Slivka: Aké sú jej účinky na zdravie? Je plná vitamínov a vlákniny

Slivka: Aké sú jej účinky na zdravie? Je plná vitamínov a vlákniny
Zdroj foto: Shutterstock

Slivka je ovocie vyskytujúce sa celosvetovo, zrejúce v júli až auguste. Obsahuje veľa minerálov, ako aj potrebné vitamíny. Je známa pre svoje laxatívne, či antioxidačné účinky.

Charakteristika

Slivka (rod Prunus), patriaca do čeľade ružovité (Rosaceae), je strom alebo väčší ker, typický jedlými plodmi, ovocím prezývaným slivka. Tie sú blízke broskyniam, nektarinkám a čerešniam. Bývajú pripravované na rôzne spôsoby, pričom v našich podmienkach je zaužívaná výroba lekváru, či zaváranie.

Slivka domáca (Prunus domestica), z angličtiny „európska slivka“, sa spolu s „japonskou slivkou“ (Prunus salicina) zvyknú pestovať pre svoje chutné plody. No napríklad slivka čerešňoplodá (Prunus cerasifera) je rozšírená ako okrasná rastlina pre svoje atraktívne kvety a listy.

Práve domáca slivka má viac poddruhov. Patrí k nim napríklad slivka (P. domestica subsp. oeconomica), sliva (P.domestica subsp. insititia) a poloslivka (P.domestica subsp. intermedia). Literatúra udáva okolo 2000 variant tejto rastliny, vyskytujúcich sa celosvetovo.

Je bežné, že sa slivky aj sušia. Takéto obsahujú vysoké množstvo cukrov, tiež vlákniny. Používajú sa k tomu špeciálne sušičky, ale aj slnečné lúče.

Slivka patrí medzi oválne kôstkovice, niekedy zvráskavené. Je to šťavnaté, sladké, tak trochu akoby mäsité ovocie. Šupka môže byť fialová, červená, purpurová, až po žltú či oranžovú. Dužina má väčšinou žltú až červenú farbu.

Niekoľko informácií o rastline

Strom slivky zvykne typicky dosahovať výšku od 6 do 10 metrov. Existujú však aj kríkom podobné varianty, ktoré sú menšie. Púčiky sa objavujú na vetvičkách väčších konárov. Súkvetie pozostáva z 1 až 5 kvetov, bežne z 2 až 3. Každý kvet obsahuje kalichovitú štruktúru, známu ako hypanthium.

Plody sa líšia nielen veľkosťou a farbou, ale aj tvarom, textúrou a vôňou. Strom je možné pestovať v záhradách, pokiaľ máme pod kontrolou ochorenia a škodcov.

História a kultivácia

Slivka bola skultivovaná z divokej a veľa variet sa adaptovalo na rôzne typy pôd, ako aj klímy. Slivka domáca pravdepodobne pochádza z oblasti Kaukazu a Kaspického mora, z obdobia pred 2000 rokmi.

Najstaršie Damsonove slivky, poddruh insititius, teda sliva je podľa starovekých spisov známa z Damasku. Japonská slivka je stará tisícky rokov a bola domestifikovaná v Číne, pričom je známa tým, že v porovnaní s európskou slivkou vydrží dlhšie skladná.

V Číne sa kvety slivky považujú za symbol šťastia. Slivkové drevo sa zvykne používať na údenie mäsa.

Účinky plodu slivky

Slivka je bohatá na vitamín A, čo ju určuje k niektorým zdravotným benefitom. Patrí k nim zlepšenie zraku, imunitného systému, rozmnožovania, priaznivý účinok na srdce, pľúca a obličky.

Vysoký obsah vitamínu C pomáha telu pri tvorbe kolagénu. Tiež tento vitamín napomáha pri absorpcii železa z potravy a pomáha imunitnému systému správne fungovať.

Zdravý tráviaci systém zas pomáha udržiavať vysoký obsah vlákniny prítomnej v slivkách. Podľa štúdie z roku 2014 dochádza po požití sliviek v častejšiemu vyprázdňovaniu stolice, ktorá je zároveň konzistentnejšia.

Štúdia z roku 2014 tiež naznačila, že vysoký obsah sorbitolu v slivkách má laxatívne účinky.

V ďalšej vedeckej štúdií z roku 2016 vedci skúmali zdravie kostí u žien po menopauze, konzumujúcich slivky. Zistilo sa, že jedenie sliviek zlepšuje kostné zdravie a je protektívne pred rednutím kostí (osteoporóza).

Aj v štúdií z roku 2020 sa potvrdilo, že muži užívajúci sušené slivky, majú pevnejšiu štruktúru kostí.

