minimálne o 7 kilogramov. Pri optimálnom stave je prirodzený nárast váhy od 10 - 16 kilogramov. Zväčšujú sa aj prsné žľazy, chystajú sa na úlohu kojenia.

Toto sú hlavné dôvody, ktoré trápia tehotné počas radostných mesiacov. Bolesť chrbtice, a to aj medzi lopatkami, zhoršujú už prítomné rizikové faktory. A to sú napríklad, nadváha, obezita, vrodené či iné ochorenia pohybového aparátu, ktoré boli už pred tehotenstvom.

Vo všeobecnosti je bolesť v období tehotenstva problém.

Preto je dôležité informovanie gynekológa o ťažkostiach. On vie následne podľa závažnosti určiť vhodný postup a liečbu pri ťažkostiach s chrbticou. Samovoľné užívanie analgetík (liekov proti bolesti) by mohlo škodiť pri vývine plodu.

Tabuľka uvádza rozdelenie približného prírastku váhy pred koncom tehotenstva

Názov Približná hmotnosť
Plod 3 - 4 kg 
Maternica 1 - 1,5 kg
Plodový obal a voda 1,5 kg
Zvýšený objem krvi 1,5 kg
Zväčšenie prsných žliaz 0,5 kg
Zadržiavaná voda v tele 2 kg
Príbytok telesného tuku 2 - 3 kg

Bolesti chrbtice pre ochorenia vnútorných orgánov

Samozrejme, nie sú to len ťažkosti s pohybovým aparátom, ktoré spôsobujú bolesť hrudnej chrbtice a bolesť medzi lopatkami. Potrebné je myslieť na ochorenia kardiovaskulárneho, respiračného, ale aj tráviaceho systému.

Srdcovo  - cievne ochorenia ako príčina bolesti medzi lopatkami

Pľúcna embólia je upchatie ciev pľúcneho riečiska. Upchatie môže spôsobiť krvná zrazenina, tukové častice, plodová voda, cudzie teleso, ale aj vzduch. Okrem trombózy môže vzniknúť ako následok chirurgického zákroku, pri zlomeninách dolných končatín, pri ich imobilizácii, ale aj pri dlhom cestovaní.

Medzi jej príznak patrí:

 • dýchavičnosť, náhla pokojová dušnosť
 • bolesť na hrudníku, tá môže vyžarovať aj medzi lopatky
 • srdcové zlyhanie
 • vykašliavanie krvi
 • únava
 • opuchy dolných končatín
 • pri masívnej embolizácii aj náhla smrť

Akútny infarkt srdcového svalu sa môže taktiež prejaviť bolesťou medzi lopatkami. Prítomná môže byť bolesť na hrudníku, ktorá sa presúva, čiže vyžaruje do oblasti chrbta a medzi lopatky, ale aj samotná bolesť medzi lopatkami.

Model, muž má bolesti na hrudníku pri upchatí srdcovej cievy, teda infarkte srdcového svalu
Bolesť medzi lopatky vyžaruje aj pri infarkte myokardu

Mimo srdcový infarkt, sa do oblasti medzi lopatky môže šíriť aj bolesť pri ischemickej chorobe srdca. A to hlavne pri jej bolestivej forme. Teda pri angíne pectoris, čo je zvieravá bolesť hrudníka. Tá sa rozdeľuje na stabilnú a nestabilnú.

Pričom, nestabilná forma môže prejsť aj do infarktu srdcového svalu. Potrebné je, všímať si, či bolesť trvá 15 - 20 minút. U ľudí liečených na stabilnú angínu pectoris je dôležité pozorovať zmenu dlhodobých ťažkostí. Hlavne zmenu charakteru, intenzity, trvania ťažkostí a vyvolávajúcu príčinu bolesti na hrudníku.

O bolesti na hrudni sa dočítate tiež v článku o angíne pectoris.

Disekcia aneuryzmy hrudníkovej aorty je závažné ochorenie.

Jeho prejavom je intenzívna, silná, krutá bolesť na hrudníku, ktorá sa môže presúvať do oblasti medzi lopatky. Pri disekcii dochádza k poškodeniu cievnej steny, kde sa prúdením hromadí krv. Avšak, nie len že sa krv hromadí, ale postupuje ďalej. Podľa miesta a rozsahu postupu krvi vo falošnom kanáli sa vyskytujú komplikácie.

Najvážnejšou komplikáciou disekcie vzostupnej časti aorty (tá časť čo odstupuje od srdca a smeruje k jej oblúku) je smrť.
A v prípade jej neliečenia je riziko úmrtia až 95%.
Čítajte viac v článku disekcia aorty.

Medzi ochorenia s týmto šírením bolesti patrí aj perikarditída, čo je vlastne zápal osrdcovníka. Pri kardiálnych ťažkostiach sa pridružuje aj dýchavičnosť, bledosť, potenie, ťažoba na žalúdku, pocit na vracanie, teda nauzea až vracanie.

