Ako sa lieči a či sa dá vyliečiť angína pectoris?
Avšak, dôležitá je prvá pomoc pri výskyte epizódy stenokardií. Zahŕňa prerušenie akejkoľvek záťaže, a to fyzickej aj psychickej. Zmenšia sa tým nároky na srdcovú činnosť. Významné je upokojenie dotyčnej osoby, samozrejme, osoba by sa mala nachádzať v tichom prostredí.
Ak má postihnutá osoba predpísaný NTG sprej (nitroglycerín) alebo iný nitrát, mala by si ho aplikovať. Pri podávaní NTG platí zásada, že systolický krvný tlak (horný, prvá a väčšia hodnota tlaku) by mal byť nad 100. Inak je riziko straty vedomia pre hypotenziu (nízky tlak), čiže kolaps.
Nitroglycerín by sa nemal podávať pri bežnej nevoľnosti a mdlobách.
Bolesť pri AP by mala následne do pár minút ustúpiť. Ak bolesť na hrudníku pretrváva, je dôležité volať záchrannú zdravotnú službu na tiesňovú linku 155. A to pre riziko infarktu myokardu.
Samozrejme, a to aj v prípade, ak dotyčná osoba nemá NTG a ťažkosti pretrvávajú, alebo ide o prvú skúsenosť s uvedenými ťažkosťami. A aj u osoby pri zmene charakteru a intenzity ťažkostí u človeka so známou stabilnou AP.
Využívajú lieky z rôznych farmakologických skupín. Tie majú za úlohu udržiavať priechodnosť cieva, a to sú napríklad krátkodobo či dlhodobo pôsobiace nitráty. Vhodnú zrážanlivosť krvi ako antiagreganciá, a teda kyselina acetylsalicylová (ASA, ako je napríklad Acylpyrín) či antitrombotická liečba (klopidogrel, tiklopidín či warfarín).
Medzi ďalšie lieky patria aj beta-blokátory na zníženie srdcovej frekvencie a tlaku krvi, čím sa znižujú nároky na srdce a zmierňuje príznaky angíny.
Kalciové blokátory sú ďalšie farmaká pomáhajúce uvoľniť a rozšíriť krvné cievy, čím zlepšujú prietok krvi do srdca.
Statíny sú lieky znižujúce hladinu cholesterolu, čo pomáha predchádzať upchatiu tepien.
Medzi nové lieky zaradené na liečbu anginy pektoris je napríklad trimetazidín, ktorý účinne zlepšuje toleranciu na fyzickú záťaž a zmierňuje príznaky ischemie bez potreby znižovania srdcovej frekvencie alebo krvného tlaku.
Zvlášť metódou je uvedená koronarografia s následnou koronárnou angioplastikou.
Angioplastika a stentovanie - tento zákrok sa používa na rozšírenie zúžených koronárnych artérií pomocou balónika a stentu, ktorý drží cievu otvorenú.
Koronárny bypass - chirurgický zákrok, pri ktorom sa vytvorí nový prietok krvi obchádzkou zúženej alebo blokovanej tepny.
Nové možnosti liečebných postupov
Výskum a veda robia pokroky a každým rokom sa získavajú nové vedomosti, a možnosti liečby kardiologických ochorení.
EECP - externá kontrapulzácia - táto neinvazívna liečba, ktorá zlepšuje prietok krvi srdcovými tepnami a znižuje zaťaženie srdca, bola predmetom viacerých štúdií.
Táto liečebná metóda je určená pre pacientov s chronickou anginou pectoris, u ktorých nefungovala dostatočne liečba. Liečba spočíva v tom, že sa na nohy pacienta pripevnia špeciálne manžety, ktoré sa počas srdcového cyklu postupne nafukujú a vyfukujú.
Tento proces zlepšuje prietok krvi do srdca a znižuje jeho záťaž, čo vedie k zmierneniu príznakov a zlepšeniu kvality života pacienta.
Genová terapia - tento inovatívny prístup zahŕňa podávanie rastových faktorov s cieľom podporiť tvorbu nových krvných ciev v srdcovom svale. Stále však prebiehajú klinické štúdie na overenie účinnosti a bezpečnosti.
Extrakorporálna terapia rázovou vlnou známa ako CSWT je neinvazívna metóda využívajúca rázové vlny a účinná pri ischemických ochoreniach srdca a refrakternej angine pectoris.
Prevencia
Veľmi dôležitá je prevencia. Tá zahŕňa úpravu celkovej životosprávy a režimové opatrenia, ako je napríklad:
- zmena stravovacích návykov
- vhodný je stredomorský typ diéty
- obmedzenie príjmu nasýtených tukov
- menej soliť
- nejesť údené, tučné, slané, sladké
- vhodná je zelenina a ovocie
- celozrnné obilniny, cereálie
- olivový olej, orechy a semená
- byliny
- chudé mäso a najmä ryby
- jesť častejšie a menšie porcie
- dostatočná pohybová aktivita
- nefajčiť
- nepiť alkohol
- redukcia hmotnosti pri nadváhe a obezite
- vyvarovať sa stresu
- dostatočný pitný režim
- pravidelné zdravotné prehliadky - kontrola tlaku krvi a hladiny cholesterolu, i cukru
- liečba ostatných ochorení
Často sa pýtate: Dá sa vyliečiť AP?
Takže, odpoveď na otázku - či sa dá angína pectoris vyliečiť je pomerne komplexná. Je dôsledkom zúženia ciev vedúce do srdcového svalu a jeho nedokrvenia.
A toto zúženie má svoje špecifické príčiny. Avšak, vhodnou životosprávou vieme pozitívne ovplyvniť priebeh a dopad na zdravie a život človeka. Prevencia - to je to správne slovo, na ktoré treba dať dôraz.
A v prípade kritického zúženia srdcových ciev nastupuje kardio-chirurgia.