Po jedení sliviek sa človek cíti často naplnený, sú teda vhodnou požívatinou pri chudnutí.

Slivky sú aj účinným ochrancom srdca a celého kardiovaskulárneho systému. Obsahujú dostatok draslíka, čo znižuje krvný tlak a chráni tak pred vznikom infarktu srdca či mozgu, tiež chráni cievy pred vznikom aterosklerózy.

Slivky tiež obsahujú antioxidanty, ktoré chránia telo pred účinkom voľných radikálov a pred oxidačným stresom. Majú teda nielen ochranný vplyv na srdce, ale všeobecne na bunky. Okrem iného chránia organizmus pred vznikom rakoviny, teda aj vznikom nežiadúcich mutácií.

Vďaka polyfenolom prítomným v plodoch slivky majú tieto aj proticukrovkové účinky.

Účinky plodu slivky (zhrnutie):

  • Kardioprotektívum – fytochemikálie obsiahnuté v plodoch sú prospešné pre činnosť srdca.
  • Anxiolytikum – zmierňuje úzkosť.
  • Laxatívum – pôsobí ako prirodzené laxatívum pri obstipácií, teda zápche.
  • Antihypertenzívum – obsahuje draslík, dochádza k zbavovaniu sa sodíka cestou obličiek, tým i k zníženiu tlaku krvi, prevencia kardiovaskulárnych ochorení.
  • Antioxidans – slivka znižuje oxidačný stres, bojujúc s voľnými radikálmi. Takouto cestou prispieva k obrane pred ich účinkami, má teda nielen kardioprotektívny, ale i antimutagénny vplyv a zabraňuje kancerogenéze.
  • Antidiabetikum – znižuje riziko vzniku cukrovky.
  • Osteoprotektívum – niektoré štúdie uvádzajú, že sušené slivky zlepšujú kostné pomery a ich príjem znižuje riziko osteoporózy (rednutia kostí).
  • Kozmetikum – pre svoj odor sa používa aj v kozmetike ako prímes.
Slivky v rôznych podobách - lekvár, kompót a koláč
Slivky používame na rozličné účely, majú viaceré pozitívne účinky. Zdroj foto: Shutterstock

Vnútorné použitie

Surové slivky – slivka sa môže konzumovať čerstvá, priamo zo stromu, pokiaľ je dostatočne dozretá. Je možné podávať ju v šalátoch, s mäsom, s jogurtom, či ako súčasť smoothie nápoja.

Sušené slivky – slivky sušíme v sušičke, alebo priamo na slnku. Pre vysoký obsah vlákniny sú dobrou prevenciou črevných ochorení.

Slivková koža – získame šťavu zo sliviek, môžeme ju skombinovať so škoricou, klinčekmi a banánom. Vylejeme ju na plech s papierom na pečenie a dáme do rúry na niekoľko hodín.

Zavárané slivky – sú výborné vďaka svojej dlhej trvanlivosti.

Slivkový lekvár – je možné pripraviť ho z mäkkých plodov, rozvarením, podľa cukornatosti pridávame cukor.

Vonkajšie použitie

Použitie v kozmetike – krém na revitalizáciu pleti, hydratáciu.

Zber a skladovanie

Strom je možné pestovať v záhrade. Slivky sa zbierajú v júli až auguste, kedy plody dozrievajú.

Skladujeme ich najlepšie v chlade, je možné ich zmraziť v chladničke, avšak je lepšie vybrať z nich kôstky.

Najlepšie sú surové, sušené, opekané, pražené, grilované.

Pre zaujímavosť

Obsah

Jedna šálka nakrájaných čerstvých sliviek obsahuje 76 kalórií, 1 gram proteínov, menej ako 1 gram tukov, 18 gramov karbohydrátov, 2 gramy vlákniny a 16 gramov cukrov.

Slivky sú tiež dobrým zdrojom vápnika, horčíka, železa, medi, fosforu, draslíka, vitamínov C,A a K, a folátu.

Sušené slivky sú sladšie a regulujú hladinu cukru v krvi (nízky glykemický index). Obsahujú aj veľa vlákniny.

Riziká

Tým, že plod slivky obsahuje kôstku, môže dôjsť k jej zabehnutiu, respektíve duseniu, hlavne u malých detí. Okrem toho kôstka obsahuje látku s názvom amygdalín, ktorá sa v organizme premieňa na nebezpečný jed kyanid.

Z tohto dôvodu sa neodporúča jedenie kôstok, pretože vedie k bolestiam brucha a otrave.

Slivka je ovocie vyskytujúce sa celosvetovo. Obsahuje veľa prospešných látok pre zdravie a podáva sa ako surová, tak aj sušená. Má antioxidačné a laxatívne účinky.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.