Ochorenia respiračného systému

Dýchací, teda respiračný systém môžu postihovať rôzne zápaly. Bolesťou medzi lopatkami sa prejavujú hlavne zápaly dolných dýchacích ciest. Ale aj zápal pľúc a zápal pohrudnice

Pridružuje sa dýchavičnosť, zvýšenie telesnej teploty, až horúčka. Bežné je zahlienenie a kašeľ. Rovnako, pľúcna forma tuberkulózy a onkologické procesy sa môžu prejaviť týmto typom medzilopatkovej bolesti.

Tráviaci trakt a bolesť medzi lopatkami

Medzi ochorenia tráviaceho systému patrí zápal pažeráka. Podobne, ako pri respiračnom systéme, aj pažerák môže postihnúť rakovina. V tom prípade je súčasne prítomné aj problémové prehĺtanie a bolesť pri prehĺtaní.

V tomto prípade je potrebné spomenúť aj divertikul, vred a varixy pažeráka. Nepríjemná je bolesť pri gastroezofágovej refluxnej chorobe a pri kŕči pažeráka. Ten sa odborne označuje aj ako difúzny ezofágový spazmus. Keď sa svalovina pažeráka stiahne, a to hlavne pri prehĺtaní príliš horúceho alebo naopak, príliš studeného jedla.

Model tráviacej sústavy, pažerák, žalúdok
Pôvod bolesti môže byť aj v pažeráku či žalúdku

Tiež ochorenia žalúdka a duodéna, čiže dvanástnika sa môžu prejaviť bolesťou, ktorá vystreľuje medzi lopatky. Hlavne zápaly žalúdka a vredová choroba žalúdka či dvanástnika.

Iný príklad sú ochorenia, ktoré sa typicky prejavujú bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom. A to ťažkosti so žlčníkom, najmä zápal žlčníka a žlčových ciest. Nie je pri nich nezvyčajné, ak sa bolesť presúva spod rebier medzi lopatky.

Iným príkladom sú aj žlčníkové kamene. Ťažkosti provokuje hlavne diétna chyba, teda mastné jedlo. Bolesti na opačnej strane, čiže pod ľavým rebrovým oblúkom sú typické pre pankreatitídu. Pankreatitída je zápal pankreasu. Má rôzne príčiny, ale častým dôvodom je aj alkoholizmus.

Ostatné príčiny bolesti

Okrem uvedených ochorení môžu bolesť s prenesením alebo vyžarovaním medzi lopatky vyvolať aj:

 • abces pľúc
 • bronchiektázie
 • metastázovanie nádoru pri mnohopočetnom myelóme
 • lymfóm
 • traumatické poranenie sleziny
 • hepatitída
 • nádory pečene, žlčníka, pankreasu

 

Aké vyšetrenia sa vykonávajú pri bolesti medzi lopatkami?

Diagnostika príčiny bolesti chrbtice s jej lokalizáciou medzi lopatkami sa opiera o viaceré vyšetrovanie metódy. Samozrejme, dôležitá je anamnéza pacienta a aj rodinná anamnéza. Pri nej sa skúma výskyt rôznych chorôb v rodine.

Odoberá sa krv na laboratórne vyšetrenie, RTG, CT, MRI.

Dôležité je EKG pre vylúčenie koronárnej príhody, teda infarktu srdca. Ale aj ECHO, USG (SONO). Prípadne endoskopické vyšetrenie respiračného či tráviaceho traktu. Pri diagnostike môže spolupracovať praktický lekár, neurológ, ortopéd, internista, kardiológ a aj ORL. Prípadne rehabilitačný lekár.

Infografika uvádza príčiny bolesti medzi lopatkami a, z ktorých telových systémov je spôsobená
Informácie k bolesti medzi lopatkami

 

Otestujte svoje vedomosti

6 testovacích otázok vám pomôže zopakovať si uvedené informácie z článku. 

Môže nesprávne držanie tela spôsobiť bolesť medzi lopatkami?

Môže táto bolesť vzniknúť aj pri osteoporóze?

Psychická záťaž a stres nemajú vplyv na chrbticu

Zvýšenie váhy v tehotenstve je záťaž aj pre pohybový aparát

Môže sa vyskytnúť bolesť medzi lopatkami pri srdcových ťažkostiach?

Môže túto bolesť spôsobiť aj žlčníkový kameň?

Výborne! Vaše odpovede sú správne

1. Nesprávne držanie tela spôsobuje ťažkosti s pohybovým aparátom. Ako príznak sa môže vyskytnúť práve bolesť medzi lopatkami.

2. Ľudia s osteoporózou môžu pociťovať tento druh bolesti.

3. Psychická záťaž negatívne vplýva na náš organizmus. Pri jej nadmernej miere sa pridružujú aj tieto bolesti.

4. Samozrejme, v tehotenstve je nárast váhy prirodzený jav. Zvýšenie váhy o 7 kilogramov by malo byť minimum. Za normálnych okolností sa príbytok váhy pohybuje medzi 10 - 16 kg.

5. Aj problém so srdcovo - cievnym systémom sa môže odzrkadliť bolesťou medzi lopatkami. Napríklad, pri infarkte srdcového svalu. Bolesť môže vyžarovať medzi lopatky.

6. Typicky je bolesť pri žlčníkovom kameni v pravom podrebrí, ale vystreľovať môže aj do oblasti medzi lopatky.

 

Informácie z iných zdrojov

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Tento článok súvisí s:
chorobami: Zápal priedušiek - bronchitída, Gastritída, Absces pľúc, Tuberkulózu pľúc, Tuberkulóza kostí a kĺbov, Angina pectoris, Artritída, Cholecystitída, Infarkt myokardu, Perikarditída, Pľúcna embólia, Rakovina pečene, Rakovina pažeráka, Rakovina kostí, Rakovina pľúc, Rakovina žalúdka, Refluxná choroba pažeráka, Žalúdočné vredy, Zápal pažeráka, Zápal pankreasu, Zápal pľúc , Ochorenia dýchacej sústavy, Ochorenia tráviacej sústavy, Ochorenia pohybovej sústavy, Pľúcne ochorenia, Choroby srdca, Ochorenia perikardu, Ochorenia pankreasu, Ochorenia pažeráka, Ochorenia žlčníka a žlčových ciet, Choroby pečene, Ochorenia žalúdka, Choroby svalov, Ochorenia kostí, Ochorenia kĺbov, Ochorenia chrbtice, Reumatické ochorenia, Ochorenia ramien, Choroby dolných dýchacích ciest, Ochorenia pohrudnice a popľúcnice, Ischemické choroby srdca, Ochorenia srdcového svalu, Ochorenia rebier a hrudnej kosti, Choroby pletenca
príznakmi: Bolesť brucha po jedle, Bolesť brucha pred jedlom, Bolesť kosti, Bolesť na hrudníku, Bolesť nervov, Bolesť pri nádychu, Bolesť v ľavom nadbrušku, Bolesť vystreľujúca do krku, Bolesť vystreľujúca do ramena, Bolesť vystreľujúca medzi lopatky, Bolesť vystreľujúca pod pravú lopatku, Bolesť chrbta, Bolesť pri prehĺtaní, Horúčka, Zvýšená telesná teplota, Hrb, Nevoľnosť, Poruchy hybnosti chrbtice, Problémy so zahájením pohybu, Problémy s výdychom, Tlak na hrudníku, Vlhký kašeľ, Vykašliavanie hlienu, Vykašliavanie krvi, Zväčšenie pečene, Zrýchlený tep, Stuhnutosť kĺbov, Stuhnutosť svalov, Zvracanie, Vracanie krvi, Dýchavičnosť, Bolesť v pravom boku , Bolesti, Dýchacia sústava, Kardiovaskulárny a lymfatický systém, Tráviaca sústava, Pohybový aparát, Nervový systém
vyšetreniami: CT, Echokardiografia, EKG, Holterove EKG, Magnetická rezonancia, RTG, Sonografia, Anamnéza, Vyšetrenie krvi, ERCP
odbormi: Urgentná medicína, Interná medicína - Gastroenterológia, Interná medicína - Hepatológia, Interná medicína - Kardiológia, Interná medicína - Pneumológia, Interná medicína - Reumatológia, Neurológia, Onkológia, ORL, Ortopédia, Všeobecná medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
McKenzie metóda ako pomoc pri bolestiach chrbta? McKenzie metóda ako pomoc pri bolestiach chrbta?

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára alebo fyzioterapeuta. 

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny? 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny?

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave. 

Svetový deň chrbtice? 16. októbra za zdravý chrbát a proti bolesti chrbtice Svetový deň chrbtice? 16. októbra za zdravý chrbát a proti bolesti chrbtice

Bolesti krku i celej chrbtice trápia veľké percento populácie. I preto je nutná osveta a zdvihnutie povedomia v tejto problematike. Svetový deň chrbtice je stanovený na 16. októbra, ale...

Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
pomocky - bruno 24.08.2020 07:43

Tych pricin moze byt niekolko. V podstate treba pravidelne cvicit, hybat sa a pouziivat pomocky ktore zmiernia bolesti . Ak sedite predPC dlhe hodiny pomozu riozne masazne pomocky a pomocky na sedenie. napriklad PC vankus :https://www.ortoshop.sk/kategoria/vankuse/

Stanislav 30.10.2020 17:51

Mam bolesti na lavom prse.Beriem aj lieky od ortopeda..Aflamil, a Almiral gel.Stale sa potim .Robim vozičkara na vzv.Prievan je stale Teraz za posledne dva dni ma začalo bolieť teda občasne pychanie na plucach.K doktorom sa nedostanem lebo je to teraz dost komplikovane.Skušam vyhodiť nejake lieky a potom zase ich vratim a zastavim dalšie .Ja ešte beriem aj nebilet 5g Euphyllin crn anopirin100MG Co-prenessa.